Zavrieť

Porady

Trvaly pracovny pomer + dohoda (odvody a pod.)

Dobry vecer. Uz tu bolo isto vela prispevkov na podobnu temu ale neviem sa v tom zorientovat. Mám trvaly pracovny pomer a mal by som moznost pracovat aj na dohodu u ineho zamestnavatela. A teraz otazka.
Je lepšia Dohoda o vykonaní práce alebo Dohoda o pracovnej činnosti. Aky je medzi tym vlastne rozdiel. Ake odvody mám platit ja z toho pracovneho pomeru na Dohodu a ake má povinnosti zamestnavatel u ktoreho pracujem na dohodu. (odvody, dan, zdravotna, socialna a pod.)
A ak je este nieco okolo toho co som nespomenul.

Za odpod kazdemu velmi pekne Dakujem.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Luciz Pozri príspevok
Ďakujem, nezaujímala som sa o rodičovský, ani o žiadny príspevok súvisiaci s dieťaťom, ale o to, že či budem danové podavať z oboch prác a že pri akej sume sa mi už dan nevráti.
... samozrejme, že musíš uviesť príjmy z obidvoch "prác" .. a ak máš aj iné zdaniteľné príjmy, tak aj tie. (neviem, či máš napr prenájom, predaj nehnuteľnosti, nejaká výhra, ... viď zák o DzP) .. do DP uvedieš všetky (som písala vyššie)

A čo by si preto nerobila !! ... Veď môžeš o RZD požiadať zamestnávateľa (ak máš len príjmy zo závislej činnosti). Alebo si prinajhoršom za to zaplatíš. Určite na to nedáš celý zárobok
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Luciz,
absolútne tomu nerozumieš.
Ak zarobíš za rok v hrubom 5000 eur, a nemáš podpísané vyhlásenie u jedného zo zamestnávatela, tak z tejto zarobenej sumy strhne ti jeden zamestnávateľ i druhý preddavok na daň.
Tj. dokopy 950 eur pôjde na preddavok na daň.

Ale urobíš si danové priznanie, kde zo sumy 5000 eur odrátaš nezdaniteľnú čiastku tj. 3559,3 eur ostane ti základ dane vo výške 1440,70 eur, z ktorého zaplatíš daň. Teda 19% dokopy 273,73 eur.

No kedže za teba tvoji zamestnávatelia počas roka platili preddavky na daň tj. tých 950 eur tak daňový úrad Ti vráti sumu 676,27 eur čo je tvoj preplatok na dani.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Luciz Pozri príspevok
ďakúújeeem, to číslo 3559 evri si zapamätám :-*
Luciz .. ale aj keď zarobíš 20 tisíc eur .. aj tak budeš mať preplatok na dani, pretože si si doteraz neuplatňovala NZČ.

A ja by som veru rada platila dane ... momentálne neplatím
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
skusim veľmi jednoducho, ty nikdy neprídeš o daň z tej základnej sumy 3559 EUR. Ak zarobíš viac, tak sa platí daň len z tej sumy navyše.
3559 EUR je niečo, čo sa ti buď nezdaňuje /ak to máš rovnomerne rozložené po 296 EUR mesačne a sčasne máš podpísané vyhlásenie/
alebo
ak by si takú sumu zarobila trebars za jeden mesiac a zdaní sa ti velá táto čiastka a už iný príjem nebudeš mať, tak tú zaplatenú daň si uplatníš cez DPFO a štát ti ju vráti.
Zo sumy naviac daň vždy zaplatiť musíš, to musí každý.
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

nepochopila si nič! hned zajtra chod podpísať vyhlásenie, už aspon len kôli tomu, aby si nemusela vyplnovať danové priznanie ale aby ti firma spravila ročné zúčtovanie...a aby sa ti nestrhali do konca roku dane... načo sa teda radíš, venuje sa ti tu celý večer a aj tak si nedáš poradiť...
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lapyduch Pozri príspevok
Dobry vecer. Uz tu bolo isto vela prispevkov na podobnu temu ale neviem sa v tom zorientovat. Mám trvaly pracovny pomer a mal by som moznost pracovat aj na dohodu u ineho zamestnavatela. A teraz otazka.
Je lepšia Dohoda o vykonaní práce alebo Dohoda o pracovnej činnosti. Aky je medzi tym vlastne rozdiel. Ake odvody mám platit ja z toho pracovneho pomeru na Dohodu a ake má povinnosti zamestnavatel u ktoreho pracujem na dohodu. (odvody, dan, zdravotna, socialna a pod.)
A ak je este nieco okolo toho co som nespomenul.

Za odpod kazdemu velmi pekne Dakujem.
§ 226
Dohoda o vykonaní práce


(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.


Odvody z dohôd neplatíš ziadne, platí ich len zamestnáv. a to do SP Garančné a Úrazové P.
0 0
Lapyduch Lapyduch

Lapyduch je offline (nepripojený) Lapyduch

Ďakujem Tweety.
0 0
l0rd l0rd

l0rd je offline (nepripojený) l0rd

Tweety Pozri príspevok
§ 226
Dohoda o vykonaní práce


(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.


Odvody z dohôd neplatíš ziadne, platí ich len zamestnáv. a to do SP Garančné a Úrazové P.
Dobry den,

chcel by som sa spytat, ze ako by vyzerala Dohoda (pre zamestnanca je rozdiel medzi dohodami, okrem toho kolko hodin moze pracovat?) v mojom pripade, kedze som obcan SR ale moj pracovny pomer je v Madarsku?

Danove priznanie si podavam aj na Slovensku, doteraz som nemusel doplacat na dan, naspat som dostal len danove bonusi na deti (manzelka neuplatnovala danovy bonus).

Typ prace by bola aktualizacia programov pre Slovensku firmu, a podla mojho nazoru nepresiahla by mesacne viac nez 20 hodin.

Hladal som dalsie informacie, ale bohuzial som antitalent v takych veciach
Moja otazka znie,
  • aka je ta suma ktora este nepodlieha zdaneniu?
  • A este to, ze do akej vysky mozem mesacne pracovat aby som nemusel doplatit na dane pri rocnom zuctovani?
  • Pocul som o tom, ze sa oplati napisat dohodu tak, aby doba vykonanej prace presiahla hranice 1 kalendarneho mesiaca. Je to tak, a ako by to mal vyzerat?
Neviem ci je to tak, ale mozno by bolo jednoduchsie, keby sme to napisali na manzelku, ktora sice ma pracovny vztach, ale caka diete (7. mesiac) a je na rizikovom PN od 4.-ho mesiaca?
Jej vyska prijmy je dost nizka, kedze dostava 4300 SK/mesiac od tej doby co je vypisana.
  • Neviem, ci by to bolo mozne robit na dohodu v jej pripade, kedze je PN?
  • Prinasala by toto vobec nejake vyhody/nevyhody?
  • Od januara bude na MD. V tomto pripade mozno by bola hodnejsia napisat to na nu potom od januara?
Dakujem pekne za vsetky prispevky!!
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či v takomto prípade sa platia odvody do ZP:
Starobný dôchodca, pracuje na dohodu o vykonaní práce a mal takéto príjmy - VII-6.000.-, VIII-10.000.-, IX-11.000.-, X-14.000.-, XI-3.000.-. Ktosi mi hovoril, že ak príjem presiahol 13.000.- SK, platí nejakých 2.900.- SK do zdravotnej poisťovne. Je to pravda? Predsa len na Porade sú lepší odborníci ...
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nie , dôchodca z príjmu na základe dohody nebude platiť poistné na zdravotné poistenie (teda nemá povinnosť podať ani RZZP).
Príjmy na základe dohody patria medzi vyňaté príjmy - v zmysle zákona o zdrav. poistení.
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Ďakujem.
0 0
Luciz Luciz

Luciz je offline (nepripojený) Luciz

Dobrý deň prajem. Prosím poradí mi niekto, že ako je to v súčastnosti s prácou na dohodu a s prácou na polovičný úväzok?
Od júna pracujem na dohodu, rada by som si na začiatku roka podala danové priznanie, aby sa mi vrátila daň ktorú mi strhávali.
Aká je tam čiastka, ktorá sa nesmie presiahnuť, aby mi daň vrátili?
Pri akej čiastke za celý rok brutto mi daň naspäť nevrátia?
V súčastnosti rozmýšlam aj o práci, že by som išla pracovať na štyri hodiny denne, len neviem o aký typ pracovnej zmluvy mám žiadať. Či len na dohodu, alebo nejaký trvalý pracovný pomer, skrátený? Poradí mi niekto, čo je lepšie?
Som na rodičovskej dovolenke a štát by som žiadala o príspevok na jasle a ja by som išla na štyri hodiny pracovať niekam.
Teraz ma napadlo, že vlastne, ked ostanem pracovať aj na dohodu a nájdem si ešte nejakú prácu na tie štyri hodiny, tak budem musieť to uviesť v daňovom priznaní na začiatku roka? Ak to bude práca na nejaký polovičný úväzok, tak uvádza sa to tam a tiež sa to spočítava?
Vlastne čo by mi strhávali z tej práce kde by som robila každý deň 4 hodiny?? Daň? Nejaké odvody? Ostala by som aj nadalej poistencom štátu, alebo odvody by som si musela platiť sama, tým, že by som bola zamestnaná, pochybujem, že z tej polovičnej práce by mi niekto odvádzal niečo....
Mám strašne veľa otázok, neviem sa z toho nijak vysomáriť, vôbec tomu nechápem :-( hádam mi tu nejaký poradák poradí ;-) Budem rada, ked sa mi niekto ozve na môj príspevok.
Ďakujem krásne.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
naoza j veľa otázok, aspoň niečo
si na RD a chceš robiť, dieťa mať v škôlke a dostávať naň príspevok. Čím a do akej miery je to limitované, neviem, podmienky bud poznáš, alebo ti poradia iní.
práca na polovičný úväzok je s odvodmi, takže je to pre teba lepšie /opravujem na základe upozornenia, pôvodný text bol iný, ale aby som nezavádzala, rašej prepisujem/.
DPFO podávaš, ak chceš ty sama zo všetkých príjmov za rok 2011 na základe toho, že si vyžiadaš a dostaneš potvrdenia o príjme. Pochybujem, že ti ich niekto dá hned na začiatku roka. Môžeš tiež požiadať zamestnávateľa u ktorého si podpísala vyhlásenie k dani /podpísala si?/, aby ti urobi RZD-ročné zúčtovanie.
Ak si nikde nič nepodpísala, daň ti strhávali z brutto sumy, tak sa ti daň vráti vo výške 19% z 3600 EUR /len približne/, alebo z toho, čo si skutočne zarobila, ak si zarobila menej.
Daň ti vrátia až niekedy koncom apríla 2012, takže máš čas.
Ak sa zamestnáš po 1.1.2012, tak to už budú príjmy 2012 a budú podliehať dani v ďalšom roku.
Naposledy upravil KEJKA : 13.11.11 at 16:28 Dôvod: upravené, zmenené na základe ss
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Luciz Pozri príspevok
Dobrý deň prajem. Prosím poradí mi niekto, že ako je to v súčastnosti s prácou na dohodu a s prácou na polovičný úväzok?
Od júna pracujem na dohodu, rada by som si na začiatku roka podala danové priznanie, aby sa mi vrátila daň ktorú mi strhávali.
Aká je tam čiastka, ktorá sa nesmie presiahnuť, aby mi daň vrátili?
Pri akej čiastke za celý rok brutto mi daň naspäť nevrátia?ak základ dane, teda HM mínus odvody bude menšia, ako 3559,3
V súčastnosti rozmýšlam aj o práci, že by som išla pracovať na štyri hodiny denne, len neviem o aký typ pracovnej zmluvy mám žiadať. Či len na dohodu, alebo nejaký trvalý pracovný pomer, skrátený? Poradí mi niekto, čo je lepšie? lepšie je skrátený úvazok
Som na rodičovskej dovolenke a štát by som žiadala o príspevok na jasle a ja by som išla na štyri hodiny pracovať niekam.prečo o príspevok, teraz už môžeš poberať rodičovský príspevok aj mať trvalý prac. pomer
Teraz ma napadlo, že vlastne, ked ostanem pracovať aj na dohodu a nájdem si ešte nejakú prácu na tie štyri hodiny, tak budem musieť to uviesť v daňovom priznaní na začiatku roka? Ak to bude práca na nejaký polovičný úväzok, tak uvádza sa to tam a tiež sa to spočítava?áno
Vlastne čo by mi strhávali z tej práce kde by som robila každý deň 4 hodiny?? Daň? Nejaké odvody? Ostala by som aj nadalej poistencom štátu, alebo odvody by som si musela platiť sama, tým, že by som bola zamestnaná, pochybujem, že z tej polovičnej práce by mi niekto odvádzal niečo....ak budeš mať pracovnú zmluvu, budú ti strhavať odvody aj do ZP aj do SP
Mám strašne veľa otázok, neviem sa z toho nijak vysomáriť, vôbec tomu nechápem :-( hádam mi tu nejaký poradák poradí ;-) Budem rada, ked sa mi niekto ozve na môj príspevok.
Ďakujem krásne.
v texte
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre Luciz.... odvody pri riadnom PP (či už kratšom, alebo nie) závisia od výšky príjmu (nie od úväzku).
Z dohody ty - ako zamestnanec odvody neplatíš.
Čo sa týka daní .. daňové priznanie podáš zo všetkých príjmov (celosvetových) Možno ti výjde preplatok . resp môžeš požiadať zamestnávateľa o RZD (doložíš potrebné doklady).
A robiť môžeš, koľko len chceš .. správnejšie, koľko stíhaš
.. treba pohľadať, odpove na tvoje otázky tu už sú - napr popozeraj témy o RP - ale s novším dátumom ..
http://www.porada.sk/t179817-dobrovo...pevok+po+novom
http://www.porada.sk/t179213-rodicov...pevok+po+novom
http://www.porada.sk/t175858-ma-matk...pevok+po+novom
Naposledy upravil Katy a R : 13.11.11 at 17:16 Dôvod: pravopis a linky
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

ešte doplním, že ak vo firme podpíšeš vyhlásenie k dani z príjmov a tvoja hrubá mzda mínus odvody nebude vyššia ako 296,60 za mesiac, daň ti nezrazia
0 0
Luciz Luciz

Luciz je offline (nepripojený) Luciz

ewita888 Pozri príspevok
v texte
Ďakujem pekne za rady. Poberám rodičovský príspevok, no ak sa zamestnám na ten polovičný úväzok, tak si požiadam o zrušenie rodičovského príspevku a o priznanie preplatenia nákladov na jasle. Tak mi to vyjde lepšie a ked mi preplatia plnu sumu 270 eur, tak by som nemusela nič doplácať, keby som si nechala len rodičovský. To viem, toto som si študovala. Mne len isšlo o to, že ked budem pracovať na dohodu a súčasne aj na 4 hodiny denne v inej práci, tak či mi potom vrátia daň.
Nepodpísala som žiadne vyhlasenie k dani, takže danové si budem robiť sama.
Len ak teraz by som robila na ten polovičný úväzok, tak som chcela vedieť, že či sa to v danovom musí uvádzať.
Tým, že by už v praci za mna platili odvody, tak by som už nebola poistencom štátu?
Ak by som dala výpoved, tak ešte opätovne by som sa mohla prihlásiť ako poistenec štátu, že?
Kedže to štát platí až do troch rokov veku dieťaťa.
Ďakujem, som rada, že sa niekto našiel, kto mi s tým pomôže.
0 0
Luciz Luciz

Luciz je offline (nepripojený) Luciz

ewita888 Pozri príspevok
ešte doplním, že ak vo firme podpíšeš vyhlásenie k dani z príjmov a tvoja hrubá mzda mínus odvody nebude vyššia ako 296,60 za mesiac, daň ti nezrazia
Dakujem, no u jedného mám v hrubom cca 270 eur a u druhého by som mala cca 180 v hrubom. Takže dan mi budu zražať.
Tam kde budem mať tých cca 180 eur, tak tam by som to mohla podpísať? Lenže potom oni by mi robili danové? Uplne som mimo z toho :-(
0 0
Luciz Luciz

Luciz je offline (nepripojený) Luciz

Katy a R Pozri príspevok
pre Luciz.... odvody pri riadnom PP (či už kratšom, alebo nie) závisia od výšky príjmu (nie od úväzku).
Z dohody ty - ako zamestnanec odvody neplatíš.
Čo sa týka daní .. daňové priznanie podáš zo všetkých príjmov (celosvetových) Možno ti výjde preplatok . resp môžeš požiadať zamestnávateľa o RZD (doložíš potrebné doklady).
A robiť môžeš, koľko len chceš .. správnejšie, koľko stíhaš
.. treba pohľadať, odpove na tvoje otázky tu už sú - napr popozeraj témy o RP - ale s novším dátumom ..
http://www.porada.sk/t179817-dobrovo...pevok+po+novom
http://www.porada.sk/t179213-rodicov...pevok+po+novom
http://www.porada.sk/t175858-ma-matk...pevok+po+novom
Ďakujem, nezaujímala som sa o rodičovský, ani o žiadny príspevok súvisiaci s dieťaťom, ale o to, že či budem danové podavať z oboch prác a že pri akej sume sa mi už dan nevráti.
0 0
Luciz Luciz

Luciz je offline (nepripojený) Luciz

KEJKA Pozri príspevok
naoza j veľa otázok, aspoň niečo
si na RD a chceš robiť, dieťa mať v škôlke a dostávať naň príspevok. Čím a do akej miery je to limitované, neviem, podmienky bud poznáš, alebo ti poradia iní.
práca na polovičný úväzok je s odvodmi, takže je to pre teba lepšie /opravujem na základe upozornenia, pôvodný text bol iný, ale aby som nezavádzala, rašej prepisujem/.
DPFO podávaš, ak chceš ty sama zo všetkých príjmov za rok 2011 na základe toho, že si vyžiadaš a dostaneš potvrdenia o príjme. Pochybujem, že ti ich niekto dá hned na začiatku roka. Môžeš tiež požiadať zamestnávateľa u ktorého si podpísala vyhlásenie k dani /podpísala si?/, aby ti urobi RZD-ročné zúčtovanie.
Ak si nikde nič nepodpísala, daň ti strhávali z brutto sumy, tak sa ti daň vráti vo výške 19% z 3600 EUR /len približne/, alebo z toho, čo si skutočne zarobila, ak si zarobila menej.
Daň ti vrátia až niekedy koncom apríla 2012, takže máš čas.
Ak sa zamestnáš po 1.1.2012, tak to už budú príjmy 2012 a budú podliehať dani v ďalšom roku.
Dakujem, ešte ma napadlo, že aby sme sa rozumeli čo chcem, ide o to, že zarabam v hrubom mesačne cca 280 eur ako kedy a strhavaju mi 20%. Ja by som chcela potom na začiatku roka požiadať o potvrdenie, že mi dan strhavali a v akej výške a potom si do apríla podať danové a tie peniaze ktoré mi strhli by som chcela aby mi vrátili naspäť. Dúfam, že sa to dá a vrátia mi to v takej výške, v akej mi to strhol zamestnavatel, pretože robiť s pocitom, že mi tolko penazí strhnú a ja ich už nikdy neuvidím ma teda neláka. Robím od júna, no chcela by som si ešte pribrať dalsiu robotu, dalšie peniaze....
0 0
Načítať ďalšie