Zavrieť

Porady

nárok na nezdaniteľnú časť základu dane

Študent VŠ ukončil štúdium v 2.ročníku štúdia a 31.3. nastúpil do zamestnania.
Môže si nezdaniteľnú časť ZD odrátať aj za marec?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Veva je offline (nepripojený) Veva

    Veva
    § 11 zákona o dani 595/2003 nezdaniteľné časti . Nie je rozhodujúce či bol alebo nebol študentom má nárok na nezd.časť vo výške 6736 na každý mesiac / pri vypísaní vyhlásenia dani/ aj keď si bude robiť DP ,alebo požiada o ročné zúčtovanie dane má nárok na 6736*12 a aj jeho rodičia majú nárok na odpočet za 1-3/2004. /Bol študentom aj v marci/Prečo až teraz ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pani Davidová - asi ste mysleli, že jeho rodičia majú nárok na daňový bonus za 1-3/2004 ? (nie odpočet)

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    Nika, aj keď ukončil svojvoľne štúdium, stále bol študentom až do doby, kedy nastúpil do zamestnania. Aby mal všetko v poriadku, mal by dostať zo školy papier o ukončení štúdia a danú skutočnosť ohlásiť zdravotnej poisťovni, že prestal byť študentom. Nároky na odpočet nezdaniteľnej čiastky u zamestnávateľa ako aj nárok na daňový bonus boli vysvetlené v predchádzajúcich príspevkoch.

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Nesúhlasím s jukom v tom, že dotyčný bol študentom dovtedy kým nastúpil do zamestnania. Mala som takýto prípad predčasného ukončenia štúdia a v každom takomto prípade škola vydá potvrdenie dokedy bol žiakom-študentom školy ani o deň dlhšie sa nedá uznať. Predstav si že by sa zamestnal až o pol roka?! Na obdobie medzi ukončením štúdia a nástupom do zamestnania sa musí prihlásiť do zdravotnej poisťovne sám.

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    Magma,

    samozrejme že študentom je iba dovtedy, pokiaľ ho škola nevyradí. Asi som sa zle vyjadril.Veď dnes môže študent školy pracovať v riadnom pracovnom procese a škola by ho vyradila iba za predpokladu, že by si neplnil svoje študentské povinnosti. Neviem presne posúdiť ako je to teraz, ale v minulosti to bolo na základe neurobených skúšok v semestri.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Zhrniem to : V priebehu mes. marec 2004 prinesie zamestnanec potvrdenie z vys.školy, že jeho syn prestáva byť študentom prisl.fakulty napr. 12.3.2004,/toto je pre mňa smerodatné/.,
    Vo " Vyhlasení na daň ..." zaznamenám / do konca marca/ druh zmeny k 1.4.2004 , to znamená , že nárok na DB je poslednýkrat za 3/2004. Ďalej zamestnanec mi písomne oznámi /na tom trvám/ , že sa odhlásuje z nároku zo zníž.sadzby na star.poistenie od 1.4. 2004. Doporučujem nespoliehať sa na to , že zmenu mám zaznamenanú v daň. vyhlasení, prac.soc.poisťovne vám to nemusia uznať. Pokiaľ zamest.poberal aj PnD, túto zmenu nahlási aj na prisl. ÚPSVaR tiež do konca marca 2004. Pekný deň.

    nárok na nezdaniteľnú časť základu dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.