Zavrieť

Porady

Rucenie konatela v s.r.o.

Dobry den,

vie mi niekto poradit, ako je to s rucenim konatela v s.r.o? Sice spolocnost ma rucenie obmedzene ale konatel ruci do vysky celeho svojho majetku. Da sa tomu nejak vyhnut resp. sa nejak ochranit? Nikdy si clovek nemoze byt isty co sa moze v pocas podnikania prihodit, napr. firma dostane vysoku pokutu, alebo neumyselne niekomu spravi vysoku skodu, pripadne nieco podobne.

Dakujem.
Usporiadat
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
robin78 Pozri príspevok
Dobry den,

vie mi niekto poradit, ako je to s rucenim konatela v s.r.o? Sice spolocnost ma rucenie obmedzene ale konatel ruci do vysky celeho svojho majetku. Da sa tomu nejak vyhnut resp. sa nejak ochranit? Nikdy si clovek nemoze byt isty co sa moze v pocas podnikania prihodit, napr. firma dostane vysoku pokutu, alebo neumyselne niekomu spravi vysoku skodu, pripadne nieco podobne.

Dakujem.
Konateľ SRO neručí do výšky svojho majetku. Ručí iba spoločník, a to do výšky svojho obchodného podielu, ktorým sa podieľa na ZI.
0 1
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Obchodný zákonník
§ 135a

(1) Konatelia sú povinní vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Najmä sú povinní zaobstarať si a pri rozhodovaní zohľadniť všetky dostupné informácie týkajúce sa predmetu rozhodnutia, zachovávať mlčanlivosť o dôverných informáciách a skutočnostiach, ktorých prezradenie tretím osobám by mohlo spoločnosti spôsobiť škodu alebo ohroziť jej záujmy alebo záujmy jej spoločníkov, a pri výkone svojej pôsobnosti nesmú uprednostňovať svoje záujmy, záujmy len niektorých spoločníkov alebo záujmy tretích osôb pred záujmami spoločnosti.

(2) Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že

a) poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
b) nadobudli majetok v rozpore s § 59a.

(3) Konateľ nezodpovedá za škodu, ak preukáže, že postupoval pri výkone svojej pôsobnosti s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti. Konatelia nezodpovedajú za škodu spôsobenú spoločnosti konaním, ktorým vykonávali uznesenie valného zhromaždenia; to neplatí, ak je uznesenie valného zhromaždenia v rozpore s právnymi predpismi, spoločenskou zmluvou alebo stanovami. Ak má spoločnosť zriadenú dozornú radu, konateľov nezbavuje zodpovednosti, ak ich konanie dozorná rada schválila.

(4) Dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa. Spoločnosť sa môže vzdať nárokov na náhradu škody voči konateľom alebo uzatvoriť s nimi dohodu o urovnaní najskôr po troch rokoch od ich vzniku, a to len ak s tým vysloví súhlas valné zhromaždenie a ak proti takémuto rozhodnutiu na valnom zhromaždení nevznesie do zápisnice protest spoločník alebo spoločníci, ktorých vklady dosahujú 10 % výšky základného imania.

(5) Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú primerane. Nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom nezanikajú, ak sa spoločnosť vzdá nárokov na náhradu škody alebo s nimi uzatvorí dohodu o urovnaní. Ak je na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom správca konkurznej podstaty.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Obchodný zákonník
§ 135a

(5) Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú primerane. Nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom nezanikajú, ak sa spoločnosť vzdá nárokov na náhradu škody alebo s nimi uzatvorí dohodu o urovnaní. Ak je na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom správca konkurznej podstaty.
Napriklad bod (5) je problematicky. Spolocnost musi zaplatit napr. nejaku pokutu, ale na zaplatenie tejto pokuty nema. Pride exekutor a kedze ZI nebude stacit na pokrytie pohladavky tak siahne na majetok konatela a konatel sa moze ist na ulicu past ...
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

zalobaba Pozri príspevok
Konateľ SRO neručí do výšky svojho majetku. Ručí iba spoločník, a to do výšky svojho obchodného podielu, ktorým sa podieľa na ZI.
Ale ako vidiet podla § 135a obchodneho zakonnika, bod (5) to tak nie je ...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
robin78 Pozri príspevok
Napriklad bod (5) je problematicky. Spolocnost musi zaplatit napr. nejaku pokutu, ale na zaplatenie tejto pokuty nema. Pride exekutor a kedze ZI nebude stacit na pokrytie pohladavky tak siahne na majetok konatela a konatel sa moze ist na ulicu past ...
Podľa mňa tento bod je aplikovateľný v prípade, ak sa dokáže, že konateľ konal úmyselne.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

smith Pozri príspevok
Podľa mňa tento bod je aplikovateľný v prípade, ak sa dokáže, že konateľ konal úmyselne.
Takze pokial konatel kona cely cas v zaujme spolocnosti, tak sa nemusi obavat pripadnej exekucie?

A plati to aj v pripade, ze sa proste dopusti chyby (ktorou sposobi skodu) napr. z neznalosti zakona (i ked neznalost nikoho neospravedlnuje ;-))?
0 0
frwolf frwolf

frwolf je offline (nepripojený) frwolf

No toto presne by aj mna zujimalo. Je to tak, ako napisal robin78?
0 0
mi_ke mi_ke

mi_ke je offline (nepripojený) mi_ke

Dalo by sa s tým súhlasiť, dôležité bude, aby konateľ preukázal to, že konal s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere v súlade so záujmami spoločnosti.
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Dobry den, sro-cka ma danovu kontrolu. Nechcem sa rozpisovat o podrobnostiach, ale vyzera to dost biedne-zrejme budu sankcie a pokuty- za r. 2006, kedy prosperovala velmi dobre, na rozdiel od dneska. Co sa moze stat, ak vyska sankcii a pokut bude ovela vyssia ako je spol. schopna zaplatit? Siahnu jej na imanie, alebo majetok? Alebo ich bude musiet zaplatit konatel? Dakujem
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Nikto mi neporadi?
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Tiež ma to zaujíma.
0 0
branislavh branislavh

branislavh je offline (nepripojený) branislavh

Založil som s.r.o. a zaujala ma táto debata. Takže som spoločnosť s.r.o. založil zbytočne? Ide o ručenie. Keď konateľ ručí za spoločnosť tak ako je tu uvedené potom bolo apsolútne zbytočné zakladať s.r.o.? Vlastne nevidím žiadne výhody. Zakladal som spoločnosť preto aby som neručil celím svojím majetkom. Ak je to tak, že ručím tak v tom prípade idem s.r.o. odpradávať. Poadte mi ako to teda je? Je konateľ zodpovedný za prípadné škody s.r.o.? Nezabráni tomu nič? Potom ktorý ......... vymyslel s.r.o.?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

branislavh Pozri príspevok
Založil som s.r.o. a zaujala ma táto debata. Takže som spoločnosť s.r.o. založil zbytočne? Ide o ručenie. Keď konateľ ručí za spoločnosť tak ako je tu uvedené potom bolo apsolútne zbytočné zakladať s.r.o.? Vlastne nevidím žiadne výhody. Zakladal som spoločnosť preto aby som neručil celím svojím majetkom. Ak je to tak, že ručím tak v tom prípade idem s.r.o. odpradávať. Poadte mi ako to teda je? Je konateľ zodpovedný za prípadné škody s.r.o.? Nezabráni tomu nič? Potom ktorý ......... vymyslel s.r.o.?
§ 106 OZ
Spoločnosť zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom. Spoločník ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri. Plnenie za spoločnosť poskytnuté z dôvodu ručenia sa započítava na splatenie vkladu, inak môže spoločník požadovať náhradu od spoločnosti. Ak nemôže dosiahnuť túto náhradu, môže požadovať náhradu od každého z ostatných spoločníkov v rozsahu, v akom sa svojím vkladom podieľa na základnom imaní spoločnosti.


0 0
branislavh branislavh

branislavh je offline (nepripojený) branislavh

Prepáčte, že som otravný, ale ten zákon mi moc nie je jasný. Pozrel som si ho a teda mám tomu rozumieť tak, že som zodpovedný?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

branislavh Pozri príspevok
Prepáčte, že som otravný, ale ten zákon mi moc nie je jasný. Pozrel som si ho a teda mám tomu rozumieť tak, že som zodpovedný?
Spoločnosť je zodpovedná- takže Ty, celým jej majetkom.
0 0
branislavh branislavh

branislavh je offline (nepripojený) branislavh

Teraz som si pozrel aj §135a odsek 5. Takže ja neručím za spoločnosť, ale na druhej strane keď že som konateľ spoločnosti tak ručím a to priamo majetkom a veriteľom spoločnosti?
Tak sa mi to javí.
0 0
branislavh branislavh

branislavh je offline (nepripojený) branislavh

A nikto mi neodpovie?
Porsím o stanovisko.
Ďakujem
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

branislavh Pozri príspevok
Teraz som si pozrel aj §135a odsek 5. Takže ja neručím za spoločnosť, ale na druhej strane keď že som konateľ spoločnosti tak ručím a to priamo majetkom a veriteľom spoločnosti?
Tak sa mi to javí.
ale nie svojim majetkom, ale majetkom spoločnosti
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
branislavh Pozri príspevok
Teraz som si pozrel aj §135a odsek 5. Takže ja neručím za spoločnosť, ale na druhej strane keď že som konateľ spoločnosti tak ručím a to priamo majetkom a veriteľom spoločnosti?
Tak sa mi to javí.

Konateľ neruči svojím majetkom voči veriteľom spoločnosti. On je iba zodpovedný za škodu, ktorú by spoločnosti spôsobil. Spoločnosť môže od neho vyžadovať náhradu škody, ktorú spôsobil.
Rozlišujte povinnosti spoločníkov a konateľov. Nemusia to byť tie isté osoby.
Ak je spoločník aj konateľom, tak si bude voči sebe uplatňovať náhradu škody? A na súde?
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

tak ako aj v beznom zivote, zamestnani a pod. je kazda svojpravna osoba zodpovedna za dosledky svojich cinov. §135a netreba nejako demonizovat, ide vlastne o to, ze ak sa preukaze, ze konatel svojim nedbalym, pripadne umyselnym konanim sposobil spolocnosti skodu, je v zmysle tohto ustanovenia za nu zodpovedny.

je to to iste, ak aj v inych pripadoch - vlastnis dom, spadne niekomu na hlavu skridla - si za to zodpovedny, vedies vozidlo, sposobis skodu - si za nu zodpovedny. samozrejme je tu moznost poistenia a myslim, ze podobny produkt najdes aj na funkciu konatela...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať