Zavrieť

Porady

normy STN, STNky, Technické normy

Zdravím

Neviete mi poradiť ľudkovia?
Existuje vobec nejaká možnosť náksť na nete nejké STNky, ktoré by sa dali bezplatne stiahnuť, alebo aspoň k nahliadnutiu?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Noooo, priamo k nahliadnutie alebo k zakúpeniu sú normy na tejto adrese:

    Slovenský ústav technickej normalizácie
    Karloveská 63
    Bratislava - Karlova Ves

    http://www.sutn.org/?menu=156

    Cenník produktov a služieb 2008 (pdf, 267 kB) - aktualizovaný 1. 11. 2008

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... no bezplatné stiahnutie som tiež nenašiel...
    Jeden z mála biznisov, kde ešte nedorazil net...
    Hoci osobne sa domnievam, že podobne ako zákony, i normy by mali byť bezplatne dostupné na internete.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... no bezplatné stiahnutie som tiež nenašiel...
    Jeden z mála biznisov, kde ešte nedorazil net...
    Hoci osobne sa domnievam, že podobne ako zákony, i normy by mali byť bezplatne dostupné na internete.
    Štefan tentokrát s Tebou súhlasím na 100%. Ak sa činnosť firiem má riadiť podľa rôznych STN, tak tie normy rovnako by mali byť dostupné bezplatne ako zbierka zákonov.
    Sama som si musela kúpiť nejednu normu - a to som si kúpila len tie naj-naj nutnejšie a stálo ma to niekoľko tisíc korún, ... a ako už v našom štáte chodí, po niekoľkých mesiacoch boli "prispôsobené" ES.

    flame je offline (nepripojený) flame

    flame
    Ďakujem za infošky

    Detto si myslím, že normy rovnako ako zákony by mali byť prístupné na internete. Minimálne k nahliadnutiu, keď už nie k bezplatnému stiahnutiu. Človek sa potýka denne s odkazmi na vyhlášky v súčinnosti s STNkami.

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Kdesi som čítala, že na normy sa vzťahuje autorské právo a preto nie sú bezplatne prístupné. A tuším, že to bolo niekde na nete.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Kazu Pozri príspevok
    Kdesi som čítala, že na normy sa vzťahuje autorské právo a preto nie sú bezplatne prístupné. A tuším, že to bolo niekde na nete.
    ... že by ako na hudbu, film a podobne ? Ani tie si nemožno (väčšinou) bezplatne stiahnuť.
    Lenže medzi hudbou a normou je trocha rozdiel - kým hudbu nemusím (rozumej ak nechcem), normou sa však treba riadiť. Ak teda niekto predpíše určité povinnosti, tak by sa k obsahu takejto povinnosti malo dať bezplatne dopracovať. Najmä v prípade, ak nie som výrobca, ale obyčajný zákazník, napr. preto, aby som vedel skontrolovať, či výrobok, služba spĺňa danú normu.

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Hoď si do vyhľadávača "Prístupnosť slovenských technických noriem". Raz som hľadala nejakú normu a našla som aj toto.

    jaruj je offline (nepripojený) jaruj

    starnem ale zatial nevadi jaruj
    Za normy sa plati vsade na svete. Je to v tom ze vyvoj a vyskum sa musi tiez zaplatit a toto je jeden zo zdrojov. Normy su pomerne drahe lebo do nich je investovanych vela penazi a odber je minimalny.
    Zadarmo prezerat normy mozu iba clenovia komory (napr. stavebnej) ale tu to vlastne zaplatia v clenskom poplatku komore ktora uzavrela nasledne dohodu s normovym institutom.
    Zadarmo mas sancu iba vtedy pokial si niekto dal namahu a odkopiroval normu a daj ju na net. Lenze prave toto je trestne.

    Danica F. je offline (nepripojený) Danica F.

    Danica F.
    jaruj Pozri príspevok
    Za normy sa plati vsade na svete. Je to v tom ze vyvoj a vyskum sa musi tiez zaplatit a toto je jeden zo zdrojov. Normy su pomerne drahe lebo do nich je investovanych vela penazi a odber je minimalny.
    Zadarmo prezerat normy mozu iba clenovia komory (napr. stavebnej) ale tu to vlastne zaplatia v clenskom poplatku komore ktora uzavrela nasledne dohodu s normovym institutom.
    Zadarmo mas sancu iba vtedy pokial si niekto dal namahu a odkopiroval normu a daj ju na net. Lenze prave toto je trestne.
    Nesuhlasim s tebou, aj do zakonov je investovanej vela prace a penazi, a su verejne pristupne, podla teba by sme mali platit aj za zakupenie zakonov ?
    S kolegom sme to raz davnejsie pocitali, kolko by nas to stalo, keby sme chceli kupit kompletnu seriu tykajucu sa napriklad stavebnictva, ani sa nepytaj kolko nam to vyslo, a to su casto 4-strankove knizky formatu A5, z roku 1962, nad obsahom niektorych sa clovek v roku 2009 casto uz len pousmeje.

    A este jedna vec : nie su spoplatnene na celom svete, nie vsetci si to nechaju ako my na slovensku alebo v cechach.

    A este doplnim : pravnik mi hovoril, ze normy nie su povinne, povinne su zakony !

    Danica F. je offline (nepripojený) Danica F.

    Danica F.
    Braňo Pozri príspevok
    link mazem, nenecha ma ho vlozit
    poprosim brana, stiahnut toto mozem len tak, ze to zaplatim ? dakujem

    majka10 je offline (nepripojený) majka10

    majka10
    V štátnej vedeckej knižnici sú STN k nahliadnutiu.Môžeš si z nich robiť výpisky, ale nie kópie. Ani ti ich nepožičajú. A mali by mať všetky vydané a zaregistrované normy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.