Zavrieť

Porady

Kúpno predajná zmluva

Dobrý deň,

mohol by mi niekto z Vás poslať vzor kúpno-predajnej zmluvy na kúpu bytu? Ďakujem.
Usporiadat
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Prosím poraďákov o radu,
je potrebné pri kúpe bytu kupna zmluva aj pre Stavebné bytové družstvo??? alebo stačí len na kataster a pre kupujúceho a predavajúceho??
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

len pre kataster, ten to zasle kupujucemu a predavajucemu.
ak ma bytove druzstvo v stanovach alebo internom predpise, ze to treba aj pre nich, tak im spravte nejaky vycuc, resp. zvlast vyhlasenie k tomu, co potrebuju (napriklad prevod clenskych prav a pod)
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Prosím znalých problematiky k vyjadreniu k tomuto právnemu stavu pri predaji nehnuteľnosti:
Ide o kúpnu zmluvu (kupujúci je syn predávajúcich), kde predávajúci sú rozvedení manželia vlastníkmi rodinného domu v 1/1ine ( cca 5 rokov, BSM nezrušené súdom, na LV je podiel 1/1). Tento RD je na pozemku jedného z manželov (výlučný vlastník pozemku, iný LV).

Snažím sa naformulovať predmet kúpnej zmluvy na RD: Predávajúci sú "výlučnými?" vlastníkmi nehnuteľnosti v 1/1-ine?, bezpodielovými spoluvlastníkmi?
Súčasne bude uzatvorená druhá Kúpna zmluva na predaj pozemku pod RD (predávajúci je výlučný vlastník) a predaj záhrady tiež na tom istom LV.
Ako naformulovať predmet zmluvy na predaj RD (bez pozemku)?
Naposledy upravil Monika Kováčová : 06.08.08 at 06:21
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Ak rozvedení manželia nespísali po rozvode do 3 rokov dohodu o rozdelení majetku po rozvode, stávajú sa v zmysle občianskeho zákonníka podielovými spoluvlastníkmi v rovnakých podieloch, teda každá má podiel 1/2 z domu (a aj z ostatného majetku, aj nejaký nehnuteľný ešte mali).
Čiže v zmluve uvedieš: Manželstvo rodičov .........bolo dňa ........rozvedené na základe právoplatného rozsudku č. .............., ktorý tvorí prílohu podania návrhu na vklad.Keďže po rozvode nebola v lehote spísaní dohoda o rozdelení BSM, sú podieloví spoluvlastníci, každý v podiele 1/2 na základe §149 Obč. zákonníka. domu súp.č. .....postaveného na pozemku parc.č. ........ Pozemok je vo výlučnom vlastníctve matky............
K zmluve pripojíš aj overenú fotokópiu rozvodového rozsudku.
V jednej zmluve rieš aj predaj domu aj pozemku. Načo by platili poplatky na katastri 2x, keď stačí iba raz za jednu zmluvu.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Veľké ďakujem!
0 0
rybča rybča

rybča je offline (nepripojený) rybča

dobrý deň, mala by som aj ja jednu otázku, ideme kupovať s priateľom pozemok a rozhodli sme sa dať si spraviť kúpnu zmluvu u právnika, ked sme boli u neho na sedení nam všetko pekne vysvetlil a za to že nám ju spraví si vypýtal sumu 15 000sk, viem ze právnici su drahý, jedny zmámi mi povedali že je to suma ako u každého iný mi povedali že je najdrahší v okrese a viete kolko ludí tolko chutí tak sa chcem spýtať či je to podľa vás primeraná suma. ďakujem
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

rybca, zavisi to od kupnej ceny. za kolko kupujete?
0 0
Celsus Celsus

Celsus je offline (nepripojený) Celsus

Nepíšete, či "právnik", na ktorého ste sa obrátili, je advokát a uvedenú cenu pýta len za vypracovanie kúpnej zmluvy a návrhu na vklad, alebo je to notár a uvedenú cenu pýta za spísanie kúpnej zmluvy vo forme notárskej zápisnice. Neuvádzate ani, čo všetko je v cene, najmä či v cene je už zahnutý aj správny poplatok za návrh na vklad, a ak áno, či ste sa dohodli na "bežnom" alebo "urýchľovacom" poplatku. Ďalej neuvádzate lokalitu, v ktorej daný právnik pôsobí ani ostatné okolnosti prevodu:
a) treba viesť komplikované rokovania s protistranou (predávajúcim) ?
b) sú na pozemku nejaké ťarchy, ktorými sa pri predaji treba zaoberať?
c) treba rokovať aj s bankou (napr. o poskytnutí/splatení úveru, vinkulácii, akreditíve a pod.) ?
d) bude sa platiť cez notársku úschovu alebo inak ?
e) o aký pozemok ide, aká je hodnota transakcie a na aký účel sa pozemok kupuje ?
f) máte nejaké špeciálne požiadavky na priebeh transakcie?

Keďže nepoznám podmienky (najmä tie vyššie uvedené), primeranosť ceny neviem posúdiť. Možno je premrštená, možno pimeraná a možno je prinízka.

Môžem však uviesť, že v prípade že sa bavíme o spísaní kúpnej zmluvy notárom vo forme notárskej zápisnice, cenu za túto službu stanovuje priamo vyhláška ministerstva spravodlivosti v závislosti od hodnoty transakcie a notár nemá možnosť s cenou hýbať.

Pokiaľ ide o advokáta a cena sa vzťahuje len na vypracovanie jednoduchej kúpnej zmluvy a návrhu na vklad (pričom v cene nie je urýchľovaci správny poplatok), cena sa mi javí privysoká (takú sumu neberieme ani v hlavnom meste). Cena služby advokáta je vždy vecou dohody. Pokiaľ daný advokát nemieni zľaviť, máte len dve možnosti: akceptovať jeho cenu alebo obrátiť sa na konkurenciu.
0 0
rybča rybča

rybča je offline (nepripojený) rybča

josh, pozemok kupujeme za 1 000 000 sk, celsus podľa vizitky je to advokátska kancelária, sumu pýtal ak sme správne pochopili za vypracovanie kupnej zmluvy, či je v cene zahrnutý správny poplatok za návrh na vklad nevieme lebo on povedal že suma za to "všetko" je 15 000 ale konkretne čo je to všetko nevieme ( ale vypýtal od nas aby sme od predavajúceho vypýtali 1. kopiu listu vlastníctva, 2. kopia katastralnej mapy, 3. kopia geometrického plánu, 3. kopia uzemného rozhodnutia, 4.učet kam bude vyplatená suma za pozemok )my sa do týchto vecí vôbec nerozumieme a preto sme sa chceli obrátiť na niekoho skuseneho, na žiadnom urýchlovacom alebo bežnom poplatku sme sa nedohodli, právnik pôsobí v Galante a pozemok kupujeme par km od galanty.
a. nie netreba viesť komplikované rokovania s predávajúcim
b. nie na pozemku nie su žiadne ťarchy, je to fakticky ešte rola, bude sa to teraz parcelovať
c. s bankou rokovať treba ale to si vybavujeme my, hypotekárny úver
d. ked sme správne pochopili platit sa bude priamo na účet
e. pozemok je 10 árovy, hodnota je 1000 000sk a učel je stavebný
f. nie požiadavky sme nemali ale chceli sme mať poriadnu zmluvu aby sme potom nemaly zbytočné naťahovačky že to sme v zmluve vôbec neuviedli, a minimalizovali riziká pri kúpe.

dufam že som spravne odpovedala na všetko čo ste sa pýtali, ešte raz píšem že sa do týchto veci vôbec nerozumieme
0 0
Celsus Celsus

Celsus je offline (nepripojený) Celsus

Z hodnoty transakcie (1.000.000,- Sk) usudzujem, že advokát pri určení výšky odmeny vychádzal z tarifnej odmeny určenej vo vyhláške ministerstva spravodlivosti o odmenách a náhradách advokátov, nakoľko pri Vami uvádzanej kúpnej cene (1.000.000,- Sk) vychádza tarifná odmena podľa vyhlášky práve na necelých 15.000,- Sk. V takom prípade však v cene nie je zahrnutý správny poplatok za návrh na vklad a navyše v prípade, že advokát je platiteľom DPH, cena sa ešte zvýši o 19%.

Výška odmeny teda zodpovedá štandardnej tarifnej sadzbe. Na rozdiel od notára však advokát nemusí pri určení svojej odmeny vychádzať z tarify určenej vyhláškou, ale sa s klientom môže dohodnúť na inej (vyššej alebo nižšej) odmene.

Pokiaľ ste sa s advokátom zatiaľ na poskytnutí služby a na cene záväzne nedohodli a ním navrhovanú cenu nechcete zaplatiť, môžete sa s ním skúsiť dohodnúť na inej (nižšej) odmene alebo sa obrátiť na iného advokáta. Predpokladám, že v Galante ich je dosť a s niektorým z nich sa budete vedieť dohodnúť.

Len by som ešte chcel uviesť, že cena by vo všeobecnosti nemala byť jediným kritériom pri výbere advokáta, dôležité tiež je aké má advokát schopnosti, skúsenosti a prístup k práci, a najmä, aká je kvalita jeho práce a či mu dôverujete. Aj kúpna zmluva na pozemok sa totiž dá urobiť v rôznej kvalite, na rôznej úrovni.
0 0
rybča rybča

rybča je offline (nepripojený) rybča

celsus diki, zajtra sa este stretne priateľ s iným pravnikom a uvidime ale kazdopadne dakujem.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

skuste notara, pri milione by to mohlo vyjst na 8000sk s DPH plus minus nejake drobne.

a mate to vo verejnej listine s vyssou dokaznou silou, na ktorej nie je treba overovat podpisy.
0 0
pajtikam pajtikam

pajtikam je offline (nepripojený) pajtikam

Pekný deň,

Ja mám dotaz ohľadom KPZ bytu z iného pohľadu.
Môj kamoš predáva byt za 2 mil. starému kamošovi, s tým že má voči nemu ešte viacnásobnú pohľadávku ešte z obdobia spoločného podnikania,čo by rád zakotvil do zmluvy ako podmienku-výhradu,kt musí splniť predtým ako sa podá návrh na vklad do katastra.Čižekupujúci ešte nesplatil starú pôžičku voči môjmu kamošovi predávajúcemu.Po rokoch v zahraničí je z neho úspešný obchodník, nie je to pre neho problém, povedal.Môže nesplatenú pôžičku zakotviť do zmluvy ako výhradu,že až po zaplatení ceny za kúpu a zároveň splatení celej pôžičky sa podá návrh na vklad?

Iné. K nadobudnutie bytu môže dôjsť rôzne prevodom,predajom..........ale aj Darovaním DZmluvou.Mohol by kamoš v rámci zákona spísať DZmluvu, s tým že zakotvil by do výhrady podmienku, v nej splatenie celej pohľadávky,kt.by vložil do úschovy.Tým pádom je od znaleckého posudku ,a daňe z predaja nehnuteľnosti oslobodený však?
A daň z darovania sa vypočíta potom ako?

Umožňuje vôbec zákon podmieniť nadobudnutie bytu či už KPZ alebo DZ splatením inej finančnej pohľadávky,ktorej vznik nema nič spoločné s bytom.Alebo je to nezákonné a musí sa spísať zvlášť Zmluva o pôžičke jej zaplatení atď,a zároven Notárska uschova sa použije ako garant.atd....

ďakujem
0 0
jasteraic jasteraic

jasteraic je offline (nepripojený) jasteraic

Dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť s kúpnou zmluvou: kupujem RD od rodičov a je na ňom zriadené vecné bremeno v prospech starých rodičov. Akým spôsobom to máme zakomponovať do zmluvy, keďže vecné bremeno chceme zachovať aj po zmene vlastníka?
0 0
alexandrap alexandrap

alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

Moze sluzit ako podklad pri predaji nehnutelnosti sluzit miesto Listu vlastnictva aj pravoplatne Osvedcenie o dedicstve?
Zapis do katastra trva dlho a nechcem cakat.uznava to Kataster?
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

list vlastnictva je platny iba dovtedy, kym sa nepreukaze nieco ine. osvedcenim o dedicstve preukazujes nieco ine, takze to kludne moze byt pouzite.
0 0
myma myma

myma je offline (nepripojený) myma

Dobrý deň!
Od svokry chceme kúpiť záhradu, v ktorej je viničný domček+malá vinička,
celkom o výmere nejakých 5 árov. Nie sú tam žiadne ťarchy ani spoluvlastníctvo. Chceli by sme to kúpiť prostredníctvom kúpno-predajnej zmluvy za 1 € /Zmluvu o darovaní použiť nechceme/. Viete mi poradiť, ako máme postupovať - napr. nejaký vzor zmluvy, postup u notára príp. aké priznanie na daňový úrad či mesto. Keďže to chceme kúpiť len za 1 €, znalecký posudok tam nebude. Vyplácať takisto nikoho nebudeme.
Prosím, pomôžte. Ďakujem.
0 0
myma myma

myma je offline (nepripojený) myma

Prosím, neviete mi niekto odpovedať?
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

myma Pozri príspevok
Dobrý deň!
Od svokry chceme kúpiť záhradu, v ktorej je viničný domček+malá vinička,
celkom o výmere nejakých 5 árov. Nie sú tam žiadne ťarchy ani spoluvlastníctvo. Chceli by sme to kúpiť prostredníctvom kúpno-predajnej zmluvy za 1 € /Zmluvu o darovaní použiť nechceme/. Viete mi poradiť, ako máme postupovať - napr. nejaký vzor zmluvy, postup u notára príp. aké priznanie na daňový úrad či mesto. Keďže to chceme kúpiť len za 1 €, znalecký posudok tam nebude. Vyplácať takisto nikoho nebudeme.
Prosím, pomôžte. Ďakujem.
Vzhladom k tomu, ze kupou za 1 euro obchadzate darovaciu zmluvu, ziadny notar ani advokat vam nesmie takuto zmluvu spisat. Neodporucal by som v ziadnom pripade zastierat darovaciu zmluvu kupnou a nechat si spisat notarom riadnu darovaciu zmluvu vo forme notarskej zapisnice. Notar od Vas bude potrebovat list vlastnictva pouzitelny na pravne ukony a udaje.
0 0
myma myma

myma je offline (nepripojený) myma

Ďakujem za odpoveď. Ale nie sú mi jasné niektoré veci: Darovacia zmluva má prednosť pred kúpno-predajnou zmluvou? Podľa ktorého zákona? Musí byť medzi nami zmluva spísaná notárom?
Našla som tu na porade aj také odpovede, že nemusí byť takáto zmluva overená. A vlastne som našla aj takú odpoveď, že ani daňový úrad nebude robiť problémy pri kúpno-predajnej zmluvy za 1 €, nakoľko by došlo k predaju medzi príbuznými.
Keďže dúfam, že nie je len na mne, čo si z toho vyberiem, naozaj by ma zaujímalo, ktorý zákon mi čo prikazuje a čoho sa mám vystríhať. Ďakujem za odpovede.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať