Zavrieť

Porady

ílovitá pôda

Ideme zakladať záhradu a máme dosť ílovitú pôdu (nepriepustná), keď naprší stojí tam voda, dlho to schne, je z toho lepkavé blato, a keď je sucho tak je z nej betón a robia sa tam pukliny, alebo sa veľmi práši.
1. Neviete nám poradiť ako ju spriepustniť, alebo má niekto s tým skúsennosti?
2. Je taká zem vhodná pod trávnik?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    2. nie je vhodna na travnik.
    1. Jednoducho. Dovezies jemny piesok a zaryjes rotavatorom. Najlepsi je taky n ajemne omietky, napr. ako sa tazi na Zahori - zlty. Ak si niekde zo Stredneho Slovenska, taky asi nebude dostupny a bude treba pouzit drveny.

    Ked som ja zakladal travnik, tak sme doviezli niekolko tatroviek a pokryli celu "prednu" zahradu, mam niekde aj fotku, cela zahrada bola suvisly piesok - ako plaz . Tam, kde som nedal piesok (mam 2.200 m2) je problem, ak je dazdivo.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Aj my sme mali podu taku, ako keby do nej nalial lepu, tiez ilovitu. Na 1 m2 sme dali jedno velke vrece raseliny a pomohlo to. Dnes je radost s takou zemou pracovat. Obcas treba pridat biohumus alebo dobre vyzrety hnoj, aby sa dosiahla nejaka uroda.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    pogy Pozri príspevok
    A čo keď sadíte stromčeky tie sú vo väčšej hĺbke?
    Ďakujem za všetky rady
    Vykopať hlbšiu jamu a nasypať dobrú zem.Dobré je aj prihodiť "za hrsť" granuliek pomaly sa rozkladajúceho hnojiva.Pre rastliny, ktoré vyžadujú kyslú pôdu(azalky,čučoriedky apod.) vysypať jamu rašlelinou.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    durisovad Pozri príspevok
    Aj my sme mali podu taku, ako keby do nej nalial lepu, tiez ilovitu. Na 1 m2 sme dali jedno velke vrece raseliny a pomohlo to. Dnes je radost s takou zemou pracovat. Obcas treba pridat biohumus alebo dobre vyzrety hnoj, aby sa dosiahla nejaka uroda.
    Raselina alebo humus je fajn, ale po par rokoch sa uplne rozlozi. V zahone ho mozes doplnat ale v travniku nie. Ten sa da hnojit jedine chemickym hnojivom. Preto treba ten piseok.

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    My máme tiež takú pôdu. Naši susedia búrali starý dom, z nepálených tehál a tie tam navozili. Teraz majú takú záhradu, že radosť tam pracovať

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Mozno by pomohlo sypat cez zimu popol z dreva. Ja som to robila do kvetinovych zahonov a pomohlo to podu prevzdusnit. Travniku by mohlo pomoct aj caste kosenie travy s ponechanim pokoseneho na zemi. Postupne sa rozlozi a vytvori, tak ako na komposte, humoznu vrstvu.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Aj po trávniku je dobré občas rozhodiť drobný riečny piesok.Postupne klesá do pôdy a prevzdušňuje ju

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    Veľmi vhodná je zemina z lesa, skús si ju zadovážiť. No a čo sa týka výsadby stromčekov je lepšie mať ilovitú zeminu ako nejaké štrkovisko, lebo potom Ti stromčeky v čase sucha vyschnú ak ich nebudeš zalievať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.