Zavrieť

Porady

Účtovanie platieb kartou podľa nových postupov

Ahojte,

chcela by som sa spýtať, akým spôsobom účtujete v Money S3 platby kartou za nakúpený tovar, PHM..., aby ste dodržali nové postupy pre jednoduché účtovníctvo od 1.1.2008, konkrétne v § 12:
(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d (príjmy zahrnované do základu dane z príjmov). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účet v banke a priebežná položka na strane úbytku.
(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e (výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.

Doteraz som to riešila tak, že som priamo z bankového účtu účtovala výdavok, neúčtovala som žiadne priebežné položky.

Takže ako teraz?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Vranová je offline (nepripojený) Vranová

    Vranová
    Ja to rieším v JU takto:
    napr.nákup PHL cez kartu...
    -doklad o nákupe PHL
    zaúčtujem ako výdavok z pokladne ..v ďalšom členení/základ....prev.r.-nákup PHL/, /DPH-neovpl. a následne zápis do knihy DPH/

    -doklad o zaplatení kartou....zaúčtujem ako príjem do pokladne cez priebežné položky a na bankovom účtu ako výdavok z BU prieb.položky.....

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    ale nie je to zbytocna robota, pehanat to cez pokladnu a priebezne polozky, ked to s pokladnou nic nema ked sa plati kartou?

    osobne som tiez pripajal blocky k vypisu z uctu a uctoval priamo do rezie...

    paťuška je offline (nepripojený) paťuška

    paťuška
    Zbytočná robota to je určite, ibaže popísalo sa už na porade toho veľmi veľa a ak chceme dodržiavať zákon, iné nám neostáva. Aj keď som toho názoru, že aj keď to bude účtované bez priebežných položiek, rozumní daňováci to nebudú považovať za dôvod na uloženie pokuty. Štát tým nikto neoberie a my účtovníci ušetríme na papieroch aj na čase strávenom pri účtovaní jedného dokladu 3x. Možno mnohí nesúhlasia s mojim názorom, ale je to iba môj názor.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Téma s rovnakou problematikou:

    http://www.porada.sk/t81850-platby-k...e-polozky.html

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    Prelúskala som niekoľko tém s problematikou platby kartou, resp. cez terminál.
    Podnikateľ si v máji zriadil terminál a niektorí klienti už platili za poskytnuté služby PK.
    Podnikateľ im vystavil príjmový pokladničný blok+doklad o zaplatení PK cez terminál. Zvolila som si nasledovný postup účtovanie týchto tržieb (účtujem ich denne):
    príjem v pokladni - rovnaká suma na strane POZD: predaj výrobkov a služieb,
    výdaj v pokladni: suma rovnajúca sa platbám PK cez terminál - rovnaká suma na strane priebežné položky príjem,
    príjem sumy zaplatenej PK na bankový účet (deň zúčtovania platby) - priebežná položka výdaj.
    Samozrejme, že treba priložiť príslušné doklady, resp. urobiť interný doklad.
    Neviem si predstaviť, ako inak účtovať prijatú úhradu za poskytnuté služby v mojom prípade, keď bol vystavený príjmový poklad, ale bolo platené cez terminál. Hotovosť v pokladni musí sedieť.
    Alebo to mám riešiť nejako inak?
    Presne podľa nových postupov v bode 4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d (príjmy zahrnované do základu dane z príjmov). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účet v banke a priebežná položka na strane úbytku.
    A interným dokladom znížiť dennú tržbu o sumu, ktorá sa rovná sume zaplatenej platobnými kartami?
    Nuž neviem... Normálne mám hlavu v smútku, ako to správne zaúčtovať.
    Naposledy upravil Kristína : 10.06.08 at 16:49

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    tak ako to riesite v tomto programe v JU? interne doklady tu nevstupuju do penazneho dennika.
    ostava mi jedine platbu kartou uctovat ako pise vranova v prispevku c2....alebo mate elegantnejsi postup?

    Kristína je offline (nepripojený) Kristína

    Kristína
    duficek Pozri príspevok
    tak ako to riesite v tomto programe v JU? interne doklady tu nevstupuju do penazneho dennika.
    ostava mi jedine platbu kartou uctovat ako pise vranova v prispevku c2....alebo mate elegantnejsi postup?
    Veru, nevidím inú možnosť a nemám ani elegantnejší postup.

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Kristína Pozri príspevok
    Prelúskala som niekoľko tém s problematikou platby kartou, resp. cez terminál.
    Podnikateľ si v máji zriadil terminál a niektorí klienti už platili za poskytnuté služby PK.
    Podnikateľ im vystavil príjmový pokladničný blok+doklad o zaplatení PK cez terminál. Zvolila som si nasledovný postup účtovanie týchto tržieb (účtujem ich denne):
    príjem v pokladni - rovnaká suma na strane POZD: predaj výrobkov a služieb,
    výdaj v pokladni: suma rovnajúca sa platbám PK cez terminál - rovnaká suma na strane priebežné položky príjem,
    príjem sumy zaplatenej PK na bankový účet (deň zúčtovania platby) - priebežná položka výdaj.
    Samozrejme, že treba priložiť príslušné doklady, resp. urobiť interný doklad.
    Neviem si predstaviť, ako inak účtovať prijatú úhradu za poskytnuté služby v mojom prípade, keď bol vystavený príjmový poklad, ale bolo platené cez terminál. Hotovosť v pokladni musí sedieť.
    Alebo to mám riešiť nejako inak?
    Ja nerobím interné doklady pri platbe kartou. Tržbu naúčtujem na príjmový pokladničný doklad podľa pásky z reg.pokladne v celej sume ako príjem do pokladne a tržby za tovar + DPH. Ak sa časť tržieb zaplatila kartou, tak túto sumu zaúčtujem na tom istom doklade mínusom v príslušnej výške a mám to ako zníženie prijatej hotovosti a aj v priebežných položkách no s mínusom.

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    prvýkrát má sro na výpise kartové transakcie-úhrada to by mala byť platba cez terminál ako zaúčtovať? dík

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.