Zavrieť

Porady

nedokončená SŠ

Milí pedagógovia,poraďáci.
Chcela by som Vás poprosiť o radu.Mám susedku, 23 ročné dievča.Kvôli zlým podmienkam doma prestala v druhom ročníku chodiť do školy a začala pracovať.Podarilo sa mi ju presvedčiť,aby si urobila nejakú školu , lebo je veľmi šikovná,ale so základným vzdelaním sa ďaleko nedostane.
Viete mi prosím poradiť,či je to ešte možné v jej veku, aký je postup,či sa robia nejaké skúšky,na koho sa obrátiť atď.? Dá sa popri práci študovať iba učňovská škola( a potom ďalej),alebo priamo stredná ?
Pre upresnenie býva v Topoľčanoch.
Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    evica 28 Pozri príspevok
    Ahoj!Ja mam tento problem tiez,neukoncila som si ucnovske vzdelanie,dva tyzdne pred skuskami som bola vylucena zo skoly!Tiez som sa snazila najst sposob a hlavne odvahu ako si to dokoncit!Moc poradit neviem,tak prosim niekoho,kto by nam vedel pomoct,ako si dokoncit skolu!pocula so,ze take nieco existuje v Nitre pod Zoborom!
    Podľa vyhlášky MŠ SR o prijímaní na štúdium na SŠ a vyhlášky o SŠ máte viac možností, z ktorých najjednoduchšie je formou písomnej žiadosti požiadať riaditeľa SŠ o prijatie do ročníka, ktorý ste neukončili. Doklady pre každý odbor sa uznávajú 10 rokov, po tejto dobe je potrebné prejsť
    prijímacími skúškami a začať SŠ od 1. ročníka. Možno takto prijať uchádzača, ktorý nie je študentom inej SŠ a ktorý úspešne vykoná skúšku overujúcu znalosť učiva nižších ročníkov (jej podrobnosti určí riaditeľ SŠ - termín, obsah a formu). Môže ísť o tú istú SŠ alebo inú s tým istým odborom.

    Iné možnosti:
    1. prihlásiť sa na štúdium popri zamestnaní od 1. ročníka. Prihlášku podáva uchádzač riaditeľovi SŠ do 31.5. Riaditeľ SŠ určí podrobnosti skúšky a kritériá prijatia. Prijímacie skúšky sa konajú v poslednom úplnom júnovom týždni (1. termín) a v posl. dvoch úplných týždňoch augusta (2. termín).

    2. prihlásiť sa na denné štúdium od 1. ročníka. Postup je podobný, avšak prihlášku podáva uchádzač v inom termíne (do 20. 4.).

    Avšak informácie o otváraných odboroch a ich formách vo vašom kraji je možné získať buď priamo na škole resp. na webovských stránkach týchto škôl, alebo v databáze škôl na www.strednaskola.sk alebo na www.svsmi.sk. Taktiež informácie je možné získať u zriaďovateľa škôl t. z. na VÚC prípadne na KŠÚ. Totiž, škola môže a nemusí pre príslušný školský rok vybraný odbor v nejakej forme realizovať. Navrhujem, aby ste si zvolili odbor, v ktorom sa chcete vzdelávať, vyhľadali školy vo vašom kraji, ktoré poskytujú vzdelanie v tejto oblasti (aj tento portál poskytuje adresy škôl) a tam si zistili, čo pre budúci školský rok tieto školy ponúkajú pre študentov, ktorí chcú študovať popri zamestnaní.

    ketyka je offline (nepripojený) ketyka

    ketyka
    Ahoj
    nie som pedagogička ale kamarát si dorábal maturitu po večeroch. Neviem ti presne povedať za akých podmienok sa tam prihlásil. Podľa mňa by mala navštíviť niektorú zo stredných škôl a osobne sa spýtať či ponúkajú večerné štúdium.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Díky za odpoveď...ale maturita sa dá dorobiť,keď má už ukončené aspoň učňovské vzdelanie. Ona,ako som písala má iba základné.
    Potrebujem iba poradiť, aké sú možnosti a odkiaľ začať pred obiehaním konkrétnych škôl. Ona sa hanbí ísť pýtať osobne a ja už mám nejaký ten rôčik od skončenia škôl, neviem aké sú teraz možnosti a podmienky.Odkiaľ začať? Iba dúfam, že nejaké možnosti sú.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Možnosti určite sú. Síce neviem aké v tvojom okolí, ale napr. v BA funguje stredná škola 4 ročná na dorobenie maturity diaľkovo.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    http://www.uips.sk/statis/pdf/SOU_P4.PDF
    http://www.stredne-skoly.sk

    zadala som do googlu učilište diaľkovo Topoľčany a našlo mi takýto link a kopec ďalších.
    Sú tam učilištia, odbory aj či sa dá študovať večerne. Je to síce z roku 2007, ale treba obvolať učilištia.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Ona sa hanbí ísť pýtať osobne a ja už mám nejaký ten rôčik od skončenia škôl, neviem aké sú teraz možnosti a podmienky.Odkiaľ začať? Iba dúfam, že nejaké možnosti sú.
    doplňovať si vzdelanie je vždy chválihodné a povzbudzujúce

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    účtovník 007 Pozri príspevok
    http://www.uips.sk/statis/pdf/SOU_P4.PDF
    http://www.stredne-skoly.sk

    zadala som do googlu učilište diaľkovo Topoľčany a našlo mi takýto link a kopec ďalších.
    Sú tam učilištia, odbory aj či sa dá študovať večerne. Je to síce z roku 2007, ale treba obvolať učilištia.
    ...Mňa to hodilo akurát na poradu, na moju otázku
    Na druhý pokus som našla 99% škôl z východu, okrem iných kopu diaľkových na maturitu.
    Ja len neviem zohnať informáciu,či sa dá diaľkovo vyštudovať so zákl. vzdelaním( a potom tá maturita).
    Prosím pedagógovia, poraďte

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    arizona Pozri príspevok
    ...Mňa to hodilo akurát na poradu, na moju otázku
    Na druhý pokus som našla 99% škôl z východu, okrem iných kopu diaľkových na maturitu.
    Ja len neviem zohnať informáciu,či sa dá diaľkovo vyštudovať so zákl. vzdelaním( a potom tá maturita).
    Prosím pedagógovia, poraďte
    Myslím, že sa dá (po dohode s vedením školy - uviesť dôvod) zvoliť individuálny štúdijný plán.
    Ahoj, je aj tak možnosť, že po dohode s vedením školy /podá si žiadosť/ nastúpi do 3. ročníka niektorého 3-ročného odboru s tým, že za 1. a 2. ročník urobí rozdielové komisionálne skúšky. 3. ročník môže absolvovať formou denného štúdia s tým, že požiada o individuálny študijný plán a do školy príde podľa plánu len na skúšky o čom sa bude viesť protokol o skúškach. Takto si za jeden rok, ak je šikovná, urobí výučny list, získa stredné odborné vzdelanie a môže v príbuznom odbore pokračovať v nadstavbovou štúdiu podobnou dennou formou - volá sa to kombinované štúdium. Alebo môže nastúpiť do 3. ročníka niektorého študijného odboru /študijný znamená, že sa končí maturitnou skúškou a podobnou formou si za 2 roky urobí maturitu. Ak je šikovná, tak sa do dá zvládnuť. V dnešnej dobe je potreba vzdelávať sa celoživotnou záležitosťou.
    Dúfam, že som dobre poradila.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Ja teda neviem že by mal byť problém keď nemá učňovskú školu a chce si spraviť maturitu. Podľa ponúk, ktoré u nás dávali do schránok, tak 4 ročné večerné alebo diaľkové štúdium ponúkajú bez predchádzajúceho absolvovania učňovskej školy. Bola to ekonomická škola z Bratislavy. Tiež som si robila večerne maturitu a diaľkovo vysokú, ale ja som mala učňovku. Je to inak drina, ale keď niečo chce dosiahnuť, musí aj voľačo obetovať. Tiež som dochádzala tak viem o čom hovorím.

    evica 28 je offline (nepripojený) evica 28

    evica 28
    Ahoj!Ja mam tento problem tiez,neukoncila som si ucnovske vzdelanie,dva tyzdne pred skuskami som bola vylucena zo skoly!Tiez som sa snazila najst sposob a hlavne odvahu ako si to dokoncit!Moc poradit neviem,tak prosim niekoho,kto by nam vedel pomoct,ako si dokoncit skolu!pocula so,ze take nieco existuje v Nitre pod Zoborom!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    evica 28 Pozri príspevok
    Ahoj!Ja mam tento problem tiez,neukoncila som si ucnovske vzdelanie,dva tyzdne pred skuskami som bola vylucena zo skoly!Tiez som sa snazila najst sposob a hlavne odvahu ako si to dokoncit!Moc poradit neviem,tak prosim niekoho,kto by nam vedel pomoct,ako si dokoncit skolu!pocula so,ze take nieco existuje v Nitre pod Zoborom!
    aký odbor ?

    triska je offline (nepripojený) triska

    triska
    ahoj! Potrebovala by som pomoc, nevie my nekto poradit ze v Bratislave alebo v okoli ci existuje taka skola kde co najrychlejsie mozem absolvovat maturitnu skusku ?
    Dakujem za radu

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    triska Pozri príspevok
    ahoj! Potrebovala by som pomoc, nevie my nekto poradit ze v Bratislave alebo v okoli ci existuje taka skola kde co najrychlejsie mozem absolvovat maturitnu skusku ?
    Dakujem za radu
    http://www.ipgymnazium.sk/SGnew_spz.htm
    Ahoj mohla by som sa ťa opýtať, či nevieš ako je to s možnosťou maturity z cudzieho jazyka, ktorý som sa v škole neučila.
    Ahoj te ,chcela by som sa spytat , ze ak sa chcem vratit naspat do skoly a uz len jeden mesiac je na to aby sa skolsky rok ukoncil ,tak ci sa to da poziadat o navrat skôr , ? lebo ja momentalne mam odklad ,lenze sa chcem vratit do skoly skôr a dokoncit si studium skôr tak ci sa to da ,? za odpoved dakujem
    Naposledy upravil Mária27 : 25.05.17 at 20:53
    arizona Namiesto zvyraznovania textu si sa mohla radsej pohrat s gramatikou a opravit si vsetky chyby... .) .) .) .)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.