Zavrieť

Porady

skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

Dobrý deň,

mám takýto problém:

mám zmluvu na dobu určitú (05/2006 - 10/2008), zamestnávateľ mi oznámil, že moje pracovné miesto ruší k 30.06.2008, ale ponúka mi k podpisu dohodu o skončení pracovného pomeru podľa §60 ZP.

Ak to prijmem, aké to bude mať pre mňa "následky" pri registrácii na Úrade práce?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tweety Pozri príspevok
Dobre, presvedčili ste ma obidvaja, prehliadla som tam, dohodou s tých istých dôvodov. Mea culpa. Vám obom vďaka.




je fajn, že máme poradu a je možnosť sa takto doplnať. Hlavne, ked to nie je s kým rozdiskutovať osobne (aspon môj prípad).
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Stretli ste sa už s prac.zmluvou, kde je uvedené, že "prac.pomer trvá do doby potreby zamestnanca."

Aké sú podla vás riziká ukončenia tohto PP po uplynutí skúšobnej doby pre zamestnanca?

Mne to tak pripadá, že podla tejto formulácie môže zamestnanec kedykolvek ukončiť PP bez súhlasu zamestnávatela.
Ale voči zamestnávatelovi je PP akoby na dobu neurčitú. Teda ukončiť tento PP môže zamestnávatel len spôsobmi ako PP na dobu neurčitú.


Až teraz ma napadol dvojitý význam týchto slov.
1. do doby, do ktorej to bude pre zamestnanca potrebné.
2. do doby, pokial firma potrebuje zamestnanca. - tento význam som akosi hned nepostrehla. A takto to teda predpokladám zamestnávatel myslel.

V takomto prípade, považujete tento PP za PP na dobu určitú? resp. môže takto vymedziť zamestnávatel dobu určitú?
Čo poradiť zamestnankyni s takouto PZ na dobu "určitú", ak by s nou ukončili po skončení skúš.doby tento PP podla § 71 (skončenie PP dohodnutého na určitú dobu) napr. počas PN-ky? Lebo sa mi zdá, akoby ani v § 77-79 ZP o nárokoch z neplatného skončenia PP s takýmto variantom nerátali.??

Asi je to vhodná otázka pre Inšpektorát práce. Ale poprosím vás o vaše názory.
Naposledy upravil brčko : 09.08.08 at 12:26
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

brčko Pozri príspevok
Stretli ste sa už s prac.zmluvou, kde je uvedené, že "prac.pomer trvá do doby potreby zamestnanca."

Aké sú podla vás riziká ukončenia tohto PP po uplynutí skúšobnej doby pre zamestnanca?

Mne to tak pripadá, že podla tejto formulácie môže zamestnanec kedykolvek ukončiť PP bez súhlasu zamestnávatela.
Ale voči zamestnávatelovi je PP akoby na dobu neurčitú. Teda ukončiť tento PP môže zamestnávatel len spôsobmi ako PP na dobu neurčitú.


Až teraz ma napadol dvojitý význam týchto slov.
1. do doby, do ktorej to bude pre zamestnanca potrebné.
2. do doby, pokial firma potrebuje zamestnanca. - tento význam som akosi hned nepostrehla. A takto to teda predpokladám zamestnávatel myslel.

V takomto prípade, považujete tento PP za PP na dobu určitú? resp. môže takto vymedziť zamestnávatel dobu určitú?
Čo poradiť zamestnankyni s takouto PZ na dobu "určitú", ak by s nou ukončili po skončení skúš.doby tento PP podla § 71 (skončenie PP dohodnutého na určitú dobu) napr. počas PN-ky? Lebo sa mi zdá, akoby ani v § 77-79 ZP o nárokoch z neplatného skončenia PP s takýmto variantom nerátali.??

Asi je to vhodná otázka pre Inšpektorát práce. Ale poprosím vás o vaše názory.
Pri PP na dobu určitú je možné definovať koniec PP buď konkrétnym dátumom, alebo nastatím nejakej udalosti, ktorej dátum buď vieme vopred alebo aj nie (napr. na zastupovanie počas MD). Musí to byť ale viazané na nejakú právnu skutočnosť, ktorá je preukázateľná.

Zadefinovanie právnej skutočnosti, že "kým bude zamestnávateľ potrebovať zamestnanca" myslím že nie je v súlade so ZP, pretože ako preukáže, že ho už nepotrebuje. Potom by všetky PP mohli byť takto uzatvorené a z-ľ by kedykoľvek mohol prepustiť zamestnanca. Keby napísali, že na dobu určitú, počas prevádzky letného kúpaliska, tak je jasné, že keď zatvoria letné kúpalisko, tak PP skončí. Alebo uvedenie "na dobu určitú po ukončenie realizácie zákazky od firmy XXX" je tiež preukázateľné.

Takto je ale zamestnanec vystavený na milosť či nemilosť zamestnávateľa, ktorý kedykoľvek môže prehlásiť, že ho už nepotrebuje.

V prvom rade nemala podpísať takúto zmluvu. AK ju už podpísala, nech si vyžiada (trebárs aj bez toho, aby nahlásila zamestnávateľa) stanovisko IP a s tým nech žiada zamestnávateľa o zmenu tejto klauzuly. Ak nebude súhlasiť, môže podať priamo adresný podnet na IP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Dakujem Chobot velmi pekne.
Z toho dôvodu, že má zamestnankyna záujem na trvaní tohto PP, predpokladám, by bolo lepšie žiadať nápravu od zamestnávatela až po uplynutí skúsobnej doby.
No zisťovať na IP by mohla aj skôr.
0 0
Zuzana B. Zuzana B.

Zuzana B. je offline (nepripojený) Zuzana B.

Chcem sa len uistiť. Zamestananec ma uzavretú PZ do 31.08.2008. PZ sa ďalej nebude predĺžovať, odhlásim ho zo soc. a zdr. poisťovne. Prac. pomer na dobu určitú nie je potrebné ukončiť dohodou, všakže? PP končí uplynutím dohodnutej doby. Prosím o súhlas alebo o opravu. Ďakujem
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
§ 71
Skončenie pracovného pomeru
dohodnutého na určitú dobu

Na začiatok

(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.

<STRIKE>(4) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer na určitú dobu aj bez uvedenia dôvodu; v takomto prípade má zamestnanec nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za dobu, po ktorú mal trvať pracovný pomer.</STRIKE>
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Zuzana B. Pozri príspevok
Chcem sa len uistiť. Zamestananec ma uzavretú PZ do 31.08.2008. PZ sa ďalej nebude predĺžovať, odhlásim ho zo soc. a zdr. poisťovne. Prac. pomer na dobu určitú nie je potrebné ukončiť dohodou, všakže? PP končí uplynutím dohodnutej doby. Prosím o súhlas alebo o opravu. Ďakujem
čítala som tu na porade a myslím, že je rozumné doručiť zamestnancovi list/oznámenie o ukončení PP na dobu určitú. Aj ked samozrejme nie je taká povinnosť.
Aby zamestnanec vedel na čom je a nedošlo k pochybám, či môže nastať situácia zo Zákonníka práce § 71 ods.2, ktorý citovala Melnick.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

brčko Pozri príspevok




je fajn, že máme poradu a je možnosť sa takto doplnať. Hlavne, ked to nie je s kým rozdiskutovať osobne (aspon môj prípad).
S týmto musím súhlasiť. Tiež som dnes tvrdila zamestnancom, že odstupné pri dohode z dôvodov podľa § 63 ods. 1 a) a b) ZP nepatrí - neprečítala som si pozorne celé znenie paragrafu. Až teraz, po prečítaní tvojho príspevku, som si všimla tú "dohodu".
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím Vás, máme zamestnanca na dobu určitú, jeho pracovný pomer trval od 1.7.2008 do 30.4.2008, teraz by sme mu chceli predlžiť pracovný pomer - rozumiem správne, že v zmysle zákonníka práce to môžeme ešte jedne krát urobiť, teda ak mu dám pracovný pomer na dobu určitú od 1.5.2008 s tým, že pôjde o pracovný pomer počas zastupovania ženy na MD bude to v poriadku? Alebo už musím mu dať pracovnu zmuvu na dobu neurčitú?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás, máme zamestnanca na dobu určitú, jeho pracovný pomer trval od 1.7.2008 do 30.4.2008, teraz by sme mu chceli predlžiť pracovný pomer - rozumiem správne, že v zmysle zákonníka práce to môžeme ešte jedne krát urobiť, teda ak mu dám pracovný pomer na dobu určitú od 1.5.2008 s tým, že pôjde o pracovný pomer počas zastupovania ženy na MD bude to v poriadku? Alebo už musím mu dať pracovnu zmuvu na dobu neurčitú?
Áno, môžeš tak urobiť. Nemusíte dávať na dobu neurčitú.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás, máme zamestnanca na dobu určitú, jeho pracovný pomer trval od 1.7.2008 do 30.4.2008, teraz by sme mu chceli predlžiť pracovný pomer - rozumiem správne, že v zmysle zákonníka práce to môžeme ešte jedne krát urobiť, teda ak mu dám pracovný pomer na dobu určitú od 1.5.2008 s tým, že pôjde o pracovný pomer počas zastupovania ženy na MD bude to v poriadku? Alebo už musím mu dať pracovnu zmuvu na dobu neurčitú?
Koľko zamestnancov má vaša firma ?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás, máme zamestnanca na dobu určitú, jeho pracovný pomer trval od 1.7.2008 do 30.4.2008, teraz by sme mu chceli predlžiť pracovný pomer - rozumiem správne, že v zmysle zákonníka práce to môžeme ešte jedne krát urobiť, teda ak mu dám pracovný pomer na dobu určitú od 1.5.2008 s tým, že pôjde o pracovný pomer počas zastupovania ženy na MD bude to v poriadku? Alebo už musím mu dať pracovnu zmuvu na dobu neurčitú?
Asi rok 2009.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

katka50 Pozri príspevok
Asi rok 2009.
prepáč, nerozumiem
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

drobeceva Pozri príspevok
prepáč, nerozumiem
Ja som len reagovala na janu32-či si nepomýlila rok. Udáva r.2008 a asi má byť 2009.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

katka50 Pozri príspevok
Asi rok 2009.

Prepáčte to mal byť rok 2009, asi sa s ním neviem stotožniť, že stále píšem 2008.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

veronikasad Pozri príspevok
Koľko zamestnancov má vaša firma ?

Veronika a to že máme 60 zamestnancov hrá nejakú rolu? Veď v zmysle zákonníka práce máme právo jeden krát predĺžiť pracovnú zmluvu na dobu určitú. Aspoň myslím, veď aj preto sa pýtam aby som v tom mala jasno.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

jana32 Pozri príspevok
Veronika a to že máme 60 zamestnancov hrá nejakú rolu? Veď v zmysle zákonníka práce máme právo jeden krát predĺžiť pracovnú zmluvu na dobu určitú. Aspoň myslím, veď aj preto sa pýtam aby som v tom mala jasno.
pozri si ZP par. 48, bod 6-zrejme to mala Veronika na mysli. Máš tam dôvody, kedy môžeš opätovne predlžovať aj nad tri roky. Ale keď píšeš, že máte 60 zamestnancov, tak to sa Ťa netýka /ale pozrieť si môžeš/
Naposledy upravil drobeceva : 21.04.09 at 11:48
0 0
misoa24 misoa24

misoa24 je offline (nepripojený) misoa24

Dobry den mam otazku mam zmluvu na dobu určitu a chcel by som odist skor ako mi konci tato zmluva akym sposobom poradte mi:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

misoa24 Pozri príspevok
Dobry den mam otazku mam zmluvu na dobu určitu a chcel by som odist skor ako mi konci tato zmluva akym sposobom poradte mi:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::.
Rovnakým ako pri prac.pomere na dobu neurčitú. Výpove´dou zo strany zamestnanca - s dodržaním výpovednej doby, alebo dohodou - so súhlasom zamestnávatela k dohodnutému dňu.
0 0
tyhaj tyhaj

tyhaj je offline (nepripojený) tyhaj

Dobrý deň, mám zmluvu na dobu určitú, chcem sa opýtať či musím zamestnávateľovi oznámiť a akou formou ( písomne , ústne ) že nechcem pokračovať v ďalšej spolupráci. ďakujem za odpovede
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať