Zavrieť

Porady

Akym sposobom odkupit pozemok?

Dobry den.
V roku 1998 sme kupili od polnohospodarskeho druzstva hospodarsky objekt, ktory stal na neusporiadanych pozemkoch. Hospodarsky objekt je vedeny na liste vlastnictva uz cca 50 rokov. Na pozemky pod budovou a v okoli budovy sme si dali spravit geometricky plan a podla neho sme odkupili cca 2/3 pozemkov pod budovou. Mame tu vsak jedneho vlastnika, ktory nechce pozemky za ziadnych okolnosti za ziadnu cenu predat. Navrhovala som mu aj vymenu pozemkov, ked hovoril, ze on chce mat svoju povodnu vymeru, takze by mal rovnaku vymeru, len na inom liste vlastnictva. On vsak nesuhlasi ani s tym a nechce sa so mnou o tom vobec ani bavit, jednoducho nepreda, nevymeni a nechce aby som ho viac oslovovala. Jedna sa len o cast jeho pozemku, pretoze za budovou, ktoru sme kupili este pokracuje areal polnohospodarskeho druzstva a na tej istej parcele stoja dalsie budovy, ktore su stale vo vlastnictve polnohospodarskeho druzstva, takze chceme kupit len cca 1/3 tej parcely oddelenu geometrickym planom. Na polnohosp. druzstve mi povedali, ze ak by majitel tej parcely poziadal o vratenie pozemkov (ktore ma uz vyse 50 rokov v druzstve a cast jeho parcely 10 rokov uzivame my - najom platime druzstvu a s druzstvom mame uzatvorenu aj najomnu zmluvu, dane za stavbu a pozemky platime obci), tak by majitelovi parcely vymerali nahradny pozemok. Tak som majitelovi pozemku oznamila aj tuto skutocnost, ze sa k svojej povodnej parcele nedostane, ak by o svoju ornu podu mal zaujem, druzstvo spolu s pozemkovym fondom mu vymeraju nahradny pozemok, no majitel parcely nechce o predaji ani vymene pozemkov ani tak diskutovat. Parcela je vedena na liste vlastnictva ako orna poda. Na liste vlastnictva ornej pody nie je zmienka o tom, ze by na parcele stali nejake budovy, ale na liste vlastnictva nasej budovy (aj na dalsich LV k budovam v areali polnohosp.druzstva) je zapisane, na ktorej parcele budova stoji a ze su pozemky pod budovou neusporiadane. Budova sa bude moct zapisat pod novoutvorene parcelne cislo az vtedy, ked sa nam podari odkupit uplne vsetky casti pozemku, na ktorom budova stoji. Okrem toho prave cez parcelu toho majitela, ktory nechce pozemok predat nam vedie k budove pristupova cesta, ktora sa napaja na hlavnu cestu. Mame vsetky povolenia od pozemkoveho uradu, z dopravneho uradu,... geometricke a vytycovacie plany k pristupovej ceste a pod., ze si mozeme cestu spevnit a napojit na hlavnu komunikaciu, takze uz takmer 10 rokov mame pristupovu cestu aj spevnenu (dovtedy, kym bola budova vo vlastnictve polnohosp.druzstva tam boli len vyjazdene kolaje na holej zemi). Existuje nejaky sposob ci moznost, ako odkupit aj tuto poslednu cast pozemku od majitela, ktory za nijakych okolnosti nechce dobrovolne pozemok predat, ani zamenit ornu podu za ornu podu (navrhovala som mu uz aj taku zamenu, ze my mu dame dvojnasobnu vymeru ornej pody ako co by nam dal on, len ju bude mat na inom liste vlastnictva - nesuhlasi ani s tym)? Nechce mi dat ani pisomne vyjadrenie, ze nema zaujem o predaj ani zamenu pozemkov. Nevedel by mi niekto poradit, ako dalej postupovat? Uz ma to 10-rocne presviedcanie, aby sa s nami nejako dohodol unavuje. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    autorizovaný geodet / mediátor ...viac Ondrej Kozlovsky
    logo
    GKNG, s. r. o.
    V prvom rade by som si vyziadal od neho suhlas na zapis geometrického planu, co ho k nicomu nezavazuje, ale aspon sa do katastra zapise Vasa stavba a pripadne aj zamerat komunikaciu (ciara so sluckou) ako pomocny stav katastra.

    Nasledne by som si vyziadal suhlas na rekonstrukciu a pod. Ak vlastnik nechce predat pozemok OK, ale nech Vam da aspon suhlas na jeho uzivanie.

    PS: viem ze to strarsie, ale keby nieco

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Tu je každá rada márna. Ak majiteľ nesúhlasí so žiadnym vami navrhovaným riešením, prichádza do úvahy jedine konanie súdnou cestou. Ale úspešnosť nie je zaručená. Pokiaľ bolo na stavbu objektu vydané stavebné povolenie, stavba bola skolaudovaná ako trvalá a bolo jej pridelené súpisné číslo, majiteľ pozemku musí strpieť stavbu na svojom pozemku, ale nemá povinnosť vám tento pozemok predať. Dokonca môže od vás požadovať nájomné za pozemok. Ja nechápem, prečo za pozemoky, ktoré ste neodkúpili platíte nájom poľnohospodárskemu družstvu a nie vlastníkom. Alebo je majiteľ pozemku členom družstva?

    ela.d je offline (nepripojený) ela.d

    ela.d
    Podla mojich informacii od jedneho pravnika sa da ist aj sudnou cestou, ale ako hovorite uspesnost nie je zarucena, resp. je zarucena len na tu cast parcely, ktora je bezprostredne pod budovou, tu cast kde je pristupova cesta nemoze majitelovi nariadit predat ani sud - zial pre nas. Stavebne povolenie bolo vydane pred vyse 50timi rokmi, na moje prekvapenie stavba skolaudovana - taky bol vtedy asi system, bol to zaujem druzstva, tak sa stavalo na cudzich pozemkoch. Na tychto nevysporiadanych pozemkoch stoji dalsich par desiatok budov, ktore su normalne vedene na listoch vlastnictva, maju stavebne povolenia, stoja legalne. Najomne za tieto pozemky plati ich majitelom polnohospodarske druzstvo, pretoze pravo na uzivanie ma polnohosp. druzstvo. Druzstvo ma s ludmi dlhorocne zmluvy, ktore sa podpisuju cca raz za 10 rokov. My mame s druzstvom najomnu zmluvu na pozemok, ktory bol sucastou hospodarskeho dvora. Druzstvo plati majitelom pozemkov najom za ornu podu, nasu zmluvu s druzstvom vyhotovovali druzstevni pravnici, kde je v zmluve uvedene, ze platime najom za cast hospodarskeho dvora (aj ked na listoch vlastnictva tych parciel, kde fyzicky stoji nasa budova je dana poda vedena ako orna poda). Podla mojich informacii (od druzstevnych pravnikov aj nasho sukromneho pravnika) ak majitel ornej pody, ktoru ma v druzstve chce zacat tuto podu obrabat, musi si podat na druzstve ziadost a druzstvo mu spolu s inymi pozemkovymi uradmi vymera nahradny pozemok. Tak vymerali aj nam, ked sme kupili ornu podu. Na druzstvo som podala ziadost, ze chceme tuto podu obrabat, predlozila som listy vlastnictva a pozemkovy urad nam dal zmluvu o nahradnych pozemkoch spolu s vytycovacim planom, kde sa nase nahradne pozemky nachadzaju. V zmluve a vo vytycovacom plane suhlasi len vymera ornej pody, ktoru sme kupili na listoch vlastnictva. Kde je skutocna poda, ktoru sme kupili ani len netusim, ak by som to chcela zistit, mozem zajst na katastralny urad a nazriet do mapy, ale bude to len pre moju informaciu, po skutocne pozemky ktore su na listoch vlastnictva sa v extravilane asi dostat nijako neda, urady vzdy vymeraju nahradne pozemky. A take iste info mam aj v pripade toho nasho hospodarskeho dvora, vraj ak by majitel chcel tu svoju podu, tak mu nedaju to co ma na liste vlastnictva, teda to co je pod nasou budovou a pristupovou cestou, ale mu vymeraju nahradny pozemok a nikto nechape, preco sa majitel tych pozemkov nechce s nami nijako dohodnut. Chapu, ze nechce predat a zbavovat sa pody, ked nemusi, ale nechapu ani druzstevnici, ani pravnici, preco nechce podu zamenit, ked sa aj tak operuje s ornou podou len na listoch vlastnictva. Vazne neviem, co dalej. Viem, ze to voci tym ludom nie je fer, je to ich zem, ale taky bol system pred 50 - 60 timi rokmi, ze sa polnohospodarske druzstva stavali tam, kde to vtedy vyhovovalo a legislative bolo jedno, ze je to na cudzich pozemkoch, vsetko islo legalne. Budovy stoja aj teraz legalne, maju svoje listy vlastnictva a ziadny zakon vraj nemoze nariadit, aby sa budovy zburali, nie su to "cierne" stavby, je to raz hospodarsky dvor a s tym majitelia pozemkov nic nezmozu, ak budu chciet svoj majetok naspat, dostanu nahradne pozemky. Z logickeho hladiska to je voci tym ludom nefer a keby som tusila, ake komplikacie nas cakaju, tak neviem neviem, ci by sme isli do kupy takychto hospodarskych objektov. Na druhej strane vsak tiez nechapem, preco sa s niektorymi ludmi neda vobec nijako dohodnut, vela krat som vysvetlovala aj to, ze my tiez mame ornu podu na listoch vlastnictva a vymerali nam nahradne pozemky tam, kde to vyhovovalo druzstvu a nejdem sa z toho zblaznit. Mame svoju vymeru, na ornej pode v extravilane sa aj tak neda stavat ani nic ine robit, len tu podu obrabat, tak je vlastne jedno, kde fyzicky lezi, ale zial, kazdy nie je asi taky chapavy ako ja

    Karas Milan je offline (nepripojený) Karas Milan

    Vylúčený člen Karas Milan
    Každý je nejaký. Keď ste prehovárali dosť , nechajte si energiu na iné (užitočnejšie). A okrem toho , až tak vám chýba ten kúsok pod budovou ?
    Prečo nie viacej tá prístupová cesta ?

    Ahoj
    Ka Mil

    ela.d je offline (nepripojený) ela.d

    ela.d
    Praveze mne nechyba ziadny kusok pody a keby to nebolo potrebne, tak by som to tak silou mocou nechcela kupit. Povolenie na spevnenie pristupovej cesty sme sice dostali, ale spevnenie sme mohli vykonat len take, aby nebolo trvalejsie, cize mohli sme to nasypat strkom a pod. (a to nie je nic moc na cestu, po ktorej dennodenne potrebujete jazdit nielen osobnymi autami, ale aj tazkymi strojami) ale nemozeme spravit betonove zaklady a uplne pevnu cestu, ci uz betonovu, alebo asfaltovu, dalej nemozeme dostat napr. povolenie spravit na tej parcele studnu, alebo zozsirit pristupovu cestu a vybudovat pred budovou parkovisko, ci spravit pevny pristresok s murovanymi stenami na polnohospodarske stroje, nebodaj este postavit garaz, alebo nejaku vacsiu halu na stroje a traktory, alebo tam len zasadit trvale travne porasty, pretoze to nie je na liste vlastnictva nasa poda. A prave tato parcela nam siaha az cez 1/3 polnohospodarskeho objektu, ktory je dlhy cca 80 m a prave na tejto parcele je ta pristupova cesta, hlavna brana a hlavny velky vchod do celej budovy a budova je situovana tak, ze sa pristupova cesta ani hlavny vchod do budovy neda zial presunut.
    Dakujem za odpovede a za vas cas, asi to bude musiet nejako vyriesit cas, hadam si to majitel parcely raz rozmysli, sudit sa s nim nechcem, to by zbytocne este viac nastrbilo nase vztahy.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Jedine so súhlasom od vlastníka sa k pôde dostaneš. a na ten si musíš počkať. Asi Ti závidí, preto Ti to nechce predať.
    misoft Len taká malá poznámočka: za tých deväť rokov možno ten pozemok už má......
    Kuk na dátumy!
    branislavp misoft, pravdu máš, poriadne starý príspevok asi to teplo robí svoje, ale možno podľa toho textu čo píše, aj nie.. Pekný deň.

    Akym sposobom odkupit pozemok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.