Zavrieť

Porady

Kedy orezavat orech

Ahojte,

na zahrade mame mlady orech a chceli by sme ho orezat. V ktorom mesiaci je najlepsie orech ostrihat a akym sposobom??

dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Keďže som aj ja dlžný mojim orechom rez, pozrel som do knihy:
    -Názor, že stromy orecha kráľovského sa majú strihať len v lete, nie je celkom správny. Dobre sa osvedčil rez v hlbokom zimnom pokoji alebo krátko po pučaní....
    A ako, to je tam dosť dlhé, aj nakreslené.
    (Kudriavec-Hričovský:Tvarovanie a rez ovocných drevín 1988, stará ale dobrá)

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    ppazur Pozri príspevok
    Ahojte,

    na zahrade mame mlady orech a chceli by sme ho orezat. V ktorom mesiaci je najlepsie orech ostrihat a akym sposobom??

    dakujem!
    Doporučujem orezávať orech v 2 polovici augusta, je to z dôvodu vytvárania sa kalusu čiže hojenia rany. Najlepšie je strihať korunku a to znížením o 1/3 výhonkov. Kostrové konáre je najlepšie nechať 3 ostatné odrezať. Vzhľadom na to, že orech vytvára v dospelosti veľkú korunku snažiť sa v prvých 3 rokoch robiť hlboký rez no a potom už len udržiavací. Ak ste to nestihli urobiť v auguste tak to radšej nechajte na jar po jarných mrazoch.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    Poprosím o vyjadrenie ďalších členov, ktorí majú skúsenosti
    s orechom...kedy je správny čas? V auguste, alebo na konci zimy?

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    Prad dvomi rokmi som odrezal na orechu veľký zavadzajúci konár /20cm/ v predjarí a je to zatiaľ O.K.

    patrixo je offline (nepripojený) patrixo

    patrixo :) patrixo
    Orech je jeden z tých stromov, ktorý nie je nejak háklivý na rez. Nič strašné by sa mu nestalo ak by sa rezal v ľubovolnom období roka.

    alla66 je offline (nepripojený) alla66

    Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac alla66
    patrixo, prečo si to myslíš? Počula som....Stromy sa orezujú vtedy, keď ""spia""...t.j. na jeseň a na konci zimy a na jar...
    Je normálne, alebo choroba, ak má orech suché konáre???

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Orech, ktorý mi daroval starý otec je mojou srdcovkou. Kdesi som sa dočítala, že orezávať treba po obratí plodov, konáre vraj možno odrezať aj so zrelými plodmi, čím sa "oberačka" vlastne sčasti zjednoduší.

    tutiola je offline (nepripojený) tutiola

    obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac tutiola
    Odborník nie som, ale si pamätam, že otec v jari zobral takú dlhú tyč a ňou obíjal konáriky, ktoré boli suché, ale nikdy neorezával. Stávalo sa to málokedy, lebo vietor stačil suché konáre olámať sám.

    patrixo je offline (nepripojený) patrixo

    patrixo :) patrixo
    alla66 Pozri príspevok
    patrixo, prečo si to myslíš? Počula som....Stromy sa orezujú vtedy, keď ""spia""...t.j. na jeseň a na konci zimy a na jar...
    Je normálne, alebo choroba, ak má orech suché konáre???


    Ja som len napísal, že nič mimoriadne sa orechu nestane ak sa bude rezať v hociktorom období.. dokonca to mám aj overené(okrem toho oktobra az decembra..)... Ale je pravda ako spomenul petmar, odbornici z polnohospodarskej univerzity odporucaju rezat orech v aprili az maji po vypucani.

    http://www.kohaplant.sk/2008040017-r...-jarnom-obdobi
    http://www.casopiszahradkar.sk/zahra...i-nerezat.html
    Naposledy upravil patrixo : 05.07.09 at 19:45

    tokaj je offline (nepripojený) tokaj

    tokaj
    Zdravím vás,
    Vie mi niekto povedať či je možné orezávať vlašský orech v mrazoch?

    dolfort je offline (nepripojený) dolfort

    dolfort
    Ja som robil udržiavací rez skoro na jar po mrazoch kým ešte nezačal pučať, absolútne bez problémov - úroda stále rovnaká.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.