Zavrieť

Porady

Dotácia z Úradu práce - paušálne výdavky NEPOVOLENÉ

Dobrý deň,

dostal som dotáciu z ÚP na začatie podnikania a podnikám ako SZČO už asi rok. V podnikateľskom pláne som uviedol že budem viesť JÚ. Výhodnejšie ale boli pre mňa paušálne výdavky, takže v daňovom priznaní za rok 2007 som uviedol paušálne výdavky a aj v tomto roku plánujem vykazovať paušálne výdavky.

Známy žiada o dotáciu teraz, a bolo mu vraj na Úrade práce povedané, že NESMIE vykazovať paušálne výdavky, ale MUSÍ viesť (jednoduché) účtovníctvo.

Zaujímalo by ma, kde v nariadeniach a legislatíve týkajúcej sa tejto témy (schéma pomoci de minimis na podporu rozvoja samostatne zárobkovej činnosti, zákon o službách zamestnanosti, právne predpisy ES) je toto uvedené, a či je to teda pravda, alebo nie.

Ďakujem za odpoveď.

edit: ešte dodám, že tu na porade je viac tém, kde sa spomína dotácia z ÚP a paušálne výdavky, ale všade sa to berie ako samozrejmosť, že sa to tak dá, preto sa pýtam či existuje nariadenie, ktoré vyslovene zakazuje vykazovať paušálne výdavky ak SZČO dostal dotáciu z ÚP a aké sú skúsenosti (kontroly z ÚP)..
Naposledy upravil 42100 : 29.09.08 at 11:45 Dôvod: upresnenie
Usporiadat
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Tak toto je aj pre mňa nová info, ešte som sa s tým nestretla. Jedna známa si teraz vybavuje dotáciu, tak sa jej spýtam, či to aj jej hovorili.
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

Našla som jedno usmernenie, ktoré hovorí o oprávnenosti výdavkov, účinné od 18.04.2008
Môžem ho sem prilepiť, ale bez záruky či naozaj platí aj pre drobných podnikateľov a príspevky, alebo sa vzťahuje len na veľké projekty (je tam spomínaný príjimateľ príspevku a to je aj SZČO)Bolo by potrebné, toto konzultovať s ÚPSVaR, na ktorom sa dotácia žiada. V bode 2 a 2.1 tohto usmernenia by sa možno dala nájsť odpoveď, jedná sa o príspevky z európskeho sociálneho fondu.
Pokiaľ si pamätám, tak daňové riaditeľstvo vydalo usmernenie o účtovaní a vykazovaní príspevkov a je v ňom opísaný postup aj pri paušálnych výdavkoch. Novšie usmernenie som nikde v nariadeniach nenašla.
Ak ho niekto má, prosím prilepte ho sem

Ak je to tak, ako hovorí zadávateľ tejto témy, žiadala by som toto písomne zahrnúť do Zmluvy - podľa akého nariadenia, prípadne paragrafu.
Naposledy upravil ola : 30.09.08 at 04:52
3 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Tak toto zaujíma aj mňa. Ešte som niečo také nepočula. A pokiaľ viem, tak ÚP nekontroluje účtovníctvo, či DP, ale použitie dotácie...
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

Anja111 Pozri príspevok
Tak toto zaujíma aj mňa. Ešte som niečo také nepočula. A pokiaľ viem, tak ÚP nekontroluje účtovníctvo, či DP, ale použitie dotácie...
no týmto by som si nebola taká istá. Od 1. mája 2008 sa zmenil Zákon o službách zamestnanosti, novelizovaný zákonom č.139/2008.
V mojom prípade kontrola žiadala hodnovernú kópiu daňového priznania. A samozrejme z neho je zrejmé, či bolo vedené JÚ, alebo sa uplatňovali výdavky percentom.
A ďalšia novinka - Kontrola z ÚP sa už nemusí prijímateľovi dotácie ohlásiť vopred, ale môže prísť kedykoľvek na tzv. "prepadovku"
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Ďakujem za informácie... Určite budú zaujímať viacerých.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Základ dane ZDP:

17/(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
i) príjem a obstarávacia cena cenného papiera účtovaná do výdavkov (nákladov) pri zabezpečovacom prevode cenného papiera u dlžníka a pri spätnom prevode cenného papiera u veriteľa



ZDP:

6/(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Čítajte teraz o dotáciách, kt. pridala Ola:

Výdavok je oprávnný, ak splˇana podmienky:
- je vynoložený v dátume od....do
- je podložený účtovnými záznamami a dokladmi, kt. sú evidované v účtovníctve....

Ak si uplatňujem paušálne výdavky, nie som UJ. Vediem iba evidenciu o príjmoch v časovom slede, zásobách, pohľadávkach. Dotácia je môj príjem. Ako dokážem, že som ho použila napr. na nákup počítača? Odložím si doklad. Ale usmernenie o dotáciách mi špecifikuje, že má byť podložený účtovnými záznamami, kt. sú evidované v účtovníctve. Ak som paušalista, ja nemám účtovníctvo.

Alebo sa jednoducho tieto veci v minulosti prehliadali a nedošlo k spolupráci medzi DRSR a poskytovateľmi dotácií::
Jednoznačná odpoveď je na vážkach.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
A čo ak vediem JU a potom si uplatním paušálne výdavky,lebo skutočné výdavky sú nižšie?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

marjankaj Pozri príspevok
A čo ak vediem JU a potom si uplatním paušálne výdavky,lebo skutočné výdavky sú nižšie?
Môžeš si samozrejme uplatniť paušálne výdavky. Je iba na daňovníkovi pre aké výdavky sa rozhodne.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

42100 Pozri príspevok
Dobrý deň,

dostal som dotáciu z ÚP na začatie podnikania a podnikám ako SZČO už asi rok. V podnikateľskom pláne som uviedol že budem viesť JÚ. Výhodnejšie ale boli pre mňa paušálne výdavky, takže v daňovom priznaní za rok 2007 som uviedol paušálne výdavky a aj v tomto roku plánujem vykazovať paušálne výdavky.

Známy žiada o dotáciu teraz, a bolo mu vraj na Úrade práce povedané, že NESMIE vykazovať paušálne výdavky, ale MUSÍ viesť (jednoduché) účtovníctvo.

Zaujímalo by ma, kde v nariadeniach a legislatíve týkajúcej sa tejto témy (schéma pomoci de minimis na podporu rozvoja samostatne zárobkovej činnosti, zákon o službách zamestnanosti, právne predpisy ES) je toto uvedené, a či je to teda pravda, alebo nie.

Ďakujem za odpoveď.

edit: ešte dodám, že tu na porade je viac tém, kde sa spomína dotácia z ÚP a paušálne výdavky, ale všade sa to berie ako samozrejmosť, že sa to tak dá, preto sa pýtam či existuje nariadenie, ktoré vyslovene zakazuje vykazovať paušálne výdavky ak SZČO dostal dotáciu z ÚP a aké sú skúsenosti (kontroly z ÚP)..
Podľa mňa ide o dva uhly pohľadu na dotáciu.
Jeden je z hľadiska úradu, ktorý dotáciu poskytol. Ten môže kontrolovať, či boli výdavky vydané na účel, na ktorý boli požadované (iba v takom prípade sú uznateľné). Ak by boli vydané na niečo iné, na čo dotácia poskytnutá nebola, výdavok z pohľadu využiteľnosti dotácie by nebol uznateľný a úrad by ho mohol požadovať vrátiť.
Druhý je z pohľadu daňového. Z hľadiska daní nikde nie je v prípade prijatia dotácie zakázané využitie paušálnych výdavkov. Ak sa však rozhodne daňovník pre takéto výdavky, vstupuje celá výška dotácie do príjmu.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
betka Pozri príspevok
Základ dane ZDP:

17/(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
i) príjem a obstarávacia cena cenného papiera účtovaná do výdavkov (nákladov) pri zabezpečovacom prevode cenného papiera u dlžníka a pri spätnom prevode cenného papiera u veriteľa


ZDP:

6/(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Čítajte teraz o dotáciách, kt. pridala Ola:
Výdavok je oprávnný, ak splˇana podmienky:
- je vynoložený v dátume od....do
- je podložený účtovnými záznamami a dokladmi, kt. sú evidované v účtovníctve....

Ak si uplatňujem paušálne výdavky, nie som UJ. Vediem iba evidenciu o príjmoch v časovom slede, zásobách, pohľadávkach. Dotácia je môj príjem. Ako dokážem, že som ho použila napr. na nákup počítača? Odložím si doklad. Ale usmernenie o dotáciách mi špecifikuje, že má byť podložený účtovnými záznamami, kt. sú evidované v účtovníctve. Ak som paušalista, ja nemám účtovníctvo.

Alebo sa jednoducho tieto veci v minulosti prehliadali a nedošlo k spolupráci medzi DRSR a poskytovateľmi dotácií::
Jednoznačná odpoveď je na vážkach.
Tiež si myslím, že v minulosti sa tieto veci prehliadali. Pri kontrole môjho klienta poskytovateľom dotácie /dotácia poskytnutá v r.2005/, tiež chceli peňažný denník, kde bolo vidieť, že výdavky boli zachytené v účtovníctve.
Keď robili kontrolu mne /to bolo za rok 2002/ tak im stačili kópie bločkov a faktúr, ktoré boli použité na čerpanie dotácie.
Keď robím účtovníctvo klientovi s dotáciou, vždy mu vediem JU.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Evanka. Urad môže dotáciu zobrať. Keď daný subjekt nie je UJ, má na to právo.
DU to môže byť jedno, pretože daná dotácia je v celom rozsahu daňový príjem v prípade paušalistu.



A som za nech sa tieto dotácie riadne preverujú. Pretože existuje mnoho subjektov, kt. podnikajú čestne a v živote ani nevedia ako dotácia vyzerá, kdež to na druhej strane sa dostávajú dotácie i tam kam nepatria.
Ak raz dostanem dotáciu, tak nech sa to poriadne prešetruje a dodržiavajú sa podmienky dané úradom. Ak si úrad želá, že sa má viesť účto, tak nech sa vedie!!! Ak nevedieš, tak sa Ti zoberie.
A prečo by mali podnikatelia špekulovať- aj zoberiem dotáciu, aj si paušálne výdavky budem uplatňovať, pretože sú pre mňa výhodnejšie.

Ak sa ja rozhodnem byť UJ, alebo si budem uplatňovať paušálne výdavky, je to v rámci mojej daňovej optimalizácie.

Ak ja dostanem dotáciu (pričom mám byť UJ), a chcem si ešte uplatňovať paušálne výdavky, tak je to podľa mňa špekulácia. Bodka.

Aj my chceme dotácie, netreba Vám účtovníci nejaké počítače, kto Vám dá tú dotáciu? Nikto. (ale som sa rozhorčila.)

A poďme sem s tými dotáciami.
ZDP mi hovorí jednoznačne v par. 6/10, že si nemusím viesť evidenciu o výdavkoch. A čo taká vynaliezavá Slovač, ...už som sa rozohnila. Kašlem na to,.....
0 0
lorenc lorenc

lorenc je offline (nepripojený) lorenc

Ja som od 1.8.2008 SZČO a tiež som dostala datáciu z UP a vôbec nám nezakazovali ake mame viest účtovníctvo!...Kedže ja robím jednoduche ,tak sa mi zdá lahke,ale záleží to len na tom ake si kdo vyberie!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Janka, zaeviduj sa na UP a počkaj si kým budeš mať nárok na dotáciu... ... nikomu sa to predsa nezakazuje. Myslím, že celé sa to vymklo téme ale nevadí... O iných dotáciach by sa dalo písať a nie o dotácii pre SZČO. Tu sa bavíme doslova o "fazuľkách"...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

betka Pozri príspevok
Evanka. Urad môže dotáciu zobrať. Keď daný subjekt nie je UJ, má na to právo.
DU to môže byť jedno, pretože daná dotácia je v celom rozsahu daňový príjem v prípade paušalistu.



A som za nech sa tieto dotácie riadne preverujú. Pretože existuje mnoho subjektov, kt. podnikajú čestne a v živote ani nevedia ako dotácia vyzerá, kdež to na druhej strane sa dostávajú dotácie i tam kam nepatria.
Ak raz dostanem dotáciu, tak nech sa to poriadne prešetruje a dodržiavajú sa podmienky dané úradom. Ak si úrad želá, že sa má viesť účto, tak nech sa vedie!!! Ak nevedieš, tak sa Ti zoberie.
A prečo by mali podnikatelia špekulovať- aj zoberiem dotáciu, aj si paušálne výdavky budem uplatňovať, pretože sú pre mňa výhodnejšie.

Ak sa ja rozhodnem byť UJ, alebo si budem uplatňovať paušálne výdavky, je to v rámci mojej daňovej optimalizácie.

Ak ja dostanem dotáciu (pričom mám byť UJ), a chcem si ešte uplatňovať paušálne výdavky, tak je to podľa mňa špekulácia. Bodka.

Aj my chceme dotácie, netreba Vám účtovníci nejaké počítače, kto Vám dá tú dotáciu? Nikto. (ale som sa rozhorčila.)

A poďme sem s tými dotáciami.
ZDP mi hovorí jednoznačne v par. 6/10, že si nemusím viesť evidenciu o výdavkoch. A čo taká vynaliezavá Slovač, ...už som sa rozohnila. Kašlem na to,.....
No vydrž ... o chvíľu bude dotácia pre účtovníkov na nové PC...
P.S. Ale je zas mnoho subjektov čo podnikajú čestne práve vďaka dotácie z UPSVR.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ja ako SZČO vediem JU celý rok. Na konci roku zistím, že výdavky v JU sú menšie ako paušálne výdavky. Keďže zákon o dani z príjmu dovoľuje uplatniť paušálne výdavky, ( čo je pre mňa výhodnejšie ) , tak si ich aj uplatnímv DP. Pre úrad práce mám peňažný denník aj iné potrebné knihy na vedenia JU, ak to bude požadovať. Aká je to špekulácia?
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ja sa sám nerozhodujem, či sa stanem UJ. Tou sa stávam automaticky po obdržaní po obdržaní živnostenského listu.
Viď. zákon 431/2002 § 1 odst.(1) a) 3.
A musím viesť účtovníctvo buď PU alebo JU.
Ak vediem JU, tak podľa zákona o dani z príjmov sa môžem rozhodnúť či si budem uplatňovať skutočné výdavky alebo paušálne t.j. % z príjmov.
Ale vždy budem UJ.
1 0
skuter skuter

skuter je offline (nepripojený) skuter

potrebujem poradiť,-ak dostanem dotáciu z úradu práce mesiac pred koncom roka a do konca roka z nej stihnem minúť len napr. 10tisíc, tak do príjmu na zdanenie v tom roku dám len čiastku 10tisíc? ďakujem za odpoveď
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

skuter Pozri príspevok
potrebujem poradiť,-ak dostanem dotáciu z úradu práce mesiac pred koncom roka a do konca roka z nej stihnem minúť len napr. 10tisíc, tak do príjmu na zdanenie v tom roku dám len čiastku 10tisíc? ďakujem za odpoveď
Ak budeš viesť účtovníctvo, tak áno...
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

marjankaj Pozri príspevok
Ja sa sám nerozhodujem, či sa stanem UJ. Tou sa stávam automaticky po obdržaní po obdržaní živnostenského listu.
Viď. zákon 431/2002 § 1 odst.(1) a) 3.
A musím viesť účtovníctvo buď PU alebo JU.
Ak vediem JU, tak podľa zákona o dani z príjmov sa môžem rozhodnúť či si budem uplatňovať skutočné výdavky alebo paušálne t.j. % z príjmov.
Ale vždy budem UJ.

Obdržaním živnostenského listu sa nestávam automaticky UJ.
Počas uplatňovania paušálnych výdavkov daňovník nie je účtovnou jednotkou. Nie je preto povinný účtovať.Počas uplatňovania paušálnych výdavkov sú však daňovníci s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov povinný v súlade s § 6 ods. 10 cit. zákona viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach .
Zák 431/2002 §1 písm. a

odst.3:

fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)
(2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.
Zák 431/2002 presne určuje kto je UJ.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Janka ja preukazujem svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4) ( zákon o dani z príjmov) , v mojom prípade % z príjmov, a tak by som sa mal považovať za účtovnú jednotku.
Evidencia o príjmoch v časovom slede je vlastne peňažný denník, v ktorom nie sú evidované výdavky. ( samozrejme si tam budem evidovať odvody do poisťovní, keďže tieto si budem uplatňovať, ale nie je to povinné).
Žiaden DÚ ma nebude sankcionovať za to, že nemám v evidencii výdavky. Oprav ma ak sa mýlim.
0 0
Načítať ďalšie