Zavrieť

Porady

Ako sa zbavit moli?

Viete mi niekto poradit ako sa nadobro zbavit moli v "spajzi"? Bojujeme s nimi uz nejaky ten rok a nie a nie sa ich zbavit. Dakujem za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    Hm, toto je horsie, ako sa zbavit dlzoby,potvory su. Ale predovsetkym musis prist na to, kde sa usidlili, cize popozerat vsetky zasoby a aj tam,kde by si ich nehladala, ja som ich napr. raz objavila v korkovych zatkach. No a potom to vsetko vyhodit a nasledne, co sa da ukladat do obalov, pripadne veci dat aj do nadob a vakuovo osetrit. Mole nemaju radi cierne korenie, ani bobkovy list a ja na jar odrezem par vetviciek olivy a zavesim do spajzy. No a ked sem tam vystriekas aj sprejmi proti moliam, tak chvilu mas pokoj, kym si ich zase s niecim nedonesies.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Poznala som Potraviny v činžiaku-skoro každý kto tam kupoval, doniesol v niečom mole. Píšeš, že to trvá už dlho...skús kontrolovať aj kúpené potraviny, pred vložením do špajze.
    Ja by som asi urobila poriadnu "generálku", bez milosti vyhodila všetko podozrivé.
    Inak mám vyskúšané sušiť viazaničky byliniek(levandula, majoránka, oregano).
    Moliam to smrdí, ale nám ľuďom je to príjemná vôňa a dekorácia. V drogérii predávajú také lepkavé levandulové pásiky.Ja ich mám preventívne nalepené na poličke nad múkou, strukovinami atď.
    Skús niečo z toho, malo by pomôcť.

    vrabcek1 je offline (nepripojený) vrabcek1

    vrabcek1
    Podobny problém som mala aj ja. Musela som urobiť fakt riadnu generálku v špajzi, všetko som vyhádzala omalovala a už 2 mesiace nevidím žiadnu molu
    Ale to som fakt nekompromisne vyhádzala všetko podozrivé, hlavne ovsené vločky rôzne čaje. Takže asi pomôže iba riadna čistka.

    continuity je offline (nepripojený) continuity

    continuity
    riadna cistka a vsetko, co by mohlo byt napadnute skladovat v nadobach s uzaverom - ja pouzivam nadoby od nesky.
    este je dobre dat kupene potraviny, ktore nebudu v dozach (muka), do mrazaku na par dni, ale teraz to uz nerobim, tak som zvedava, kedy si zasa mole privleciem. ale potom tie skody aspon nie su take velke.

    lindusaaa je offline (nepripojený) lindusaaa

    lindusaaa
    Dakujem za vsetky rady. Nieco uz mam odskusane, nacas zabralo a potom sa tie potvory zas objavili...
    Vsetko to pokombinujem, ale najdolezitejsia bude asi ta generalka. Hadam budem uspesna a zbavim sa ich nadobro.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Neviem kde a akú veľkú špajzu máš, ale ak budeš robiť generálku, spajzu je dobré vymalovať vápnom. Vápno dezinfikuje.
    Čo sa Ti nebude zdať podozrivé a necháš si, daj do mrazničky na 2 dni. Najčastejšie mole bývajú v čokoláde, starších bonbonierach, v múke, v krupici. Ostatné ako fazuľa, šošovica, ryža a cestoviny nie sú také náchylné, ja ich bežne skladujem v mrazničke..

    Lari je offline (nepripojený) Lari

    Lari
    My sme lokalizovali tie priserky aj v nepouzivanych krabiciach, poharoch, atd. vo vsetkom, co malo nejaky zahyb a dlhsie sa to nepouzivalo, nielen potraviny. Inak na toto boli odbornici aj "faraoni", tych som dokonca nasla aj v nepouzivanom plastovom obale pod zhybom a v krabici od suseneho mlieka (pod mliekom, ktore bolo zabalene a neporusene).

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Urobila som generálne riadenie, hlavne textilu. Mole si veselo poletovali ďalej. Prezrela som potraviny.Nič sa mi nezdalo podozrivé, mole si veselo poletovali. Náhodou som nazrela do sušených hríbov. A oni , potvory, tam mali liaheň.Teraz používam naftalínové tablety, sprej proti moliam, levanduľové vrecúška, sušenú levanduľu a levanduľový olej do aromalampy a na voňavé kamene. Potraviny mám uzatvorené, ale obhliadku robím pravidelne. Textilu aj potravín.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Veruže aj ja som raz naďabila na liaheň molí v sušených hríboch, odvtedy usušené hríbiky dosušujem v mikrovlnke a do fliaš s hríbami dávam celé čierne a nové korenie s bobkovým listom a do sezóny nových hríbov vždy staré spotrebujem. Dopestovanú fazuľu po usušení vložím do mraziaka.
    V lekárni dostať sušenú levanduľu, pošila som si vrecúška a tie mám všade v skriniach....Nech len skúsia tie potvorky ku nám prísť, nebude im u nás voňať

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Základné rozdelenie molí je na hlúpe a múdre.
    Hlúpe - to sú tie v tých potravinách, sú tmavšie, ťarbavejšie, trocha väčšie ako tie múdre, nakoniec sa vždy dá nájsť ich hniezdo a zničiť ich, kým neprídu ďalšie. Ale s tými múdrymi máme problém častejšie, povedal by som vždy. Keď letí a idem po nej, začne robiť zátačky aj vývrtky okolo osi ako tryskáč, mení farby a odrazy svetla až do stroboskopických efektov, mizne, neexistuje ju ťapnúť. Kladieme rôzne nástrahy a jedy, veľmi neúčinné. Majú rady suché a rovnomerne teplé byty.
    Veľmi by som chcel vedieť, ako sa zbaviť múdrych molí.

    velvet je offline (nepripojený) velvet

    velvet
    Naše staré mamy používali kvety pagaštanu konského. Keď kvitne, celé súkvetia treba obtrhať, a položiť do špajze voľne po poličkách...ja to tiež používam, a mole nemám

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.