Zavrieť

Porady

Anglické komunikačné frázy

Pre tých, čo nemajú možnosť z akéhokoľvek dôvodu navštevovať kurz angličtiny a chceli by sa naučiť základné komunikačné frázy po anglicky, som sa rozhodla založiť túto tému.

Budem do nej postupne dopĺňať bežné frázy z každodenného života. Myslím si, že je efektívnejšie učiť sa celé frázy ako izolované slovíčka.

Úspešné štúdium všetkým "učeniachtivým"
Usporiadat
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Podla mna je to fajn, co robis, Meggi. Niekto ti tu kritizoval vyslovnost, myslel tym asi to, ze je to nepresne, ale nic si z toho nerob. Teda, nic ine sa tomu vytknut neda, takze to asi bolo toto.

Napr. tieto:
1, Good afternoon. (gud a:ftənu:n), pricom je to inac: [ɡʊd ɑ:ftə'nu:n](UK) alebo [ɡʊd æftə'nu:n](USA)
2, Good evening. (gud i:vniη) - [ɡʊd 'i:vnɪη]
3, What does "pen" mean? (uot daz pen mi:n) - [wɒt dʌz pɛn mi:n]
a tak dalej....

Rozhodol som sa otvorit samostatnu temu aby som pomohol ludom s citanim tej vyslovnosti. Ak sa niekto ma zaujem ucit po anglicky, neda sa to prepisovat ako 'vot daz pen mín' alebo vznikaju aj horsie veci, takze sa bude musiet naucit citat trochu fonetiky. Podobne ako ten, kto chce hrat na hudobnom nastroji sa musi naucit citat noty.
0 0
Slayer666 Slayer666

Meggi 1 Pozri príspevok
Napr. napíšem η = nosové n. No kým to nepočuješ, nevieš, čo za nosové n to je.
Pravda, ale dovolim si take tvrdenie, ze aj n a m su nosove. Ale n je dasnove, m obojperne a η makkopodnebne. Nosove su vsetky (aj nase ň) tieto hlasky, lisia sa miestom artikulacie. Ale to by samozrejme tiez nepomohlo nikomu tuna.

Takze mozno takto. V slovencine mame η v slove banka, gong atd., ale nemame ho pred samohlaskou alebo na konci slova, vzdy pred k,g.

Este by sa to dalo vysvetlit tak, ze η sa vyslovuje ako g, ale so zapojenim nosovej dutiny - ale tomu by asi tiez nikto nerozumel.
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Veľká vďaka Meggi1. Ale pre tých, ktorí by ešte sa trošku chceli zdokonaliť v angličtine alebo ešte viac o nej vedieť ponúkam súper stránku, z ktorej sa dá veľa naučiť
http://www.helpforenglish.cz/anglict...o-zacatecniky/
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

Slayer666 Pozri príspevok
Podla mna je to fajn, co robis, Meggi. Niekto ti tu kritizoval vyslovnost, myslel tym asi to, ze je to nepresne, ale nic si z toho nerob. Teda, nic ine sa tomu vytknut neda, takze to asi bolo toto.

Napr. tieto:
1, Good afternoon. (gud a:ftənu:n), pricom je to inac: [ɡʊd ɑ:ftə'nu:n](UK) alebo [ɡʊd æftə'nu:n](USA)
2, Good evening. (gud i:vniη) - [ɡʊd 'i:vnɪη]
3, What does "pen" mean? (uot daz pen mi:n) - [wɒt dʌz pɛn mi:n]
a tak dalej....

Rozhodol som sa otvorit samostatnu temu aby som pomohol ludom s citanim tej vyslovnosti. Ak sa niekto ma zaujem ucit po anglicky, neda sa to prepisovat ako 'vot daz pen mín' alebo vznikaju aj horsie veci, takze sa bude musiet naucit citat trochu fonetiky. Podobne ako ten, kto chce hrat na hudobnom nastroji sa musi naucit citat noty.
K výslovnosti na vysvetlenie, prečo nepoužívam Tebou uvedené znaky ʊ ɒ ʌ ɛ. Nechcela som už pridávať ďalšie "haky-baky" pre človeka, ktorý sa s takýmito znakmi výslovnosti stretá prvý raz. Aj tak má asi ťažkú hlavu z æ ə θ η, ktoré som uviedla. Pre začiatočníka poslúži u namiesto ʊ alebo a namiesto ʌ, atď., v tom rozdiel začiatočník nevidí, len ho zmätú ďalšie nezrozumiteľné šifry. Frázy sú totiž určené začiatočníkom, preto je tomu prispôsobený aj môj fonetický prepis.

Tebou založená nová téma na výslovnosť je fajn, máš to opísané naozaj precízne, kto si chce nacvičiť výslovnosť jednotlivých hlások, môže to urobiť podľa toho.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Slayer666 Pozri príspevok
Pravda, ale dovolim si take tvrdenie, ze aj n a m su nosove. Ale n je dasnove, m obojperne a η makkopodnebne. Nosove su vsetky (aj nase ň) tieto hlasky, lisia sa miestom artikulacie. Ale to by samozrejme tiez nepomohlo nikomu tuna.

Takze mozno takto. V slovencine mame η v slove banka, gong atd., ale nemame ho pred samohlaskou alebo na konci slova, vzdy pred k,g.

Este by sa to dalo vysvetlit tak, ze η sa vyslovuje ako g, ale so zapojenim nosovej dutiny - ale tomu by asi tiez nikto nerozumel.
Ďakujem za doplnenie k výslovnosti η.
0 0
martina101285 martina101285

martina101285 je offline (nepripojený) martina101285

Konečne niekoho napadlo napisat anglicke frazy. velmi si my s tymto pomohla. clovek sa slovicka nauci len horsie to je dat do vety to my robi najvacsi problem. dufam ze to budes robit dlhsie, ze ta nikto od tohto neodhovoril. este raz dakujem.
Chcela by som ta poprosit ci by si nemohla nabuduce napisat nejake frazy ked sa chce niekto objednat u lekara alebo sa spytat na cestu. dost by si my pomohla.
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

je to super, ešte by to chcelo pokračovať a nechať premazať tie zbytočné komentáre, ktoré ti môžu poslať cez SS, ak niečo treba.

Aspoň budem trochu slušnejší, alebo nikdy som sa neučil tieto základy, formality,... povedali sme si čau, a šlo sa pracovať.
Poznám strojársku technicku AJ, žiadne stavby viet , tak hadam už to bude lepšie
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Sorry, mesiac som tu nebola, tak som sem nepísala. Vidím aj nejaké reakcie, ďakujem za ne.
Tak idem pridať zas niekoľko ďalších fráz.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

martina101285 Pozri príspevok
Konečne niekoho napadlo napisat anglicke frazy. velmi si my s tymto pomohla. clovek sa slovicka nauci len horsie to je dat do vety to my robi najvacsi problem. dufam ze to budes robit dlhsie, ze ta nikto od tohto neodhovoril. este raz dakujem.
Chcela by som ta poprosit ci by si nemohla nabuduce napisat nejake frazy ked sa chce niekto objednat u lekara alebo sa spytat na cestu. dost by si my pomohla.
Dobre, tak teda budú ďalšie frázy u lekára a udávanie smeru
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Composite Pozri príspevok
je to super, ešte by to chcelo pokračovať a nechať premazať tie zbytočné komentáre, ktoré ti môžu poslať cez SS, ak niečo treba.

Aspoň budem trochu slušnejší, alebo nikdy som sa neučil tieto základy, formality,... povedali sme si čau, a šlo sa pracovať.
Poznám strojársku technicku AJ, žiadne stavby viet , tak hadam už to bude lepšie
Pozri, tie komentáre tu pokojne môžu zostať, ľudia vyjadrili svoj názor, veď kto nechce, nebude ich čítať a zameria sa iba na frázy.
A...idem pokračovať
0 0
Meggi 1 Meggi 1

At the doctor´s - U lekára

Can I see the doctor, please? (ken ai si: ðə doktə pli:z) - Môžem navštíviť lekára, prosím?
(Could I see ... ?) - Mohol by som navštíviť ... ?
Can I have an appoinment to see the doctor, please? (kən ai hæv ən ə´pointmənt tə si: ðə doktə pli:z) - Môžem sa objednať k lekárovi, prosím?
What are the doctor´s surgery hours? (uot a: ðə doktəz sə:džəri auəz) - Kedy sú ordinačné hodiny?

I feel ill. (ai fi:l il) - Cítim sa chorý.
I fainted. (ai feintid) - Odpadol som / Zamdlel som.
It hurts here. (it hə:ts hiə) - Tu ma to bolí.
I have a cold. (ai hæv ə kəuld) - Mám nádchu.
I have a cough. (ai hæv ə ko:f) - Kašlem.
I have a sore throat. (ai hæv ə so: θrəut) - Bolí ma hrdlo.
I have a headache. (ai hæv ə hedeik) - Bolí ma hlava.
I have a stomachache. (ai hæv ə staməkeik) - Bolí ma žalúdok.
I have a toothache. (ai hæv ə tu:θeik) - Bolí ma zub. / Bolia ma zuby.
I can´t move my leg / arm. (ai ka:nt mu:v mai leg / a:m) - Nemôžem pohnúť nohou / ramenom.
My ankle is swollen. (mai æŋkl iz suoulən) - Mám napuchnutý členok.

Go on a diet. (gəu on ə daiət) - Dodržujte diétu.
I´ll give you some medicine to take twice a day. (ail giv ju sam medsin tə teik tuais ə dei) - Dám vám liek na užívanie dvakrát za deň.
Put an elastic bandage on your ankle. (put ən i´læstik bændidž on jə æŋkl) - Dávajte si elastický obväz na členok.
Take these pills. (teik ði:z pilz) - Užívajte tieto pilulky / tabletky.
0 0
katka25 katka25

katka25 je offline (nepripojený) katka25

som rada,z e som objavila tuto temu. super !!! pridavam si ju ako stranku medzi oblubene si poklad meggi dufam, ze budes pokracovat. ja by som privitala nejake zauzivane frazy,ktore sa vysktuju v listoch, mailoch...lebo si dopisujems americankou a mam problem ako jej vyjadrit niektore myslienky.ja davam take tie vseobecne z ucebnic a ona mi pise uplne inaksie, ktore nepoznam.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Giving directions - Udávanie smeru

Excuse me, where´s the post office? (iksk´ju:z mi: ueəz ðə poust ofis) - Prepáčte, kde je pošta?
Excuse me, how do I get to the police station? (iksk´ju:z mi: hau du ai get tə ðə polis steišn) - Prepáčte, ako sa dostanem na políciu?
Can you show me the way to the railwy station, please? (kæn ju shəu mi: ðə uei tu ðə reiluei steišn pli:z) - Môžete mi ukázať cestu na železničnú stanicu, prosím?

Go straight along this street. (gəu əloŋ ðis stri:t) - Choďte rovno touto ulicou.
Go to the crossroads. (gəu tu ðə krosroudz) - Choďte ku križovatke.
Turn right. (tə:n rait) - Zabočte doprava.
Turn left. (tə:n left) - Zabočte doľava.
Take the first turning to the right / left. (teik ðə fə:st tə:niŋ tu ðə rait / left) - Zabočte do prvej ulice napravo / naľavo.
Go down / up this street. (gəu daun / ap ðis stri:t) - Choďte dole / hore touto ulicou.
Go to the end of this street. (gəu tu ði end əv ðis stri:t) - Choďte na koniec tejto ulice.
You can take a bus. (ju kən teik ə bas) - Môžete ísť autobusom.
You can go on foot. (ju kən gəu on fut) - Môžete ísť pešo.
1 0
Meggi 1 Meggi 1

katka25 Pozri príspevok
som rada,z e som objavila tuto temu. super !!! pridavam si ju ako stranku medzi oblubene si poklad meggi dufam, ze budes pokracovat. ja by som privitala nejake zauzivane frazy,ktore sa vysktuju v listoch, mailoch...lebo si dopisujems americankou a mam problem ako jej vyjadrit niektore myslienky.ja davam take tie vseobecne z ucebnic a ona mi pise uplne inaksie, ktore nepoznam.
Ďakujem
K tým frázam v listoch / mailoch: napíšem úvodnú a záverečnú frázu, obsah je to, o čom chceš písať.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Writing letters / e-mails (informal) - Písanie listov / emailov (neformálne)

Oslovenie:
Dear Sally (diə seli) - Milá Sally
Hi / Hello, Sally (hai / heləu seli) - Ahoj Sally

Úvod:

How are you? (hau ə ju) - Ako sa máš?
I haven´t written to you for a long time. (ai hævnt ritən tə ju fərə loŋ taim) - Dlho som ti nepísal.

Záver:
I must go now. (ai məst gəu nau) - Musím ísť. / Musím končiť.
Bye for now! (bai fə nau) - Nateraz ahoj!
Best wishes. (best uišiz) - So želaním všetkého najlepšieho.
0 0
Júlia Tanečková Júlia Tanečková
Vedel by niekto povedať, ako sa povie po anglicky "teším sa na Vašu skorú odpoved!
0 0
Slayer666 Slayer666

I am looking forward to hearing from you soon. - uz dost aj taka otrepana fraza

[aɪ əm 'lʊkiŋ 'fɔːwəd tə 'hɪəɹiŋ fɹəm ju 'su:n]
0 0
Júlia Tanečková Júlia Tanečková
Ešte by som potrebovala vedieť, ako sa po anglicky povie: "Chodili sme sa kúpať do mora. S priatelkou som chodila hrávať tenis."
Díky za odpoved
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

Júlia Tanečková Pozri príspevok
Ešte by som potrebovala vedieť, ako sa po anglicky povie: "Chodili sme sa kúpať do mora. S priatelkou som chodila hrávať tenis."
Díky za odpoved

Mýliš si tému, ale na prekladanie viet je tu iná tému, tu sú frázy, nejaké lekcie,...

prosím písať do správnej témy
0 0
Slovanka Slovanka

Slovanka je offline (nepripojený) Slovanka

Potrebovala by som kontext, ale ak sa jedná zvyk v minulosti, tak je tam dobré použiť "used to".

We used to go swimming in the sea. I used to go play tennis with my friend.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Pridať pochvalu