Zavrieť

Porady

Ako neplatit dan za nehnutelnost,darovacou zmluvou?

S manželom chceme predat byt, ale žijeme tu len krátko a ak ho predáme hrozí nám dan z nehnutelnosti.Jeden známi nám však poradil aby sme byt darovali najbližšej osobe a na darovaciu zmluvu napísali aj hodnotu bytu za akú ho chceme predat.Vybrali sme mojho otca,ktorý ked sa byt prevedie na jeho meno nám ho predá.Prosím vás neviete mi poradit či je to naozaj tak a nemáte niekto vzor ako by tá darovacia zmluva mala vyzerat?dakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

santhal Pozri príspevok
S manželom chceme predat byt, ale žijeme tu len krátko a ak ho predáme hrozí nám dan z nehnutelnosti.Jeden známi nám však poradil aby sme byt darovali najbližšej osobe a na darovaciu zmluvu napísali aj hodnotu bytu za akú ho chceme predat.Vybrali sme mojho otca,ktorý ked sa byt prevedie na jeho meno nám ho predá.Prosím vás neviete mi poradit či je to naozaj tak a nemáte niekto vzor ako by tá darovacia zmluva mala vyzerat?dakujem.
To, čo sa chystáte urobiť, je čistá špekulácia a vystavujete sa tým riziku spáchania daňového podvodu, za čo môže byť sankcionovaní.

Ale aby som to uviedol na správnu mieru, nejde tu o daň z nehnuteľnosti, ale o daň z príjmu. Daň z nehnuteľnosti musíte platiť tak či tak, pokiaľ si vlstníkom nehnuteľnosti.

Daň z príjmu platíš, pokiaľ v nehnuteľnosti nemáš aspoň 2 roky trvalé= bydlisko, alebo ju nevlastníš aspoň 5 rokov. A platíš to len z rozdielu cien - za ktorú ju predáš a za ktorú si ju kúpila.

Skús si prečítať podobné témy tu na porade, aby si v tom mala jasnejšie:

http://www.porada.sk/t80181-predaj-domu.html

http://www.porada.sk/t1520-predaj-bytu-zdanenie.html

http://www.porada.sk/t78859-predaj-b...-z-prijmu.html
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

A z akého titulu by otec pri predaji neplatit daň? Splňuje podmienky oslobodenia? To len tak naokraj. Inak súhlasím s tou špekuláciou.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

santhal Pozri príspevok
S manželom chceme predat byt, ale žijeme tu len krátko a ak ho predáme hrozí nám dan z nehnutelnosti.Jeden známi nám však poradil aby sme byt darovali najbližšej osobe a na darovaciu zmluvu napísali aj hodnotu bytu za akú ho chceme predat.Vybrali sme mojho otca,ktorý ked sa byt prevedie na jeho meno nám ho predá.Prosím vás neviete mi poradit či je to naozaj tak a nemáte niekto vzor ako by tá darovacia zmluva mala vyzerat?dakujem.
Navyše, keby ste aj niečo také urobili, že najprv darovali otcovi a on by vám to následne predal, tak by on musel odviesť daň z príjmu. Takže neviem, kto vám to poradil, ale poradil vám nezmysel.
0 0
santhal santhal

santhal je offline (nepripojený) santhal

no napríklad, darujem byt otcovi a do darovacej zmluvy uvediem hodnotu bytu napr.milion.Otec ten byt predá za milion.A milion mínus milion je nula, tak z čoho by otec platil dan?Otec nieje oslobodení od pletenia daní.Poradila nám to advokátka,že je to jediná legálna možnost ako neplatit tu dan ked tu nemáme trvalý pobyt 2roky.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

santhal Pozri príspevok
no napríklad, darujem byt otcovi a do darovacej zmluvy uvediem hodnotu bytu napr.milion.Otec ten byt predá za milion.A milion mínus milion je nula, tak z čoho by otec platil dan?Otec nieje oslobodení od pletenia daní.Poradila nám to advokátka,že je to jediná legálna možnost ako neplatit tu dan ked tu nemáme trvalý pobyt 2roky.
Nuž, zaujímavá rada, a že práve od advokátky.

Podľa tejto rady by mohli kľudne zrušiť daň z príjmu pri predaji nehnuteľností.
0 0
santhal santhal

santhal je offline (nepripojený) santhal

Tak ja teraz neviem,volala som jej a ona ma presviedča že je to legálne a že je to nejaká špeciálna zmluva a v bode desat sa musí uviest ta hodnota bytu, lebo ak sa neuvedie tak potom by sa ta dan platila.Opravujem notárka nie advokátka(neviem aký je medzi nimi rozdiel)Prosím vie o tom niekto???Zaručuje mi že je to na 100perc., hladám dovod prečo by mi klamala.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
santhal Pozri príspevok
Tak ja teraz neviem,volala som jej a ona ma presviedča že je to legálne a že je to nejaká špeciálna zmluva a v bode desat sa musí uviest ta hodnota bytu, lebo ak sa neuvedie tak potom by sa ta dan platila.Opravujem notárka nie advokátka(neviem aký je medzi nimi rozdiel)Prosím vie o tom niekto???Zaručuje mi že je to na 100perc., hladám dovod prečo by mi klamala.
Bolo by dobre keby vedela uviesť aj § zákona, podľa čoho to tvrdí.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

santhal Pozri príspevok
no napríklad, darujem byt otcovi a do darovacej zmluvy uvediem hodnotu bytu napr.milion.Otec ten byt predá za milion.A milion mínus milion je nula, tak z čoho by otec platil dan?Otec nieje oslobodení od pletenia daní.Poradila nám to advokátka,že je to jediná legálna možnost ako neplatit tu dan ked tu nemáme trvalý pobyt 2roky.
Áno, je to tak, advokátka má pravdu. K tomu daru je však potrebné urobiť aj znalecký posudok na ocenenie nehnuteľnosti a v darovacej zmluve uviesť hodnotu podľa znaleckého posudku. A táto suma je nadobúdacou hodnotou a presne tá suma je odpočítateľnou hodnotou v prípade predaja.
Ušetríte jeden prevod, ak ako predávajúci bude otec.
0 0
santhal santhal

santhal je offline (nepripojený) santhal

Vieroslava,prosím vás vedeli by ste mi povedat ten paragraf a komu mám dat vypracovat znalecký posudok.A ak nám znalec ohodnotí byt napr.na 600tis. možem dat do zmluvy milion,aby ho otec mohol za milion predat?Podla čoho znalec ohodnotí byt,sú na to dané nejaké merítka?dakujem vám.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Za vyhotovenie zmluvy si advokátka, či notárka vystaví faktúru( v % z ceny nehnuteľnosti): podčiarknuté a zrátané : poplatok za "darovaciu" zmluvu + poplatok za vyhotovenie znaleckého posudku rovná sa ? alebo je dokonca väčší ako príjem za predaj bytu-kúpa druhého bytu x19% daň.Navyše nehrozí adrenalín v podobe sankcií za podvod.
Naposledy upravil Dav : 06.05.08 at 16:34
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

santhal Pozri príspevok
Tak ja teraz neviem,volala som jej a ona ma presviedča že je to legálne a že je to nejaká špeciálna zmluva a v bode desat sa musí uviest ta hodnota bytu, lebo ak sa neuvedie tak potom by sa ta dan platila.Opravujem notárka nie advokátka(neviem aký je medzi nimi rozdiel)Prosím vie o tom niekto???Zaručuje mi že je to na 100perc., hladám dovod prečo by mi klamala.
Toto je veľmi dobrý námet pre finančnú políciu .
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Zákon o dani z príjmov, § 8, odst.1 b) - príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
............................... § 8, odst 5 : Pri príjmoch podľa ods.1 písm.b) až e) je výdavkom.......písm b) : cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písm. a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa §25.

§ 25 ................Cena nehnuteľnosti zistená podľa osobitných predpisov .........(to je znalecký posudok na ocenenie) ...atď.

Znalecký posudok na ocenenie vypracuje znalec z odboru oceňovania nehnuteľností (zoznam znalcov nájdeš na príslušnom súde, alebo sa popýtaš známych, či niekto niekoho nepozná).

Ak Vám znalec ohodnotí byt na 600 tis., do darovacej zmluvy musíte dať cenu 600 tis. ako nadobúdaciu a ak byt predáte za 1 mil. rozdiel musíte zdaniť.

Znalec oceňuje nehnuteľnosť podľa určitých záväzných predpisov, cenovej mapy a pod.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Petra Nová Pozri príspevok
Toto je veľmi dobrý námet pre finančnú políciu .
A čo by si im tak asi hlásila, keď všetko je zákonne čisté?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

santhal Pozri príspevok
S manželom chceme predat byt, ale žijeme tu len krátko a ak ho predáme hrozí nám dan z nehnutelnosti.Jeden známi nám však poradil aby sme byt darovali najbližšej osobe a na darovaciu zmluvu napísali aj hodnotu bytu za akú ho chceme predat.Vybrali sme mojho otca,ktorý ked sa byt prevedie na jeho meno nám ho predá.Prosím vás neviete mi poradit či je to naozaj tak a nemáte niekto vzor ako by tá darovacia zmluva mala vyzerat?dakujem.

Celá konštrukcia otázky akosi nesedí. Uvádzate, že s manželom chcete predať byt, ktorý (aby ste neplatili daň z príjmu - po preložení do správnej terminológie) darujete otcovi a otec vám byt následne predá.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

vieroslava Pozri príspevok
A čo by si im tak asi hlásila, keď všetko je zákonne čisté?
Nepísala som o hlásení, ale o námete. A to je rozdiel.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Petra Nová Pozri príspevok
Nepísala som o hlásení, ale o námete. A to je rozdiel.
Obávam sa, že ani ako námet to neobstojí, lebo naša legislatíva (žiaľ, alebo našťastie - každý nech si vyberie, čo mu je bližšie) takýto postup umožňuje.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

vieroslava Pozri príspevok
A čo by si im tak asi hlásila, keď všetko je zákonne čisté?
Ktorý § zákona o dani z príjmov hovorí o tom, že ak nemám 2 roky trvalé bydlisko v mieste predávanej nehnuteľnosti, mám s pomocou právnika spraviť fingovanú darovaciu zmluvu ( blízkej osobe) aby som sa vyhla plateniu dane?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

vieroslava Pozri príspevok
Zákon o dani z príjmov, § 8, odst.1 b) - príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
............................... § 8, odst 5 : Pri príjmoch podľa ods.1 písm.b) až e) je výdavkom.......písm b) : cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písm. a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa §25.

§ 25 ................Cena nehnuteľnosti zistená podľa osobitných predpisov .........(to je znalecký posudok na ocenenie) ...atď.

Znalecký posudok na ocenenie vypracuje znalec z odboru oceňovania nehnuteľností (zoznam znalcov nájdeš na príslušnom súde, alebo sa popýtaš známych, či niekto niekoho nepozná).

Ak Vám znalec ohodnotí byt na 600 tis., do darovacej zmluvy musíte dať cenu 600 tis. ako nadobúdaciu a ak byt predáte za 1 mil. rozdiel musíte zdaniť.

Znalec oceňuje nehnuteľnosť podľa určitých záväzných predpisov, cenovej mapy a pod.


U otca by sa ako výdavok mohla použiť cena podľa zanaleckého posudku len v prípade, ak by bol byt u darcu v čase darovania otcovi pri jeho predaji v rovnakom čase od dane z príjmu oslobodený (§ 25 ods. 1 písm. a) ZDP). Ak by byt nebol od dane oslobodený, otec môže ako výdavok uplatniť obstarávaciu cenu zistenú u darcu.
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

vieroslava Pozri príspevok
A čo by si im tak asi hlásila, keď všetko je zákonne čisté?
az take ciste to nie je, vid. § 39 OZ: Neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom.

podla mna tu nieco smrdi...
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava


Mala som pocit, že som na stránke "Porada", kde si ľudia nejakým spôsobom radia. Ale asi som sa omylom ocitla na "križiackej výprave" morálne čistých a zásadových.
Mne neprislúcha hodnotiť morálnu stránku počínania zadávajúceho témy, svoje svedomie nech si spytuje každý sám.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať