Zavrieť

Porady

Predaj akcií

Prosím múdrych poraďákov o radu, som vlastníkom akcií v akciovej spoločnosti a teraz ich mám predať za menovitú hodnotu. Nie som si istá či príjem z predaja je zdaniteľný príjem alebo od dane oslobodený. Ďakujem všetkým za rýchlu odpoveď.
Doplňujem: chcem predať vlastné akcie spoločnosti, v ktorej som akcionárom čiže pôjde o prevod akcií a predaj firmy.
Naposledy upravil dumap : 17.09.08 at 05:56 Dôvod: doplnenie informácii
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dumap Pozri príspevok
    Prosím múdrych poraďákov o radu, som vlastníkom akcií v akciovej spoločnosti a teraz ich mám predať za menovitú hodnotu. Nie som si istá či príjem z predaja je zdaniteľný príjem alebo od dane oslobodený. Ďakujem všetkým za rýchlu odpoveď.
    Zákon o dani z príjmov

    § 8
    Ostatné príjmy

    (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

    a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
    b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
    c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
    d) príjmy z prevodu opcií,
    e) príjmy z prevodu cenných papierov,
    f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
    g) príjmy zo zdedených práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv príbuzných autorskému právu, 36)
    h) dôchodky37) a podobné opakujúce sa požitky,
    i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,
    j) ceny z verejných súťaží, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, a ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 2 písm. b)].
    k) príjmy z derivátových operácií.



    (5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

    a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
    b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
    c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
    d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
    e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
    f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

    dumap je offline (nepripojený) dumap

    dumap
    Neviem či som presne zadala otázku, ja chcem predať akcie moje akcie spoločnosti, v ktorej som akcionárom. Bude tento príjem oslobodený? Ďakujem za odpoveď
    človiečik Vladimír Ozimý
    dumap Pozri príspevok
    Neviem či som presne zadala otázku, ja chcem predať akcie moje akcie spoločnosti, v ktorej som akcionárom. Bude tento príjem oslobodený? Ďakujem za odpoveď
    to čo písal Smith je správne a treba sa toho držať. Netreba však zabúdať na prechodné ustanovenia § 52 ods. 20, ktorý nám hovorí, že pokiaľ ste obstarali CP pred nadobudnutím tohto zákona t.j. pred 31.12.2003 potom treba ísť do zákona 366/1999 zákona o dani z príjmov do § 4 ods. 1 písm. d) ktorý hovorí že od dane z príjmov je oslobodený príjem ak doba medzi nadobudnutím a predajom presahuje tri roky. Kedy ste nadobudli CP?

    judy je offline (nepripojený) judy

    judy
    dumap Pozri príspevok
    Neviem či som presne zadala otázku, ja chcem predať akcie moje akcie spoločnosti, v ktorej som akcionárom. Bude tento príjem oslobodený? Ďakujem za odpoveď
    Vsetko mas napisane v prilozenom subore

    Lubkka je offline (nepripojený) Lubkka

    Lubkka
    Prosim Vas a co v pripade, ak som pocas roka predala viacere cenne papiere a celkovo za rok 2009 som z tychto predajov dosiahla stratu.
    Lenze dva z piatich obchodov boli ziskove... Vobec neviem nikde najst, ci mam zdanit tie dva ziskove obchody alebo nie ked som celkovov mala stratu. Pomoze niekto ???

    Dakujem moc

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.