Zavrieť

Porady

predaj auta - SZČO predáva súkromnej osobe

Manžel je SZČO, kúpil v 08/2008 automobil za 130 000 Sk od inej SZČO (tento už bol u inej SZČO odpísaný). Môže si on opäť uplatniť odpisy? Predpokladám, že áno a že tento rok by si uplatnil 1/4 obstarávacej ceny.
Chcel by ho predať súkromnej osobe.
Je výhodnejšie ho predať tento rok alebo v januári budúceho roka? Logika mi hovorí, že na budúci rok, aby si mohol uplatniť tento rok ešte odpis.
Má možnosť ho predať za nákupnú cenu, tj 130 000 Sk. Musí zdaniť celú túto čiastku, keď ho bude predávať? Pripadá mi to nelogické, keď zaň toľko zaplatil, aby to všetko zdanil, keď jeho zisk z celej transakcie je nulový a to, že to auto kúpil, si nemôže dať celé do výdavkov, ale len 1/4 vo forme odpisu.
Účtuje v JÚ.
Ďakujem za vysvetlenie.

Daniela
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

danielik76 Pozri príspevok
Manžel je SZČO, kúpil v 08/2008 automobil za 130 000 Sk od inej SZČO (tento už bol u inej SZČO odpísaný). Môže si on opäť uplatniť odpisy? Predpokladám, že áno a že tento rok by si uplatnil 1/4 obstarávacej ceny.
Chcel by ho predať súkromnej osobe.
Je výhodnejšie ho predať tento rok alebo v januári budúceho roka? Logika mi hovorí, že na budúci rok, aby si mohol uplatniť tento rok ešte odpis.
Má možnosť ho predať za nákupnú cenu, tj 130 000 Sk. Musí zdaniť celú túto čiastku, keď ho bude predávať? Pripadá mi to nelogické, keď zaň toľko zaplatil, aby to všetko zdanil, keď jeho zisk z celej transakcie je nulový a to, že to auto kúpil, si nemôže dať celé do výdavkov, ale len 1/4 vo forme odpisu.
Účtuje v JÚ.
Ďakujem za vysvetlenie.

Daniela
Ak je on tvoj manžel - odpisy si môže uplatniť zo vstupnej ceny, čo je kúpna cena 130.000 Sk. Ak bude mať MV v obchodnom majetku ku 31.12.2008, môže si uplatniť daňový odpis vo výške 1/4 vstupnej ceny.

Ako daňový výdavok pri predaji si uplatní zostatkovú cenu :
§19 Zákona o dani z príjmov

(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

Pri odpovedi som odhliadla od účtovných odpisov .
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

danielik76 Pozri príspevok
Manžel je SZČO, kúpil v 08/2008 automobil za 130 000 Sk od inej SZČO (tento už bol u inej SZČO odpísaný). Môže si on opäť uplatniť odpisy? Áno. Predpokladám, že áno a že tento rok by si uplatnil 1/4 obstarávacej ceny. Áno.
Chcel by ho predať súkromnej osobe.
Je výhodnejšie ho predať tento rok alebo v januári budúceho roka? Logika mi hovorí, že na budúci rok, aby si mohol uplatniť tento rok ešte odpis.
Má možnosť ho predať za nákupnú cenu, tj 130 000 Sk. Musí zdaniť celú túto čiastku, keď ho bude predávať? Pripadá mi to nelogické, keď zaň toľko zaplatil, aby to všetko zdanil, keď jeho zisk z celej transakcie je nulový a to, že to auto kúpil, si nemôže dať celé do výdavkov, ale len 1/4 vo forme odpisu.
Účtuje v JÚ.
Ďakujem za vysvetlenie.

Daniela
Cena, za ktorú auto predá, je zdaniteľný príjem. Ak auto predá tento rok, nemôže si uplatniť odpis, takže do VOZD dá ZC, čo je vlastne v tomto prípade aj OC. Ak predá auto na budúci rok, tak si v roku 2008 môže uplatniť odpis vo výške 1/4 z OC a v roku 2009 neuplatní odpis, ale ZC zahrnie do VOZD...
0 0
danielik76 danielik76

danielik76 je offline (nepripojený) danielik76

Áno, "on" je manžel, čiže SZČO, ktorá automobil kúpila a chce ho predať.
Ďakujem za rýchlu odpoveď. V podstate sme ešte nikdy v majetku firmy nemali nič, čo by sa odpisovalo, takže som to o tej ZC a VOZD nevedela,
Daniela
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

potrebujem poradit, ide o predaj firemného motocykla(používaný na prenájom), ktorý ešte nebol doodpisovaný. Predáva ho FO,ktorá vedie jednoduché účto, súkromnej osobe, na súkromné účely. Mám vystaviť faktúru? Chcem vedieť akým sposobom sa to zaúčtuje, či sa vo faktúre uvádza aj DPH, a čo so zostávajúcimi odpismi??Zostatková cena je cca 78,000 Sk - môžem ju predať napr.za 5000 nakoľko je vo veľmi zlom technickom stave?

Za odpoveď ďakujem.
Naposledy upravil Maxinka : 09.01.09 at 12:00
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
potrebujem poradit, ide o predaj firemného motocykla(používaný na prenájom), ktorý ešte nebol doodpisovaný. Predáva ho FO,ktorá vedie jednoduché účto, súkromnej osobe, na súkromné účely. Mám vystaviť faktúru? Chcem vedieť akým sposobom sa to zaúčtuje, či sa vo faktúre uvádza aj DPH, a čo so zostávajúcimi odpismi??Zostatková cena je cca 78,000 Sk - môžem ju predať napr.za 5000 nakoľko je vo veľmi zlom technickom stave?

Za odpoveď ďakujem.
prosíííím,prosíím
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Maxinka Pozri príspevok
potrebujem poradit, ide o predaj firemného motocykla(používaný na prenájom), ktorý ešte nebol doodpisovaný. Predáva ho FO,ktorá vedie jednoduché účto, súkromnej osobe, na súkromné účely. Mám vystaviť faktúru? Chcem vedieť akým sposobom sa to zaúčtuje, či sa vo faktúre uvádza aj DPH, a čo so zostávajúcimi odpismi??Zostatková cena je cca 78,000 Sk - môžem ju predať napr.za 5000 nakoľko je vo veľmi zlom technickom stave?

Za odpoveď ďakujem.
Vystavíš faktúru aj s DPH. Pri kúpe ste zrejme uplatnili dph na vstupe. Celá zostatková hodnota ide do výdavkov, a predajná cena do zdaniteľných príjmov.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ak je FO SZČO platiteľ DPH, tak predaj majetku podlieha zdaneniu daňou z pridanej hodnoty. V zmysle § 8 Zákona o DPH ide o predaj tovaru, takže má povinnosť vystaviť faktúru.
Daňová zostatková cena je v plnej výške daňovým výdavkom (§19 ods.3 písm.b/ Zákona o dani z príjmov).
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Dobrý deň - potrebujem poradiť - som SZČO - mám auto, kde posledný rok si uplatním odpisy a auto je v evidencii majetku. Ak ho chcem predať sebe ako fyzickej osobe - čo s tým - vyberiem ho z evidencie majetku a predám ho za akú cenu - trhovú alebo akú chcem .. napri za 5000 sk - prerátam na euro. a táto suma v mojej živnosti ide do daňového základu alebo je do príjem, ktorý nejde do daňového základu ....
Tento rok mám posledný odpis ... je to dobré urobiť až v roku 2009. Ak to urobím v roku 2008 - viem si uplatniť odpis keď ho predám v decembri 2008 - potom môžem odpis uplatniť iba za 11 mesiacov...
Ďakujem za radu
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

mak Pozri príspevok
Dobrý deň - potrebujem poradiť - som SZČO - mám auto, kde posledný rok si uplatním odpisy a auto je v evidencii majetku. Ak ho chcem predať sebe ako fyzickej osobe - čo s tým - vyberiem ho z evidencie majetku a predám ho za akú cenu - trhovú alebo akú chcem .. napri za 5000 sk - prerátam na euro. a táto suma v mojej živnosti ide do daňového základu alebo je do príjem, ktorý nejde do daňového základu ....
Tento rok mám posledný odpis ... je to dobré urobiť až v roku 2009. Ak to urobím v roku 2008 - viem si uplatniť odpis keď ho predám v decembri 2008 - potom môžem odpis uplatniť iba za 11 mesiacov...
Ďakujem za radu
Odpis vieš uplatniť, ak je auto v majetku k 31.12.2008. Auto nevieš predať sám sebe. Preradíš ho z evidencie majetku do osobného užívania.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

mak Pozri príspevok
Dobrý deň - potrebujem poradiť - som SZČO - mám auto, kde posledný rok si uplatním odpisy a auto je v evidencii majetku. Ak ho chcem predať sebe ako fyzickej osobe - čo s tým - vyberiem ho z evidencie majetku a predám ho za akú cenu - trhovú alebo akú chcem .. napri za 5000 sk - prerátam na euro. a táto suma v mojej živnosti ide do daňového základu alebo je do príjem, ktorý nejde do daňového základu ....
Tento rok mám posledný odpis ... je to dobré urobiť až v roku 2009. Ak to urobím v roku 2008 - viem si uplatniť odpis keď ho predám v decembri 2008 - potom môžem odpis uplatniť iba za 11 mesiacov...
Ďakujem za radu
Podčiarknutý by bol účtovný odpis, v prípade, že MV nebude k 31.12.2008 v obchodnom majetku, daňový odpis bude NULA.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ak s.r.o. predala auto 31.12.2008 (fa - dát.vystavenia 31.12.2008), máme nárok na odpisy alebo je lepšie vystaviť faktúru 1.1.2009 ?

Ak bolo auto M1 kúpené na lizing, faktúru potom vystavujem bez dph ?
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Ďakujem za odpoveď - teda auto predám v roku 2009, aby som si mohla uplatniť posledný rok odpisy v roku 2008. A za akú cenu môžem predať - trhovú alebo akú chcem ...
a druhý dotaz ak ho predám - príjem z predaja auta je príjem, ktorý mi ide do živnosti - do daňového základu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mak Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď - teda auto predám v roku 2009, aby som si mohla uplatniť posledný rok odpisy v roku 2008. A za akú cenu môžem predať - trhovú alebo akú chcem ...
a druhý dotaz ak ho predám - príjem z predaja auta je príjem, ktorý mi ide do živnosti - do daňového základu.
Ak si mal auto v majetku ako živnostník, sám sebe ho nepredávaš. Vyradíš ho z majetku - a je tvoje. Ak by si ho do 5 rokov od vyradenia chcel predať inej osobe, príjem z predaja podlieha zdaneniu.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mak Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď - teda auto predám v roku 2009, aby som si mohla uplatniť posledný rok odpisy v roku 2008. A za akú cenu môžem predať - trhovú alebo akú chcem ...
a druhý dotaz ak ho predám - príjem z predaja auta je príjem, ktorý mi ide do živnosti - do daňového základu.
Sám sebe auto nemôžeš predať. Jednoducho to auto vyradíš z evidencie obchodného majetku a to je všetko čo musiš urobiť.
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Ďakujem za odpoveď
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
jess Pozri príspevok
Ak bolo osobné auto kúpené na lizing, faktúru pri jeho predaji potom vystavujem bez dph ? Predávajúci je platcom dph.
posúvam
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jess Pozri príspevok
posúvam
Bez. Spôsob nadobudnutia nie je rozhodujúci z hľadiska možnosti uplatnenia DPH. Snáď si si neuplatnila DPH z toho leasingu.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
smith Pozri príspevok
Bez. Spôsob nadobudnutia nie je rozhodujúci z hľadiska možnosti uplatnenia DPH. Snáď si si neuplatnila DPH z toho leasingu.
... nie, niééééé, neuplatnila som si .... len som sa chcela utvrdiť v názore. Viem , že pri kúpe osobného auta aj pri prenájme osobného auta nie je nárok na odpočet DPH. Vďaka.
0 0
AUTOUNION AUTOUNION

AUTOUNION je offline (nepripojený) AUTOUNION

Rada by som sa opýtala, účtovne mám odpísané osobné auto ak ho chcem oficiálne predať, kde, alebo kým by som ho mala dať oceniť aby to nebolo spochybniteľné niekedy daňovým úradom ? Autobazárom, alebo je lepšie značkovým servisom, nakoľko súdny znalci sú dosť drahý.
Ďakujem Aďa
Naposledy upravil AUTOUNION : 22.01.09 at 12:46
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
veronikasad Pozri príspevok
Ak si mal auto v majetku ako živnostník, sám sebe ho nepredávaš. Vyradíš ho z majetku - a je tvoje. Ak by si ho do 5 rokov od vyradenia chcel predať inej osobe, príjem z predaja podlieha zdaneniu.

Ahojte , nadviažem na tému. Mal som autom M1 v podnikaní. Preradil som ho do osobneho užívania a následne po roku som ho predal. Z akej ceny MV budem platit dan z príjmu ? Nebolo ani doodpisované.
Uz nemam príjmy z §6. Len vyňaté....
Ďakujem, Martin
0 0
Načítať ďalšie