Zavrieť

Porady

malé chrobáky v čajoch a koreninách

Dobry den, prosim o radu. Doma sa nam v cajoch objavili male chrobaky, ktore tvarom, farbou a velkostou pripominaju zrnka rasce. Vacsinou sedia v cajovych skatulkach, ticho sa tam krmia, obcas lietaju. Znama ich davnejsie mala v koreninach, t.j. chutia im bylinky. Neviete mi poradit, co to je a co s tym?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

ola je offline (nepripojený) ola

ola
...tak tieto chrobáky som mala aj ja...samozrejme, nič iné nepomohlo, len všetko vyhodiť, skrinku vyumývať a dokúpiť nové potraviny. Tieto chrobáčiky si prinesieme do domácnosti väčšinou z obchodu. V čajoch, koreninách a v bylinkách. Zatiaľ sa mi ich úspešne podarilo spacifikovať, takže momentálne nemám už žiadne. Len ony, potvory sú malé a často ich nemožno zbadať...takže len dúfať, že si znova tú pliagu nedovlečiem z tých našich, "čistých, hygienicky" nezávadných hyper-super marketov.

dari1 je offline (nepripojený) dari1

dari1
neprechadza ti to z fazule? Tam byvaju - pomaha dat do mraznicky. inak poradit neviem.

katka.k je offline (nepripojený) katka.k

katka.k
Dakujem za rady .
Z fazule to nebolo. Vsetko je vyupratovane, povyhadzovane, tak uvidime.

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
To boli také malilinké, vyzerali ako rasca?
Myslím si, že vyliezajú z čaju ... videla som na papierových sáčkoch dierky po nich.

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka Leila2006
Rozalka Pozri príspevok
Myslím si, že vyliezajú z čaju ... videla som na papierových sáčkoch dierky po nich.

ssandra-123 je offline (nepripojený) ssandra-123

ssandra-123
Toto isté sa mi stalo pred časom, všetky čaje som vyhodila, lebo sa nasťahovali do úplne všetkých krabičiek,vyumývala, a už pol roka nebadám, že by sa nachádzali v skrinke.Objavila som taktiež dierky na sáčkoch, ale len v jednom čaji, takže predpokladám, že práve stoho sa namnožili, bol to čaj popradský, rozhodla som sa, že už túto značku nebudem kupovať, už mu nedôverujem.

VieraHu je offline (nepripojený) VieraHu

VieraHu
Ja som mala takéto návštevy viackrát. Prvýkrát sa mi objavovali v chodbe a lozili po stenách. Pozorovaním som zistila, že mi vychádzajú zo skrine, kde mám odložené vianočné ozdoby. Mala som tam aj pár pekne vyzdobených perníčkou, ktoré som používala ako dekoráciu a z tých bol už len prach a kopa chrobáčikov. Daľšie sa objavili v čajoch. A posledné v strúhanke. Pripravujem si ju doma zo suchých rožkov a odkladám ju v uzatvorenej sklenenej fľaši. Bolo ich tam hrozne veľa a tak som to vyhodila aj s fľašou.
Pokúšala som sa zistiť z nejakej literatúry ako vlastne vzniknú. Veď tie rožky i perníky sa piekli, tak by sa mali zárodky chrobáčikov zničiť. Nezistila som nič, a tak len preventívne prezerám skrinky s potravinami a hlavne múku.
korela Raz sme dostali ako vďačné od pani čo ich piekla, perníkovú chalúpku v celofáne. Deti veľké, boli Vianoce, tak sme ju mechali vyloženú vonku pre potechu oka. Tiež začala "zvetrávať" po čase, síce nie hneď, ale došlo na ňu

dancika je offline (nepripojený) dancika

dancika
VieraHu Pozri príspevok
Ja som mala takéto návštevy viackrát. Prvýkrát sa mi objavovali v chodbe a lozili po stenách. Pozorovaním som zistila, že mi vychádzajú zo skrine, kde mám odložené vianočné ozdoby. Mala som tam aj pár pekne vyzdobených perníčkou, ktoré som používala ako dekoráciu a z tých bol už len prach a kopa chrobáčikov. Daľšie sa objavili v čajoch. A posledné v strúhanke. Pripravujem si ju doma zo suchých rožkov a odkladám ju v uzatvorenej sklenenej fľaši. Bolo ich tam hrozne veľa a tak som to vyhodila aj s fľašou.
Pokúšala som sa zistiť z nejakej literatúry ako vlastne vzniknú. Veď tie rožky i perníky sa piekli, tak by sa mali zárodky chrobáčikov zničiť. Nezistila som nič, a tak len preventívne prezerám skrinky s potravinami a hlavne múku.
Mam podobnu skusenost, mali sme ich aj v muke, v rozkoch na struhanku, v koreninach (spec. sladka paprika im chutila ) a presne aj v pernickoch, co som mala na ozdobu - tie boli schovane spolu s ozdobnymi slamenymi postavickami - aj v tych boli!! Takze vsetko slo prec, iny sposob ako povyhadzovat vsetko napadnute som zatial nenasla, ale odvtedy mam doslova maniu vsetko kontrolovat, lebo to bolo strasne, vsade po stenach lozili
Ked niekto najde nejaky iny sposob, ako sa tejto invazie zbavit, dajte vediet, ale dufam, ze sa nam to uz nikdy nestane

Rika je offline (nepripojený) Rika

Rika
ja som mala týchto chrobáčikov nielen v čaji, ale aj v čili papričkách, asi im chutí všetko

Poola je offline (nepripojený) Poola

Poola
Aj mne sa v minulosti objavili v čaji. Všetko išlo do koša. Treba to len sem tam kuknúť a nedať sa predbehnúť neželanou návštevou..
Zdá sa že "tie isté" chrobáčiky som raz objavila aj v sušených hríboch, niekto poradil že treba pridať bobkový list, tak sa aj stalo, zatial su bríby v poriadku.
Inak známej z "odložených" perníkov vylietavali aj mole.

Lenka*1 je offline (nepripojený) Lenka*1

Lenka*1
Mne sa zas nanosili do muky (alebo, z muky??), ked som ju este mavala len tak v sacku. myslela som, ze je to tym, ze uz dlhsie mi stala v skrinke. vsetko von, vyhodit, vyumyvat a este mi poradili aj take tie nalepky proti hmyzu do kuchynskych skriniek.
ktovie, co je to za pliagu

val007 je offline (nepripojený) val007

val007
Hmm aj my sme ich mali. Všetko staré šlo do koša a všetko do nové plastových nádob. Tak ma minule aj jedna návšteva pochválila, že ako to mám pekne poukladané. Keby oni vedeli prečo.

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
Rika Pozri príspevok
ja som mala týchto chrobáčikov nielen v čaji, ale aj v čili papričkách, asi im chutí všetko
.. ja dokonca vo Vegete ... a tiež som po dlhšej dobe otvorila pohár s vlastnoručne sušeným repíkom - aj tam boli hnusoby..

dstopka je offline (nepripojený) dstopka

dstopka
Mi sme ich tiež mali, prišli k nám z čajov, konkrétne to bol hlavne klem*er alebo nejaký popradský čaj, potom si spravili "rozmnožovaciu stanicu" v otvorenom balení musli... Keď som to našiel, tak som to vyhodil spolu s infikovanými čajmi a odvtedy je pokoj...

florok je offline (nepripojený) florok

florok
Je to - červotoč chlebový. Viac na skudci.com/cervotoc-spizni alebo en.wikipedia.org/wiki/Drugstore_beetle
Naposledy upravil florok : 22.01.11 at 20:25

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
bleéééé
červotoč chlebový a vylieza z čaju, je to cellé zle!

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

hubatá
Veru, toto som mala aj ja: maličké mušky, ale tie nejdú do tvrdých potravín ako je fazuľa, šošovica, ryža (asi nemajú zuby), ale výlučne len do čajov, korenín - takže musia byť asi z "dovozu". Tiež mi iné nezostalo len to vyhodiť a nakúpiť s inými muškami.........Asi by sme si mali značiť kde sa objavili, aby sme našli páchateľa. Ja väčšinou nakupujem v L....li a Te...cu.

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

lujza.j
aj poznám tieto rôzne hmyzy. niekedy mám pocit, to výrobca alebo baliareň úmyselne pridáva do potravín, ale sme častejšie nakupovali
9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
lujza.j dnes som bojovala s týmito sviňami....dlho som ich ignorovala...lebo som vedela, že musím mať tú správnu náladu na prezretie a vyhodenie všetkého.....zistila som, že sú to úplne tupé stvory, ktoré vlezú do všetkého s vidinou , že sa možno nažerú.....a s rizikom, že tam skapú....tragédia je, že korenina-bylinková sol na šalát...neotvorená-nová z obchodu a vnútri sa preháňali tieto lietajúce svine.....
Peggynka To si si doniesla z obchodu;hovorí sa im aj "skladový hmyz".Ja pri potravinách,ktoré majú neprehľadný obal,hneď pred obchodom v aute otvorím a skontrolujem.Si mala vidieť raz na zákazníckom centre-baba otvorila ústa a nestihla,vravím,či jej to mám tu vysypať-vyletela spoza pultu,vzala sáčok a utekala von,hehe...
lujza.j toto bolo normálne v skle...ešte vrch stiahnutý celofánom...hej mám podozrenie že to tam je už v baliarni....
korela Ale ste ma pobavili s tým vytvorením sterilného prostredia pre potraviny, čo prinesiete z obchodu. Ide o výrobu.
Ja som každé prázdniny brigádovala inde, raz aj vo veľkopekárni. Sucháre sa vyrábali tak, výrobu som nevidela, ale už v suchom stave, keď boli zrelé na balenie, tak padali z vyššieho poschodia cez otvor cca meter štvorcový na betónovú podlahu. Na kopu. Do žiadnej nádoby. Z polámaných strúhanka. Okolo sme chodili normálne v topánkach bez návlekov a balili.
Teraz si predstavte, že niekto má črevný katar a je na suchároch a čaji.
Rovnako čerstvo upečený chlieb. Keď som musela počas zmeny aspoň raz odbehnúť na toaletku cez dvor, aj keď pršalo, tak sa zatiaľ chlieb sypal z tunela upečený na zem, kde som sa pohybovala. Naraz vychádzali po štyroch, potrieť vodou kvôli lesku a s "azbestovými" rukavicami do regálov. Myslíte, že ma mal kto zastúpiť? Skutočne nemal. S akou láskou pečiem doma chlieb aj bez piecky, si neviete predstaviť. Ľutujem, že som mamu nepoprosila skôr, aby ma naučila piecť chlieb. Vedela.
(Musela som teraz vstať, nedá sa spať, všetko pootvárané, komáre.)
Záver: netreba robiť veľké zásoby a otáčať suroviny.
lujza.j nerobím velké zásoby, nemám ani prečo varím a pečiem minimumked doma stojí múka rátam s tým, že tam budú..občas zabudnutá detská krupica, tú som zahodila nedávno, ked ja som ich už mala aj v deku na zaváranie...o pekárni ani nehovor...mala som páchateľa /zanedbanie povinnej výživy/robil v pekárni v slimáku...piekli tak famózne kroasánty...ked som videla jeho humusácke ruky a nechtymala som dosť...takže nechcem vidieť čo sa ako balí a vyrába a určite nie kuchyne v reštikách.....som si spomenula, že som bola asi jednu noc raz dávno robiť v P.B.v malej pekárni a tam to bolo v poho...
Peggynka Však o to ide,aby som si to nedoniesla z obchodu,preto treba kontrolovať hneď.Ja som minule triedila sypké potraviny,ktoré som uložila do pivnice pred rekonštrukciou,mnohé boli po záruke,ale všetko zdravé (dala som tete,chová prasiatko).Takže nezáleží,ako dlho to máš...
korela Ten Slimák, veď to musela byť malá prevádzka. Mladý Čarnogurský, už neviem ktorého, si otvoril v paneláku malú pekáreň aj s predajňou. Chlebík prepásaný, čo tu dovtedy nebolo zvykom, šišky a tak. Prevádzka na prízemí v nebytových priestoroch, nad tým byty. Ľudia sa sťažovali, že počuť, ak im padne na zem plech a budí ich to. Bola tam mimoriadne vysoká svetlá výška, ja tie petr. paneláky nepoznám, vzadu na kraji, nepoznám ulice, ale hygiena fantastická, hluk nerobili. Podľa mňa ľuďom musela prekážať jedine vôňa z pekárne. Stačí ísť okolo Figara.
Fungoval dlhšie,mal všetko v poriadku, neskôr prešiel na iné činnosti. Inak ja s potravinárstvom som nikdy nepracovala. Ani s hygienou. Ale bolo to pracovné. Dve sme tam boli. Obchodík pekný, útulný. Ľudia práve stáli v rade. Veď priamo od pekára čerstvé. Všetko záleží od majiteľa. Reštaurácie sú otázne, ja teraz keď už, tak si objednávam wokovky. Je to O.K.?

Už som to tu raz dávala, že ak si kúpim pšeno, ryžu, a pod. tak ich strčím na jeden deň do mrazničky. Nezvlhnú vnútri. Aby vykapali zárodky.

A toto musím ešte, boli sme na prechádzke so synom a zastavili sme sa vo Vrakuni v Jednote pri Hradskej. Dlho sme tam neboli. Ja som sa zapozerala len tak na ryžu, asi sme sa rozprávali. A zbadala som, že sa tam niečo hýbe. Chytila som priesvitné igelitové vrecko a tam červíky - premorené všetky vrecká - červík biely aj dlhý ako zrnko ryže dlohozrnnej a jeden koniec mal zafarbený na malom kúsku na čierno. Asi hlavička. To bolo pred pár rokmi. Museli o tom vedieť. Ja keby som vrecko kúpila, tak kvôli 1 ks sa nebudem vracať. Ako dômyselne tá príroda funguje. Total zamaskovaný. Pri pokladni vravím, či vedia, čo tam predvádzajú. Akurát vedúca pri nej. Bolo cítiť, že o tom vedia. Urobila som chybu, zavolať na hygienu, pretože toto bolo príliš. Dovtedy ani potom som nikdy tieto červy nevidela.
lujza.j slimák ,áno malá prevádzka..hentá jednota kedysi každý deň..vedla sú poliši....
korela Dúfam, že som dobre vydedukovala. Bolo blízko. Od nás ďaleko, nie je spoj.
  zbaliť

aminartg je offline (nepripojený) aminartg

aminartg
U mna zrali aj cokoladu . A v cajoch a koreninach veru boli tiez. A dokazu prehriz igelitovy sasok aby sa dostali k chlebu.

AnnaLias je offline (nepripojený) AnnaLias

AnnaLias
Ahoj, tie male hnedé chorbáčiky (veľkosť ca 1 mm), ktoré pri stlačení puknú sú tzv."chlebové chrobáčiky" (lat. Stegobium paniceum). Môžu dorásť až do 3 mm, jedna samička kladie ca 100 vajíčok... Dokážu sa rozmnožovať pri teplote 15-36 C. Hoci sa volajú chlebové, jedia všetko, vrátane čajov a korenín (aj koriander či chilli). O chemickom ničení sa nikde nič nepíše, len že ich treba nájsť a zničiť. Je potrebné detailne skontrolovať všetky potraviny a všetko, do čoho sa dostali, vyhádzať. Odporúča sa dať ostatné potraviny na 3 dni do chladničky. Ešte niekoľko týždňov pravidelne všetko kontrolovať (priemerná životnosť chrobáka je ca 3 mesiace, nové sa liahnu po 40 dňoch od nakladenia vajíčok). Najlepšie je všetko skladovať v uzatvárateľných nádobách (sklo, plast). Ak viete po nemecky, viac info tu: http://www.schaedlingskunde.de/Steck...m-paniceum.htm

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.