Zavrieť

Porady

Daňový rezident Írska???

Ahojte všetci,

potrebovala by som poradiť ohľadom zdanenia príjmov zo zahraničia, takže:

priateľ pracuje v Írsku celý rok vkuse (sem tam príde na pár dní na SR si oddýchnuť max. je to však 1 mesiac v roku), príjem na SR nemá, pracuje normálne na pracovnú zmluvu a dane mu odvádza zamestnávateľ v Írsku.

AKo to je čítala som, že ak je zamestnaný v Írsku už viac ako 183 dní, stáva sa daňovým rezidentom danej krajiny (čo v tomto prípade by sa mal stať daňovým rezidentom Írska) ak som to dobre pochopila, tak priateľ má povinnosť spraviť si daňové priznanie len v Írsku a na SR už nie? A ešte by som sa chcela spýtať či potvrdenie o rezidentovi vydá príslušný daňový úrad v danej krajine?

Ďakujem vám všetkým za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

    Taký klasický východniar Vlado.s
    Neviem ako to je v Irsku, lebo ja pracujem v Anglicku, ale predpokladam, ze to je podobne, lebo obe krajiny maju takmer totozny zdravotny i danovy system. V Anglicku pracujem 9 mesiacov z roka a danove podanie podavam doma. Pozor, peniaze doma nezdanujem, lebo mi boli zdanene v Anglicku (stahuju mi dan priamo z vyplaty) a kedze obe krajiny (SK i UK) su clenmi EU tak mi mozu peniaze zdanit len v jednej krajine. Doma len dam spravit danove priznanie jednej znamej ktora to prepocita podla aktualneho kurzu NBS a takto ho odovzadam na danovom urade. Doma platit nic nemusim, lebo Anglicko je vynate z povinosti.Neviem akej, ale je vynate. Danove priznanie sa robi pre pripad, ze nikdy nevies z koho co raz bude. Co ak budem prezidentom a budem musiet dolozit odkial mam peniaze. Najlepsie spravis ak zajdes na danovy urad a spytas sa ich. Ja som to robil tak isto. Oni najlepsie vedia co od teba chcu. Nebol problem s podanim informacii. Boli velmi ochotni. A to tam ani nemam znameho. Naviac tu v Anglicku si kazdy rok po ukonceni danoveho obdobia {trva vzdy od 06.04 do 05.04 nasledujuceho roka} poslem ziadost o vratenie preplatku na dani spolu s kopiou formulara P60 a zhruba o 6-8 tyzdnov mi pride sek na zhruba 250-350 libier. Zalezi od zarobku. Vela stastia. Neboj, nie je to nic zlozite.

    Daňový rezident Írska???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.