Zavrieť

Porady

Odkúpenie predmetu nájmu pred skončením zmluvy o fin.prenájme- ktoré Usmernenie ?

Riešim dilému?
Spoločnosť v r. 2007 odkúpila predmet nájmu pred skončením zmluvy o finančnom prenájme. (dojednané 36 mesiacov, ukončenie po 12 mesiacoch)
Podľa § 17 odst. 26,pism. a) som upravila základ dane r.2007. (rozdiel medzi lesingovými odpismi a odpismi ako vlastník).Uvedený postup súhlasí aj s príkladom,ktorý uvádza DR SR vo svojom pokyne k fin. prenájmu 6/2006 (str.13-14).

na str.11 sa uvádza , čo je porušenie podmienok fin. prenájmu.
Za porušenie sa považuje každé skončenie finančného prenájmu pred skončením doby, na ktorú bola zmluva o finančnom prenájme uzatvorená, pričom sa už neposudzuje, či k tomu došlo so zavinením alebo bez zavinenia nájomcu.
Od 1.1.2004 s úprava základu dane bude vzťahovať len na úpravu rozdielu odpisov uplatnených podľa §26 odt.8 zákona o dani z príjmov a odpisov podľa § 27 alebo § 28 zákona, ktoré by daňovník uplatnil ako vlastník tohto majetku. Nájomca nie je povinný (na rozdiel od postupu platného do 31.12.2003) upravovať sumy nájomného (úroku) uplatnené v nákladoch do doby predčasného skončenia finančného prenájmu
V zákone o dani z príjmov sa § 17, odst.26,písm. a) a písm. b) nemenili

Máme však nové Usmernenie DR SR z 28.3.2008, ktoré odkúpenie predmetu nájmu pred skončením zmuvy o fin. prenájme uz rieší ináč.

V uvedenom príklade na str. 3- 7, základ dane upravujú o odpisy aj o úroky

Ktorý postup sa mal použiť v r. 2007 ?

Alebo nie je v tom rozpor a zlé si to vysvetľujem ? Poprosím o názor.
Naposledy upravil azla : 01.04.08 at 17:19
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Upravujú sa iba odpisy ?
    alebo
    odpisy aj úrok ?

    - Prikladám pokyn z 6/2006
    - Usmernenie z 28.3.2008
    Naposledy upravil azla : 01.04.08 at 05:56

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Anka, máš na mysli tento odstavec:

    Ak kúpna cena:

    b) je nižšia ako zostatková cena pri uplatnení odpisov podľa § 27 alebo § 28, o tento rozdiel sa upraví základ dane. Okrem vyššie uplatnených odpisov počas doby trvania zmluvy o finančnom prenájme sa z daňových výdavkov vylúči aj úrok uplatnený podľa § 19 ods. 3 písm. o) zákona o dani z príjmov.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    azla Pozri príspevok
    V zákone o dani z príjmov sa § 17, odst.26,písm. a) a písm. b)
    Anka,
    tento odstavec bol do zákona o dani z príjmov pridaný Zb.z. č. 659/2004, práve novým účtovaním leasingu.

    ...Ale podľa mňa sa úprava úroku týka, len ak leasing odkúpiš za nižšiu cenu ako je zostatková cena.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Najprv odcitujem § 17 odst. 26
    (26) Základ dane nájomcu v zdaňovacom období, v ktorom došlo

    a) k porušeniu podmienok finančného prenájmu podľa § 2 písm. s), sa upraví o rozdiel už uplatnených odpisov podľa § 26 ods. 8 v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil ako vlastník podľa § 27 alebo § 28,

    b) po skončení nájmu okrem finančného prenájmu ku kúpe prenajatej veci za kúpnu cenu nižšiu, ako je zostatková cena, ktorú by vec mala pri odpisovaní podľa § 27 alebo § 28, sa upraví o rozdiel už uplatneného nájomného v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil vlastník podľa § 27 alebo § 28.

    Došlo k porušeniu podmienok finančného prenájmu - stanovených v -§ 2 písm. s),

    - podľa môjho názoru je daňovník povinný upraviť základ dane podľa §17, odst.26, písmeno a);

    v písmene b) je ...... okrem finančného prenájmu


    V pokyne z r.2006
    píšu, že sa upravuje základ dane podľa §17 ods.26 písm.b); avšak,

    KC < ZC (aj pri rovnomernom aj zrýchlenom odpisovaní)
    160 000< 500 000,- ; 375 000,-

    ZD upravujú iba o odpisy

    V pokyne z marca 2008
    píšu, že sa upravuje základ dane podľa §17 ods.26 písm.b); avšak,

    KC < ZC (aj pri rovnomernom aj zrýchlenom odpisovaní)
    60 000 < 151 771,-; 75 889,-

    ZD upravujú o odpisy aj o úrok

    V tom vidím ten rozpor, lebo usmernenia sa líšia. (alebo zlé čítam ?)

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Anka,
    máš pravdu .
    V roku 2006 na str. 13 a 14 vôbec nepočítajú s vplyvom na ZD , čo sa týka úrokov, ani keď je kúpna cena nižšia.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    K nesprávnemu usmerneniu som poslala dopyt, odpoveď už mala prísť (do 30.dní),avšak doposiaľ ju ešte nemám.

    Myslím, že DR SR v krátkom čase nám poskytne ďalšie Usmernenie (očakávam už správne a v súlade so zákonom).
    K tomuto Usmerneniu (zo dňa 28.3.2008) už navrhla svoje stanovisko SKDP, ktoré dnes zverejnil Braňo v inej téme. (prikladám link)

    Obstar.cena pri predčasnom ukonč. leasingu

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    azla Pozri príspevok
    K nesprávnemu usmerneniu som poslala dopyt, odpoveď už mala prísť (do 30.dní),avšak doposiaľ ju ešte nemám.
    Předmět: Prijatie dopytu c.18...
    Datum: 7. apríla 2008 15:30

    Předmět: Odpoved na dopyt c.18...
    Datum: 19. mája 2008 14:11

    Trvalo to "len" 43 dní.
    Pripájam odpoveď na môj dopyt, avšak nedočkala som sa odpovede (alebo neviem čítať ?) , prečo je stanovený iný postup v rovnakom príklade v Pokyne z júna 2006 a Usmernení z 28. marca 2008.

    Ak som DP za r.2007 vypracovala 27.3.2008 (podľa svojho presvedčenia) a v zmysle Pokynu z júna 2006 (úprava ZD iba o odpisy), čo mi teraz odporúčate ? Opravné DP ?
    Alebo počkať ako sa vyjadria k Návrhu Stanoviska SKDP ?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Anka,
    počkaj ešte ako sa vyjadria k listu SKDP.

    Ale stále si myslím, že si postupovala správne podľa písm. a)

    Podľa mňa to písm. b) platí len, ak by bola kúpna cena nižšia ako by bola zostatková cena. /čo si myslím, že sa ani reálne nestáva/

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Problematika finančného prenájmu - doplnená verzia materiálu dňa 9.6.2008

    http://www.porada.sk/748828-post8.html
    Naposledy upravil Rozalka : 09.06.08 at 16:33

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.