Zavrieť

Porady

zavaranie - recepty

Ahojte kuchtici, mate nejake OVERENE, ZARUCENE, VYSKUSANE recepty na zavaranie? Ak ano, prosim sup sem s nimi. Veeelka vdaka.
Usporiadat
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

tu su nejake recepty na zavaranie aj rady http://www.mojerecepty.sk/kompoty.html
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ma larkin ma larkin

ma larkin je offline (nepripojený) ma larkin

Dakujem pekne trisestry za link, ja uz mam prelezene kopu stranok ohladom zavarania, ale nejak mi to nejde. Uz som zufala z nakysnutych kompotov, zakalenych uhoriek a dzem - no to radsej ani nespominam - bud je moc sladky alebo tvrdy ako skala, a to sa vzdy drzim receptu do posledneho pismenka a nejak to nejde. Ale no bojujem dalej, zavaracia sezona v plnom prude...
Fakt vacsina receptov je blbost.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

treba vyskušat podla tych rad o zavarani,zaleži podla mna aj od ovocia,my sme jednu sezonu mali taku že sme takmer polovicu vyhadzali,ine sezonynaopak takmer nič sa nevyhodilo a tie iste rečcepty
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Ak ti to pomôže, poradím ti bez písania dlhých receptov. Ovocie - čerešne, marhule, broskyne, slivky,čučoriedky, jablká, hrušky - zalievam sirupom - 1l vody+0,5kg cukru- prevarím a nechám ochladnúť nemusí byť úplne studený. Poháre dobre uzavriem -( možno v tom spočíva tvoj problém. Kúp si poriadnu zaváraciu hlavicu a ak máš pohár uzatvorený, skús či z neho netečie, prípadne či sa ti nekrúti viečko.) a sterilizujem tak, že do väčšieho hrnca dám poháre, zalejem asi do 3/4 vodou a ak voda začne vrieť, odstavím z plameňa a hotovo. Ovocie tvrdšie - broskyne, čerešne prípadne marhule povarím asi 5 min., hrušky aj 15 min. lebo tie majú tendenciu pokaziť sa ak sa sterilizujú málo. Jahody v pohároch zasypávam cukrom po vrstvách napr.večer cca 3-5 lyžíc. Do druhého dňa pustia trocha šťavy, do vrchu dolejem vodu, poriadne zatvorím poháre a sterilizujem spôsobom viď vyššie. Ale iba do zavretia vody a dosť, lebo by boli ako blato. Majú však krásnu farbu aj chuť.
Uhorky - na tie mám viac receptov, ale najväčší úspech majú tzv. pikantné. Do 1 7dl pohára ide okrem uhoriek - kôpor, cibuľka, mrkva, cesnak, chren, bobkový list, 1/2 feferónky, 4 nové korenia, 4 čierne korenia, 3 sacharíny, 2-3 ČL cukru, 2ČL soli, 1dl octu do vrchu doleješ vodu. Sterilizujem tým istým spôsobom ako kompóty ale len čo voda zavrie, odstavím z plameňa a nechám vo vode do vychladnutia. (to isté aj kompóty). Zatiaľ sa mi nič nepokazilo a chutí to každému.
Džemy - jahody, marhule, čerešne, ríbezle - je najlepšie rozvariť a do šťavy dať presne podľa receptu Gelfix 2:1 t.j. 1l šťavy,1Gelfix, 500g cukru a variť podľa receptu na Gelfixe, horúce poháre hneď zavrieť a otočiť hore dnom a úspech je zaručený. Robím tak odkedy Gelfix vymysleli a nič sa mi nepokazilo, aj konzistencia džemu je výborná aj na natieranie chleba, aj na zákusky. Snáď ti to pomôže.
1 1
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

suhlasim s patuškou,mimo iných uvadzané problemy môžu byt aj zlé utesnené flašky
0 0
ma larkin ma larkin

ma larkin je offline (nepripojený) ma larkin

Paťuška dakujem pekne za info. Ja teda zatvaram poriadne, vzdy obratim hore dnom aj okolo vrchnaka pretriem papierovou utierkou, ci netecie, takze v zatvarani neni problem. Takisto flase su ultra ciste, ale vyskusam tvoje rady, a dufam teda, ze vsetko bude fajn. Problem je niekedy aj v tom, ze kazda zavaranina ma inu teplotu sterelizovania - niektore sa vobec nesterelizuju - co mi teda fakt nejde do hlavy, a takisto cas sterelizacie sa casto lisi dost, takze neviem, ci to nebude aj tym. A ten cukor v kompotoch a hlavne v dzemoch ma vazne rozculuje, uz robim od oka a ochutnavam pocas varenia, ale aj tak no...nic moc
A huby sa bojim robit, to sa ma akosi na dva razy varit a zavarat, no som z toho jelen. Ale dakujem.
0 0
jarosenka jarosenka

jarosenka je offline (nepripojený) jarosenka

zaneprázdnená mamina
Pri zaváraní mi dala moja teta dobrú radu: pod každé víčko dávam štvorček celofánu a všetky mi potom chytia, aj tie staršie. Skús, možno to pôjde.
0 0
nela88 nela88

nela88 je offline (nepripojený) nela88

Pridám moje skúsenosti. Uhorky- čajová lyžička kopcom Deka, 2polievkové lyž. kopcom cukru, 1/2 dcl octu do 7dcl pohára a doliať vodou. Vodu dávam na všetky zaváraniny do hrnca tak 2-3cm nad mriežkou, potom dám poháre.Keď začnú uhorky vrieť, nechám 5 min. Vyberiem a otočím hore dnom. Keď náhodou tečú, iba ich opäť zavriem.Oplatí sa použiť opačnú hranu príborového noža.Potom to už určite teplá, sladká voda zalepí a určite sa uhorky nepokazia. Nálevy nerobím pri žiadnom zaváraní.Poháre ešte zakryjem dekou do vychladnutia. Ovocie podľa sladkosti 1-2pl.lyž. cukru, doliať vodou, 1-2cm pod povrch a varím 5,10,15 min a opäť poháre otáčam hore dnom.
1 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

nela88 Pozri príspevok
Pridám moje skúsenosti. Uhorky- čajová lyžička kopcom Deka, 2polievkové lyž. kopcom cukru, 1/2 dcl octu do 7dcl pohára a doliať vodou. Vodu dávam na všetky zaváraniny do hrnca tak 2-3cm nad mriežkou, potom dám poháre.Keď začnú uhorky vrieť, nechám 5 min. Vyberiem a otočím hore dnom. Keď náhodou tečú, iba ich opäť zavriem.Oplatí sa použiť opačnú hranu príborového noža.Potom to už určite teplá, sladká voda zalepí a určite sa uhorky nepokazia. Nálevy nerobím pri žiadnom zaváraní.Poháre ešte zakryjem dekou do vychladnutia. Ovocie podľa sladkosti 1-2pl.lyž. cukru, doliať vodou, 1-2cm pod povrch a varím 5,10,15 min a opäť poháre otáčam hore dnom.
Robím podobne, 1 KL Deka, 1/2 dcl octu, 1/2 dcl cukru. Môže sa pridať kôpor, cibuľka, mrkva, feferónka, ale nemusí. Mám taký pohárik 1/2-decový, tak dávam najprv Deko do všetkých pohárov, potom cukor a nakoniec ocot. Dolejem vodou. Tiež sterilizujem len tak, aby chytili viečka. Máme radi chrumkavé uhorky. Zatiaľ sa mi ešte nepokazili.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Na uhorky pouzivame originalny macerat na znojemske uhorky, predavaju ho konzervarne na Morave, ale iba v zavarovacej sezone. Uhorky su super, iba sa rozhoduje, ci maju byt sladsie, ci nie.
0 0
Ivana 1511 Ivana 1511

Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

ma larkin, vôbec sa neboj zavárať huby. Ja to robím už veľa rokov a nikdy sa mi nepokazili. Očistené huby nakrájaš na väčšie kocky. Medzitým dáš zovrieť vodu s troškou soli, keď voda vrie nasypeš nakrájané huby a povaríš asi 2 - 3 minútky. Huby po tomto čase vyberieš a preleješ studenou vodou aby sa vyplavila všetka nečistota a necháš úplne vychladnúť. Musia byť studené.
Vychladené huby dáš do pripravených pohárov a zaleješ sladkokyslým nálevom ako na uhorky ale precedeným, aby neboli v náleve zrniečka. Uzavrieš a sterilizuješ na 100 C asi 20 minút.
Po tomto vypneš a necháš vychladnúť v hrnci v ktorom sa sterilizovali. Po vychladnutí budú krásne vyzerať v pohároch. Nie su vôbec tmavé ani matné, ale krásne biele alebo žlté podľa druhu zaváraných húb.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Poraďte mi niekto, ako śterilizujete uhorky v elektrickej rúre? Ja ich stále sterilizujem v hrnci, ale pri počte cca 30-40 pohárov je to dosť zdĺhavé, tak by som to chcela skúsiť v rúre, tam sa toho predsa sprace viac, len neviem pri akej teplote a ako dlho?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ja uhorky nesterilizujem. Zalejem horúcim nálevom, zavíčkujem a dám do deky. Vychladnuté dám do pivnice. Takto zavárala uhorky moja mama a tak ich zaváram aj ja už pomaly tridsať rokov a ešte nikdy nekvasili. Nezmäknú, sú tvrdé keď otvoríš pohár aj o dva- tri roky.
0 0
nela88 nela88

nela88 je offline (nepripojený) nela88

Dáš na plech poháre, prileješ vodu a kedˇ začne voda v pohároch bublinkovať a uhorky žltnúť, tak vyberieš poháre. Ja ich otáčam hore dnom ako som písala vyššie.
0 0
ma larkin ma larkin

ma larkin je offline (nepripojený) ma larkin

Poradaci - dakujem pekne za vsetky vase rady - velmi napomocne.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Prosim, poradte aj mne. V sobotu som obrala slivky a rozhodla som sa, ze si urobim lekvar do buchiet, ten normalne tuhy, lebo taky uz nikde nemaju, tak som ho v sobotu varila 5 hodin, zdal sa mi uz dost tuhy, dala som ho do poharov a rano v nedelu vyliala naspat a este varila dalsie 4 hodiny, hroza. Nakoniec mam 5 malych poharov, nejde to prosim jednoduchsie?
0 0
adalbertus adalbertus

adalbertus je offline (nepripojený) adalbertus

Neviem či Ti poradím,ale niečo podla starých receptov: „Naši predkovia vedeli zavariť a sterilizovať ovocie bez chemických konzervantov. Miešané kompóty, ktoré sa pripravujú teraz, môžu mať krásnu červenú farbu vďaka červeným ríbezliam. Stačí, ak do vriaceho nálevu vložíte ríbezle a povaríte. Ovocie bude okrem príťažlivej farby aj pekne plávať, keď ho do nálevu vsypete a minútu povaríte. Potom ho jednoducho vložíte do fľaštičiek aj s nálevom,“ radí Mária. Na zopár fínt pri zaváraní prišla sama, pri niektorom ovocí však striktne dodržiava staré recepty. „Varenie slivkového lekváru má v Slavkovciach tradíciu. Varil sa v každom dvore. V jeden večer rodina slivky vyzbierala a vypučili kôstky. Na druhý deň už od svitania varili lekvár. Niekedy aj 20 hodín. Bol to najlepší lekvár. Dokonca doň nepridávali ani cukor,“ spomína Mária.

DŽEM BEZ CHÉMIE
Ak chcete uvariť lekvár bez chemických konzervantov, dajte na rady starých materí. Varte ho tri dni, dokopy však asi hodinu. „V prvý deň večer ovocie očistite, rozvarte a potom ho odstavte. Na druhý deň ho opäť 20 minút povarte a odložte na chladné miesto. Na tretí deň cez gázu ovocnú masu prepasírujte a pridajte cukor. Približne 40 až 50 g na kilo ovocia. Masu varte asi 20 minút. Džem zhustne. Nalejte do fliaš a krátko sterilizujte,“ radí Mária.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
adalbertus Pozri príspevok
Neviem či Ti poradím,ale niečo podla starých receptov: „Naši predkovia vedeli zavariť a sterilizovať ovocie bez chemických konzervantov. Miešané kompóty, ktoré sa pripravujú teraz, môžu mať krásnu červenú farbu vďaka červeným ríbezliam. Stačí, ak do vriaceho nálevu vložíte ríbezle a povaríte. Ovocie bude okrem príťažlivej farby aj pekne plávať, keď ho do nálevu vsypete a minútu povaríte. Potom ho jednoducho vložíte do fľaštičiek aj s nálevom,“ radí Mária. Na zopár fínt pri zaváraní prišla sama, pri niektorom ovocí však striktne dodržiava staré recepty. „Varenie slivkového lekváru má v Slavkovciach tradíciu. Varil sa v každom dvore. V jeden večer rodina slivky vyzbierala a vypučili kôstky. Na druhý deň už od svitania varili lekvár. Niekedy aj 20 hodín. Bol to najlepší lekvár. Dokonca doň nepridávali ani cukor,“ spomína Mária.

DŽEM BEZ CHÉMIE
Ak chcete uvariť lekvár bez chemických konzervantov, dajte na rady starých materí. Varte ho tri dni, dokopy však asi hodinu. „V prvý deň večer ovocie očistite, rozvarte a potom ho odstavte. Na druhý deň ho opäť 20 minút povarte a odložte na chladné miesto. Na tretí deň cez gázu ovocnú masu prepasírujte a pridajte cukor. Približne 40 až 50 g na kilo ovocia. Masu varte asi 20 minút. Džem zhustne. Nalejte do fliaš a krátko sterilizujte,“ radí Mária.
No musim to len vyskusat, zatial dakujem.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Aby sa zaváraniny nekazili treba dodržať len tri veci:
1. vytvoriť kyslé prostredie aby sa inaktivovali rôzne mikroorganizmy ktoré prežijú sterilizačnú teplotu v podstate platí že do zeleninových výrobkov dávame kyselinu octovú teda ocot, a do kompótov kyselinu citrónovú ľudovo nazývané citrodeko,alebo kyselka do čaju.
2. sterilizačná teplota musí prekročiť 90o C dĺžka výdrž cez túto teplotu závisí od veľkosti pohára a obsahu ovocie minimum zelenina viac lečo najviac, 3.kvalitné uzavretie pohára.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

závisí to od odrody sliviek a stupňa zrelosti
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať