Zavrieť

Porady

Cesnak - prírodné liečivo

Cesnak
Ďalším všeobecne známym "liekom" s veľkou tradíciou je cesnak. Podľa záznamov už 1500 rokov pred n. l. bolo známych 22 liekov vyrobených z cesnaku. Aj keď cesnak nie je doslova omladzujúcim prostriedkom, ako sa občas traduje, dokáže spomaliť rozvoj mnohých ochorení staršieho veku.
Cesnak eliminuje v organizme tuky, znižuje hladinu zlého cholesterolu, "čistí" artérie a znižuje krvný tlak. V tejto súvislosti sa odporúča konzumovať 2 – 3 strúčiky cesnaku denne. Výskumy preukázali, že viac ako 80 percent sledovaných pacientov sa vďaka cesnakovej liečbe zbavilo uvedených problémov. Je tiež známe, že cesnak pomáha liečiť katary a dezinfikuje tráviaci trakt.
Okrem toho cesnak významne pomáha pri prechladnutí: uľahčuje dýchanie a odkašliavanie, lieči bronchitídu a podľa japonských vedcov bráni vzniku rakoviny pľúc, a to tým, že odstraňuje miniatúrne nádorčeky na pľúcach. Cesnak je vlastne prírodné antibiotikum – obsahuje najviac fytoncídov (špeciálne látky vyšších zelených rastlín, ktoré ničia väčšinu choroboplodných zárodkov a zastavujú rast niektorých baktérií a mikroorganizmov) – pričom najväčšie účinky má roztlačený cesnak.
Radíme:
– Aj cesnak treba jesť s mierou: pri dlhodobej a pravidelnej konzumácii môžu cesnakové silice narušiť sliznice.


Ak máte recept, do ktorého používate cesnak, napíšte ho sem, ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    asma je offline (nepripojený) asma

    asma
    ja mam jeden recept na liecenie cesnakom - pri nadche - zapchatom nose - obalime male strucky cesnaku natenko vatou a vopchame si ich do nosa - ale nie celkom - silice, ktore cesnak vylucuju precistia nos dokonale; ked bolia zuby, hrdlo alebo usi dame si strucky cesnaku medzi dasno a lice a tam ich drzime aspon hodinu - zarucene, vyskusane na vlastnej kozi

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    Osobne cesnak nejak moc nemusim, ale co doslova zboznujem, je syrovo-cesnakova pomazanka, bojim sa, ze je tak notoricky znama, ale aj tak ju dam: nastruham na jemnom struhadle najprv 4,5,6...strucikov cesnaku, to doslova podla chuti, potom na tom istom tvrdy, najlepsie udeny syr /struhadlo nam pekne od cesnaku ocisti a ulahci umyvanie/. Potom vytlacime citronovu stavu a do syra dame majonezu a konzistencia ma byt taka husta kasa, dame trochu do chladu, aby sa chute spojili a jeme a vzdychame blahom. Nasledne sa nevazime.

    Fabiana je offline (nepripojený) Fabiana

    Fabiana
    Fantastický špenát aj pre tých, ktorým klasický špenát nechutí.

    Potrebujeme:
    1 cibuľu
    mrazenú kocku špenátu
    masox rozrobený vo vode
    celú hlávku cesnaku
    sladkú smotanu
    soľ
    korenie
    3-4 vajíčka
    trošku oleja

    Postup:
    Cibuľku popražíme na oleji a pridáme špenát, roztlačený cesnak, posolíme, okoreníme a podlejeme masox (maggi) vývarom. Dusíme a nakoniec pridáme sladkú smotanu a roztrepeme vajíčka. Tie to trošku zahustia, prípadne tento špenát môžeme trošku zahustiť maizenou alebo múkou.
    Podávame ku knedli s pečeným mäskom. Mňam

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    Ja tiez robim presne takto spenat, ale vajcia dovnutra nedavam , radsej potom volske oko navrch, alebo dusena hovadzina.K tomu varene zemiacky.

    Fabiana je offline (nepripojený) Fabiana

    Fabiana
    Ja som raz na tie vajcia zabudla a bolo to dosť riedke, myslím, že tam majú zmysel.

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    Zahustujem hladkou mukou do smotany, ale niekto pouziva zaprazku.

    Fabiana je offline (nepripojený) Fabiana

    Fabiana
    tetrisss Pozri príspevok
    Osobne cesnak nejak moc nemusim, ale co doslova zboznujem, je syrovo-cesnakova pomazanka, bojim sa, ze je tak notoricky znama, ale aj tak ju dam: nastruham na jemnom struhadle najprv 4,5,6...strucikov cesnaku, to doslova podla chuti, potom na tom istom tvrdy, najlepsie udeny syr /struhadlo nam pekne od cesnaku ocisti a ulahci umyvanie/. Potom vytlacime citronovu stavu a do syra dame majonezu a konzistencia ma byt taka husta kasa, dame trochu do chladu, aby sa chute spojili a jeme a vzdychame blahom. Nasledne sa nevazime.
    Znie to super, niekedy vyskúšam. Teraz ma napadol jeden recept na syrovo - cesnakovú omáčku.

    Potrebujeme
    1 strúčik cesnaku
    1 tvrdý syr
    sladká smotana
    korenie
    soľ

    Do malého hrnca vyliať smotanu, potom postrúhať tvrdý syr - podľa toho, kto aké husté chce a pretlačiť strúčik cesnaku. Osoliť a okoreniť. Povariť, kým sa syr nerozpustí. Ja som to robila ako omáčku k špenátovým haluškám.

    Špenátové halušky:
    Asi 1dc mlieka, rozmrazená kocka špenátu, 1 vajíčko a polohrubá múka. Halušky varíme vo vriacej vode, po uvarení servírujeme so syrovou omáčkou.

    adkalc je offline (nepripojený) adkalc

    adkalc
    Moja pomazanka:

    zmiesat tri rozpucene struciky cesnaku s piatimi trojuholnickami karicky (prip. hocijaky roztieratelny syr), pridat PL masla a vidlickou rozmiesat. mnam

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Cesnak sa zvykne pouzivat ako ludove liecivo na vysoky tlak krvi. Ale nie kazdy to znasa, pre niekoho je tazko stravitelny.

    miseles je offline (nepripojený) miseles

    miseles
    My zvykneme cesnak pokrajať na malé kúsky,nechať ususiť, potom ho pomelieme na prášok a používame pri varení ako dochuťovadlo. Je oveľa lepší ako kupovaný granulovaný a je krásne aromatický. No najviac ma teší,že po každom varení ,kde pridávam cesnak, aspoň nemusím čistiť lis na cesnak

    Fabiana je offline (nepripojený) Fabiana

    Fabiana
    Vraj keď zjeme cesnak, tak pach, ktorý vylučuje naše telo resp. náš dych môžeme eliminovať tým, že vypijeme pohár mlieka. Vraj cesnak nebude až tak cítiť.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ... som si spomenula na môjho otca,... ako sa nám sťažoval, že čo je to za výmysel o liečivých účinkoch cesnaku ... on od cesnaku straášne ochorel !
    keď sme chceli vedieť, ako to bolo..
    ... nuž dal si večer cesnak a išiel spať. A pretože mamka nemohla spať pri tom jeho cesnakovom dychu, tak otvorila okno.... a on prechladol

    Fabiana je offline (nepripojený) Fabiana

    Fabiana
    Katy a R Pozri príspevok
    ... som si spomenula na môjho otca,... ako sa nám sťažoval, že čo je to za výmysel o liečivých účinkoch cesnaku ... on od cesnaku straášne ochorel !
    keď sme chceli vedieť, ako to bolo..
    ... nuž dal si večer cesnak a išiel spať. A pretože mamka nemohla spať pri tom jeho cesnakovom dychu, tak otvorila okno.... a on prechladol
    hmm za čo všetko môže cesnak

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.