Zavrieť

Porady

prenájom bytu

Ahojte...mám takýto problém, prenajímam byt mladej rodinke a v lete budú mať dieťa..prosím vás vie mi niekto poradiť, vznikne mi nejaký problém ak by som sa rozhodla niekedy v budúcnosti skončiť s prenájmom a byt predať....Počula som niekde, že ak sa dieťa narodí automaticky mu vznikne nárok na trvalý pobyt v byte...budem mať s tým problém pri predaji...? Prosím poradte....ĎAKUJEEEEM.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Dietatu vznika automaticky trvaly pobyt v mieste trvaleho pobytu matky, nie tam, kde fakticky byva. T. j. ak matka u teba nebude mat nahlaseny trvaly pobyt, tak ani dieta u teba trvaly pobyt narodenim neziska (§ 3 ods. 4 zakona 253/1998 Z. z. - Miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia je miesto trvalého pobytu jeho matky.)

    Podla § 3 ods. 3 Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.

    Takze aj keby sa matka u teba na trvaly pobyt prihlasila (co ale nepredpokladam, prenajmatelia s tym nezvyknu suhlasit), nie je to pravna prekazka pre predaji bytu. Na druhej strane vsak nevylucujem, ze nejaky kupujuci by sa mohol zlaknut, kedze este vela ludi si mysli, ze ked ma niekto niekde trvaly pobyt, tak ma pravo tam byvat, mat bytovu nahradu a pod.

    sylvio je offline (nepripojený) sylvio

    sylvio
    hiker Pozri príspevok
    Dietatu vznika automaticky trvaly pobyt v mieste trvaleho pobytu matky, nie tam, kde fakticky byva. T. j. ak matka u teba nebude mat nahlaseny trvaly pobyt, tak ani dieta u teba trvaly pobyt narodenim neziska (§ 3 ods. 4 zakona 253/1998 Z. z. - Miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia je miesto trvalého pobytu jeho matky.)

    Podla § 3 ods. 3 Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove uvedenej v odseku 2 ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter.

    Takze aj keby sa matka u teba na trvaly pobyt prihlasila (co ale nepredpokladam, prenajmatelia s tym nezvyknu suhlasit), nie je to pravna prekazka pre predaji bytu. Na druhej strane vsak nevylucujem, ze nejaky kupujuci by sa mohol zlaknut, kedze este vela ludi si mysli, ze ked ma niekto niekde trvaly pobyt, tak ma pravo tam byvat, mat bytovu nahradu a pod.
    V podstate je tam všetko, snáď by som doplnil, že trvalý pobyt nezakladá žiadne právo k bytu. Skôr si treba dať pozor na to, ak už rozmýšľate takto dopredu, aby nájomná zmluva bola uzatvorená na určitý čas. V takom prípade nie je potrebné nájomcom zabezpečiť bytovú náhradu.

    laur12 je offline (nepripojený) laur12

    laur12
    ake je danove hladisko predaja po prenajimani? neplati, ze ked sa byt prenajima, tak sa pri predaji zdanuje cely rozdiel medzi nadobudacou a predajnou cenou bytu, ak neuplynulo 5 rokov od ukoncenia prenajimania?

    sylvio je offline (nepripojený) sylvio

    sylvio
    Od dane je oslobodený príjem z predaja bytu ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom. V opačnom prípade, ktorý sa pravdepodobne bude týkať Vás, je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia.

    Takže buď musíte mať v byte nahlásený trvalý pobyt bezprostreden počas 2 rokov pred jeho predajom. Inak je potrebné počkať 5 rokov od jeho nadobudnutia, až potom je možné byt predať bez nutnosti platiť daň z príjmu. Lehoty sa však počítajú od nadobudnutia bytu, nie od ukončenia prenajímania.

    Treba si ešte uvedomiť, že aj nájomné je potrebné zdaniť.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    sylvio Pozri príspevok
    Treba si ešte uvedomiť, že aj nájomné je potrebné zdaniť.
    A este sa tiez treba zaregistrovat na danovom urade .

    sylvio je offline (nepripojený) sylvio

    sylvio
    hiker Pozri príspevok
    A este sa tiez treba zaregistrovat na danovom urade .

    hehehe...kto ma na to všetko nájsť čas...

    danka28 je offline (nepripojený) danka28

    danka28
    Chcela by som sa spytat aj aj jednu otazku ohladom registracie na DU.
    Planujem prenajat rodinny dom od septembra, do kedy sa mam prihlasit na DU? A este jedna otazka, co si mozem dat do nakladov pri prenajme nehnutelnosti?
    Vopre dakujem z vas cas a akukovek pomoc.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    danka28 Pozri príspevok
    Chcela by som sa spytat aj aj jednu otazku ohladom registracie na DU.
    Planujem prenajat rodinny dom od septembra, do kedy sa mam prihlasit na DU? A este jedna otazka, co si mozem dat do nakladov pri prenajme nehnutelnosti?
    Vopre dakujem z vas cas a akukovek pomoc.
    K tej prvej casti - registrovat sa treba do 30 dni od uplynutia mesiaca, v ktorom si prenajala dom.

    danka28 je offline (nepripojený) danka28

    danka28
    Dakujem.
    A k tej druhej casti sa mi vie niekto vyjadrit, alebo mam temu presunut do " dani z prijmu" ?

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    danka28 Pozri príspevok
    Dakujem.
    A k tej druhej casti sa mi vie niekto vyjadrit, alebo mam temu presunut do " dani z prijmu" ?
    Do nakladov asi skutocne naklady (napr. prispevok do fondu oprav) alebo si mozes uplatnit pausalne vydavky vo vyske 40% z uhrnu prijmov. Pre ten ucel budes musiet viest eivdemciu o prijmoch v casovom slede, zasobach a pohladavkach.

    danka28 je offline (nepripojený) danka28

    danka28
    A mozem si dat do nakladov aj naklady suvisiace s opravou a zariadenim bytu? Napr. kupa nabytku, vymalovanie, rekonstrukcia kupelne?

    laur12 je offline (nepripojený) laur12

    laur12
    mozes si dat vsetko, co sa da obhajit ako vynalozene za ucelom dosiahnutia, udrzania a zabezpecenia prijmu. cize i nabytok, ked prenajimas zariadene. ale potom asi bude problem s dodanovanim po skonceni prenajimania. a odpisuj, ak nabytok nad 30000

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.