Zavrieť

Porady

platba sukromnou platonou kartou

Dobry den,

chcel by som sa spytat ci je mozne korektne dostat do uctovnictva nakup benzinu do sluzobneho motoroveho vozidla, ktore vykonal zamestnanec firmy a uhradu spravil sukromnou platobnou kartou, kedze nemal pri sebe hotovost a ani kartu k firemnym uctom.

Peniaze mu boli vratene, len chcem poradit ako to cele spravne dostat do uctovnictva a ci nebude mat danovy urad namietky voci nesuladu "blocku za nakup PHM na ktorom je uvedena platba kartou" a vypisom z bankovych uctov, kde tato platbe nefiguruje.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Llívia Pozri príspevok
    Toto som k uplatňovaniu DPH písala pri platbe súkromnou kartou písala do podobnej témy v JÚ:


    A na toto mi v tej téme nikto neodpovedal:


    Poradí mi niekto?
    (Predchádzajúca účtovníčka účtovala doklady platené súkromnými (nie firemnými) kartami cez pokladňu, len z nich povyhadzovala tie "slížiky", ktoré vyjdú z terminálu.)
    Ja som to tiež mala takto doporučené a aj kolegyňa to má audítorom odobrené. Takže postupujem presne tak. Podľa mňa je aj tak jedno, ako to ten zamestnanec uhradí. Ide len o spôsob úhrady, tak isto mohol aj v hotovosti platiť a predložiť do firmy na preplatenie bločik z ERP......a pre nárok na odpočet DPH podľa mňa nie je smerodajný spôsob úhrady, ale faktúra resp. daňový doklad, doklad z ERP so všetkými náležitosťami, a ten ja predsa v účtovných dokladoch mám a aj ho mám zaúčtovaný.

    V prípade firemnej platobnej karty je to však už o niečom celkom inom (z hľadiska účtovania, nie však uplatnenia odpočtu DPH!)

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Llívia Pozri príspevok
    A čo tento § zo zákona o DPH:


    Tak to rovno všetci majitelia firiem môžu začať prehrabávať odpadkové koše v predajniach a nosiť doklady, ktoré zaplatil hocikto cudzí kartou.
    Neviem aký je rozdiel, keď nakupujem pre firmu za hotovosť, ktorú si následne vyúčtujem, alebo platím vlastnou kartou. Veď sú to aj v jednom aj v druhom prípade moje finančné prostriedky. Ono je to len o našom myslení, ešte sme si nezvykli na to , že platba kartou začína byť čím ďalej tým viac používaná, a že je to to isté ako platba v hotovosti, iba trochu iná forma úhrady.
    A o tom prehrabávaní odpadkových košov v predajniach, to by mohlo byť aktuálne a pri platbe v hotovosti, takých dokladov by sa tam tiež iste našlo dosť

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Lívia, toto, čo tu prilepím, vôbec nie je to isté, ako platiť za nákup kancelárskych potireb napríklad. Pri pracovnej ceste je úplne iná situácia. Na PC vysiela zamestnanca zamestnávateľ, teda on by mu mal uhradiť dopredu ubytovanie a prípadné nejaké vedlajšie náklady o ktorých dopredu vie,m že budú a aj viem získa na ne faktúru. Faktúra je v tomto prípade vystavená na firmu a tak si firma môže odpočítať DPH.
    Avšak pri nákladoch, ktoré vzniknú zamestnancovi na už vyslanej prac.ceste a nie je schopný ich zaplatiť zo zálohy alebo ju nemá, tak platí zo svojich peňazí, či už v hotovosti alebo súkromnou PK. Tento zamestnanec dostane k tejto platbe aj nejaký doklad - buď z ERP alebo iný doklad (faktúru, paragón, potvrdenku, lístok z MHD.....) Všetky tieto doklady sú súčasťou vyúčtovania cestovného príkazu, ktorý vykonáva zamestnanec po skončení PC. Ak sú tieto výdavky zamstnanca uznané zamestnávatelom ako oprávnené v súvislosti s PC, na ktorú ho vyslal, tak sú zamestnancovi v plnej výške vrátane zaplatenej DPH preplatené ako cestovné náhrady a neúčtuje sa v nich o žiadnej DPH, ani režijnom výdavku ani spotrebe materiálu, PHl a pod......
    Inak, z mojich skúseností viem, že pri prihlasovaní sa na ubytovanie spisuje prevádzkovateľ ubytovacieho zariadenia dokumenty o nástupe a odhlásení, kde sú uvedené aj údaje o prípadnom poskytnutí stravy. Pokial zamestnanec bude prízvukovať, aby údaje boli písané aj na firmu a tomuto dokladu nebudú chýbať všetky náležitosti pre uplatnenie odúpočtu DPH, tak nevidím dôvod, prečo by sa takýto doklad nesmel vyňať z vyútovania PC a priamo preplatiť zamestnancovi z pokladne, ale len v prípade, že platil v hotovosti, alebo ak platil súkromnou kartou má daňový doklad , kde nefiguruje jeho meno.
    Nám obvykle vystavili doklad o ubytovaní na firmu s tým, že uviedli do poznámky alebo do položky aj meno ubytovaného, takže NO PROBLEM.

    A čo tento § zo zákona o DPH:
    Citát:
    Pôvodca textu príspevku: Llívia Pozri príspevok
    Asi mysleli toto zo zákona o DPH:
    "§ 49 Odpočítanie dane platiteľom
    (2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
    a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,"
    Tu to chápem tak, že ten kto vystavuje doklad , ju uplatní voči odberateľovi, prizná a odvedie do ŠR. Čiže bez toho aby dodávateľ daň priznal a uplatnil, tak Ty ako odberateľ si ju nemôžeš odpočítať. A to že ju priznal a uplatnil preukazuje tým, že je na doklade vyčíslená (ZD, daň, celkom). A odberateľ môže byť ktokolvek.

    Podľa mňa, keď to platil zamestnanec svojou kartou, tak DPH bola uplatnená voči zamestnancovi a nie voči firme.


    Nemyslím, že si tento paragraf dobre vykladáš. Ak zamestnanec platí za niečo svojou kartou, tak uhrádza vlastne za doklad z ERP alebo za faktúru...Ak uhrádza faktúru, táto by mala znieť na meno a IČ DPH firmy, pre ktorú to kupuje....vtedy si to firma môže dať do nákladu a odpočítať DPH, ak sedia všetky náležitosti. V prípade, že uhrádza len doklad z ERP, tak je úplne jedno, či platí firemnou hotovosťou, vlastnou hotovosťou, firemnou PK alebo súkromnou PK. Ide len o spôsob úhrady. Samozrejme znova za predpokladu, že daňový doklad (bločik z ERP, paragón, faktúra) nebude znieť na meno jeho súkromnej osoby, ale na firmu a jej IČ DPH. Ak bude znieť nba jeho súkromnú osobu, tam si žiaľ firma nemôže DPH odpočítať, avšak v tomto prípade, kedže nie je možné daň odpočítať, tak celú sumu zahrnie vrátane DPH do nákladu.
    Hodne závisí aj od spôsobu zaúčtovania. Ak mne niekto donesie doklad z ERP, ktorý uhradil súkromnou PK, tak jednoducho oddelím potvrdenku o zaplatení kartou a samotný doklad z ERP klasicky cez p=okladnu naúčtujem a aodpočítam DPH. V zákone o DPH sa nič nepíše o spôsobe úhrady, treba si však vyjasniť, čo je daňový doklad a aké náležitosti musí spĺňať, aby bolo možné daň odpočítať.
    Ak je doklad vystavený na meno zamestnanca a máme mu ho preplatiť, tak zaúčtujem na základe predloženého dokladu nákladovú položku a súvzťažne záväzok voči zamestnancovi (v agende Ostatné záväzky). DPH neodpočítavam. Obratom vystavím VPD a v hotovosti proti podpisu čiastku preplatím zamestnancovi, čím záväzok zlikvidujem.
    A ak už ideme do extrému s tým odpadkovým košom, áno je možné sa prehrabať aj v koši, povyberať bločky na hotovostnú úhradu, ale len také, ktoré preukázateľne súvisia s mojím podnikaním a môžem si krísne zaúčtovať položky do nákladu aj DPH a DPH odpočítať. Nie je v tom nič protizákonné. A čo sa nezakazuje, to sa môže.....to by podľa Teba museli na všetky hotovostné bločky z ERP vypisovať názov kupujúceho, aby si mohol eventuálne odpočítať DPH???? Alebo by potom jednoducho firma nemohla zo žiadnej hotovostnej kúpy na ERP odpočítať DPH???? Preštuduj si poriadne zákon o DPH, najmä paragrafy o daňovom doklade a faktúre a o tom, kedy je možné daň odpočítať !!!
    Naposledy upravil Betina2 : 09.06.10 at 11:17

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Keď ako zamestnanec to mal uhradené cez pokladňu v hotovosti a doklad za PHM je priložený, tak je to v poriadku. Na bloček sa podpíše, že prevzal hotovosť.

    ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

    ivana184
    A čo s DPH na takom doklade? Mám presne taký istý prípad, šéf zaplatil na benzínke súkromnou kartou nákup PHM do služobného auta, doklad k zúčtovaniu mi dal až teraz a na doklade je dátum 06.09.2008. Je mi jasné, že túto sumu mu vyplatím z pokladne, ale čo s DPH, keď už je november?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivana184 Pozri príspevok
    A čo s DPH na takom doklade? Mám presne taký istý prípad, šéf zaplatil na benzínke súkromnou kartou nákup PHM do služobného auta, doklad k zúčtovaniu mi dal až teraz a na doklade je dátum 06.09.2008. Je mi jasné, že túto sumu mu vyplatím z pokladne, ale čo s DPH, keď už je november?
    § 51
    Uplatnenie práva
    na odpočítanie dane

    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
    c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
    d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    ivana184 Pozri príspevok
    A čo s DPH na takom doklade? Mám presne taký istý prípad, šéf zaplatil na benzínke súkromnou kartou nákup PHM do služobného auta, doklad k zúčtovaniu mi dal až teraz a na doklade je dátum 06.09.2008. Je mi jasné, že túto sumu mu vyplatím z pokladne, ale čo s DPH, keď už je november?
    DPH si môžeš uplatniť aj v októbri 2008.

    lukinon je offline (nepripojený) lukinon

    lukinon
    Pozdravujem,

    ja by som vas poprosil o radu, ako mozno zauctovat platbu kartou zo sukromneho uctu podnikatela. Islo o nakup kanc. potrieb. Uctujem v jednoduchom ucte a v programe Alfa.

    Dakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    lukinon Pozri príspevok
    Pozdravujem,

    ja by som vas poprosil o radu, ako mozno zauctovat platbu kartou zo sukromneho uctu podnikatela. Islo o nakup kanc. potrieb. Uctujem v jednoduchom ucte a v programe Alfa.

    Dakujem.
    Otázku si do PÚ.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Dobry den,
    nasla som tu popisane vela o platbe sukromnou kartou zamestnanca aj my bezne realizujeme take operacie o preplacame zamestnancom z pokladne, akurat sme dostali upozornenie od auditorov ze z dokladov platenych sukromnymi platobnymi kartami a nie kartami zriadenymi k firemnemu uctu si nemozeme uplatnit odpocet DPH co ma dost zarazilo a neviem na to najst opodstatnenie v zakone. Neviete poradit prosim ?

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    victoria Pozri príspevok
    Dobry den,
    nasla som tu popisane vela o platbe sukromnou kartou zamestnanca aj my bezne realizujeme take operacie o preplacame zamestnancom z pokladne, akurat sme dostali upozornenie od auditorov ze z dokladov platenych sukromnymi platobnymi kartami a nie kartami zriadenymi k firemnemu uctu si nemozeme uplatnit odpocet DPH co ma dost zarazilo a neviem na to najst opodstatnenie v zakone. Neviete poradit prosim ?
    Nech Vám oni vysvetlia to opodstatnenie v zákone, keď to tvrdia, veď ten človek to platí zo svojich prostriedkov tak ako by to platil aj v hotovosti, to znamená, že aj keď by som ako zamestnanec kúpila niečo pre firmu v hotovosti, tak tam nie je nárok na odpočet DPH?

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    victoria Pozri príspevok
    Dobry den,
    nasla som tu popisane vela o platbe sukromnou kartou zamestnanca aj my bezne realizujeme take operacie o preplacame zamestnancom z pokladne, akurat sme dostali upozornenie od auditorov ze z dokladov platenych sukromnymi platobnymi kartami a nie kartami zriadenymi k firemnemu uctu si nemozeme uplatnit odpocet DPH co ma dost zarazilo a neviem na to najst opodstatnenie v zakone. Neviete poradit prosim ?
    Asi mysleli toto zo zákona o DPH:
    "§ 49 Odpočítanie dane platiteľom
    (2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
    a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,"

    Podľa mňa, keď to platil zamestnanec svojou kartou, tak DPH bola uplatnená voči zamestnancovi a nie voči firme.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    victoria Pozri príspevok
    Dobry den,
    nasla som tu popisane vela o platbe sukromnou kartou zamestnanca aj my bezne realizujeme take operacie o preplacame zamestnancom z pokladne, akurat sme dostali upozornenie od auditorov ze z dokladov platenych sukromnymi platobnymi kartami a nie kartami zriadenymi k firemnemu uctu si nemozeme uplatnit odpocet DPH co ma dost zarazilo a neviem na to najst opodstatnenie v zakone. Neviete poradit prosim ?
    Llívia Pozri príspevok
    Asi mysleli toto zo zákona o DPH:
    "§ 49 Odpočítanie dane platiteľom
    (2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
    a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,"

    Podľa mňa, keď to platil zamestnanec svojou kartou, tak DPH bola uplatnená voči zamestnancovi a nie voči firme.
    Toto som k uplatňovaniu DPH písala pri platbe súkromnou kartou písala do podobnej témy v JÚ:
    Llívia Pozri príspevok
    Mohol by byť problém aj pri uplatňovaní odpočtu DPH, pretože podľa § 49 ods. 2: Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,"...
    Pred niekoľkými rokmi bol problém pri uplatňovaní odpočtu DPH pri ubytovaní zamestnancov na pracovnej ceste, ak bol doklad vystavený z ERP. Moja vtedajšia audítorka tvrdila, že v takomto prípade si firma nemôže uplatniť odpočet DPH, lebo ubytovanie bolo poskytnuté zamestnancovi a nie firme. Ak však bola na ubytovanie vystavená faktúra na firmu, problém nebol. Toto s platbou "cudzou" kartou je podobné, lebo tovar platil niekto iný, nie firma, čiže daň bola uplatnená voči niekomu inému, nie voči firme.
    A na toto mi v tej téme nikto neodpovedal:
    Llívia Pozri príspevok
    1. pre firmu zaoberajúcu sa stavebnou činnosťou vykonávajú prácu živnostníci. Títo poskytujú len služby. Materiál zabezpečuje firma. Často sa však stane, že na stavbe potrebujú súrne nejaký materiál, tak ho zaplatia vlastnou kartou. Za mesiac je to spolu aj do 1.000 EUR. Ako najlepšie "ošetriť" tieto platby, aby nebol problém s uznávaním nákladov a odpočtom DPH? Máme s nimi uzatvoriť nejakú zmluvu o tom, že sú oprávnení pre firmu nakupovať materiál? Bude mať firma na základe nejakej takejto zmluvy nárok na odpočet DPH? Bola tu spomínaná zmluva o obstaraní, ale s tým, že pri nej nie je možné uplatniť odpočet DPH. Alebo im máme dať na začiatku mesiaca nejakú zálohu s tým, že na VPD sa napíše, že je určená na nákup materiálu pre firmu a oni sú povinní ju zúčtovať (čiže predložiť bločky)? V tomto prípade by mala firma nárok na odpočet DPH a náklady budú uznané?
    2. Zamestnanec dostane na začiatku mesiaca zálohu napr. 500 EUR. Na konci mesiaca ju zúčtuje, vyjde mu napr. že mu zostalo ešte 50 EUR. Na zúčtovanie predloží aj bločky, ktoré platil svojou súkromnou kartou, keďže nemal dostatočnú sumu z poskytnutej zálohy pri sebe (lebo nebude predsa stále nosiť so sebou 500 EUR). Môže byť v tomto prípade nejaký problém pri uplatňovaní odpočtu DPH a nákladov, keďže zamestnanec dostal dosť EUR a aj tak to platil súkromnou kartou?
    A čo sa týka oboch prípadov: predpokladám, že nie je našou povinnosťou žiadať od nich (živnostníkov a zamestnancov) výpisy z ich súkromných účtov, kde budú zaznamenané platby kartou za materiál pre firmu. Takisto nemusí byť k dokladom platených kartou ústrižok z terminálu (niekto to tu vtipne nazval "slížik" ), na ktorom je číslo karty.
    Poradí mi niekto?
    (Predchádzajúca účtovníčka účtovala doklady platené súkromnými (nie firemnými) kartami cez pokladňu, len z nich povyhadzovala tie "slížiky", ktoré vyjdú z terminálu.)
    Naposledy upravil Llívia : 02.06.10 at 06:55

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Betina2 Pozri príspevok
    Ja som to tiež mala takto doporučené a aj kolegyňa to má audítorom odobrené. Takže postupujem presne tak. Podľa mňa je aj tak jedno, ako to ten zamestnanec uhradí. Ide len o spôsob úhrady, tak isto mohol aj v hotovosti platiť a predložiť do firmy na preplatenie bločik z ERP......a pre nárok na odpočet DPH podľa mňa nie je smerodajný spôsob úhrady, ale faktúra resp. daňový doklad, doklad z ERP so všetkými náležitosťami, a ten ja predsa v účtovných dokladoch mám a aj ho mám zaúčtovaný.

    V prípade firemnej platobnej karty je to však už o niečom celkom inom (z hľadiska účtovania, nie však uplatnenia odpočtu DPH!)
    A čo tento § zo zákona o DPH:
    Llívia Pozri príspevok
    Asi mysleli toto zo zákona o DPH:
    "§ 49 Odpočítanie dane platiteľom
    (2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
    a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,"

    Podľa mňa, keď to platil zamestnanec svojou kartou, tak DPH bola uplatnená voči zamestnancovi a nie voči firme.
    Tak to rovno všetci majitelia firiem môžu začať prehrabávať odpadkové koše v predajniach a nosiť doklady, ktoré zaplatil hocikto cudzí kartou.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Llívia Pozri príspevok
    Tak to rovno všetci majitelia firiem môžu začať prehrabávať odpadkové koše v predajniach a nosiť doklady, ktoré zaplatil hocikto cudzí kartou.
    A ked vyhrabe blocky platene v hotovosti, to bude podla zakona OK?

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    babi2 Pozri príspevok
    Neviem aký je rozdiel, keď nakupujem pre firmu za hotovosť, ktorú si následne vyúčtujem, alebo platím vlastnou kartou. Veď sú to aj v jednom aj v druhom prípade moje finančné prostriedky. Ono je to len o našom myslení, ešte sme si nezvykli na to , že platba kartou začína byť čím ďalej tým viac používaná, a že je to to isté ako platba v hotovosti, iba trochu iná forma úhrady.
    A o tom prehrabávaní odpadkových košov v predajniach, to by mohlo byť aktuálne a pri platbe v hotovosti, takých dokladov by sa tam tiež iste našlo dosť
    Mne ide o to, že zamestnanec vynaloží svoje finančné prostriedky (a je jedno, či to platí v hotovosti zo svojho alebo kartou zo svojho) a nie prostriedky zamestnávateľa, čiže to je ako keby niečo kúpil zamestnanec sám pre seba a následne to predal zamestnávateľovi, ktorý mu vyplatí peniaze z pokladne, ale už si nemôže uplatniť odpočet DPH, lebo to kúpil od zamestnanca a zamestnanec určite nie je platiteľom DPH. Teraz to riešim tak, že zamestnanci dostanú zálohu = prostriedky zamestnávateľa, ktoré majú vynaložiť v jeho mene, a keď im záloha nestačí (či skôr oni nie vždy odhadnú, koľko si majú zobrať, preto platia vlastnou kartou), tak rozdiel doplatia zo svojho a pri zúčtovaní zálohy dostanú nedoplatok naspäť v hotovosti z pokladne.
    Toto zase tvrdila moja audítorka:
    Llívia Pozri príspevok
    Pred niekoľkými rokmi bol problém pri uplatňovaní odpočtu DPH pri ubytovaní zamestnancov na pracovnej ceste, ak bol doklad vystavený z ERP. Moja vtedajšia audítorka tvrdila, že v takomto prípade si firma nemôže uplatniť odpočet DPH, lebo ubytovanie bolo poskytnuté zamestnancovi a nie firme. Ak však bola na ubytovanie vystavená faktúra na firmu, problém nebol. Toto s platbou "cudzou" kartou je podobné, lebo tovar platil niekto iný, nie firma, čiže daň bola uplatnená voči niekomu inému, nie voči firme.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    ivka70 Pozri príspevok
    A ked vyhrabe blocky platene v hotovosti, to bude podla zakona OK?
    Nie, nie je a nebude to OK, ale tieto hotovostné nikto nevyvráti, že ich skutočne neplatili. Pri platbe kartou je tam číslo karty (aspoň na tom slížiku), takže aspoň tak by sa to dalo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.