Zavrieť

Porady

Účtovanie tržby na základe ERP

Chcem sa poradiť, ako spravne a prakticky účtovať tržbu na základe dennej uzávierky ERP. Čistý obrat je tržba, ktorá je hradená rôznymi spôsobmi - v hotovosti, kartou, stravnými lístkami. Firma uvažuje o účtovaní mesačných uzávierok, v tomto prípade treba ešte nejako rozlíšiť časový posun medzi odvodom tržby (denne 5 prevádzok) a mesačnou uzávierkou.
Súrne!!
Dakujem za odpovede.
Usporiadat
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Ked máš tak veľa prevádzok prečo sa rozhodujete účtovať len mesačnú uzávierku. Asi by bolo praktickejšie účtovať dennú a mesačnou si to len odkontrolovať.Ale keď veľmi chceš asi by som to účtovala cez 261 peniaze na ceste. Predpokladám , že účtuješ v PU.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Ja učtujem denne a je to hlavne kvoli platobnym kartam. Cez internet baiking si hneď odkontrolujem v obratovke, ktoré karty ma nabehli. Je to prehľadnejšie.
0 0
Janca1 Janca1

Janca1 je offline (nepripojený) Janca1

Ako uctujete dennu trzbu, celu? A potom akym zapisom zauctujete ked Vam na ucet nabehne platba kartou?
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Klient chce kvôli šetreniu času účtovať len mesačné uzávierky.
Môže to byť takto? :
denne odvod tržby od zamestnancov
211/ záv. voči zamestnancovi

mesačne uzávierka ERP
MD
261 01 plat.karta
261 02 str. lístky
záv. voči zamest.
D 602 tržby

Vdaka
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Janca1
Ako uctujete dennu trzbu, celu? A potom akym zapisom zauctujete ked Vam na ucet nabehne platba kartou?
Dennú tržbu určite celú:
211/A / 604,príp.602
211/A / 343/A
261/A / 604 platba kartou
378/A / 604 platba strav.poukážkami

keď príde platba na účet -platobná karta
221/A / 261/A
keď príde platba na účet -za strav.poukážky
221/A / 378/A( alebo 315/A)
0 0
Fintax Fintax

Fintax je offline (nepripojený) Fintax

Zákon o účtovníctve hovorí, že účtovať sa má priebežne. Nestačí účtovať mesačné uzávierky, daňová kontrola vám to vytkne a dá pokutu za účtovníctvo.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Fintax
Zákon o účtovníctve hovorí, že účtovať sa má priebežne. Nestačí účtovať mesačné uzávierky, daňová kontrola vám to vytkne a dá pokutu za účtovníctvo.
No Fintax, objavil si Ameriku! Keby si si prečítal poriadne všetko, prišiel by si na to, že tu o tom hovoríme o dennej tržbe, viď môj príspevok! A je to staré už takmer mesiac!
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Fintax.. záleží od kontrolóra...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tržbu účtujem :
211/604
211/343
261/211 (platba kartou )
378/211 (platba poukážkou)

Vlasti, prečo máš platbu kartou 261/604, a poukážkou 378/604,keď tá 604-ka je už v prvom riadku zahrnutá?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Paula
Tržbu účtujem :
211/604
211/343
261/211 (platba kartou )
378/211 (platba poukážkou)

Vlasti, prečo máš platbu kartou 261/604, a poukážkou 378/604,keď tá 604-ka je už v prvom riadku zahrnutá?
Haha, to by si rada vedieť! a pri tom také jednoduché!
Pauli, jednoducho preto, lebo ich nemám v prvom riadku zahrnuté, poukážky prijmem do pokladnice namiesto hotovosti, a keď mi ich uhradí gastro spoločnosť, tak sa mi vyrovnajú na strane D a potom ich už neúčtujem ako tržbu, tá platba mi príde buď na účet, alebo do pokladnice v hotovosti, na a 261, platba kartou mi príde na účet a tiež nie je v prvom riadku na 604!
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

dobre, a potom prečo nie aj 343 pri kartách a poukážkach? Alebo tú máš v druhom riadku zahrnutú?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Paula
dobre, a potom prečo nie aj 343 pri kartách a poukážkach? Alebo tú máš v druhom riadku zahrnutú?
Áno, tá je v druhom riadku!
Príklad: tržba celkom 20 000,-
211/A /604 12 806,70 hotovosť ERP
211/A /343 3 193,30 DPH z celej tržby
261/A /604 3 000,00 plat.karty
378/A /604 1 000,00 strav.poukážky
spolu 20 000,00

Možno, že tebe nebude vyhovovať, ale ja som to riešila týmto spôsobom, a mala som vždy prehľad, koľko mi ktorá plat.karty(VISA,MASTER...) dlhuje podľa denných rozpisov, koľko ktorá stravovacia spoločnosť!
Stačí, alebo ak chceš, môžem ešte doplniť potrebné!
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

netreba Vlasti, zvykla som si ja na svoje už dlhé roky, tvoj systém mi bol na začiatku kúštik nejasný, už som v obraze
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Paula
netreba Vlasti, zvykla som si ja na svoje už dlhé roky, tvoj systém mi bol na začiatku kúštik nejasný, už som v obraze
To som rada! Každá sme hľadali spôsob, ako to urobiť čo najlepšie, dôležité je, aby to bolo prehľadné a jasné a aby nebol porušený zákon!
Pá!
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ja si myslím, že zúčtovanie platobnej karty cez 261 AU je nesprávne. Tento účet sa používa iba pri prevode firemných (mojich) peňazí medzi pokladňou a bankou, medzi bankami a medzi pokladňami. Ak čakám na pripísanie hotovosti na bank. účet od zákazníka - odberateľa, ktorý zaplatil pl. kartou, tak je to pohľadávka.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ale nepovedz! A čo je potom, keď máš úhradu platobnou kartou do ERP, platba ti príde na bežný účet! To nie sú peniaze na ceste??????!!!!!!!!

Ak máš poruke Účtovné súvzťažnosti, pozri si ich, čo všetko môžeš cez tento účet robiť! Nielen, že mi to odobrila kontrola, ale sa to náramne páčilo i auditorovi! I keď o auditoroch vieme svoje!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ondrejvla
Ale nepovedz! A čo je potom, keď máš úhradu platobnou kartou do ERP, platba ti príde na bežný účet! To nie sú peniaze na ceste??????!!!!!!!!

Ak máš poruke Účtovné súvzťažnosti, pozri si ich, čo všetko môžeš cez tento účet robiť! Nielen, že mi to odobrila kontrola, ale sa to náramne páčilo i auditorovi! I keď o auditoroch vieme svoje!
Musím sa priznať, že od včera rozmýšľam nad týmto účtovaním a neviem sa vysporiadať s nasledovnými vecami /zatiaľ sa prikláňam k tomu, žeby to tak nemalo byť/:

1. ÚS 26- sú prevody medzi finančnými účtami, t.j. vklady a výbery z BÚ a pokladne. prijatý krátkodobý alebo dlhoodbý bankový úver v SKK na samostatný účet /ak nie je k dispozícii výpis z úverového účtu, poskytnutie krátkodobého bankového úveru na účet v banke atď.

2. skupina 60 - Tržby za vlastné výkony a tovar-v prospech účtov tejto účtovej skupiny sa účtujú tržby z predaja tovaru, zásob vlastnej výroby a služieb typických pre hospodársku činnosť účtovnej jednotky so súvzťažným zápisom na ťarchu účtov účtovej skupiny 31 - Pohľadávky alebo účtu 211 - Pokladnica.

Neviem sa teda stotožniť s účtovaním 261/604- myslím si totiž, že tržba mi vznikne v okamihu predaja, a teda jej nablokovania v kase, a platenie kartou je spôsob úhrady-pohľadávka voči odberateľovi- ide tu o časový posun medzi úhradou na terminále a pripísaním na účet.-teda v tomto sa prikláňam k názoru Zuzky..

Účtovala by som ako Paula
211/604
343
378x/211 platba poukážkou

378xx/211 platba kartou - tu by som účtovala ako Zuzka

a pripísanie na účet je jasné 221/378x, 378xx

Viem, že niektorí zareagujú, že v odb. lit. sa požíva i účet 261, ale nemôžem si pomocť mne to z postupov účtovania vychádza takto.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Evina, ale ty predsa neprijmeš do pokladne platbu kartou! Tá ti príde až na účet! takže je to medzi účtom a pokladňou! Potom ti nebude súhlasiť pokladňa, lebo ty fyzické a ani žiadne peniaze tam neprijímaš! - je to len o karte, kde sa ti to dostáva do tržieb!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ondrejvla
Evina, ale ty predsa neprijmeš do pokladne platbu kartou! Tá ti príde až na účet! takže je to medzi účtom a pokladňou! Potom ti nebude súhlasiť pokladňa, lebo ty fyzické a ani žiadne peniaze tam neprijímaš! - je to len o karte, kde sa ti to dostáva do tržieb!
Celkové tržby mám 211/604-nerozlišujem ich podľa spôsobu úhrady.
Platbu kartou /teda fyzicky peniaze do pokladne nepríjmem/ - mám tam pohľadávku v sume tej platby kartou 378/211, ktorá sa mi vyrovná pripísaním na účet 221/378, takže pokladňa mi bude sedieť.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ja mám na 378/A pohľadávky voči Gastro spoločnosti.
0 0
Načítať ďalšie