Zavrieť

Porady

Povinnosť registratúry sa posúva!!!

Práve skončili Televízne noviny na Markíze - povinnosť registratúry sa posúva o dva roky! Hurá!

Dopĺňam príspevok o informácie zo stránky MV.
Richard:
Termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov na schvaľovanie sa predĺži o dva roky


Ministerstvo vnútra v najbližších dňoch predloží návrh novely vyhlášky, ktorá termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov stanoví na 30. jún 2007. Všetky povinné subjekty teda budú mať vypracovanie a schválenie svojich registratúrnych plánov a poriadkov ďalšie dva roky O úplnom zrušení registratúrnych povinností pre podnikateľské subjekty ministerstvo vnútra neuvažuje.

Zákon o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým i fyzickým osobám ukladá povinnosť vypracovať si registratúrny plán a registratúrny poriadok. S ohľadom na množstvo pôvodcov registratúry aj na obmedzené možnosti štátnych archívov sme termín podania registratúrnych poriadkov vykonávacou vyhláškou č. 628/2002 určili až na 30. jún 2005. Pôvodcovia registratúry teda mali na splnenie tejto povinnosti dva a pol roka. Väčšina z nich však tento čas nevyužila.

Ministerstvo vnútra sa preto situáciu rozhodlo riešiť metodickým pokynom pre samostatne podnikajúce fyzické osobyživnostníkov. Spolu s ďalšími pomôckami pre pôvodcov registratúry z rôznych oblastí je dostupný na internete. Živnostníci preto nemusia predkladať svoje registratúrne plány a poriadky na schválenie, ak pri ich tvorbe postupovali podľa metodického návodu vypracovaného odborníkmi z MV SR. Tento metodický návod je najjednoduchšou formou registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Ak sa však živnostník od neho výrazne odkloní, musí si ho nechať schváliť.

Povinnosť používať registratúrny poriadok nie je nová. Predtým sa nazýval spisovým či kancelárskym poriadkom, jeho súčasťou bol aj skartačný poriadok. Novinkou je len to, že dnes si tento poriadok musí vydať každý pôvodca registratúry, a to so súhlasom štátneho archívu ako garanta vecnej správnosti.

Ministerstvo vnútra trvá na tom, aby pôvodcovia registratúry viedli nielen účtovné a daňové záznamy podľa príslušných zákonov, ale aj aj ďalšie registratúrne záznamy. Tie sú z hľadiska informácií veľmi dôležité nielen z hľadiska dokumentárneho či historického, majú tiež význam napríklad pri objasňovaní trestnej činnosti. Preto je potrebné, aby sa správa záznamov u každého pôvodcu registratúry riadila určitými pravidlami. Práve tie stanovuje registratúrny poriadok. O činnosti akéhokoľvek subjektu - aj z hospodárskej sféry - sa historik mapujúci hospodárske dejiny 20. a 21. storočia v Slovenskej republike napríklad o 200 rokov dozvie iba zo zachovaných dokumentov.
Naposledy upravil Richard : 27.05.05 at 07:30
Usporiadat
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

huráááááá, hurááááááááá

a slááááááva, všetkým takýmto super byrokratickým zákonom
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
O jednu starosť menej.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

A ja som dnes strávila nad tým celý deň!!! Mohla som radšej hrať spidera.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Vraveli to síce, len neviem, či je v kompetencii ministerstva posúvať účinnosť zákona. Lebo ak to náhodou má odsúhlasiť aj tých 150 zvolených exotov, neviem, či sa netešíme zbytočne, tí si teraz určite na to nenájdu čas.
Naposledy upravil andrej_rv : 26.05.05 at 17:18
0 0
Miruška Miruška

Miruška je offline (nepripojený) Miruška

HIP HIP HURÁ. Ešte pár takýchto ťahov našich kompetentných v ďaľších oblastiach prepapierizovaného štátu a ušetríme na
- stromoch
začnú sa odbúravať

- strhaní podnikatelia
- neurotici - podnikatelia - ekonómovia, účtovníci
- začnú pribúdať peniažky do zdravotníctva ( menšia spotreba liekov na civilizačné choroby )
- harmónia v rodine
Ak som niečo zabudla a to určite tak ma doplňte. Budem aspoň jednu noc kľudnejšie spať.
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Ale povinnosť registratúry sa posúva len pre podnikateľov. Pre organizácie platí do 30. 6. 2005? Dobre som to pochopila?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Marta V-kto je u teba podnikateľ?Myslíš SZČO?Tí nemajú povinnosť dať na schválenie reg.plán a poriadok.Ako sa vyjadril Kaník 2 roky posunu účinnosti sa využijú na novelizovanie celého zákona takže možno povinnosť registrácie odpadne aj pre iné skupiny.
0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

Ahojte vospolok.

Pracujem vo firme, ktora vypracovava registraturne poriadku a plany pre firmy . A bez ohladu na to, ci sa teraz nieco posunulo alebo nie, Vam vsetkym vrelo doporucujem, vypracovat si to .Nejde len o to, ze ako firma to musim mat, lebo mi to kaze nejaky zakon ( ktory je okrem ineho platny a ucinny od 01.01.2003), ale ide o to, ze mi to zeefektivni istu cast svojej prace. Nebudem zbytocne drzat vo firme doklady, ktore som mohol uz davno skartovat, a naopak viem, ktore mam podrzat ( napriklad dokumenty, ktora by som mohla potrebovat pri pripadnom sudnom spore, napriklad z titulu reklamaci )a nielen to. A ked tak nad tym premyslam, tak sa vlastne posunul len cas na sankcie. Ale ako firma by som mala podla toho postupovat uz vpodstate takmer tri roky. Takze ked sa teraz, ludovo povedane na to " vykaslem" a splnim si literu zakona az za dva roky ( lebo az vtedy mi hrozi za to nejaka pokuta), kde je napisane, ze mi nepride z archivu kontrala, ktora mi "presnori " agendu staru styri roky a bude ma sankciovat za to, ze som nepostupovala od roku 2003 podla platneho zakona, ze mi neudeli pokutu (az do vysky 1000000,- ) za to, ze som znicila nejake papiere bez vyradovacieho konania. A povedzme si "narovinu".. ved ja som vlastne o nejakom konani nemala ani ponatie. A myslim, ze archivy si nedaju ujst moznost prilepsit si... .
To je moj nazor.
Ahojte.
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Ano, myslela som SZČO. To by bolo dobre, keby sa povinnosť posunula pre všetkých. Ďakujem za usmernenie
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

tinusa
...Nejde len o to, ze ako firma to musim mat, lebo mi to kaze nejaky zakon ( ktory je okrem ineho platny a ucinny od 01.01.2003), ale ide o to, ze mi to zeefektivni istu cast svojej prace. Nebudem zbytocne drzat vo firme doklady, ktore som mohol uz davno skartovat, a naopak viem, ktore mam podrzat ( napriklad dokumenty, ktora by som mohla potrebovat pri pripadnom sudnom spore, napriklad z titulu reklamaci )a nielen to...
Tinusa, každý z nás uzná, že sú veci, ktoré treba archivovať, myslím najmä na mzdy, údaje o trvaní pracovného pomeru atď. Ale som zásadne proti rozsahu a spôsobu archivácie. Kopu dokladov musia aj tak archivovať štátne orgány (živ. oprávnenie, registrácie, povolenia atď.), takže je tu zbytočná duplicita. Povinnosť a dobu uchovávania účtovných a daňových dokladov nám ukladajú iné zákony. A ostatné mi nemá kto čo predpisovať - ak niečo dlhšie držím ako potrebujem, je to moja vec, ak niečo vyhodím skôr a doplatím nato,tiež je to moja chyba. A neviem, prečo mi má niekto predpisovať a schvaľovať ešte aj to, akú pečiatku použijem alebo ako si roztriedim doklady. Keď mne raz vyhovuje mať všetky faktúry, výpisy, VPD v jednom šanóne "Účtovné doklady", čo mi má niekto určovať, ako to mám zakladať. Ak štát chce niekomu o 200 rokov uľahčiť štúdium "národného kultúrneho dedičstva" pozostávajúceho z mojich firemných dokladov, tak nech si to zaplatí sám, nech si zamestná ľudí, čo budú doklady prevzaté z firiem triediť a kôpkovať. Ja nato nemám ani čas, ani chuť a nevidím ani žiadny zmysel tejto činnosti. A vrchol všetkého je, že za všetko udeľovať pokuty. Nech si zákon ukladá archivačné povinnosti a pokuty štátnym a verejným orgánom, ktorým na to prideľuje aj zodpovedajúce personálne a finančné zabezečenie. Úlohou podnikateľa je tvoriť hodnoty, vytvárať pracovné miesta a platit dane, nie takéto somariny. Len bohužiaľ dnes každý úrad od hasičov počnúc cez hygienu, inšpektorát práce až po ochranu osobných údajov len vymýšľa povinnosti a mädlí si ruky nad očakávanými pokutami. Už len čakám, kedy mi uloží vypracovať nejakú smernicu astronomický ústav alebo úrad jadrového dozoru.
Takže dúfam, že zákon o registratúre sa prepracuje a najmä zjednoduší tak, aby naozaj spĺňal svoj účel a neslúžil len na obyčajné buzerovanie pracujúcich ľudí.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Akoby si čítal moje myšlienky! ...Vo všetkom súhlasím...
0 0
jkr52 jkr52

jkr52 je offline (nepripojený) jkr52

.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ja to neprežijem! Zasa som niečo robila úplne zbytočne! Ale prajem to aspoň tým, čo nad tým ešte ani nedumali! A tom som si zabila dva dni rozčuľovaním nad Žilinským ŠA!
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
andrej.. krásne si to napísal... lepšie by som to neskomponovala .... kopec zbytočných papierov a neviem čoho si navymýšľajú, ešte čakám, kedy vydajú nejaký zákon, že budeme platiť a vytvárať nejaké smernice za to, že dýchame vzduch....
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ale Babenko, veď za to predsa platíme dane! A aj zdravotnú poisťovňu, no a nezabudni že aj sociálku, aby si ten vzduch mohla dýchať aj na dôchodku!
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Vlasti.. ani mi o tom nehovor.. teraz si už musíš aj na dôchodok šetriť... kam sme to dospeli???
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

ahojte, takze sa nam to posuva, o jednu starost menej, a myslim si ze tento chaos ktory tu nastal za posledne mesiace, nastane presne aj o dva roky, takze cim skor s tym zacneme tym lepsie, ale ako poznam viacerych nechaju si to na poslednu chvilu.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

V tejto chvíli už máme dosť informácií ako sme to mli pôvodne robiť. Myslím, že o 2 roky v zjednodušenej forme to už hravo zvládneme.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Nesledovala som včera Televizne noviny. Takže keď sme s.r.o., stále pre nás platí 30.6.2005? - tak som to pochopila z niektorych prispevkov. Ale keď čítam priložené vyhlásenie MV SR tak, "všetky povinné subjekty budú mať na vypracovanie a schválenie svojich reg.plánov a poriadkov dalšie 2 roky".
Tak ako?
0 0
Marian Marian

Marian je offline (nepripojený) Marian

A to mi práve včera prišiel z archívu schválený reg. poriadok a plán. Smola. Keby to tak nejako vymysleli aj s ochranou (osobných údajov).

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať