Zavrieť

Porady

vdovské, sirotské, dedičstvo

Zomrel mi švagor. Ani nie 39 ročný otec dvoch maloletých detí. Nemám s týmto žiadne skúsenosti, čo sa týka nárokov a povinností pozostalých, ale našla som, že nárok na vdovské je 60% z priznaného invalidného dôchodku počas 1 roka, ak sa žena stará o nezaopatrené deti, tak aj po uplynutí tohto obdobia. Sirotské je 30% z dôchodku, na každé (?) dieťa. Nie je to ešte niečím podmienené, napríklad výškou zárobku, alebo podobne?
Tiež by som Vás chcela poprosiť- ako je to so švagrovým účtom, bol na jeho meno, je to predmetom dedičstva? Čo všetko, aké povinnosti na švagrinú ešte číhajú? Daň z dedičstva bola asi zrušená, však? Nie som si istá. Poraďte, ak máte niekto s týmito smutnými vecami skúsenosti. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martina80 je offline (nepripojený) Martina80

    Martina80
    ale nakukol, len by Ti asi sor poradili na Sociálke a s tým účtom. podľa mňa by mal byť rozhodne predmetom dedenia.

    valeriam je offline (nepripojený) valeriam

    valeriam
    Tak nikto nič. Takmer- druvos, tebe ďakujem aspoň za záujem.
    Aspoň niečo pozitívne mi z toho vyplýva- nemuseli ste našťastie nič podobné riešiť

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    Môj známy vravel, že aj v prípadeˇkeď sú v rodine mal. deti vdovské je 1 rok,sirotské dostáva každé dieťa až do ukončenia školskej dochádzky(max.25 rokov).čo sa týka majetku(manželia majú bezpodielové spoluvlastníctvo)1/2z celého maj. je manželkina, z manželovej dedí polovicu manželka z 1/4 si rozdelia deti(nie som si istá či aj tam nemá manželka 1 diel)čo sa týka účtu určite ide do dedičstva- môže si uplatniť tzv. pohrebné výdaje. Daň sa v tomto prípade neplatí.

    zuzi je offline (nepripojený) zuzi

    také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac zuzi
    valeriam
    Zomrel mi švagor. Ani nie 39 ročný otec dvoch maloletých detí. Nemám s týmto žiadne skúsenosti, čo sa týka nárokov a povinností pozostalých, ale našla som, že nárok na vdovské je 60% z priznaného invalidného dôchodku počas 1 roka, ak sa žena stará o nezaopatrené deti, tak aj po uplynutí tohto obdobia. Sirotské je 30% z dôchodku, na každé (?) dieťa. Nie je to ešte niečím podmienené, napríklad výškou zárobku, alebo podobne?
    Tiež by som Vás chcela poprosiť- ako je to so švagrovým účtom, bol na jeho meno, je to predmetom dedičstva? Čo všetko, aké povinnosti na švagrinú ešte číhajú? Daň z dedičstva bola asi zrušená, však? Nie som si istá. Poraďte, ak máte niekto s týmito smutnými vecami skúsenosti. Ďakujem.
    Je jedna dobrá stránka: www.obcan.sk - tam sú rady pre rôzne situácie, mne veľmi pomohla.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    valeriam
    Zomrel mi švagor. Ani nie 39 ročný otec dvoch maloletých detí. Nemám s týmto žiadne skúsenosti, čo sa týka nárokov a povinností pozostalých, ale našla som, že nárok na vdovské je 60% z priznaného invalidného dôchodku počas 1 roka, ak sa žena stará o nezaopatrené deti, tak aj po uplynutí tohto obdobia. Sirotské je 30% z dôchodku, na každé (?) dieťa. Nie je to ešte niečím podmienené, napríklad výškou zárobku, alebo podobne?
    Tiež by som Vás chcela poprosiť- ako je to so švagrovým účtom, bol na jeho meno, je to predmetom dedičstva? Čo všetko, aké povinnosti na švagrinú ešte číhajú? Daň z dedičstva bola asi zrušená, však? Nie som si istá. Poraďte, ak máte niekto s týmito smutnými vecami skúsenosti. Ďakujem.
    Valeriam , švagriná dostane predvolanie od notára k dedičskému konaniu . Musí priniesť so sebou všetky veci ako sú napr. vkladná knižka , list vlastníctva v prípade vlastníctva určitej nehnuteľnosti , zmluvu o bežnom účte ....zostatok na BÚ ak podniká jeho doklady uzatvoreneé ku dňu úmrtia , a pokiaľ je nutné / podľa mňa nie je/ tak súpis majetku v BSM . Toto všetko odovzdá notárovi , ten si už overuje v príslušných bankách , aké peniaze sú tam a koľko . Výber môžu uskutočniť až po ukončení dedičstva na základe potvrdeneného rozhodnutia dedičského konania súdom . Pozor na to ak majú auto , tak nech ohlási aj auto, lebo poznám prípad , kde auto nenahlásili a potom ho nemohli predať . Znovu sa otváralo dedičské .

    Čo sa týka pohrebu - odložiť všetky paragóny a doklady t.j. oblečenie , truhla, vence, omša, výdavky na kar proste všetko . Treba spraviť kópie , lebo to odovzdajú u notára a to sa odpočítava zo zdedenej sumy .
    Na základe predloženého úmrtneho listu treba na KÚ požiadať o št.pomoc , mali by dostať 2 000,- ak sa to zaťial nezmenilo .

    Čo sa týka vdovského a sirotského to na príslušnej SP .
    Naposledy upravil Zita5 : 02.05.05 at 06:00

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Bolo by výhodné podať aj daňové priznanie na daň z príjmu a uplatniť odpočitateľnú položku. Preplatok je potom predmetom dedenia a treba ho nahlásiť notárovi k dedičskému konaniu. Treba prehľadať všetky doklady, je možné, že mal napríklad uzavretú nejakú poistku o ktorej neviete, alebo aj doplnkové dôchodkové poistenie, kde si ľudia zvyknú písať dediča a potom nasporenú sumu dostane rovno ten dedič bez dedičského konania (ktoré môže byť aj o rok). Ja osobne by som zo všetkých účtov, na ktoré má právo výberu vybrala peniaze a dala ich na účet na moje meno, aby som do vysporiadania dedičstva mala z čoho žiť. Nenapísala si, či to náhodou nebol živnostník, to by potom bolo omnoho zložitejšie. S vdovským a sirotským dôchodkom sa treba obrátiť na sociálnu poisťovňu a zamestnávateľa.
    Nakoniec mi dovoľ prejaviť osobnú účasť, viem presne, čo prežívate. V mojom prípade sa aj v tejto situácii našli na daňovom úrade osoby, ktoré sa snažili mi všetko sťažiť. Ale všetci ostatní sa snažili pomôcť ako mohli - dúfam, že takých ochotných úradníkov stretnete aj vy.

    janicka je offline (nepripojený) janicka

    vydatá, bezdetná, osoba, ktorá sa učí všetko o mzdách ako samouk ...viac janicka
    Prosím vás ako je to s nárokom na sirotský dôchodok? V nedeľu sa kamarát zabil /na diaľnici skočil pod auto/, bolo to definované ako samovražda. Mal 32 rokov, bol ženatý, mal 6-ročné dievčatko. Z §76 - podmienky nároku na sirotský dôchodok mi nie je jasné či bude mať jeho dcéra nárok na sirotské alebo nie. A nikde som sa nedočítala či sa niečo kráti alebo celkom zaniká nárok keď to bola samovražda.
    Ak by dieťa nemalo nárok na sirotský dôchodok, vdova by mala nárok len na 1 rok vdovského dôchodku? Pozerala som sa aj na stránku www.obcan.sk ale o tomto som sa tam nedočítala.

    lusyl je offline (nepripojený) lusyl

    lusyl
    Dobry den, dlho som tu nebola, neviem ako mam zadat novu temu, novu otazku, tak sa dufam nenahnevate, ked sa takto pridam. Som slobodna matka, mam neplnolete dieta, ak by sa so mnou nieco stalo, vsetko zdedi moja dcera. Zaujimalo by ma, ci jej moze niekto na jej majetok az do jej 18-tich rokov siahnut, napr. jej otec, ktory s nami nezije? Ak si to neprajem, staci, ak to spomeniem v zavete? Za odpoved vopred dakujem!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.