Zavrieť

Porady

Vyjadrenie DRSR

Pripájam vyjadrenie DRSR k otázke čo v prípade ak služobnú cestu vykoná zamestnanec na vozidle pri ktorom nie je zapísaný ako držiteľ:

Podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach daňovníkom dane z motorových vozidiel je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
Vzhľadom na jednoznačnú definíciu tohto daňovníka, aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, obe uvedené podmienky musia byť splnené súčasne.
To znamená, že daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ v prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Usporiadat
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

to vyzera na pekne spekulacie. Vivat slovenskym zakonom!
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

...ak je majiteľom vozidla zamestnanec a ide s ním na služobnú cestu, treba zaplatiť pomernú časť cestnej dane v roku 2009, ale netreba podávať hlásenie do 30 dní na DU že sa vozidlo použilo na podnikatľskú činnosť, nakoľko je v majetku zamestnanca... je to tak dobre?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

SAIVI Pozri príspevok
...ak je majiteľom vozidla zamestnanec a ide s ním na služobnú cestu, treba zaplatiť pomernú časť cestnej dane v roku 2009, ale netreba podávať hlásenie do 30 dní na DU že sa vozidlo použilo na podnikatľskú činnosť, nakoľko je v majetku zamestnanca... je to tak dobre?
Áno je to správne, takéto vozidlo nemusíš oznamovať na DÚ, až v januári 2009 sa uvedie v daňovom priznaní k dani z motorových vozidiel.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

..ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

SAIVI Pozri príspevok
...ak je majiteľom vozidla zamestnanec a ide s ním na služobnú cestu, treba zaplatiť pomernú časť cestnej dane v roku 2009, ale netreba podávať hlásenie do 30 dní na DU že sa vozidlo použilo na podnikatľskú činnosť, nakoľko je v majetku zamestnanca... je to tak dobre?
doplním, že to vyplýva z § 90 a § 85

§ 90, odst.2

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

a daňovníkom podľa § 85 ods. 2 písm. a).je ...


(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Prosím viete mi poradiť s nasledujúcimi dvoma prípadmi :

1. zamestnanec "B" použije na pracovné účely auto vo vlastnictve zamestnanca "A" .

2. zamestnanec "B" použije na pracovné účely auto vo vlastníctve súkromnej osoby,ktorá nie je zamestnancom

vzniklo mi to z dôvodov :

1. zamestnanec A je syn majitela firmy a požičiava auto na pracovné účely iným zamestnancom B

2. zamestnanec A (syn) nebol zamestnancom celý rok aj napriek tomu sa auto využívalo počas celého roka.

Otázky:
- kedy je potrebné zaplatiť daň MV ? (predpokladám len v prípade 1.)
- aj napriek tomu že nie je povinnosť platit DMV, môžem dať do nákladov paušálné výdavky v prípade 2 ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jajina Pozri príspevok
Prosím viete mi poradiť s nasledujúcimi dvoma prípadmi :

1. zamestnanec "B" použije na pracovné účely auto vo vlastnictve zamestnanca "A" .

2. zamestnanec "B" použije na pracovné účely auto vo vlastníctve súkromnej osoby,ktorá nie je zamestnancom

vzniklo mi to z dôvodov :

1. zamestnanec A je syn majitela firmy a požičiava auto na pracovné účely iným zamestnancom B

2. zamestnanec A (syn) nebol zamestnancom celý rok aj napriek tomu sa auto využívalo počas celého roka.

Otázky:
- kedy je potrebné zaplatiť daň MV ? (predpokladám len v prípade 1.)
Ani v jednom prípade nebudeš platiť DZM.

Jajina Pozri príspevok
- aj napriek tomu že nie je povinnosť platit DMV, môžem dať do nákladov paušálné výdavky v prípade 2 ?
Aké paušálne výdavky máš na mysli? Paušálnu náhradu 5,50 Sk/km? Tak tú áno.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Chobot ďakujem za rýchlu odpoveď.
Áno myslela som paušálnu náhradu za použitie súkr.OSA.

Ešte sa uistím:
Ak zamestnanec použije na pracovnú cestu len 1 deň v mesiaci svoje súkromné OSA platí zamestnávateľ DMV za aktuálny mesiac vo výške 1/12 dane ?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Jajina Pozri príspevok
Ešte sa uistím:
Ak zamestnanec použije na pracovnú cestu len 1 deň v mesiaci svoje súkromné OSA platí zamestnávateľ DMV za aktuálny mesiac vo výške 1/12 dane ?
Áno
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Rozalka Pozri príspevok
Áno
Prosím vás, kde v zákone sa o tom píše?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Ester plus Pozri príspevok
Prosím vás, kde v zákone sa o tom píše?
§5 ods.3 písm.a) Zákona o dani z príjmov.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ester plus Pozri príspevok
Prosím vás, kde v zákone sa o tom píše?

čo konkrétne chceš vedieť, kde sa o tom píše? O dani z motorových vozidiel?

To si musíš prečítať zákon o miestnych daniach 582/2004 11. časť.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Chobot Pozri príspevok
čo konkrétne chceš vedieť, kde sa o tom píše? O dani z motorových vozidiel?

To si musíš prečítať zákon o miestnych daniach 582/2004 11. časť.
Áno, tomu rozumiem že v zákone o miestnych daniach, ale akosi tam neviem nájsť to, že ak zamestnanec použije vozidlo na SC hoci aj na jeden ďeň, tak sa bude platiť 1/12 z ročnej dane. Takže pýtala som sa na paragraf v ktorom sa o tom hovorí.
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Ester plus Pozri príspevok
Áno, tomu rozumiem že v zákone o miestnych daniach, ale akosi tam neviem nájsť to, že ak zamestnanec použije vozidlo na SC hoci aj na jeden ďeň, tak sa bude platiť 1/12 z ročnej dane. Takže pýtala som sa na paragraf v ktorom sa o tom hovorí.
§85 ods. 2 písm. a/: daňovníkom je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
§ 91 ods. 6: pri vzniku a zániku daň. povinnosti v priebehu zdaň. obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daň. priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Chobot Pozri príspevok
V príspevku 8 - Ani v jednom prípade nebudeš platiť DZM.
Chcela by som vedieť, z čoho vychádzaš...? Mám situáciu, kde dvaja manželia, ktorí nemajú rozdelené bezpodielové spoluvlastníctvo, sú obaja zamestnancami jednej a tej istej s.r.o. Obaja sú aj jej konateľmi. Na služobné cesty do zahraničia chodieva výlučne manžel, no v dokladoch je ako majiteľ zapísaná manželka. Vyúčtuje si pracovnú cestu ako zamestnanec firmy. Podľa mňa je splnená podmienka, že držiteľom vozidla je zamestnanec, aj keď nie práve ten konkrétny, ktorý auto skutočne použil. Podľa Teba teda naozaj nemusí zamestnávateľ platiť daň z motorových vozidiel?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

alušik Pozri príspevok
Chcela by som vedieť, z čoho vychádzaš...? Mám situáciu, kde dvaja manželia, ktorí nemajú rozdelené bezpodielové spoluvlastníctvo, sú obaja zamestnancami jednej a tej istej s.r.o. Obaja sú aj jej konateľmi. Na služobné cesty do zahraničia chodieva výlučne manžel, no v dokladoch je ako majiteľ zapísaná manželka. Vyúčtuje si pracovnú cestu ako zamestnanec firmy. Podľa mňa je splnená podmienka, že držiteľom vozidla je zamestnanec, aj keď nie práve ten konkrétny, ktorý auto skutočne použil. Podľa Teba teda naozaj nemusí zamestnávateľ platiť daň z motorových vozidiel?
Toto sú už tak špecifické a výnimočné prípady, kedy sa hraje s každým slovíčkom.

Ak vychádzame zo znenia ustanovenia §85 ods. 2 písm. a/:

"daňovníkom je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec."


tak je otázne, koho tým zamestnancom (posledné slovo vety) myslia. Podľa môjho názoru je to ten zamestnanec, ktorý pracovnú cestu uskutočnil, teda ten, ktorého meno je uvedené na vyúčtovaní PC.

Keby tým mysleli ktoréhokoľkvek zamestnanca, tak by k vyúčtovaniu musel byť priložený zoznam zamestnancov, či náhodou niektorý zo zamestnancov nie je majiteľom toho auta, s ktorým bol ten zamestnanec na PC.

Ja si myslím, že aj keby zamestnanec Mrkvička išiel na PC autom pána Tekvicu (ktorý je tiež zamestnancom spoločnosti), tak firma nemusí platiť DZMV, lebo cestu vykonal pán Mrkvička a auto nie je jeho. Ako DÚ dokáže, že pán Tekvica je alebo bol zamestnancom firmy? To by museli pri každom takomto cesťáku preverovať, či ten majiteľ auta nie je zamestnancom firmy.

Jedine keby cestu vykonal pán Tekvica, vtedy by bola spoločnosť povinná platiť DZMV.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Chobot Pozri príspevok
Toto sú už tak špecifické a výnimočné prípady, kedy sa hraje s každým slovíčkom.

Ak vychádzame zo znenia ustanovenia §85 ods. 2 písm. a/:

"daňovníkom je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec."

tak je otázne, koho tým zamestnancom (posledné slovo vety) myslia. Podľa môjho názoru je to ten zamestnanec, ktorý pracovnú cestu uskutočnil, teda ten, ktorého meno je uvedené na vyúčtovaní PC.

Keby tým mysleli ktoréhokoľkvek zamestnanca, tak by k vyúčtovaniu musel byť priložený zoznam zamestnancov, či náhodou niektorý zo zamestnancov nie je majiteľom toho auta, s ktorým bol ten zamestnanec na PC.

Ja si myslím, že aj keby zamestnanec Mrkvička išiel na PC autom pána Tekvicu (ktorý je tiež zamestnancom spoločnosti), tak firma nemusí platiť DZMV, lebo cestu vykonal pán Mrkvička a auto nie je jeho. Ako DÚ dokáže, že pán Tekvica je alebo bol zamestnancom firmy? To by museli pri každom takomto cesťáku preverovať, či ten majiteľ auta nie je zamestnancom firmy.

Jedine keby cestu vykonal pán Tekvica, vtedy by bola spoločnosť povinná platiť DZMV.
Plne s Tebou súhlasím. Rada by som sa k tomu postavila tak, že firma nemusí platiť daň z MV. Ale keď mi to raz pri kontrole dodania, lebo sa budú práve chytať toho, že auto je autom zamestnanca, tak neviem, čím budem argumentovať. Preto som sa pýtala... Možno už niekto podával dopyt a odpovedali mu. Najhoršie na tom je, že kontrolóri sú múdri o pár mesiacov neskôr. Nerada by som si však "zarobila" zbytočnú pokutu, ak tomu môžem predísť. Ak niekde čítam príklady, tak každý uvádza len také situácie, kedy obaja nepracujú v jednej firme.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
alušik Pozri príspevok
Plne s Tebou súhlasím. Rada by som sa k tomu postavila tak, že firma nemusí platiť daň z MV. Ale keď mi to raz pri kontrole dodania, lebo sa budú práve chytať toho, že auto je autom zamestnanca, tak neviem, čím budem argumentovať. Preto som sa pýtala... Možno už niekto podával dopyt a odpovedali mu. Najhoršie na tom je, že kontrolóri sú múdri o pár mesiacov neskôr. Nerada by som si však "zarobila" zbytočnú pokutu, ak tomu môžem predísť. Ak niekde čítam príklady, tak každý uvádza len také situácie, kedy obaja nepracujú v jednej firme.
Ahojte, no ja mám presne takú istú situáciu. Máme súkromné auto, napísané na manžela. Obaja sme spoločníci, konatelia a aj zamestnanci v našej s.r.o. . Čiže podľa nášho vysvetlenia zákona, ak idem ja na služobnú cestu a držiteľom vozidla je môj manžel, tak sa daň z MV neplatí ?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Konatel má dve jednoosobové sro. V oboch používa to isté auto v súkromnom vlastníctve na služobné cesty ako konateľ. SRO su registrované na rôznych danových úradoch. V oboch firmách používa auto celoročne. Bude musieť daň zaplatiť dvojmo?
0 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
My sme s manželom ten istý prípad. Ak budú cesťáky na mňa, a manžel je držiteľ vozidla, tak Daň z MV naša s.r.o., neplatí
0 0
Načítať ďalšie