Zavrieť

Porady

Odpočet DPH z PHM blokov u MV nezar.v OM

Dobrý deň, všetkým,
chcem rozvinúť ešte raz diskusiu na tému, či je možné si uplatniť si odpočet DPH na vstupe pri situáci:
daňový subjekt je SZČO-živnostník, má motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku-má ho v osobnom vlastníctve, ale využíva ho na 100% na podnikanie a dosahovanie príjmu. Platí si daň z MV (CD), nakupuje pohonné hmoty, ktoré si uplatňuje ako výšku náhrady za PHM (podľa vzorca s priemernou spotrebou) a uplatňuje si aj výšku za opotrebenie auta 6,20 Sk x počet km.
Je však platca DPH a otázka je, či si može z bločkov PHM uplatniť odpočet DPH na vstupe, keďže MV, aj keď v jeho osobnom vlastníctve, využíva iba na podnikateľské účely.
Na internetovej diskusii k tejto otázke bolo argumentované odpoveďou z DRSR, pracovisko Trenčín, kde odpovedal na otázku Ved. odd. metodiky daní a služieb takto (vid príloha).
Prosím o názor, príp. ak niekto má skúsenosť s takýmto prípadom, nech sa o ňu podelí.
Ďakujem.
Usporiadat
Patrik1 Patrik1

Patrik1 je offline (nepripojený) Patrik1

Ďakujem Ti, do jedného z tých Tvojich linkov som aj prispieval....ale ak mám byť úprimný, mňa zaujíma hlavne tá DPH a tú moju otázku som dal opätovne znova do éteru hlavne z dôvodu rôznych názorov. Totižto aj z tábora odpovedí "NIE, nemôžeš" po uverejnení stanoviska DRSR, pracovisko TN sa mnohí naklonili názoru (aj keď s prekvapením), ze "ANO, môžeš".
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Patrik1 Pozri príspevok
Dobrý deň, všetkým,
chcem rozvinúť ešte raz diskusiu na tému, či je možné si uplatniť si odpočet DPH na vstupe pri situáci:
daňový subjekt je SZČO-živnostník, má motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku-má ho v osobnom vlastníctve, ale využíva ho na 100% na podnikanie a dosahovanie príjmu. Platí si daň z MV (CD), nakupuje pohonné hmoty, ktoré si uplatňuje ako výšku náhrady za PHM (podľa vzorca s priemernou spotrebou) a uplatňuje si aj výšku za opotrebenie auta 6,20 Sk x počet km.
Je však platca DPH a otázka je, či si može z bločkov PHM uplatniť odpočet DPH na vstupe, keďže MV, aj keď v jeho osobnom vlastníctve, využíva iba na podnikateľské účely.
Na internetovej diskusii k tejto otázke bolo argumentované odpoveďou z DRSR, pracovisko Trenčín, kde odpovedal na otázku Ved. odd. metodiky daní a služieb takto (vid príloha).
Prosím o názor, príp. ak niekto má skúsenosť s takýmto prípadom, nech sa o ňu podelí.
Ďakujem.
Pri aute nezahrnutom do obchod.majetku si uplatňuješ náhradu 6,20sk/km a z nakúpených PHM nie je možné uplatniť odpočítanie dane.
Odpočet DPH z PHM je možný napr. v prípade prenajatého vozidla.

--------
Veronika
0 0
Patrik1 Patrik1

Patrik1 je offline (nepripojený) Patrik1

Ďakujem za názor - čítala si však ten list?
Tam sa o najme auta nič nespomína, uvádza sa tam auto vyradené z OM do osobného vlastníctva slúžiace na podnikanie....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Patrik1 Pozri príspevok
Ďakujem za názor - čítala si však ten list?
Tam sa o najme auta nič nespomína, uvádza sa tam auto vyradené z OM do osobného vlastníctva slúžiace na podnikanie....
Ano čitala, je to šalamunská odpoveď DR SR. Mám klienta s podobným problémom a DPH mu neuplatňujem, aj keď by veľmi chcel.
V príspevku síce píšeš, že auto je 100% využívané na podnikanie. Prečo teda nie je zaradené do majetku ? Pri aute nezaradenom do podnikania DU predpokladá, že sa využíva aj na súkromné účely a to sa veľmi ťažko dokazuje.
Ten nájom som spomenula len ako príklad, kedy odpočet DPH bez problémov je možný. Ale živnostník si nemôže prenajať auto sám sebe.
To je môj názor, nemusíš s ním súhlasiť.


--------
Veronika
0 0
Patrik1 Patrik1

Patrik1 je offline (nepripojený) Patrik1

[quote=veronikasad;698301]Ano čitala, je to šalamunská odpoveď DR SR. Mám klienta s podobným problémom a DPH mu neuplatňujem, aj keď by veľmi chcel.
V príspevku síce píšeš, že auto je 100% využívané na podnikanie. Prečo teda nie je zaradené do majetku ? Pri aute nezaradenom do podnikania DU predpokladá, že sa využíva aj na súkromné účely a to sa veľmi ťažko dokazuje.
Ten nájom som spomenula len ako príklad, kedy odpočet DPH bez problémov je možný. Ale živnostník si nemôže prenajať auto sám sebe.
To je môj názor, nemusíš s ním súhlasiť.

OK, tak ho pouzivam v pomere 90:10 v prospech podnikania, co by sedelo aj pri prepocte priemernej spotreby, pricom sukromne jazdy som si neuplatnoval... O tom tam aj pisu a treba povedat, ze je to pod hlavickou DRSR a veduceho daneho oddelenia ako statneho uradu, podla ktoreho by sa mohli danovnici riadit... Ten najom rozumiem, ale je to nieco ine...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nikto ďalší sa k tomuto problému nevyjadril, na budúci týždeň by som mala isť na školenie k DPH, skúsim zistiť názor lektora /daňového poradcu/ a jeho skúsenosti pri daňových kontrolách...

--------
Veronika
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Patrik,
a prečo si založil novú tému....myslím, že by bolo vhodnejšie pokračovať v tej, ktorej sme to začali, aby si mohli poraďáci prečítať názory aj spätne.
V tejto téme čakáme na odpoveď z DR SR na Tvoj dopyt
http://www.porada.sk/t77585-p2-nahra...m-vozidle.html
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Muška Pozri príspevok
Patrik,
a prečo si založil novú tému....myslím, že by bolo vhodnejšie pokračovať v tej, ktorej sme to začali, aby si mohli poraďáci prečítať názory aj spätne.
V tejto téme čakáme na odpoveď z DR SR na Tvoj dopyt
http://www.porada.sk/t77585-p2-nahra...m-vozidle.html
Pravda. A ja som si myslela, že Patrik už prilepil stanovisko DR SR na jeho dopyt.
Patrik, poslal si ten dopyt?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Keďže stále tvrdím, že platiteľ DPH nárok má na odpočet DPH z PHM aj pri súkromnom vozidla, ak táto PHM bola použitá "na podnikanie"
Podporím to listom, ktorý hovorí o nároku na odpočet DPH dokonca aj pri použití tzv. "paušálnych" výdavkoch.

Váš dopyt:
Daňovník FO si uplatňuje výdavky percentom. Od 1.4.2008 sa
stal povinným platiteľom DPH, ale napriek tomu chce pokračovať aj v roku 2008 výdavkami percentom.
Otázka:
Pri výpočte DPH , napriek tomu, že si výdavky uplatňuje percentom, si môže uplatniť odpočet DPH z výdavkov , ktoré súvisia s podnikaním, len o nich neúčtuje?
Ďakujem
S pozdravom

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 zákona o DPH. Podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH právo na odpočítanie dane z tovarov a zo služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Podľa odseku 2 uvedeného ustanovenia si platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Podľa § 49 ods. 2 písm. a) zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané. Podľa § 51 ods. 1 písm. a) zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71 zákona o DPH. Z uvedeného vyplýva, že ak platiteľ dane spĺňa podmienky uvedené v § 49 až 51 zákona o DPH, môže si odpočítať daň. Platiteľ dane je povinný viesť podrobné záznamy v zmysle § 70 zákona o DPH.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Muška Pozri príspevok
Keďže stále tvrdím, že platiteľ DPH nárok má na odpočet DPH z PHM aj pri súkromnom vozidla, ak táto PHM bola použitá "na podnikanie"
Podporím to listom, ktorý hovorí o nároku na odpočet DPH dokonca aj pri použití tzv. "paušálnych" výdavkoch.

Váš dopyt:
Daňovník FO si uplatňuje výdavky percentom. Od 1.4.2008 sa
stal povinným platiteľom DPH, ale napriek tomu chce pokračovať aj v roku 2008 výdavkami percentom.
Otázka:
Pri výpočte DPH , napriek tomu, že si výdavky uplatňuje percentom, si môže uplatniť odpočet DPH z výdavkov , ktoré súvisia s podnikaním, len o nich neúčtuje?
Ďakujem
S pozdravom

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51 zákona o DPH. Podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH právo na odpočítanie dane z tovarov a zo služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Podľa odseku 2 uvedeného ustanovenia si platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Podľa § 49 ods. 2 písm. a) zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané. Podľa § 51 ods. 1 písm. a) zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71 zákona o DPH. Z uvedeného vyplýva, že ak platiteľ dane spĺňa podmienky uvedené v § 49 až 51 zákona o DPH, môže si odpočítať daň. Platiteľ dane je povinný viesť podrobné záznamy v zmysle § 70 zákona o DPH.
Podľa tejto odpovede DR SR si platiteľ DPH môže uplatniť odpočet z PHL.

No , veď platiteľ DPH predsa nemôže uplatňovať paušálne výdavky, pokiaľ je platiteľom celý rok. Trochu ma udivuje, že DR SR zadávateľa dopytu na to neupozornilo.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

tinaM Pozri príspevok
Podľa tejto odpovede DR SR si platiteľ DPH môže uplatniť odpočet z PHL.

No , veď platiteľ DPH predsa nemôže uplatňovať paušálne výdavky, pokiaľ je platiteľom celý rok. Trochu ma udivuje, že DR SR zadávateľa dopytu na to neupozornilo.
Tinka, týmto príspevkom som len chcela poukázať, že aj ten platiteľ DPH, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky, tak si môže z výdavkov /o ktorých neúčtuje/ uplatniť DPH.
Tak prečo by to nešlo pri PHM.

Platiteľ DPH môže mať tzv. "paušálne" výdavky, ak nie je CELÝ rok platiteľom

P.S. platiteľ DPH v uvedenom dopyte je platiteľom od 1.4.2088
Naposledy upravil Muška : 02.04.08 at 15:45 Dôvod: doplnenie P.S.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Muška Pozri príspevok
Patrik,
a prečo si založil novú tému....myslím, že by bolo vhodnejšie pokračovať v tej, ktorej sme to začali, aby si mohli poraďáci prečítať názory aj spätne.
V tejto téme čakáme na odpoveď z DR SR na Tvoj dopyt
http://www.porada.sk/t77585-p2-nahra...m-vozidle.html
Podľa mňa je to preto že bol párny počet tém takže sa nedalo presne určiť ktorý názor vyhráva preto: Patrik,pozorne sleduj počet tém aby ich vždy bol nepárny počet, veď niekto vyhrať musí.
0 0
Patrik1 Patrik1

Patrik1 je offline (nepripojený) Patrik1

Muška Pozri príspevok
Patrik,
a prečo si založil novú tému....myslím, že by bolo vhodnejšie pokračovať v tej, ktorej sme to začali, aby si mohli poraďáci prečítať názory aj spätne.
V tejto téme čakáme na odpoveď z DR SR na Tvoj dopyt
http://www.porada.sk/t77585-p2-nahra...m-vozidle.html
Ahoj Muska, mozno som mohol pokracovat, ale chcel som "vyprovokovat" aj ostatnych k reakcii v osobitnom prispevku venovanemu cisto tomuto problemu - v tych ostatnych sa to uz miesalo aj s ostatnymi nahradami a tato DPH sa uz stracala.
Dopyt som samozrejme podal, cakame na odpoved, akonahle to obdrzime, zavesime to k tomuto prispevku.
0 0
Patrik1 Patrik1

Patrik1 je offline (nepripojený) Patrik1

bepo Pozri príspevok
Podľa mňa je to preto že bol párny počet tém takže sa nedalo presne určiť ktorý názor vyhráva preto: Patrik,pozorne sleduj počet tém aby ich vždy bol nepárny počet, veď niekto vyhrať musí.
dakujem za podporu
nie vazne - len som chcel, aby tento prispevok a odpovede nan sa tykali cislo DPH... nech sa to uz odborne a profesionalne uzavre...blizi sa 25-ho a potrebujem to mat "na papieri"!!! dik
0 0
Patrik1 Patrik1

Patrik1 je offline (nepripojený) Patrik1

Ahoj Muska, takze odpoved na DOPYT prave dosla a znie:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, ak platiteľ dane prijaté tovary (napr. PHL) použije na svoje zdaniteľné obchody a spĺňa ďalšie podmienky na odpočítanie dane uvedené v týchto ustanoveniach, môže si odpočítať daň. Ak platiteľ dane použije prijaté tovary na účely svojho podnikania a zároveň aj na iný účel ako podnikanie (napr. na svoju osobnú spotrebu), pri odpočítaní dane postupuje podľa § 49 ods. 5 zákona o DPH.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Takže Patrik 1,Tvoj príspevok je nepárny,tak ako ?
Ideme odpisovať ? Nejdeme odpisovať ?

Stojím pred rovnakým problémom.
0 0
Patrik1 Patrik1

Patrik1 je offline (nepripojený) Patrik1

Melnick Pozri príspevok
Takže Patrik 1,Tvoj príspevok je nepárny,tak ako ?
Ideme odpisovať ? Nejdeme odpisovať ?

Stojím pred rovnakým problémom.
Parny-neparny, davaj odpoved...
co znamena: rovnyky problem? Cize taky isty ako ja? A ako si ho riesil?
Ja som si pocas r. 2007 "nevedomky" uplatnoval akosi automaticky DPH a az pred danovym priznananim DzP som zakopol na Porade o takyto problem a zacali mi blikat kontrolky. Aj ked som zacal mat nasledne pochybnosti o mojom konani, uvedene odpovede ma v podstate uspokojili...
Ty mas aky nazor??? dik.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Priznám sa, že ja som doteraz takisto neuplatňovala odpočet DPH, ak vozidlo nebolo zaradené v majetku. Ale po prečítaní tých stanovísk a listu som si istá, že pri riadnej evidencii to je možné. Škoda len, že žiadny z mojich klientov, ktorí auto v majetku nemajú, nemajú ani tú riadnu evidenciu (prinesú bloky na PHM, ktoré kupujú aj 3x denne v tú istú hodinu a "dajte tam, koľko treba"), tak radšej budem postupovať tak ako doteraz.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Melnick Pozri príspevok
.... Stojím pred rovnakým problémom....
No aby to nebolo také jednoduché, dnes doniesol poštár Dane a účtovníctvo v praxi 2008/04 - a v našej poradni je otázka a odpoveď:

"Vozidlo nie je zaradené do obchodného majetku a podnikateľ, resp. s.r.o. je platiteľom DPH. Má nárok na odpočítanie DPH z nakúpených PHL?

Ak podnikateľ nemá vozidlo zaradené v obchodnom majetku, pričom ide o jeho vlastné vozidlo, účtuje o náhradách za spotrebované PHL podľa §19 ods.2 písme. e) ZDP. V takomto prípade nemá nárok na odpočítanie DPH. Obdobne aj v s.r.o. nie je nárok na odpočítanie DPH, keďže sa účtuje o cestovných náhradách a nie o nákupe PHL.
Makro Konzult, spol. s r.o., Žilina".
.............
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať