Zavrieť

Porady

zaradenie budovy do majetku firmy

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom možností čo je pre firmu efektívnejšie z hľadiska ekon.ukazovateľom keď ako spoločník firme budovu:
1. predám (príjem by bol oslobený lebo spĺňa podmienku vlastníctva)
2. vložím ako nepeňažný vklad
3. darujem

Potrebovala by som v kocke informáciu, čo je výhodné pre obidve strany a čo je menej administratívne náročne.Jedná sa o to, že firma potrebuje budovu zaradiť do majetku firmy kvôli projektu o dotáciu.

Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    maxima29 je offline (nepripojený) maxima29

    maxima29
    Ahoj, mňa táto téma tiež zaujíma, ale majiteľa budovy túto budovu ešte prenajímal ako súkromná osoba, a na DÚ povedali, že pri predaji budovy by príjem musel byť zdanený. Je to pravda?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    maxima29 Pozri príspevok
    Ahoj, mňa táto téma tiež zaujíma, ale majiteľa budovy túto budovu ešte prenajímal ako súkromná osoba, a na DÚ povedali, že pri predaji budovy by príjem musel byť zdanený. Je to pravda?
    Ak prenajímal ako súkromná osoba a mal nehnuteľnosť zaradenú do OM, evidenčne, potom príjem z predaja nie je od dane oslobodený.

    Ak občan prenajímal nehnuteľnosť a nehnuteľnosť nebola zaradená v OM (čítajte par. 9/b....a to po uplynutí 5 rokov jej vyradenia z OM......) je príjem z predaja od dane oslobodený. Následne treba pozrieť par. 6/10-kt. mi hovorí o paušálnych výdavkoch, kt. ak si uplatňujem som povinná viesť evidenciu o príjmoch a výdavkoch v časovom slede, zásobách a pohľadávkach. Moja nehnuteľnosť nie je ani jedno vymenované v zákone a v tomto par. a preto nie som povinná viesť evidenciu o DHM-teda mojej nehnuteľnosti. Z toho mi vyplýva, že ak aj prenajímam nehnuteľnosť a nevediem evidenciu o DHM, je príjem od dane oslobodený

    Príklad č. 18:
    Daňovník predal v roku 2005 nehnuteľnosť za 1 800 000 Sk. Nehnuteľnosť nadobudol do vlastníctva v roku 1999. Od roku 2003 polovicu tejto nehnuteľnosti využíva na prenájom, z ktorého mu plynú príjmy podľa § 6 ods. 3 zákona. Nehnuteľnosť eviduje podľa § 6 ods. 11 zákona (t. j. má ju zahrnutú do obchodného majetku). Vzhľadom na to, že nehnuteľnosť je zahrnutá v obchodnom majetku a polovica nehnuteľnosti je využívaná na prenájom, príjem zodpovedajúci sume 900 000 Sk (polovica príjmu dosiahnutého z predaja nehnuteľnosti) nie je oslobodený od dane a daňovník je túto časť príjmu povinný zahrnúť do základu dane (čiastkového základu dane) z ostatných príjmov podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona. Polovica nehnuteľnosti nebola využívaná na prenájom to znamená, že na účely oslobodenia príjmu z predaja tejto časti nehnuteľnosti je rozhodujúce, aká doba uplynula od nadobudnutia nehnuteľnosti do jej predaja. K predaju došlo po piatich rokoch od nadobudnutia nehnuteľnosti, t. j. príjem zodpovedajúci jednej polovici príjmov dosiahnutých z predaja nehnuteľnosti (900 000 Sk) je oslobodený od dane.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    To Maxima:

    ZDP

    2/m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
    a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba
    s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
    týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6
    ods. 11;
    obchodnýmmajetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného
    prenájmu,

    1. Ak je nehnuteľnosť evidovaná podľa 6/11, je potrebné zdaniť príjem z predaja.

    2. Ak Vám plynuli príjmy zo 6/3 a uplatňovali ste si paušálne výdavky odľa 6/10, (tu je jasne definované v nadvaznosti na par. 2/m, čo je OM) a tento odsek 10 mi hovorí .....Ak daňovník s príjmami podľa 6/3 nie je plaiteľom DPH alebo len časť ZO, neuplatní preukáz. výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40%. V sumách výdavkov sú zahrnuté všetky výdavky...

    Podľa môjho názoru príjem z predaja nehnuteľnosti v tomto prípade je od dane oslobodený (ak splňam podmienky pre oslobodenie podľa par. 9 - prečítať si), pretože nevediem evidenciu o tejto mojej nehnuteľnosti podľa par. 6/11, nehnuteľnosť nie je mojim obchodným majetkom podľa 2/m, a tu sa podľa môjho názoru DU mýli.

    zaradenie budovy do majetku firmy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.