Zavrieť

Porady

Kurzovy zisk, strata

Prezerala som si prispevky na danu temu a je tam veľa omylov.
Upozorňujem kolegov že kurzový zisk a strata od 1.1.2004 /nový zákon/
už nieje daňovo uznateľný.Pozrite si § 17 ods. 17 zákona o dani z príjmu,
595/2003 platného od 1.1.2004
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Osobne kurzovým rozdielom a ich uplatňovaní do základu dane neveľmi rozumiem, ale upozorňujem Vás všetkých touto cestou na to, že na www.finance.gov.sk je zverejnený návrh novely zákona o dani z príjmov. Súčasťou novely je myslím celkom zaujímavá zmena spomínaného § 17 odsek 17.
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Áno ale zatiaľ to je návrh. V súčastnosti platí § 17. Ale novela zrejme bude platiť od
1.1.2005 a prechodné ustanovenia určite sa budú týkať uzávierkových prác za rok 2004 takže odporúčam dobre sledovať. Ako je u nás zvykom zákon je schválený
a vydaný vždy päť minút po dvanástej.
0 0
zuzi zuzi

zuzi je offline (nepripojený) zuzi

také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac
V § 17 odsek 17 znie:

„(17) Ak daňovník pred začatím zdaňovacieho obdobia doručí správcovi oznámenie o nezahrnovaní kurzových rozdielov vznikajúcich v účtovníctve z dôvodu nezrealizovaného inkasa pohľadávok alebo neuhradených platieb záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka do základu dane v období v ktorom o nich účtuje, zahrnú sa tieto rozdiely do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k inkasu pohľadávky alebo platbe záväzku. V zdaňovacom období, v ktorom tento daňovník doručí správcovi dane oznámenie o ukončení nezahrnovania týchto kurzových rozdielov do základu dane, zahrnie do základu dane aj kurzové rozdiely vyčíslené v účtovníctve, nezahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.“.

Asi neviem čítať medzi riadkami. Vysvetlí mi niekto prosím, čo tým chceli povedať? Čo ak nedoručíme oznámenie o nezahrnovaní?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jaj, neriešme to, je to len návrh, bohvie čo v skutočnosti poslanci schvália. Mimochodom, ak medzi Poradcami je nejaký poslanec, nech sa prosím ozve.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
to mal byť vtip? veď nechodia ani na zasadnutia parlamentu, tak čo by robili na Porade? A pevne verím, že z tých 150 "šikovných" štátnych zamestnancov 145 absolútne nerozumie zákonom, ktoré schvaľujú.
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Myslim že keď nedoručíme oznámenie, tak ani následne si tieto kurzové rozdiely
nemôžeme zahrnúť do základu dane. Myslím že len ďalšia papierová vojna.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Budete sa čudovať, ale to z mojej strany tentoraz nebol vtip. Verím tomu, že spomedzi 150 ľudí aspoň jeden sem občas nazrie. A ja úprimne dúfam, že sa zviditeľní.

Prípadne nech sa aspoň ozve člen, kto má úzky kontakt na nejakého poslanca.
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Súhlasím s pánom Mihálom. Ja sa veľmi nezaoberám návrhmi. Len si ich prečítam ako
zaujímavosť. Zbytočne Vás to pletie pri schválení lebo často schválené je niečo iné ako
bol návrh a je medzi nami často veľa omylov. Vsimnite si aj články v novinách že sa
nezhodujú so skutočnosťou, pretože nejaký novinár si prečíta návrh a už opomenie čo
je skutočnosť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Predsa sa ešte vrátim k tomu návrhu. Ak ho máte poruke, všimnite si bod 81. Ten v podstate definuje, že KR si možno zahrnúť do základu dane UŽ ZA ROK 2004.

A k postrehu k novinárom - plne súhlasím, novinári v denníkoch píšu niekedy až neuveriteľné nepresnosti a návrhy zákonov podávajú tak, že by si neznalý myslel, že ide o schválené veci.

Viď dnes napr.

http://www.sme.sk/clanok-1661778.html

...úžasne podaný rozbor k zmene súm životného minima.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.06.04 at 11:54
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Inak zákon o dani z príjmov bol novelizovaný zákonom č. 191/2004, kde sa upravuje aj znenie § 52 o kurzových rozdieloch. Ja tomu rozumiem tak, že predsa sú kurzové rozdiely daňovými vydavkom, keď vznikajú pri úhrade alebo inkase pohľadávky alebo záväzku. Znenie zákona pripájam.
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

áno Bea aj ty máš pravdu. Ide ale len o inkaso pohľadávok a záväzkov, pri ktorých
vznikajú kurzové rozdiely, tieto KR sú daňové pri úhrade. Ale pozor na dátum len od
účinnosti zákona teda od 15.4.2004. Kurzové rozdiely vzniknuté pri preceňovaní majetku a záväzkov rieši spomínaný § 17.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

rada by som sa zapojila do tejto diskusie

podla mna §17 ods. 17 hovori o kurzovych rozdieloch z ocenenia majetku a zavazkov, t.j. prepocet k 31.12.
kurzove rozdiely pri inkase a platbe (kurzove rozdiely pri uhrade) su podla mna danovo uznatelne, tak ako to bolo aj za rok 2003, toto nie je podla mna prepocet z ocenenia, preto si myslim, ze su danovo uznane aj nadalej
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Spravne Luckasari len to má maličkú chybičku. Je rozdiel učtovať o KR pri úhradách a pri oceňovaní majetku a záväzkov. Pôvodná otázka na ktorú som reagovala bola ako je to od 1.1.2004.
Teda doteraz platí § 17. KR pri úhradách boli daňovo neuznané
od 1.1.2004 do platnosti novely t.j. do 15.4.2004.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

som teraz trochu v pomykove, ci sa spravne rozumieme, podla mna su kurzove rozdiely pri uhrade danovo uznatelne pre rok 2004 od 01.01.2004 az doteraz
podla mna o nich §17 nehovori, alebo sa predsa mylim?
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

Ja mam z toho tiež niekedy guláš. Pre vysvetlenie. Starý zákon o dani z príjmu o kurzových rozdieloch pojednával priamo v ustanoveniach o daňovo uznaných nákladoch tuším to bol § 23 a §24 nepamätám ktorý odstavec. Nový zákon na toto pozabudol, dostal sa tam len citovaný § 17. Až novela č. 191/2004, platná od 15.4.2004
doplnila § 52 o odstavec tuším 37 ale určite je to posledný odstavec o riešenie problému KR pri úhrade.Rozumieme sa?
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ano rozumieme, ale to NAOZAJ budeme do 15.04. pripocitavat v pripade kurzovej strata a odpocitavat v pripade kurzoveho zisku od zakladu dane v danovom priznani??? ja sa s tym nemozem zmierit, zeby to malo byt tak
0 0
VieraM VieraM

VieraM je offline (nepripojený) VieraM

No to su tie naše diery v zákone a vypadnute dôležité ustanovenia. Preto v navrhovanej novele je upravený § 17 a myslím že práve z toho dôvodu bude platiť spätne.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ja som to zatiaľ všetko účtovala normálne do daňových nákladov a výnosov 563 663 a na konci roka uvidíme čo z toho vylúčime a čo nie, lebo ešte môže byť kopec novelizácii zákona a niektoré môžu mať platnosť aj spätnú či nie? Nech sa najprv dohodnú tam hore ako to bude. Ale jednoznačne to niekto ...píp...
0 0
Luboš Luboš

Luboš je offline (nepripojený) Luboš

Ku koncu roka 2003 sme precenili záväzky a pohľadávky z obchodného styku v cudzej mene kurzom NBS k 31.12.2003. Vzniknuté kurzové rozdiely sme zúčtovali na účte 563 Kurzové rozdiely ostatné nad rámec zákona a účte 663 Kurzové rozdiely prepoč.k spresneniu hodnoty majetku k 31.12.2003 obe položky boli pre výpočet dane zaradené ako položky zvyšujúce a znižujúce základ dane. Saldokonto je v roku 2004 vedené v upravených hodnotách, t.j. v hodnote po precenení. Kurzové rozdiely vzniknuté pri úhrade záväzkov a pohľadávok je účtovaný na účte 563 a 663 ako daňovo uznaný náklad a výnos.
0 0
Annamac Annamac

Annamac je offline (nepripojený) Annamac

Plne súhlasím s Lubošom , akurát že , účovný kurzový rozdiel z precenenia k 31.12.2003 bude ovplyvňovať základ dane v tom období , kedy je úhrada - Z.191/2004.Podľa mňa sa to týka celého roka 2004 , lebo keď budeme robiť daň.priznanie za r.2004 , je v platnosti . Problém je asi v prípadoch , keď niekto musí urobiť mimoriadnú závierku pred 15.4.2004.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať