Zavrieť

Porady

DPH - odpočet v plnej výške, koeficientom, bez odpočtu

Vie mi niekto poradiť, ak sme platcami DPH a všetko čo nakupujeme a predávame je s DPH, ďalej voda, elektrika, telefón a iné poplatky a služby všetko je samozrejme s DPH okrem nájmu.

Máme prenajaté priestory od fyzickej osoby neplatcu DPH.
My časť z týchto priestorov prenajímame ďalej bez DPH.
Máme nárok na odpočet DPH v plnej výške na vstupe, alebo sme povinný počítať koeficient??
Na vstupe myslím všetko čo sa týka týchto nebytových priestorov.
Čiže opravy, údržba, elektrika, voda ?

A keby sme všetko čo je na vstupe - opravy, údžbu, elektriku a vodu faktúrovali nájomcom s DPH len nájom by ostal bez DPH, aj tak by sme museli počítať koeficient ?
V tomto prípade by jediná vec na vstupe a aj na výstupe bol nájom? Čiže jedna k jednej.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    iva je offline (nepripojený) iva

    iva
    Ja som presvedčená o tom, že je potrebné DPH na vstupe prepočítať koeficientom, keďže na výstupe je oslobodené plnenie. Toto isté som Ti poradila už aj na stránke d..., ale predpokladala som, že tu ti poradia viacerí a nič... Ja mám ten istý prípad : podnikateľ má viacero predajní, jednu prenajíma neplatcovi DPH, tým pádom má oslob.plnenie na výstupe, počítam koeficient. Okrem toho má maloobchod, predáva aj žreby a ceniny-známky, takže aj to vstupuje do koeficienta (teda tá provízia z predaja známok a žrebov). Ten koef. je aj tak okolo 0.95, takže samotné skrátenie dane na vstupe je veľmi nízke.

    Annamac je offline (nepripojený) Annamac

    Annamac
    Podľa mňa musíte rozlišovať na vstupe na DPH ktorá sa netýka oslobodených plnení , tú uplatňujete v plnej výške , na DPH ktorá sa týka len oslob.plnenia ( napr.dáte vymaľovať tú časť,ktorú prenájímate ) tam nemáte nárok na DPH a na DPH , ktorú neviete rozlíšiť , týka sa aj zdanit.plnení aj oslobodených ( napr. fa za energiu celého priestoru ) tam musíte počítať koeficient , ktorým krátite , ale len túto tretiu časť .

    ekon je offline (nepripojený) ekon

    ekon
    Presne tak ako vravi Annamac. Rozlišujeme 3 skupiny DPH a podľa toho DPH na vstupe
    zaradite. Presné vysvetlenie uvzádza Annamac.

    iva je offline (nepripojený) iva

    iva
    O troch skupinách evidencie DPH na vstupe som nepísala, predpokladám, že to je jasné. Katke išlo asi len o to, či musí alebo nemusí DPH na vstupe krátiť koeficientom.

    Mária je offline (nepripojený) Mária

    Mária
    Podľa mňa je dôležité či prenajímate platiteľovi alebo nie ak áno tak faktúrujete z dph a ak aj vy využívate priestory na zdanitelné obchody tak si môžete uplatniť celý odpočet dph. Ak však faktúrujete nájomné neplatičovi dph tak si musíte prepočítať koľko % to tvori z celkovej hodnoty a dph môžete uplatniť len v tých percentách. /napr. prenajatý je priestor 100 m2 a vy ďalej prenajímate 50 m2 vtedy máte nárok na odpočet dph z faktúr len vo výške 50%

    Milka je offline (nepripojený) Milka

    Milka
    Annamac, vynikajúca odpoveď na príklade. Ale ako zaučtujete DPH z položiek, ktoré si nemôžete narokovať vôbec, napr. vymaľovanie prenajatej miestnosti?

    Annamac je offline (nepripojený) Annamac

    Annamac
    Priznám sa , že v poslednej dobe nemám žiadnú firmu , kde by som účtovala koeficient , ale pokiaľ si dobre pamätám , tak DPH na ktorú nemáme nárok posudzujeme podľa toho , či sa týka invest.majetku , alebo prevádz.nákladov . V prípade maľovania , by som DPH preúčtovala na ú.548. Keby sa jednalo napr. o nákup telefónov , preúčtovala by som ju na ú.042. Dúfam , že sa nemýlim.

    Annamac je offline (nepripojený) Annamac

    Annamac
    Milka , nie je zač . Som tu nová , Poradu.sk som objavila náhodne a páči sa mi . Myslím si , že účtovníci to nemajú ľahké a každá rada a pomoc padne dobre . Všetkým držím prsty a prajem pekný slnečný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.