Zavrieť

Porady

Osvedčené veci, postupy, nápady a materiály pri stavbe

admin
Už máme tému, kde sa zdieľajú chyby ktoré sme pri stavbe spravili.
Chcem však založiť tému, kde sa nám veci, nápady alebo postupy pri stavbe osvedčili a radi by sme ich odporučili ďalej.

Opäť začnem so sebou.
Dve umývadlá do kúpeľni.

Po skúsenostiach z nášho domu som si aj dal do kúpeľni dve umývadlá.
Prečo?
Do kúpeľni sa najčastejšie chodí ráno po zobudení, večer pred spaním, alebo pred odchodom niekam.
Tieto situácie nastávajú často súčasne s ostatnými členmi rodiny, takže je super ak Vám niekto nemusí klopať na dvere alebo dýchať za chrbtom že potrebuje ísť k umývadlu aj on.
Ak ste z domu zvyknutý na jedno umývadlo, možno si poviete že to je zbytočnosť. To isté tvrdila aj moja drahá, dnes má však už iný názor a vyslúžil som si za tento neústupok aj pochvalu .

---------------------------
//////////////////////////////////////////////////////////////////////
Táto téma je o osvedčených veciach, ak nám chcete napísať chyby, ktorých by ste sa už dnes vyvarovali, prosím napíšte ich do tejto témy:
http://www.porada.sk/t77335-chyby-kt...vyvaroval.html

Ešte pripomínam, že táto téma slúži na zhromaždenie Vašich postrehov a odporúčaní, teda neslúži na diskusiu či s niekoho nápadom súhlasíte či nesúhlasíte. Ak Vám to nedá a chcete sa vyjadriť založte novú tému s odkazom na daný príspevok.
Usporiadat
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

jarco Pozri príspevok
nie je to tak asi nemas s tym skusenosti
Ak odpovedas na tu 16tku vatu v streche - tak ma jednoznacne pravdu.

Takato strecha neodpoveda svojim tepelnym odporom ani norme pre novostavbu - pre rekonstrukciu - len pri pouziti spravnej vlny.

Kazdopadne vieme ze ta norma je polozena dost nizko a casom sa isto bude zvysovat.
Ale - pochybujem ze si to niekto dava kvoli tomu aby vyhovel norme - rozumny clovek to dava preto aby usetril na kureni - pripadne v lete na chladeni ( alebo teda aby nemal prehriate podkrovie)

A tam jednoznacne treba tej vaty viac - podla mojho nazoru min . 20-22 cm - najlepsie tak do 25-30 cm - viac uz nema o moc vacsiu ucinnost a tym navratnost - hlavne pri rekonstrukciach - kde su potom straty ostatnymi stavebnymi konstrukciamy daleko vacsie (okna, steny, podlaha, sokel .... )
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

jojkoz Pozri príspevok
Ak odpovedas na tu 16tku vatu v streche - tak ma jednoznacne pravdu.

Takato strecha neodpoveda svojim tepelnym odporom ani norme pre novostavbu - pre rekonstrukciu - len pri pouziti spravnej vlny.

Kazdopadne vieme ze ta norma je polozena dost nizko a casom sa isto bude zvysovat.
Ale - pochybujem ze si to niekto dava kvoli tomu aby vyhovel norme - rozumny clovek to dava preto aby usetril na kureni - pripadne v lete na chladeni ( alebo teda aby nemal prehriate podkrovie)

A tam jednoznacne treba tej vaty viac - podla mojho nazoru min . 20-22 cm - najlepsie tak do 25-30 cm - viac uz nema o moc vacsiu ucinnost a tym navratnost - hlavne pri rekonstrukciach - kde su potom straty ostatnymi stavebnymi konstrukciamy daleko vacsie (okna, steny, podlaha, sokel .... )
Súhlasím, že je nutné dať min. 20-22 cm tepelnej izolácie. a úplnú pravdu máš v použití správnej minerálnej rohože ( nazývajú ju laici aj vata, alebo vlna). Potreba hrubšej izolácie závisí od miestnych podmienok, (v horských oblastiach s nižšou priemernou teplotou)- tam je nutná vačšia hrúbka izolantu.

deli. Pozri príspevok
16-ka je rozhodne malo! Dajte pokojne aj 30!
Odpovedala som vyššie aj na tvoj príspevok a teba som citovala som len preto, lebo si dal jednoznačnú odpoveď: Dajte pokojne 30!

Strelka3 Pozri príspevok
Kto by bol taký dobrý a poradil mi?? Opravujeme podkrovie a ja mám hrozné obavy z toho že sa tam v lete upečieme..Bude stačiť izolácia-sklenná vata 16ka? Alebo mi poradte ako to spraviť aby tam nebolo v lete teplo a v zime zima....dakujem za rady
Strelka kľudne môžeš -ak už náš krokvy zakúpené ich použiť,medzi nich dať izolant hr.160mm a prikladám skladbu strechy, kde sú použité asfaltové šindle a podkrovie je využívané. Vrstvy sú písané v poradí z pohľadu na strechu. Verím, že Ti to pomôže
1.-ASFALTOVÉ ŠINDLE ISOLA-NÓRSKO- TYP KUTTER - rustikálne červená
ALEBO ŠINDLE ICOPAL - TYP "K" - jesenná -hr. 6mm
2.-CELOPLOŠNÉ DEBNENIE Z DOSÁK (opracovaných) hr.35 mm
ALEBO DOSKY OSB (pre vonkajšie prostredie)
3.-PREVETRÁVACIA VZDUCHOVÁ MEDZERA TVORENÁ
KONTRALAŤAMI NAD KROKVAMI -hr. 50 mm
4.-POZDĹŽNE LAŤOVANIE (kontralate z opracovných latí)- 60/50 mm
5.-POISTNÁ HYDROIZOLÁ-PAROPRIEPUSTNÁ FÓLIA TYVEK HD Soft hr.1mm
ULOŽENÁ MEDZI KROKVY A POZDĹŽNE LAŤOVANIE
6.-TEPELNO IZOLAČNÁ VRSTVA Z DOSÁK Z MINERÁLNYCH VLÁKIEN NOBASIL
M 35kg/m hr.160mm MEDZI KROKVAMI
7.-DREVENÉ KROKVY 100/160
8.-TEPELNO IZOLAČNÁ VRSTVA Z DOSÁK Z MINERÁLNYCH VLÁKIEN NOBASIL
M 50 kg/m hr.40 mm MEDZI HORIZONTÁLNYMI HRANOLMI
9.-VODOROVNÉ LAŤOVANIE (z opracovaných latí)- 60/60 mm vzájomná osová vzdialenosť á 800 mm
10.-PAROZÁBRANA - FÓLIA JUTAFOL N AL-hr.1 mm
11.-POZDĹŽNE LAŤOVANIE - PRE PODHĽADY A OBKLAD Z (opracovaných) LATÍ 50/32 á 600 mm
12.-PROTIPOŽIARNÁ VRSTVA Z DOSÁK CETRIX, ALT. SÁDROKARTÓN HR.12 mm
13.-KONEČNÁ ÚPRAVA - STIERKA A MAĽBA
Podotýkam že pri finálnej strešnej krytine z betónových tašiek(škridlíc) sa miesto celoplošného debnenia dávajú priečne late podľa rozteče betónových tašiek- toto vie každý odborník na pokládku krytiny. Všetky drevené prvky je dobré vopred opatriť nátermi (aspoň 1x-doporučené sú dvojnásobné nátery) proti pliesni a škodcom.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

a zasa mám pod nickom uvedené Wiev Edit History, kto mi povie prečo? Som vari "OSTRO SLEDOVANÝ VLAK"???
Toto je už v druhom mojom príspevku.
Naposledy upravil Zitulda : 26.11.08 at 12:26 Dôvod: doplnená posledná veta
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Zitulda Pozri príspevok
a zasa mám pod nickom uvedené Wiev Edit History, kto mi povie prečo? Som vari "OSTRO SLEDOVANÝ VLAK"???
Toto je už v druhom mojom príspevku.
To "wiev edit..." vidíš iba ty. A zobrazuje sa vtedy, ak si pouložení príspevku ho znovu zmenila, doplnila a pod.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

Zitulda Pozri príspevok
Potreba hrubšej izolácie závisí od miestnych podmienok, (v horských oblastiach s nižšou priemernou teplotou)- tam je nutná vačšia hrúbka izolantu.
Ale zase v oblastiach s vyssou priemernou teplotou - je tiez nutna hrubsia izolacia - kvoli porehrievaniu interieru v lete
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

jarco Pozri príspevok
nie je to tak asi nemas s tym skusenosti
MAM s tym naozaj bohate a niekolkorocne skusenosti
Tych 30 cm myslim uplne vazne
Mimochodom, dnes uz by sa oplatilo rozmyslat aj nad 40-kou, za urcitych podmienok. Napriek tomu, ze mi to tu uveri len zopar ludi-odbornikov
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

deli. Pozri príspevok


Mimochodom, dnes uz by sa oplatilo rozmyslat aj nad 40-kou, za urcitych podmienok. Napriek tomu, ze mi to tu uveri len zopar ludi-odbornikov
No neviem - tam uz to vychadza dost blbo s uzit. hodnotou - oproti 30-tke.

Isto 40 cm ma opodstatnenie pri stavbe PD - ale pri rekonstrukcii - asi nie.
A PD zase nieje len o hrubkach izolacii ......
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

jojkoz Pozri príspevok
No neviem - tam uz to vychadza dost blbo s uzit. hodnotou - oproti 30-tke.

Isto 40 cm ma opodstatnenie pri stavbe PD - ale pri rekonstrukcii - asi nie.
A PD zase nieje len o hrubkach izolacii ......
ano, presne tak: pri pasivnych domoch. Preto "za urcitych podmienok"... V Nemecku, napriklad, bezne pouzivaju
30-40 cm izolacie. Tu vidim, ze aj 16 cm sa moze niekomu zdat vela... Potom to aj tak vyzera v realizacii: pri kolaudaciach sa rozdavaju energeticke certifikaty na rodinne domy, ktore nedosahuju ani najhorsie parametre. Najma, ak skocia na reklamu: "dajte ... a NEMUSITE zateplovat!" alebo : "tehly, ktore nemusite zateplovat"... Je to reklamne klamstvo, a 90% stavebnikov na to skoci...
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Gabi03 Pozri príspevok
To "wiev edit..." vidíš iba ty. A zobrazuje sa vtedy, ak si pouložení príspevku ho znovu zmenila, doplnila a pod.
Gabika, ďakujem Ti za vysvetlenie, pochopila som, len neviem prečo sa mi v doterajších v príspevkoch aj napriek robeným úkonom o ktorých píšeš táto veta neobjavovala.
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

Tip k pouzitiu stavebnej dokumentacie (projekt):

Osvedcilo sa mi mat projekt v elektronickej podobe na pocitaci. Nafotil som dig. fotoaparatom kazdu stranu. Vyhoda je v tom, ze na pocitaci rychlejsie najdem co ma zaujima, ako rozbalovat a listovat v projekte.

Potrebne vykresy vacsie ako A4, som zmensil na A4 format - pre lepsiu manipulaciu.

A4 vykres je pre ochranu umiestneny v euroobale, ktoreho otvor je zalepeny izolepou. Vznikne vodotesna dokumentacia -- vhodne v tomto obdobi :-)
0 0
jarco jarco

jarco je offline (nepripojený) jarco

Treba vypočítať potrebnú hrúbku tepelnej izolácie podla doporučených hodnôt STN 73 0540-2, ale to zaleží v akej lokalite a nadmorskej výške je dom postavený a aké vrstvy konštrukcie sú použité.V stredných a nišie položenných polohách vyhovuje 18 cm hrúbka ale s určenými materialmi,je to aj vec majiteľa ktorý si môže dopriať aj hrubšiu izoláciu.Stačí len vypočítať celkový tepelný odpor konštrukcie a ostatné je na vás.
0 0
Strelka3 Strelka3

Strelka3 je offline (nepripojený) Strelka3

Dakujem vám všetkým za cenné rady
0 0
alex.k alex.k

alex.k je offline (nepripojený) alex.k

Zdravim

rad by som sa spytal ci niekto nepozna kde sa daju vybavovat materialy ohladom vsekych instalacnych rozvodov ako su temelemunikacne, elektricne vedenia, potrubia vodovodne,plynove.
Potrebujem to kvoli stavbe na jednom pozemku ale majitel nema o tom ziadnu informaciu co vsetko je pod tym pozemkom. Ziskal ho z restitucie a predtym tam bol verejny prietor takze sa tam v podstate za tie roky mohlo nieco dat pod zem.
Preto by som potreboval poradit kde by sa to dalo vybavit. Na stavebnom urade mi nevedeli poradit. Velka vdaka za kazdu radu.
Alex
0 0
Rosch Rosch

Rosch je offline (nepripojený) Rosch

alex.k Pozri príspevok
Zdravim

rad by som sa spytal ci niekto nepozna kde sa daju vybavovat materialy ohladom vsekych instalacnych rozvodov ako su temelemunikacne, elektricne vedenia, potrubia vodovodne,plynove.
Potrebujem to kvoli stavbe na jednom pozemku ale majitel nema o tom ziadnu informaciu co vsetko je pod tym pozemkom. Ziskal ho z restitucie a predtym tam bol verejny prietor takze sa tam v podstate za tie roky mohlo nieco dat pod zem.
Preto by som potreboval poradit kde by sa to dalo vybavit. Na stavebnom urade mi nevedeli poradit. Velka vdaka za kazdu radu.
Alex
Nie je to nič zložité, len to zaberie nejaký čas. Ja mám pozemok v okrese PK a vybavoval som to nasledovne:

1. Telekomunikácie v TT - je tam služba pre verejnosť. Musíte mať so sebou kópiu katastrálnej mapy + list vlastníctva. Pán čo tam pracuje, Vám vyjadrenie urobí na počkanie a podľa ich záznamov Vám presne napíše či tam telekom nejaký kábel má alebo nie. Treba u nich vyplniť tlačivo "Žiadosť o vyjadrenie o existencii telekomunikačných vedení".

2. Elektrárne - Západoslovenské energetické závody na Čulenovej ulici č. 6 v BA - tiež potrebujete mať kópiu katastrálnej mapy + list vlastníctva. Takisto Vám to vypíšu na počkanie.

3. Plynárne - SPP distribúcia Mlynské Nivy 44/b v BA. Potrebujete mať so sebou kópiu katastrálnej mapy + list vlastníctva. Pani čo tam pracuje to spracovala na počkanie v priebehu 10 min.

4. Voda - Bratislavská vodárenská spoločnosť, Prešovská 48, BA - tiež potrebuje kópiu katastrálnej mapy + list vlastníctva. Spracovali to tiež na počkanie.

5. MINISTERSTVO OBRANY SR, Správa nehnuteľného majetku a výstavby, Krížna 42, BA - treba ich osloviť písomne. Spolu so žiadosťou im zaslať kópiu katastrálnej mapy + list vlastníctva. Neviem ako dlho im to má trvať - ešte mi vyjadrenie späť neposlali (zasielal som im to doporučene v treťom februárovom týždni...). Na stavebnom úrade to zatiaľ nepotrebujú...

Čo sa týka tej kópie katastrálnej mapy, mala by byť úradne overená, alebo mať so sebou originál a každý pracovník na tom ktorom úrade si ju podľa originálu overí. To isté je aj list vlastníctva.

Želám Vám pevné nervy a šťastie na úradníkov - ja som ho našťastie mal a boli veľmi ústretoví až na tých vojakov...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pre môj pasívny domček som dostala tip na materiál ytong panely, ktorí sa na objednávku dovezp z Rakúska, sú vyrobené na mieru a namontujú sa ako deka-bez mokrých procesov. Bola som na stavbe, oproti iným materiálom na dotyk pôsobí teplo.
Funguje ako izolácia a ako som spomínala - po montáži sa dá v stavbe plynulo pokračovať.
Kto s tým máte skúsenosť? Uvítam argmenty za aj proti.....
Naposledy upravil KEJKA : 10.04.09 at 17:31
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KEJKA Pozri príspevok
pre môj pasívny domček som dostala tip na materiál ytong panely, ktorí sa na objednávku dovezp z Rakúska, sú vyrobené na mieru a namontujú sa ako deka-bez mokrých procesov. Bola som na stavbe, oproti iným materiálom na dotyk pôsobí teplo.
Funguje ako izolácia a ako som spomínala - po montáži sa dá v stavbe plynulo pokračovať.
Kto s tým máte skúsenosť? Uvítam argmenty za aj proti.....
posúvam
0 0
karagras karagras

karagras je offline (nepripojený) karagras

Prosim vas nevedel by mi niekto poslat plan od architekta na rozlozenie pilierou a miak pod dom menom IDEAL prosim kontaktujte ma na Emailovu adresu.

Dakujem
Ondrej
0 0
Jergnov Jergnov

Jergnov je offline (nepripojený) Jergnov

Zitulda Pozri príspevok
Súhlasím, že je nutné dať min. 20-22 cm tepelnej izolácie. a úplnú pravdu máš v použití správnej minerálnej rohože ( nazývajú ju laici aj vata, alebo vlna). Potreba hrubšej izolácie závisí od miestnych podmienok, (v horských oblastiach s nižšou priemernou teplotou)- tam je nutná vačšia hrúbka izolantu.

ešte že ty laici čo to vyrábajú vedia ako sa to volá

Odpovedala som vyššie aj na tvoj príspevok a teba som citovala som len preto, lebo si dal jednoznačnú odpoveď: Dajte pokojne 30!


Strelka kľudne môžeš -ak už náš krokvy zakúpené ich použiť,medzi nich dať izolant hr.160mm a prikladám skladbu strechy, kde sú použité asfaltové šindle a podkrovie je využívané. Vrstvy sú písané v poradí z pohľadu na strechu. Verím, že Ti to pomôže
1.-ASFALTOVÉ ŠINDLE ISOLA-NÓRSKO- TYP KUTTER - rustikálne červená
ALEBO ŠINDLE ICOPAL - TYP "K" - jesenná -hr. 6mm
2.-CELOPLOŠNÉ DEBNENIE Z DOSÁK (opracovaných) hr.35 mm
ALEBO DOSKY OSB (pre vonkajšie prostredie)
3.-PREVETRÁVACIA VZDUCHOVÁ MEDZERA TVORENÁ
KONTRALAŤAMI NAD KROKVAMI -hr. 50 mm
4.-POZDĹŽNE LAŤOVANIE (kontralate z opracovných latí)- 60/50 mm
5.-POISTNÁ HYDROIZOLÁ-PAROPRIEPUSTNÁ FÓLIA TYVEK HD Soft hr.1mm
ULOŽENÁ MEDZI KROKVY A POZDĹŽNE LAŤOVANIE
6.-TEPELNO IZOLAČNÁ VRSTVA Z DOSÁK Z MINERÁLNYCH VLÁKIEN NOBASIL
M 35kg/m hr.160mm MEDZI KROKVAMI
7.-DREVENÉ KROKVY 100/160
8.-TEPELNO IZOLAČNÁ VRSTVA Z DOSÁK Z MINERÁLNYCH VLÁKIEN NOBASIL
M 50 kg/m hr.40 mm MEDZI HORIZONTÁLNYMI HRANOLMI
9.-VODOROVNÉ LAŤOVANIE (z opracovaných latí)- 60/60 mm vzájomná osová vzdialenosť á 800 mm
10.-PAROZÁBRANA - FÓLIA JUTAFOL N AL-hr.1 mm
11.-POZDĹŽNE LAŤOVANIE - PRE PODHĽADY A OBKLAD Z (opracovaných) LATÍ 50/32 á 600 mm
12.-PROTIPOŽIARNÁ VRSTVA Z DOSÁK CETRIX, ALT. SÁDROKARTÓN HR.12 mm

sadrokartón určite 12,5 mm (odborník), cetrix ?? snáď cetris (cemento-triesková doska) zbytočné zaťaženie, úplne stačí použiť samotný protipožiany sadrokartón.


13.-KONEČNÁ ÚPRAVA - STIERKA A MAĽBA
Podotýkam že pri finálnej strešnej krytine z betónových tašiek(škridlíc) sa miesto celoplošného debnenia dávajú priečne late podľa rozteče betónových tašiek- toto vie každý odborník na pokládku krytiny. Všetky drevené prvky je dobré vopred opatriť nátermi (aspoň 1x-doporučené sú dvojnásobné nátery) proti pliesni a škodcom.
toto odporúčanie je zavádzajúce, netreba zabúdať že každá stavba je individuálna a samotný stav treba posúdiť ODBORNIKOM na mieste

ospravedlňujem sa za spam ale nedalo mi to
0 0
Jergnov Jergnov

Jergnov je offline (nepripojený) Jergnov

KEJKA Pozri príspevok
pre môj pasívny domček som dostala tip na materiál ytong panely, ktorí sa na objednávku dovezp z Rakúska, sú vyrobené na mieru a namontujú sa ako deka-bez mokrých procesov. Bola som na stavbe, oproti iným materiálom na dotyk pôsobí teplo.
Funguje ako izolácia a ako som spomínala - po montáži sa dá v stavbe plynulo pokračovať.
Kto s tým máte skúsenosť? Uvítam argmenty za aj proti.....

Je to rýchle a jednoduché no zároveň 2x drahšie od montovaného stropu Ytong,
výhodou je, že sa len vyplnia špáry medzi panelmi a stručne povedané môže sa klásť podlaha,
naopak montovaný strop je nutné zalievať no piati chlapi to zvládnu na klasickom dome (plocha stropu 80m2) za 3 pracovné dni aj s rezervou a zalievaním .
všetko záleží od konkrétnej situácie.
Samozrejme k panelom okrem ľudí je potrebný aj žeriav.
Tu je odkaz na informácie o výrobku

Murivo sa musí pred kladením YTONG - stropných dielcov upraviť tak, aby jeho horná plocha bola vodorovná, hladká a umožnila tak bezproblémové uloženie stropných dielcov plnou plochou na podklad.

YTONG - stropné dielce sa ukladajú špeciálnymi kliešťami, alebo pomocou textilných popruhov. Strop sa môže ihneď zaťažiť, pričom sa musí dbať na únosnosť plochy najmä pri ukladaní osamelých bremien uprostred plochy.

Po uložení dielcov sa po obvode stropu zamuruje YTONG - vencová tvárnica.


Medzi YTONG - stropné dielce a YTONG - vencovú tvárnicu sa vloží výstuž stužujúceho venca, do zálievkových drážok stropných dielcov sa vloží zálievková výstuž.

Zálievkové drážky a drážky vencov sa navlhčia, vyplnia jemnozrnným betónom min. B 15, ktorý sa zhutní.


So stropnými dielcami YTONG sa má pri doprave, skladovaní a montáži zaobchádzať šetrne.

Podľa možnosti je treba sa vyhnúť medziskladovaniu. To je možné, keď sa zabezpečí priama montáž z dopravného prostiedku.

Zabudovanie sa môže realizovať za každého počasia.

V zime je nutné brať ohľad na nebezpečie mrazu. Pre rozpustenie snehu a ľadu sa nesmie používať soľ.

Minimálne uloženie YTONG - stropných dielcov je 50 mm v prípade uloženia na oceľovú konštrukciu. V ostatných prípadoch je uloženie minimálne 100 mm.

YTONG - stropné dielce konzolové alebo šikmo zrezané je potrebné konzultovať s výrobcom Xella Pórobetón SK spol. s r.o., taktiež vytváranie otvorov v stropnej konštrukcii, alebo vytváranie otvorov v samotnom stropnom dielci je možné len po konzultácii s výrobcom.

Základné zásady pre projektovanie stropov použitím YTONG - stropných dielcov sú obsiahnuté v príručke „Konštruovanie v priemyselnej výstavbe“


viac je na xella.sk
0 0
kamen18 kamen18

kamen18 je offline (nepripojený) kamen18

Myslím si, že je to práve vešká výhoda, a chválim za to autorov, keď sú tieto dve veci oddelené, lebo chýb aj rád je nespočetné množstvo a keby to bolo spolu, tak by sa ťažko hľadali informácie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať