Zavrieť

Porady

Ako sa dostať k peniazom z DDP (III.pilier)

Dobrý deň,
prešla som príspevky na PORADE, ale nenašla som to, čo som hladala, preto sa chcem spýtať či má niekto skúsenosti s vypovedaním zmluvy s DDP?
Mala som uzatvorenú zamestnaneckú zmluvu s DDP Stabilita (vtedy to bolo ešte doplnkové dochodkové sporenie) od februára 2003. Prispivala som aj ja aj zamestnávateľ do februára 2008. Od marca som SZČO a na DDS platiť nechcem (aspoň zatial). Dnes som dostala výpis z osobného účtu a zistila som že na poplatkoch som zaplatila 1500 Sk. Tj perobila som, a ak zlá fin. situácia bude pretrvávať, ta po čase siahnu aj na usporené peniaze, nie len na výnosy.
Preto by som sa chcela spýtať, ako sa dostať k usporeným peniazom, či má niekto skúsenosti s touto DDS, alebo aj s inou? PORADTE mi prosím.
VĎAKA
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    S touto DDS nemám skúsenosti, ale mám s inou - Tatry Sympatia. Vlani som požiadala o vyplatenie finančných prostriedkov a zrušenie sporenia. Do dvoch mesiacov som mala peniaze na účte. Lenže ja som si platila sama bez zamestnávateľa. Tebe keď vyplatia, tak iba to, čo si tam vložila Ty. Čo tam vložil zamestnávateľ, to Ti nevyplatia.Treba ísť do ich pobočky a požiadať o zrušenie účtu a dohodnúť sa s nimi.

    dida2 je offline (nepripojený) dida2

    dida2
    Dobrý večer,

    ja si chcem tiež zrušiť toto sporenie, konkrétne v Tatry-Sympatia, pretože na tento účet už viac ako jeden rok neprispievam a ani zamestnávateľ a podľa mňa je zbytočné tam držať peniaze, keď sú také mizerné výnosy. Bojím sa iba toho, aby celá nasporená suma od zamestnávateľa neprepadla v prospech DDP. Nemá s tým niekto skúsenosti?

    Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

    Darina1234
    Ja som dnes bola osobne v pobočke, som podobny pripad ako ty, len ja som skončila trvaly pracovny pomer a stala sa SZCO a neplatim si DDP, pracovnička mi povedala, že musim čakat do veku 50 rokov. Ale zajtra ešte raz pojdem a budem žiadať zrušenie DDP, uvidim, čo mi povie, potom sa ozvem.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    wagner Pozri príspevok
    S touto DDS nemám skúsenosti, ale mám s inou - Tatry Sympatia. Vlani som požiadala o vyplatenie finančných prostriedkov a zrušenie sporenia. Do dvoch mesiacov som mala peniaze na účte. Lenže ja som si platila sama bez zamestnávateľa. Tebe keď vyplatia, tak iba to, čo si tam vložila Ty. Čo tam vložil zamestnávateľ, to Ti nevyplatia.Treba ísť do ich pobočky a požiadať o zrušenie účtu a dohodnúť sa s nimi.
    Mám otázku: Sporila si si aspoň 10 rokov? A ak nie, nemusela si dodaniť to, čo si si uplatňovala po minulé roky ako nezdaniteľnú sumu?
    Ja som v podobnej situácii, už som o tom písala v inej téme a stále nemám v tom jasno. Sporím si 8 rokov ako SZČO a teraz som išla do predčasného dôchodku. Z pohľadu DDP si poistenie zrušiť môžem okamžite, len neviem, ako je to z daňového pohľadu, keďže si nesporím ešte 10 rokov. Nemáte s tým niekto skúsenosti?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    V súvislosti s DDP si treba v prvom rade ozrejmiť, či doplnkové dôchodkové poistenie bolo uzatvorené ešte podľa zákona č.123/1996 Z.z. o doplnkovon dôchodkovom poistení, alebo už podľa nového zákona...
    Ďalej súčasťou podpísanej zmluvy je i dávkový plán, kde sú dané i podmienky a formy výplaty jednotlivých dávok a vznik nároku na ne...
    Nie je mi známa skutočnosť, prečo by sa nemala vyplatiť časť, čo tam vložil zamestnávateľ.
    Čo sa týka zdanenia, tak dávky DDP sú príjmom z kapitálového majetku, ktoré zdaní vyplácajúca doplnková dôchodková poisťovňa zrážkovou daňou...
    Druhá vec je, či predčasnou výplatou neboli porušené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane ( napr. zrušenie zmluvy zo strany zamestnanca bezdôvodne, vyplatenie odstupného pred dovŕšením 55. roku života a podobne ), ktoré si sporiteľ uplatňoval počas svojho prispievania. V prípade nedodržania zmluvných podmienok a výplaty je preto povinnosť uplatnenú nezdaniteľnú časť dodaniť....

    Majkas je offline (nepripojený) Majkas

    Majkas
    Ešte možem poradit napisat otazku priamo na príslušnú DDS-ku, (na centrále sú niekedy "viac informovaní"),pretože oni konkretne odpovedia na vašu zmluvu ake su možnosti. Aj tak može byt, že si možno vybrat teraz 50% formou predčasného dochodku, to naozaj zaleží od dátumu kedy sa zmluva uzatvárala podla akého zákona.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Darina1234 Pozri príspevok
    Ja som dnes bola osobne v pobočke, som podobny pripad ako ty, len ja som skončila trvaly pracovny pomer a stala sa SZCO a neplatim si DDP, pracovnička mi povedala, že musim čakat do veku 50 rokov. Ale zajtra ešte raz pojdem a budem žiadať zrušenie DDP, uvidim, čo mi povie, potom sa ozvem.
    Darinka napíš ako si pochodila, mám ten istý prípad, ale do 50tky čakať teda nemienim ďakujem.

    dad111 je offline (nepripojený) dad111

    Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac dad111
    Zial je to smutne, ale je to tak. Aj aj som mal DDP III.pilier. Priznavam, ze uz pri podpise mi bolo jasne, ako je to so zrusenim a predcasnym vybratim vlozeneho. Jasne som mal napisane, ze mozem kazdych 12 mesiacov vybrat vsetko ulozene za posledny rok. Ti co tak robili mali aspon na vianoce male prilepsenie. Ak do 50 rokov veku poziadam o vyplatenie, dostanem len to, co som vlozil ja. Prispevky od zamestnavatela dostanem az po 50-ke. Nemozem vsak preglgnut a zabudnut ako slubovali obrovske zhodnotenie a co ja viem, co este ine. Pravda je ale ina. Zhodnotenie mizive, dokonca minuly rok strata, sice s krasnym listom, ktory vsetko vysvetluje. Samozrejme dalsie sluby ako v buducnosti zbohatneme. Zial, aj ten papier je tak nekvalitny, ze ani na to na co sa papier pouzit da vzdy nejde. Su to teda podvodnici. Presne taki, ako dnes nahovaraju na zbohatnutie v II. pilieri.

    Zsuzsu68 je offline (nepripojený) Zsuzsu68

    Zsuzsu68
    Som zvedavá, ako pochodí Darinka. Ja bohužial som z mesta, kde Stabilita nemá pobočku, tj osobne tam neviem ísť (časovo by to bolo veĺmi náročné). V zmluve mám že odstupné mi vyplatia len vo výške, čo som si tam nasporila ako zamestnanec. tj peniaze, ktoré tam vložil zamestnávateľ, prepadnú spoločnosti, resp.mi vyplatia po 50-ke? S otázkou priamo na túto DDS-ku nemám dobré skúsenosti, takže čakám a som zvedavá čo Darinke povedia po osobnej návšteve.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Ja som tiež uzatvárala zmluvu podľa starého zákona a keďže mi peniaze vyplatili vlani, tak to dodaním tento rok. Počítala som s tým, lebo tento rok som od mája nezamestnaná, tak DÚ aj pri dodanení nebudem musieť nič vrátiť . Dodaniť to mám do troch rokov po zániku poistenia. Takže akurát som to vystihla.Tiež som platila iba 5 rokov a čo sa týka veku, tak ten som ja našťastie splnila. Takže pri mne DDS-ka zákon neporušila.

    rp135 je offline (nepripojený) rp135

    rp135
    Ja by som sa chcel spytat ,ci mi bude pri vypovedani zmluvy vyplatenych 80% z nasporenej sumy ,ked som zmluvu uzatvaral v januari 2006. Dakujem za akukolvek odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.