Zavrieť

Porady

Vymena meracov tepla - problem pri vyuctovani

Po dlhej dobe sa na vas obraciam s problemom. V ramci rekonstrukcie bytoveho domu nam okrem ineho boli namontovane merace tepla,samozrejme, ze vsetko bolo fakturovane na spolocenstvo. Minuly rok sme sa rozhodli vymenit stare ocelove radiatory na nove platnove korada. Oznamil som vymenu spravcovi,ktory zavolal firmu a merace mi vymenili a namontovali na nove radiatory. Neskor som si nasiel v schranke fakturu v hodnote 960,- SK, samozrejme adresovanu spolocenstvu s listkom od spravcu,ze tu fakturu mam uhradit ja osobne.Samozrejme som mu tu fakturu vratil do schranky s patricnym komentarom. Dneska mi bolo dorucene rocne zuctovanie a co nevidim...posledna polozka vo vyuctovani je prave zrazka "faktura za merace" v hodnote 960,- SK.
Pytam sa vas skusenejsich...ako je vobec mozne, ze spravca vyzaduje odo mna zaplatenie faktury urcenej spolocenstvu za vymenu meracov,ktore su vlastnictvom spolocenstva? A ako je mozne,ze mi tuto ciastku zrazil v rocnom vyuctovani????? Podla mna spravca nepostupoval korektne, lebo nie je predsa mozne dat niekomu zaplatit nieco,co je fakturovane na niekoho ineho. A okrem toho ziadnu fakturu ani nemam,lebo som ju vratil spravcovi,nakolko nebola urcena mne. Podla mna tato vymena mala byt vyplatena zo spolocneho fondu oprav. Ako mam postupovat pri reklamacii? Na koho sa obratit?

Dakujem vopred vsetkym za pomoc a rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    hanni Pozri príspevok
    Po dlhej dobe sa na vas obraciam s problemom. V ramci rekonstrukcie bytoveho domu nam okrem ineho boli namontovane merace tepla,samozrejme, ze vsetko bolo fakturovane na spolocenstvo. Minuly rok sme sa rozhodli vymenit stare ocelove radiatory na nove platnove korada. Oznamil som vymenu spravcovi,ktory zavolal firmu a merace mi vymenili a namontovali na nove radiatory. Neskor som si nasiel v schranke fakturu v hodnote 960,- SK, samozrejme adresovanu spolocenstvu s listkom od spravcu,ze tu fakturu mam uhradit ja osobne.Samozrejme som mu tu fakturu vratil do schranky s patricnym komentarom. Dneska mi bolo dorucene rocne zuctovanie a co nevidim...posledna polozka vo vyuctovani je prave zrazka "faktura za merace" v hodnote 960,- SK.
    Pytam sa vas skusenejsich...ako je vobec mozne, ze spravca vyzaduje odo mna zaplatenie faktury urcenej spolocenstvu za vymenu meracov,ktore su vlastnictvom spolocenstva? A ako je mozne,ze mi tuto ciastku zrazil v rocnom vyuctovani????? Podla mna spravca nepostupoval korektne, lebo nie je predsa mozne dat niekomu zaplatit nieco,co je fakturovane na niekoho ineho. A okrem toho ziadnu fakturu ani nemam,lebo som ju vratil spravcovi,nakolko nebola urcena mne. Podla mna tato vymena mala byt vyplatena zo spolocneho fondu oprav. Ako mam postupovat pri reklamacii? Na koho sa obratit?

    Dakujem vopred vsetkym za pomoc a rady.
    A prečo si myslíš, že by to malo byť uhradené z fondu spoločenstva? Bolo to tak odsúhlasené na schôdzi? Podľa všetkého si radiátory menil len ty (zvýraznené) , preto tie náklady na výmenu (resp. preinštaláciu zo astarých radiátorov na nové) je čisto tvoj náklad a nemá čo byť hradený z fondu. Merače nepatria spoločenstvu, ale tebe. Prečo by to mal platiť aj tvoj sused, ktorý s výmenou tvojich radiátorov nič nemá.

    A keďže si to neuhradil v hotovosti pri doručení faktúry, správca postupoval správne, že ti to zahrnul do vyúčtovania. To, že faktúra nie je na tvoje meno, ale na meno spoločenstva neznamená, že to musí uhradiť spoločenstvo. Aj faktúry za teplo sú adresované spoločenstvu a uhradiť ich musia užívatelia bytov. Ty si si u správcu objednal výmenu meračov, oni to v tvojom mene objednali u dodávateľa. Preto dodávateľ vystavil faktúru na spoločenstvo, lebo ono bolo pre neho objednávateľom, nie ty.

    Takže neide o žiadnu reklamáciu, ale treba to uhradiť.

    Alebo tie radiátory menili všetci majitelia bytov v celej bytovke?

    hanni je offline (nepripojený) hanni

    hanni
    Aha,no len mi bolo divne,ze mam uhradzat nieco,co nebolo vystavene na mna. Takze potom OK,ked to takto funguje,je to v poriadku.Nevedel som,ze ten merac je vlastne moj...ja sa v tom moc nevyznam,preto som sa radsej opytal. Vdaka za objasnenie.
    Elena Navrátilová
    ;Počnúc meračom na vodu, za meračom na elektrinu a plyn je Tvojim vlastníctvom.... Pri vykurovacích telesách Tvoje vlastníctvo začína šroubením kde končí spoločná časť vykurovacích rozvodov. Vyurovacie teleso je súčasťou Tvojho bytu, nie spoločná časť domu. Faktúru vystavili na SVB len preto, lebo objednávku montáže meračov pre Teba urobil správca v mene SVB a musel ju zrejme podpísať predseda. Záleží ako to máte určené v mandátnej zmluve.
    P.S. Ďakujem KaMil
    Naposledy upravil Elena Navrátilová : 29.05.08 at 18:23

    hanni je offline (nepripojený) hanni

    hanni
    No co sa da robit,ked uz to tak ma byt. Radsej sa spytam mudrejsich o radu,nez sa zacnem hadat. Predsa len tu pisu ludia,ktori s tym robia a maju skusenosti,ja som iba bezny radovy obcan

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    To som tu ešte nebol. Ale z vlastného rozhodnutia menil funkčné radiátory, teda za svoje, aj preloženie meračov na nové.

    Dnes? Dnes by musel mať súhlas správcu a spoluvlastníkov vykurovacieho systému, teda aké výkonné radiátory si do bytu môže, aby nenarušil hydraulické veregulovanie vykurovacieho systému domu. Samozrejme, že tiež všetko za svoje.

    Ústava SR.

    Čl. 13
    (1) Povinnosti možno ukladať
    a) zákonom alebo na základe zákona, v jeho medziach a pri zachovaní základných práv a slobôd,

    ( Povinnosť možno uložiť len zákonom)

    Čl. 20
    (1) Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu.

    ( Právo nie povinnosť vlastniť majetok )

    Čl. 21
    (1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.
    (3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku.

    Zákon 128/1993, § 11, ods. 3)

    (3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

    ( Zákon ukladá povinnosť vlastníkovi bytu umožniť v byte namontovať meracie zariadenia na meranie spotreby tepla a vody v byte. Nie ich vlastniť, vlastníkovi sú v podstate na nič! Spoluvlastníkom domu, áno sú sú na rozpočítanie spoločných nákladov domu za služby dodávka tepla na vykurovanie domu, dodávka teplej vody, dodávka vody do domu. )

    Zákon 657/2004, § 18, ods. 4)

    (4) Koncový odberateľ, ( správca budovy ) ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi ( vlastníci bytov v budove) a fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa, §1 ods. 3 písm. c) sú povinní

    a) zabezpečiť u konečného spotrebiteľa na náklady vlastníka budovy

    1. obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel,
    2. obstaranie zapojenie a udržiavanie pomerových rozdeľovačov tepla, ak obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel podľa prvého bodu nie je technicky možné alebo nákladovo efektívne,

    ( Ktorý z vlastníkov bytov je vlastníkom budovy? Budova má FPÚaO. Sú to bežné veci využívané pri prevádzke domu.)

    Zákon 182/1993, § 2, ods. 8 a 9)

    (8) Prevádzkou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti a prostriedky potrebné na pravidelné udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku v stave spôsobilom na ich riadne užívanie; za prevádzku sa považujú aj povinné revízie technických zariadení podľa osobitného predpisu.5a)

    (9) Údržbou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti, ktoré sú potrebné na zachovanie pôvodného štandardu a kvality spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva, ako aj odstránenie nedostatkov zistených servisnou kontrolou.

    ( Niekde v začiatkoch prevodov bytov do osobného vlastníctva prevádzajúci vlastníci, bytov, ich správcovia, vlastníkom, ktorí si byt previedli do osobného vlastníctva natrúbili do hláv , že to čo je za dverami bytu je majetok vlastníka bytu, aby sa im ľahšie domy spravovali a podľa ich predstáv, nie podľa zákonov. A vlastne to robia dodnes, a žerú to. Všetko čo môže vlastník bytu z bytu vyhodiť je jeho osobný majetok. Všetko to čo nemôže vyhodiť zo svojho bytu bez súhlasu spoluvlastníkov domu je spoločný majetok spoluvlastníkov domu. Môže vyhodiť spoločné rozvody, môže vyhodiť meracie zariadenia, môže vyhodiť radiátory, čast vykurovacieho systému? )

    Mazači?

    Vymena meracov tepla - problem pri vyuctovani

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.