Zavrieť

Porady

najom,energie - dph

prosim o radu toho, kto ma skusenosti s mojim problemom:


Do 31.03.05 sme neboli platcovia DPH a od 01.04.2005 sa nim stavame.

Mame nehnutelnost, ktoru prenajimame drobnym podnikatelom - FO, platcovia aj neplatcovia DPH.

Potrebovala by som poradit ako im tento najom fakturovat,
1. ci je mozne vystavovat faktury za najom /kedze je podla zakona o DPH oslob./ bez DPH,

2. a ci to mozem fakturovat bez DPH aj v pripade FO, ktori su platcovia DPH.

3. Univerzita nam fakturuje energie bez DPH a my tieto energie fakturujeme potom mesacne nasim najomcom, mame im to fakturovat s DPH alebo bez?

4. Ak univerzita nam vyfakturuje energie s DPH, tak ako mam postupovat v tomto pripade???

5. Datum zdanitelneho plnenia na jednotlive mesiace ma byt vzdy posledny den v mesiaci, ktoreho sa najom tyka???

Za poskytnute rady vopred straaaaaaaasne dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    1.,2. neplatiteľom určite bez DPH a platiteľom môžeš a nemusíš vystavovať s DPH
    ale nesmieš zabudnúť, že všetky tieto vystavené nájmy bez DPH ti vstupujú do koeficientu a podľa nového ti musí DÚ schváliť ten koeficient.
    k bodu 3/ toto je začarovaný kruh.. ale ty musíš vystaviť faktúru za energie s DPH, lebo si platca a teraz sa to berie tak, že ty poskytuješ taký tovar, aj ked si to v podstate refakturuješ... toto už zákon o DPH nepozná
    bod 4/ ak ti vystavia energie s DPH, ty si uplatníš DPH na vstupe a faktúru vystavíš s DPH
    bod 5/ dátum dodania služby by mal byť podľa zmluvy, ako často sa im to fakturuje, či mesačne, štvrťročne...

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Súhlasím. Babenko, my sa naháňame?

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    babenko1
    bod 4/ ak ti vystavia energie s DPH, ty si uplatníš DPH na vstupe a faktúru vystavíš s DPH
    rozmýšľajte so mnou. Budovu prenajímam ako oslobodenú , alebo čiastočne oslobodenú. Energie v nej mám od VSE s DPH..aj ja fakturujem s DPH. Je to náklad týkajúci sa prenajímanej budovy. Teda potom nemám nárok na odpočet, alebo len podľa koeficientu. Ale ja tie energie fakturujem ďalej s DPH a na výstupe to zaplatím...prečo by som potom nemala mať nárok?....Mám alebo nemám nárok na odpočet?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    emily
    rozmýšľajte so mnou. Budovu prenajímam ako oslobodenú , alebo čiastočne oslobodenú. Energie v nej mám od VSE s DPH..aj ja fakturujem s DPH. Je to náklad týkajúci sa prenajímanej budovy. Teda potom nemám nárok na odpočet, alebo len podľa koeficientu. Ale ja tie energie fakturujem ďalej s DPH a na výstupe to zaplatím...prečo by som potom nemala mať nárok?....Mám alebo nemám nárok na odpočet?
    Samozrejme, že ak to fakturuješ ďalej, celú DPH na vstupe si odpočítaš!
    Vlasta

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    nechcem byť ako neveriaci Tomáš, ale bolo mi povedané, že pri všetkych nákladoch
    týkajúcich sa prenajímanej budovy oslobodenej od dane nie je nárok na odpočet...vrátane energií

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    emily
    nechcem byť ako neveriaci Tomáš, ale bolo mi povedané, že pri všetkych nákladoch
    týkajúcich sa prenajímanej budovy oslobodenej od dane nie je nárok na odpočet...vrátane energií
    Tak si urob, ako chceš!
    Podľa môjho logického názoru, mám nárok na odpočet DPH tam, kde tú DPH aj predám!

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    ondrejvla
    Tak si urob, ako chceš!
    Podľa môjho logického názoru, mám nárok na odpočet DPH tam, kde tú DPH aj predám!
    Vlasti nesrdi sa ....mne sa to tiež tak páči viac, keď vyfakturujem výstup, tak uplatním vstup...ale moje okolie ma zneistilo
    ďakujem

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    emily
    Vlasti nesrdi sa ....mne sa to tiež tak páči viac, keď vyfakturujem výstup, tak uplatním vstup...ale moje okolie ma zneistilo
    ďakujem
    Vôbec sa nesrdím, len ma dosť hnevá nerozhodnosť, keď si to budem vedieť aj obhájiť pre akoukoľvek kontrolou!
    Keď mám pravdu, tak si ju vymôžem aj keby mi to kontrola dala do zápisu! Veď ani pracovníčky DÚ nepojedli všetku múdrosť, i keď sa tak tvária! Už som spor s nimi vyhrala, aj napriek tomu, že vymerali pokutu. Ja som ju za firmu uhradila, odvolala som sa na DR a museli mi ju vrátiť! Takže, ak má niekto skúsenosti poraďte Emily, keď sa tak bojí, i napriek tomu, že má pravdu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.