Zavrieť

Porady

Mandátna zmluva alebo zmluva o sporostredkovani?

Zdravim, prezeral som poradu, ale nenasiel som uspokojivu odpoved na moju otazku. Som živnostník a chcem nejakých obchodných zástupcov - nepodnikateľov. Nechcem mat nic s odvodmi ani nicim podobnym za tychto ludi. Je to mozne? Ako na to? Please radu :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Keďže zamestnať ich nechceš, tak si budú musieť vybaviť živnostenské listy aj oni. Všetko ostatné je len veľmi krátkodobé riešenie. A ty to chceš zrejme dlhodobejšie.
    Alebo potom kontaktovať tých, ktorí už ŽL majú.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    radorohal
    Zdravim, prezeral som poradu, ale nenasiel som uspokojivu odpoved na moju otazku. Som živnostník a chcem nejakých obchodných zástupcov - nepodnikateľov. Nechcem mat nic s odvodmi ani nicim podobnym za tychto ludi. Je to mozne? Ako na to? Please radu :-)
    Ale ty píšeš, že chceš ob.zástupcov-nepodnikateľov! V tom prípade musíš platiť odvody, alebo chceš podnikateľov(SZČO) a tí si platia odvody sami!
    Inú možnosť nevidím!

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    A ešte ma napadlo, skús si dať vo vyhľadávači Príkazná zmluva - ale ani tam som si nie istá!

    radorohal je offline (nepripojený) radorohal

    Clovek podnikajuci na internete ...viac radorohal
    Ouuu, No ja by som to najradsej urobil nejakou formou dohody o vykonani prace alebo cosi podobneho. Hlavne aby platenie nebolo na mne a aby mi nevznikala ziadna povinnost. To ci si uz zaplatia odvody oni, mi moze byt v podstate jedno. len neviem akym vztahom to ukotvit?

    Dadena je offline (nepripojený) Dadena

    Dadena
    Urob si mandátnu zmluvu v zmysle Obchodného zákonníka (§ 566) a uzatvor ju so SZČO. Ale pozor musia mať ešte s niekým iným obdobnú zmluvu, pretože akonáhle budeš ich jediný "platiteľ" stávajú sa ich príjmy príjmami zo závislej činnosti, nakoľko sú v podstate závislý len od tvojej "výplaty" a potom si povinný odvádzať za nich odvody ako za zamestnancov. Predmetom zmluvy sa mandatár zaviaže, že pre mandanta na jeho účet zariadi za odplatu obdocné záležitosti, v ďalšom bode potom špecifikuješ o aké obchodné záležitosti ide.

    SIRIUS je offline (nepripojený) SIRIUS

    SIRIUS
    Mam taky isty problem. Pokial uzavries akukolvek zmluvu na zaklade Obch zak. mal by mat minimalne zivnost a musis ho prihlasit do socialky a platit za neho odvody 0,8%. Prikazna zmluva je na zaklade Obcian. zak. a tu ty nemozes podpisat. Problem je v tom ze pri takychto obch. zastupcoch je dost velka fluktuacia. Takze nebudes robit nic ine iba prihlasovat a odhlasovat na socialku. AK niekto tento problem vyriesi prosim o odpoved na blas@post.sk

    Dadena je offline (nepripojený) Dadena

    Dadena
    Nerozumiem tomu, prečo by mal platiť podnikateľ za SZČO, s ktorou má uzatvorenú mandátnu zmluvu v zmysle OZ 0,8 % - čiže úrazové poistenie.

    Dadena je offline (nepripojený) Dadena

    Dadena
    Ale to len v prípade, že má s ním uzatvorenú buď dohodu o vykonaní práce alebo v prípade študenta dohodu o brigánickej činnosti. SZČO si odvody do Sociálnej poisťovni hradí sama.

    SIRIUS je offline (nepripojený) SIRIUS

    SIRIUS
    Netreba ho ani prihlasit do socialky?
    V niektorom z poradcov je tento problem rieseny. "366. Moznost uzavriet zmluvu o dielo s obcanom"(neviem cislo poradcu) kde sa vsak nepise ci musim obcana aj prihlasit alebo nie

    Dadena je offline (nepripojený) Dadena

    Dadena
    Zmluvu o dielo rieši Obchodný zákonník, kde sú obchodné vzťahy a nie pracovnoprávne v zmysle Zákonníka práce. Nechcem niekoho zavádzať, ale nevidím dôvod prečo by mal podnikateľ (a je to jedno či to je s. r. o., a. s.) nahlasovať niekoho s kým má uzatovený iný právny vzťah ako pracovnoprávny do Sociálnej poisťovni. Ak by ste však zistili nejaký právny nárok na túto vec, rada sa to dozviem.

    radorohal je offline (nepripojený) radorohal

    Clovek podnikajuci na internete ...viac radorohal
    Aha takze vlastne mam len jednu moznost ako neplatit a to zamestnat zivnostnika? :-(
    Ja som skor myslel na ludi co maju zamestnanie a ja by som trebars s nimi podpisal dohodu o vykonani prace a o odvod by sa starali oni sami. Vek kua musi to nejak ist ci nie? :-(

    SIRIUS je offline (nepripojený) SIRIUS

    SIRIUS
    Asi tak. Mozes ist iba podla obch zak. A na jeho zaciatku je definovane ze mozes iba s fyzickou alebo pravnicou osobou. Radil som sa s pravnikmi aj uctovnikmi, kazdy mi povedal nieco ine -Mandatna zmluva, Prikazna zmluva, Zmluva o dielo, Dohoda o vykonani prace, Nepomenovana zmluva apod. NAjlepsie asi bude sa ist poradit na danovy urad alebo socialku, ale podla mna bude ich odpoved jednoznancna

    radorohal je offline (nepripojený) radorohal

    Clovek podnikajuci na internete ...viac radorohal
    NO PRAVE SOM SA INFORMOVAL U JEDNEHO CHLAPIKA CO ROBI PODOBNE VECI AKO JA A ON SVOJICH OBCHODNYCH ZASTUPCOV MA NA DOHODU O VYKONANI PRACE- A NEPLATI NIC :-)

    Ervin je offline (nepripojený) Ervin

    Ervin
    doporučujem naštudovať aspoň základnú legislatívu, alebo radšej nepodnikať:-)))
    do úvahy prichádza zamestnávanie nepodnikateľa na mandátnu zmluvu cez § 262 Obchodného zákonníka, nejde vtedy o závislú činnosť- to je názor ktorý je dosť častý, pozri aj "návod" Dr. Benčíka na etrend.sk, ale ja zastávam konzervatívny názor, ktorý asi neprávnikov moc nepoteší. Ide o to, že ak na sústavnú prácu, ktorá má závislý charakter, použijeme typy zmlúv podľa Obchodného resp. Občianskeho zákooníka, je to obyčajné obchádzanie zákona, t.j. Zákonníka práce, každý si musí zvážiť možné právne dôsledky...Ak naozaj chceš do toho ísť je známy tzv. švarc systém zamestnávania nepodnikateľa cez príkaznú zmluvu, resp. mandátnu zmluvu na základe voľby Obchdoného zákonníka cez § 262 Obch. z., kedy myslím netreba platiť ani odvody, ani daň, čiže niečo úpne "ideálne" :-)))) Myslím, že ani s Inšpektorátom práce by zásadné problémy nemali byť. veď podnikanie treba "stimulovať".....
    Naposledy upravil Ervin : 26.05.05 at 14:15

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Podporujem Ervina v jeho názore o "obchádzaní" niečoho ... ale keď še dá, tak še dá.
    Akákoľvek zmluva z vyššie spomínaných (a to je jedno, či podľa obch. alebo obč. zákonníka) je možná. Tá "závislosť" podľa môjho názoru v prípade obchodného zástupcu nie je silná. On bude vykonávať práce, ktorými ho síce poveríš napr. v mandátnej zmluve, ale sám a bude niesť aj zodpovednosť za svoju činnosť, ktorá sa zmluvne ustanoví.
    Ale ak bude vykonávať nejaké služby pravidelne a nie jednorázovo a ty ho budeš vyplácať (na zmluvu alebo faktúru) - tak musí mať živnolist, inak sa jedná o neoprávnené podnikanie.
    A čo sa týka toho kamaráta čo má pracovníkov na DVP - tak v prípade opakujúcich sa činností to nie je v poriadku. Ja pre vysvetlenie vždy dávam príklad, že dohoda o vykonaní práce je v podstate zmluvou o dielo medzi zamestnávateľom a zamestnancom. A pravidelne sa opakujúce práce nám síce môžu nadeliť prašule, ale dielo nevytvoria.

    Ervin je offline (nepripojený) Ervin

    Ervin
    ono je to téma na ktorú sa dá písať mnoho.....

    každá zmluva je možná, ak sa zákonu neprieči alebo ho neobchádza, v zásade nevidím problém, ak by dotyční boli živnostníkmi- odporúčal by som zmluvu o obchodnom zastúpení, ktorá je upravená špeciálne- konkrétnejšie pre daný typ obchodného vzťahu, ako napr. zmluva mandátna.

    teraz ma napadlo, že ak by aj dotyční nemali živnolist a mali by aj nejaký kontrakt v zmysle ObZ, nemusel by mať rado problém pokiaľ ide o neoprávnené podnikanie, problém by bol medzi živnoúradom a takýmto "zamestnancom".

    Problém "zamestnávania na živnosť" a "švarc systému" je podľa mňa o hranici medzi nerešpektovaním pravidiel a ich šikovným využívaním resp. kľučkovaním medzi nimi. Otázka je či potom, nie sú diskriminovaní podnikatelia, ktorí zamestnávajú "cez Zákonník práce"....a platia.....:-)))))

    ak teda rado nechce platiť mal by mať zmluvu podľa ObZ s podnikateľmi.....vychádza mi ako právne čisté riešenie zmluva o obchodnom zastúpení medzi ním ako podnikateľom a obch. zástupcom ako podnikateľom ako SZČO, vybaviť živnolist pre fyz. osoby ako obchodných zástupcov nie admin. ani finančný problém
    Naposledy upravil Ervin : 26.05.05 at 15:24
    Ervin: doporučujem naštudovať aspoň základnú legislatívu, alebo radšej nepodnikať:-)))

    Ervin, ako mozes napisat taky silny statement a hned za tym zadelit vetu: "do úvahy prichádza zamestnávanie nepodnikateľa na mandátnu zmluvu cez § 262 Obchodného zákonníka"? Na ktorej pravnickej fakulte si studoval?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.