Zavrieť

Porady

použitie súkromného automobilu na pracovnú cestu

zauímalo by ma, či je možné použiť súkromný automobil na pracovnú cestu, ak je zamestnanec, a nieje na ňho vozidlo písané. Môže to byť i od kamaráta? musí sa vypísať príkaz na pracovnú cestu? I kniha jázd sa musí evidovať k tomuto vozidlu? aké ešte tlačivá musia byť vypisované. Medzi zamestnancom a zamestnávateľom musí byť uzavretá písomná dohoda alebo zmluva na tento druh výkonu?
Ďakujem za skorú odpoveď. veľmi súrne by som potrebovala tieto informácie.
Usporiadat
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ja dávam len cestovný príkaz a na ňom príslušný šef ktorý vysiela na SC podpíše aj súhlas na použitie vlastného auta.
0 0
mladymuz mladymuz

mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

netreba zabudnut, ze sucastou vyuctovania takehoto cest. prikazu by mal byt aj ofoteny technicky preukaz kvoli vypoctu priem. spotreby PHM.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
A od 1.1.2008 aj doklad o tankovaní, kvôli cene PHL.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

accounte Pozri príspevok
zauímalo by ma, či je možné použiť súkromný automobil na pracovnú cestu, ak je zamestnanec, a nieje na ňho vozidlo písané. Môže to byť i od kamaráta?
áno

accounte Pozri príspevok
musí sa vypísať príkaz na pracovnú cestu?
áno

accounte Pozri príspevok
I kniha jázd sa musí evidovať k tomuto vozidlu?
nie

accounte Pozri príspevok
aké ešte tlačivá musia byť vypisované.
vyúčtovanie pracovnej cesty

accounte Pozri príspevok
Medzi zamestnancom a zamestnávateľom musí byť uzavretá písomná dohoda alebo zmluva na tento druh výkonu?
Aký výkon máš na mysli? Z-ľ musí vopred súhlasiť s použitím súkromného auta na pracovnú cestu.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

smith Pozri príspevok
A od 1.1.2008 aj doklad o tankovaní, kvôli cene PHL.
Toto plati aj pre zamestnanca? Ja som si myslela, ze len pre SZCO ak pouzije vozidlo vlozene v podnikani.
0 0
Forest LK Forest LK

Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

smith Pozri príspevok
A od 1.1.2008 aj doklad o tankovaní, kvôli cene PHL.
Nestačí sa riadiť priemernými cenami napr. z natankuj.sk?
Bločky ku knihe jázd zatiaľ neprikladám.
Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

apsgroup Pozri príspevok
Toto plati aj pre zamestnanca? Ja som si myslela, ze len pre SZCO ak pouzije vozidlo vlozene v podnikani.
Pre zamestnanca to neplatí.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Forest LK Pozri príspevok
Nestačí sa riadiť priemernými cenami napr. z natankuj.sk?
Nie, SZČO musí prikladať bločky. Alebo sa pýtaš na prípad zamestnanca?
Naposledy upravil Chobot : 11.05.08 at 20:48
0 0
gottwdag gottwdag

gottwdag je offline (nepripojený) gottwdag

A čo ked v technickom preukaze nie je priemerná spotreba ?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

nie je mi jasné ako je to s cenami phl . príklad ja použijem auto kamaráta v nádrži má 30 l autom prejdem 100 km takže tankovať nemusím a ani nemusím vedieť kedy tankoval a kedy bude tankovať a najmä u ktorej firmy bežne tankuje aké potom bloky phl ? mne program na cestovné príkazy sám aktualizuje ceny ak mám zapnutý internet
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

gottwdag Pozri príspevok
A čo ked v technickom preukaze nie je priemerná spotreba ?
Tak ju trebaq nejak inak preukázať, napr. z nejakej technickej dokumentácie auta od výrobcu, alebo z internetovej stránky vytlačené technické parametre auta alebo ak ani to nie, tak preukázať spotrebu podobného auta s podobnou kubatúrou.

Ale máš to napísané aj priamo v zákone, treba trochu čítať - § 7 ods. 6:
(6) Ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

pavol54 Pozri príspevok
nie je mi jasné ako je to s cenami phl . príklad ja použijem auto kamaráta v nádrži má 30 l autom prejdem 100 km takže tankovať nemusím a ani nemusím vedieť kedy tankoval a kedy bude tankovať a najmä u ktorej firmy bežne tankuje aké potom bloky phl ? mne program na cestovné príkazy sám aktualizuje ceny ak mám zapnutý internet
Nepíšeš, či si zamestnanec alebo SZČO, preto ti neviem odpovedať.
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

mozem preplatit cestovne hudobnej kapele, ktora vystupi na festivale? Vystupenie vykona na zaklade zmluvy s organizatorom (n.o., ktora nie je zapisana v OR), svoj umelecky vykon vykonavaju vsetci clenovia kapely popri zamestnani, resp. studiu. Staci uzavriet zmluvu o preplateni cestovneho s uvedenim amortizacneho koeficientu, vypoctu podla zakona a staci prilozit kopiu technickeho (prip. ine), blocik alebo...?
Naposledy upravil lu_lu : 24.05.08 at 12:40
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lu_lu Pozri príspevok
mozem preplatit cestovne hudobnej kapele, ktora vystupi na festivale? Vystupenie vykona na zaklade zmluvy s organizatorom (n.o., ktora nie je zapisana v OR), svoj umelecky vykon vykonavaju vsetci clenovia kapely popri zamestnani, resp. studiu. Staci uzavriet zmluvu o preplateni cestovneho s uvedenim amortizacneho koeficientu, vypoctu podla zakona a staci prilozit kopiu technickeho (prip. ine), blocik alebo...?
Na základe akej zmluvy? Dohoda o pracovnej činnosti? Alebo dohoda o brigádnickej činnosti?

Tú zmluvu podpisuje kapela ako celok (právnická osoba), alebo každý člen kapely osobitne?

Ako to máme vedieť, keď nám neuvedieš tieto základné údaje? Cest. náhrady môžete uhradiť len na základe pracovnej zmluvy alebo obdobnej pracovnoprávnej zmluvy. Nie na základe obchodnej zmluvy.

Dohodnite v zmluve odmenu, ktorá sa bude rovnať honoráru plus nákladoch na dopravu.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

Chobot Pozri príspevok
Nepíšeš, či si zamestnanec alebo SZČO, preto ti neviem odpovedať.
bolo by fajn dozvediet sa odpovede na obe varianty SZCO casto mavaju aj zamestnancov a mozu nastat pripady oba.
0 0
Forest LK Forest LK

Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

Chobot Pozri príspevok
Nie, SZČO musí prikladať bločky. Alebo sa pýtaš na prípad zamestnanca?
Áno, ide mi o zamestnanca.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Cestovné náhrady zamestnanca, ktoré si uplatňuje v súvislosti s pracovnou cestou u zamestnávateľa sú zároveň daňovým výdavkom. Daňový subjekt (zamestnávateľ) ich musí preukázať, zaúčtovať atď. t.j. splniť zákonné podmienky. Tomuto účelu slúži aj vnútorný predpis zamestnávateľa, kde URČÍ postup zamestnancov pri preukázaní nároku na cestovné náhrady. Aj nároku na náhradu za spotrebované pohonné látky. V zákone nenájdeme, že musia byť bloky, ale ani že byť nemusia. Je na zodpovednosti zamestnávateľa AKÝM spôsobom URČÍ preukázanie nároku. Stanovené podmienky by mal zamestnanec splniť. Sú pre zamestnanca záväzné a stávajú sa súčasťou jeho pracovných povinností.

Akým spôsobom bude zamestnávateľ vyžadovať preukázanie ceny PHL je na ňom. A môžu to byť aj bloky. Každý zamestnanec by si mal uvedomiť, že súkromný automobil môže použiť iba so súhlasom zamestnávateľa a preto je povinný plniť podmienky, aké zamestnávateľ určí. Či už to bude forma bločkov alebo iná forma. Zamestnávateľova zodpovednosť za preukázanie nároku nie je dôvodom rozporovania jeho požiadaviek zamestnancom. Zamestnávateľ musí chrániť svoje záujmy. Spôsob preukázania nespochybňuje nárok zamestnanca na cestovné náhrady, iba ustanovuje podmienky, za akých mu na ne vzniká nárok. Zároveň by vnútorný predpis mal riešiť aj postup zamestnávateľa v prípade nedostatočného preukázania nárokov zamestnanca.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
K SZČO:
http://www.porada.sk/t17643-p6-zasa-...podnikani.html
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

duficek Pozri príspevok
bolo by fajn dozvediet sa odpovede na obe varianty SZCO casto mavaju aj zamestnancov a mozu nastat pripady oba.
Forest LK Pozri príspevok
Áno, ide mi o zamestnanca.
Takže - SZČO musí prikladať bločky - viď. § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

A ako preukáže cenu platnú v čase nákupu a tiež skutočnosť, kedy PHM nakupoval? No predsa dokladom o nákupe PHM.


Naproti tomu zamestnanec nemusí predložiť doklad o nákupe PHM, lebo v zákone o cest. náhradách to je stanovené inak - §7 ods. 4:
"(4) Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla takto:"

Tam sa preukazuje cena platná v čase použitia auta. Takže on mohol tankovať aj pred mesiacom, ale musí preukázať, koľko stáli PHM v čase, keď sa pracovná cesta uskutočnila. A to sa dá zistiť napr. z priemerných cien PHM, ktoré uvádza stránka www.natankuj.sk. Alebo ak v tom čase kupoval PHM, tak môže použiť aj doklad o nákupe.
0 0
lu_lu lu_lu

lu_lu je offline (nepripojený) lu_lu

Chobot Pozri príspevok
Na základe akej zmluvy? Dohoda o pracovnej činnosti? Alebo dohoda o brigádnickej činnosti?

Tú zmluvu podpisuje kapela ako celok (právnická osoba), alebo každý člen kapely osobitne?

Ako to máme vedieť, keď nám neuvedieš tieto základné údaje? Cest. náhrady môžete uhradiť len na základe pracovnej zmluvy alebo obdobnej pracovnoprávnej zmluvy. Nie na základe obchodnej zmluvy.

Dohodnite v zmluve odmenu, ktorá sa bude rovnať honoráru plus nákladoch na dopravu.
Ako som pisala, clenovia kapiel, ktori budu vystupovat na nami organizovanom festivale su zamestancami/studentami, hudbe sa venuju len vo svojom volnom case (nerobia to na zivnost, nie su pravnicka osoba, nie su nikde registrovani). Sama sa neviem rozhodnut, aku alternativu zvolit pri preplacani cestovneho a honoraru. Uberam sa skor k Zmluve o dielo, Zmluve o hudobnom vykone a vzhladom na vyssie uvedene skutocnosti, budem musiet spravit zmluvu s kazdym clenom (= 70 - 80 zmluv). Padol tu navrh, aby naklady spojene s cestovnym boli preplatene v ramci honoraru. Ako to vsak dokladovo podlozit (aka zmluva?, doklady?), aby sme sa vyhli tomu, ze preplatenie cestovneho bude zdanene. Co poradite? Ospravedlnujem sa za tak siroku otazku, snad ste ma pochopili...
Naposledy upravil lu_lu : 01.06.08 at 16:05
0 0
Načítať ďalšie