Zavrieť

Porady

dph - koeficient

ahojte znova,

este ma napadlo sa spytat {lebo uz som z toho coraz vacsi blbec, cim viac o tom citam}>

na co vsetko by sa mohol vztahovat koeficient pri prenajme budovy platcom a neplatcom dph.
Ked sa kupila napr. splachovatka na zachod, ktore tiez pouzivaju najomcovia, mam dph z nich prepocitavat tiez koeficientom. Stale nejak nechapem tomu principu, co sa prepocitava a co nie.
Napr. nechapem, preco by sa mala el.energia, ktoru nam fakturuju s dph prepocitavat koeficientom, ked my el.energiu refakturujeme najomcom tiez s dph.

mam teda vsetky naklady, ktore suvisia priamo s budovou prepocitavat {napr. sme kupili do vstupnej haly nabytok, alebo kupim zaluzie, alebo dam opravit rozbite okno,atd, aj toto mam prepocitavat koeficientom???}

Dalsia otazka pre odbornikov, ktori s tymto maju skusenost a hlavne pre tych, ktori uz maju za sebou danovu kontrolu kvoli tomu, ze sa v posl.dobe stali platcami dph:

Od aprila sme sa stali platcovia dph a chceme si uplatnit spatny odpocet dph pri majetku. Budovu, ktoru prenajimame sme dostali ako vklad do ZI. Tu si asi dph neuplatnim, lebo vklad do ZI sa nechape ako nadobudnutie majetku???
Tuto budovu sme v decembri rekonstruovali z dotacie od statu. Tuto rekonstrukciu som uctovala ako Technicke zhodnotenie, ale nepridala som ho k budove, ale vediem aj odpisujem ho samostatne, kvoli tomu, ze to islo z tej dotacie, aby som mala prehlad, aku sumu mam kazdorocne preuctovat do vynosov {co sa pri dotaciach na obst. majetku robi}.
Takze otazka znie, ci si mozem spatne uplatnit dph aspon pri tejto rekonstrukcii??? Jedna pani mi povedala, ze pri vsetkom okrem auta, co ide cez 042 sa moze uplatnit spatne odpocet dph. Je to pravda??? Ale som neista, ci si mozem uplatnit spatne dph z tej rekonstrukcie, ked je to rekonstrukcia budovy, ktoru pouzivam na prenajom a ten je od dph oslobodeny.

Prosim poomoooooooooooc. Asi vidite co za strasidelne veci tu riesim, a to este nic nie je. Ta firma, ktoru uctujem je zaujmove zdruzenie pravnickych osob a to uz je na mašľu....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Ku koeficientu. Skúsim jednoducho. Z toho dôvodu, že na výstupe odvedieš DPH do štátneho rozpočtu, aj neodvedieš /nájomné pre neplatcov/, nemôžeš si odpočítať na vstupe celé DPH, ktoré súvisí s nájomcami-platcami a nájomcami-neplatcami.
    Uvediem príklady.
    1.)Ak by mali nájomcovia/platca aj neplatca/ každý zvlášť elektromer a tebe by na vstupe vystavili za elektr.energiu daň.doklad na každý zvlášť, tak by to problém nebol. U platcu by si si plne mohla odpočítať DPH/nájomcovi by si vystavila daň.doklad s DPH/
    U neplatcu by si si nemohla odpočítať DPH. DPH by bol nezdaniteľný výdavok a to z toho dôvodu, že ty ako platca DPH máš podľa zákona nárok na odpočet, ale keďže poskytuješ službu neplatcovi a v tomto prípade ti zákon neumožňuje si odpočítať DPH, do daň.výdavkov ti ide len základ. Čiže na vstupe faktúra napr. 1190 Sk-celá do záväzkov. Vystavená faktúra 1190 Sk. Pri úhrade 1000 Sk-daň.výdavok, 190-nedaňový výdavok.
    2.)Ak majú nájomca/platca DPH/ a nájomca/neplatca DPH/spoločný elektromer, nevieš určiť aká časť komu pripadá, z toho dôvodu vypočítaš len čiastkový odpočet DPH, t.z. že si môžeš na vstupe uplatniť len alikvótnu časť a to je vlastne ten prepočet koeficientom.
    3.)Čiže sú 3 možnosti ohľadom DPH na vstupe a to:
    - môžem plne odpočítať DPH
    - nemôžem vôbec odpočítať /viď bod 1/
    - môžem len čiastočne odpočítať/viď bod 2/
    Viem, že je to vysvetlené trochu lopatisticky, ale išlo mi o to, aby to bolo zrozumiteľné. Dúfam, že je.

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    s tým 1. bodom nesúhlasím. Ak má platiteľ aj neplatiteľ každý zvlášť elektromer, tak presne viem, koľko mám refakturovať neplatiteľovi a fakturujem to aj s DPH, takže podľa mňa si môžem aj odpočítať celú DPH na vstupe. A už vôbec neviem, prečo by som si to mala dať ako nedaňový výdavok.
    Pokiaľ mám spoločný elektromer a neviem určiť, koľko z toho spotreboval platiteľ a koľko neplatiteľ, vtedy túto DPH na vstupe koeficientujem. Neuplatnenú DPH potom preúčtujem na daňový výdavok.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    slnko
    s tým 1. bodom nesúhlasím. Ak má platiteľ aj neplatiteľ každý zvlášť elektromer, tak presne viem, koľko mám refakturovať neplatiteľovi a fakturujem to aj s DPH, takže podľa mňa si môžem aj odpočítať celú DPH na vstupe. A už vôbec neviem, prečo by som si to mala dať ako nedaňový výdavok.
    Pokiaľ mám spoločný elektromer a neviem určiť, koľko z toho spotreboval platiteľ a koľko neplatiteľ, vtedy túto DPH na vstupe koeficientujem. Neuplatnenú DPH potom preúčtujem na daňový výdavok.
    Súhlasím so Slniečkom, DPH v tomto prípade hneď na vstupe prepočítam koeficientom, samozrejme, že je to daňový výdavok.
    Pozdravujem Vierku!

    slnko je offline (nepripojený) slnko

    slnko
    ondrejvla
    Súhlasím so Slniečkom, DPH v tomto prípade hneď na vstupe prepočítam koeficientom, samozrejme, že je to daňový výdavok.
    Pozdravujem Vierku!
    Ďakujem, vždy mám radosť, keď mi niekto odpíše súhlasím so slniečkom.
    Aj ja pozdravujem Vlastičku a prajem všetkým pekný večer

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Pá! Pekný večer!

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Nesúhlasím. § 49 ods. 3 - platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa ods.2, ktoré sú oslobodené od dane podľa §28-41. Súčasne § 49 ods. 7 hovorí, kedy si platiteľ nemôže odpočítať daň. To znamená, že ako výdavok si môže uplatniť celú sumu(základ+DPH). Z toho jasne vyplýva, že z prijatých zdaniteľných plnení, z ktorých si platiteľ môže odpočítať daň z PH, ale kôli tomu, že faktúruje za nájom neplatcovi, t.z. že faktúruje bez dane, je logické a vyplýva to z predošlého textu, že ak neodvedie na výstupe daň štát, nemôže si ju predsa uplatniť ani na vstupe. Preto DPH na vstupe v tomto prípade ide do nezdaniteľných výdavkov. Opakujem, že ak by sa to týkalo ods.7, tak si môže dať do výdavkov celú sumu. Mne to hovorí nielen zákon, logika ale aj daňová kontola.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Aj ja mam koeficient, kvoli podnajomnikom - neplaticom DPH. Robim to tak, ze najom, ktory je zmluvne dohodnuty fakturujem neplaticom bez DPH, ale osobitnou polozkou na fakture su ostatne sluzby - voda, plyn, el.energia, ktore im fakturujem s DPH. Vodu,plyn a el.energiu na vstupe tymto koeficientom nekratim. Mam to od auditorky.
    Keby tieto ostatne sluzby boli uz zaratane v cene najmu, tak by som vstupne faktury za energie musela koeficientom kratit.
    Povodne, ked doslo k zmene DPH 1.5.2004, som to 3 mesiace robila tak, ze na fakture bola len jedna polozka a to najom - u neplaticov bez DPH, lebo som bola na skoleni, kde prednasala pani z Ministerstva a ta trvala na tom, ze tieto sluzby nie je mozne "refakturova", ze vraj novy zakon o DPH o refakturacii nikde nehovori, potom sa to casom akosi utriaslo a teraz to robim zase "po starom". Cize tak,ako som napisala vyssie. Mala som aj kontrolu na DPH a preslo to v pohode. Ani sa nepozastavovali nad tym, akym sposobom som prepocitala spotrebu jednotlivym podnajomnikom, hoci mame len jeden elektromer a jeden spolocny merac na plyn.

    Pampie je offline (nepripojený) Pampie

    Pampie
    K tomu odpocitaniu dane z budovy. Podla metodickeho pokynu k odpocitaniu dane z pridanej hodnoty platitel dane nemoze odpocitat dan z majetku nadobudnuteho pred registraciou, ktory poutije na zdanitelne obchody oslobodene od dane bez naroku na odpocitanie dane. Ak platitel dane majetok nadobudnuty pred registraciou pouzije na zdanitelne obchody, pri ktorych vznika danova povinnost a sucasne na zdanitelne obchody oslobodene od dane bez naroku na odpocitanie dane, dan z majetku nadobudnuteho pred registraciou prepocita koeficientom. Predbezny koeficient platitel dane urci podla §50 ods. 3 zakona o DPH odhadom podla charakteru svojej cinnosti so suhlasom spravcu dane.
    Takze podla mojho nazoru ak pouzivas koeficient pri elektrine a pod. tak potom mozes koeficientom uplatnit aj DPH z technickeho zhodnotenia. A to ze je z dotacii zakon ani ziadne usmernenie neriesi, ale ani nevylucuje, ze by sa z takehoto majetku nemohla DPH odpocitat. Je tu iba podmienka, ze musis mat fakturu a to asi predpokladam mas.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.