Zavrieť

Porady

menej známe ovocie a jeho pestovanie

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pretože som mal ohlas na príspevky týkajúce sa menej známych ovocných druhov, chcem založiť tému, ktorá by sa týkala práve týchto druhov a odrôd, pretože často dochádza k dezinformáciám, najmä čo sa týka ich mrazuvzdornosti spôsobu pestovania a samotnej identifikácie.
Predbežne som do tejto kategórie zaradil tieto druhy:
1. Asimina triloba (Indianske banány, Paw-paw, banán severu, v češtine moďoul, slovenské meno nemá), je síce málo známy, ale čaká ho veľká budúcnosť pre jeho nesporné kvality prorokujem, že behom 10-20 rokov bude v každej druhej záhradke
2. Amelanchier (muchovník) je veľmi perspektívne ovocie tiež pochádzajúce z Kanady, kde je ale pomerne rozšírené - pestujú ho v sadoch o veľkej rozlohe.
3. Dyospiros (Virginiana, alebo Kaki) Ebenovník rajčiakonosný, Tomel, Hurmi kaki sú už vyšľachtené odrody, ktoré prežívajú naše zimy bez veľkých problémov.
4. Aktinidívia arguta, kolomikta, drobnoplodé kiwi, hladkoplodé kiwi, popínavé beztrné egreše, je veľmi perspektívne ovocie, vhodné aj do horských polôh, mnohým chutí oveľa viac ako klasické kiwi kupované draho v obchodoch a navyše netreba ho šúpať, nemá žiadne chĺpky a je odolné
5. Ázijské (Japonské) hrušky NASHI, veľmi šťavnaté a chutné ovocie v marketoch úplne zbytočne predražované, veď v pohode bude rásť v ktorejkoľvek záhradke.
6. Figovník - náš domáci storočia otužovaný partenokarpický overený druh
6. Moruše - prastaré ovocie, ktoré na naše územie doviezli už Rimania existujú odrody, ktoré dávajú veľké a veľmi chutné ovocie
7. Mišpule - ovocie našich prababičiek, krík, alebo menší stromček dnes málo známe ovocie, ale znova si raziace cestu...
8. Oskoruša - Prastaré ovocie, ktoré k nám doniesli ešte turci počas svojich nájazdov a existujú mnohostoročné stromy. Znalci ho cenia pre jeho liečivé účinky a netradičnú chuť.
9. Dula - ovocie, ktoré sa dá jesť až po spracovaní, ale mnohý ho využívajú pre jeho estetickú funkciu a voňavé plody
10. Veľkoplodé kanadské čučoriedky, ktoré treba pestovať v kislej pôde a inak nie sú náročné, ale to s tou pôdou treba naozaj dodržať!
Usporiadat
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Určite že je pre mňa dôležitá chuť. Maslovky sú veľmi dobré. Okrem chute je tiež dôležitý čas dozrievania a koľko sa môžu skladovať. Nepoznám Ázijské hrušky. Moja predstava je zakrslý stromček, čas dozrievania najneskôr koncom septembra, výborná chuť - niečo ako maslovky, skladovateľnosť aspoň do januára. Možno si povieš že mám vysoké nároky, ale napísala som Ti moju predstavu. Navrhni mi podľa tohto niečo.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Zo zimných určite Madame Verte, plody síce nie sú práve najväčšie, ale chuťovo patrí s pomedzi tých čo dozrievajú až v zime po uskladnení iste k tým najlepším. Je celá bronzovo - hrdzavej farby. V žiadnej škôlke ju však nekúpiš, ale možno sa mýlim, všetky som nepozeral
Zato Dikolor kúpiš poľahky je to novšia maslovka veľmi dobrá s pekným červeným líčkom a rozširuje sa pomerne dosť.
Nitra mne osobne chuťovo až tak moc nevyhovuje.
Ja uprednostňujem hrušky na vlastnej podnoži, ktoré majú bujnejší rast, alebo keď zákrsky, či superštíhle vretená, tak potom očkujem do hlohu, ktorý je najlepším podpníkom, pretože má dobrú afinitu, zvyšuje úrodnosť a dokáže udržať hrušky v tvaroch, kde rez vlastne ani nie je potrebný, pretože prírastky sú malé a stromky je možné sadiť v radoch už 1,5 m od seba, alebo dokonca pestovať vo väčších nádobách na terase. Takto pestujete skutočne hlavne ovocie a nie drevo na kúrenie!
Dôkazom toho je, že práve hrušky na týchto podpníkoch vydržia najdlhšie, pretože majú kvalitný koreň a to je základ. V škôlkách štepia najmä na dule, ktoré majú slabý koreňový sistém a preto zbrzďujú rast.
Uprednostňujem stromky s naštepenými viacerými odrodami, menšieho vzrastu, ale kompaktné a najmä krytokorenné. To znamená, žiadny šok z presadenia a výsadba možná kedykoľvek, aj počas vegetácie.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Teda doporučuješ Dikolor, alebo by si mi doporučil tiež hrušku s naštepenými viacerými odrodami?
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

wagner, wabi..... super debatka, len tak ďalej pokračujte....aj mňa to veľmi zaujíma......láka ma viacej stromček s viacerými odrodami. Wabi napíš viac, aké odrody sú na jednom stromčeku vhodné.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž môj názor je že každý podľa svojich možností najmä priestorových vo svojej záhrade.
Po 25 rokoch pokusov, úspechov, ale aj omylov samozrejme ako to už býva, tvrdím že neexistuje iba jedno správne riešenie. Pre každého to môže byť inak.
Ak máte väčšiu záhradu a viac miesta, tak by som sa nebál aj viacerých stromčekov, najmä ak sú na slaborastúcom podpníku.
Ešte raz k tomu slaborastúcemu podpníku. Myslím si, že lepším podpníkom je hloh, pretože lepšie korení, je odolnejší, dlhšie vydrží a spomaluje rast nie tým, že by mal slabé a povrchové korene ako má dula, na ktorú sú množené komerčne všetky hrušky, ale jednoducho svojou prirodzenosťou. Teda má lepšiu koreňovú sústavu a spomaluje rast proste preto že rastie pomalšie a tým spôsobuje rast menších ale veľmi úrodných stromčekov. Takýto stromček ale vydrží v zdravý dlhšie najaký vietor, či iné vplyvy počasia ho len tak ľahko nepoškodia. Dobre odoláva aj suchu aj vlhkejším obdobiam, nie je tak náročný na hnojenie a na pôdu a aj vo vyšších polohách je prirodzenejší ako domáca drevina než dula množená vegetetívne a dovezená k nám z juhu.
Nebojte sa ale ani hruškového podpníka. Rastie síce rýchlejšie a bujnejšie ale na základe vlastných skúseností vám môžem povedať že iba jednoduchým ohýbaním konárov sa dá udržať na takom tvare a veľkosti ako si záhradkár praje. Mal som viackrát dokonca aj na takomto všeobnecne považovanom rýchlorastúcom podpníku zaštepených viacej maximálne desať odrôd hrušiek a všetky dozrievali pekne vo svojom termíne a stromčeku to vyhovovalo. Nie je problém udržať aj takýto stromček vo výške do 2,5 m, takže dosiahnete na všetky plody v pohode aj bez rebríka.
V každom prípade si myslím, že žiadna záhradka si nie je dosť veľká na to, aby ste si mohli dovoliť mať z každej odrody samostatný strom, veď odrôd sú stovky!
Záhrada by mala byť čo najpestrejšia a treba odskúšať odrôd čo najviac a tak aby dozrievali postupne počas celej sezóny.
Výhoda stromčeka s viacerými odrodami je tiež to, že ak vám niektorá odroda vyslovene nechutí, alebo naopak niektorá chutí mimoriadne, tak stromček môžete tvarovať tak, že vám na ňom zostanú len tie ktoré chcete a ostatné udržíte len na malom konáry, alebo vôbec.
Nemôžem a ani nechcem odsúdiť nejakú odrodu za to, že mne iné vyhovujú viac. Rešpektujem, že niekto môže mať iný názor a o tom to je!
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

wabi a vedel by si mi zabezpečiť takú hrušku, ktorá má maximálne tri odrody - napr. letná maslovka, jesenná napr.Dikolor a Erica. Ak by si mi vedel taký stromček zabezpečiť, tak kúpim.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Samozrejme urobím to rád na objednávku, len si povedz na ktorom podpníku to chceš. Vyššie som o tom popísal celkom dosť. Na hlohu, na dule, alebo na hruškovom semenáči? Ako rýchlo a do akej výšky chceš aby rástol. Zatiaľ používam tieto 3 podpníky. Testujem aj iné podpníky, ale zatiaľ radšej neponúkam, keďže nemám vlastné skúsenosti s ich chovaním a to sa dá dosiahnuť len rokmi...
Viem to zabezpečiť najskôr za 2 mesiace, ale kontajnerové, takže žiadny šok z presádzania.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Fajn. Podľa mňa a podľa toho čo si písal, tak na hlohu. Nechcem aby stromček rástol vysoko, žiaľ už nemám 20 aby som sa šplhala po stromoch a aby som nemala problámy s výškou pri strihaní. Keď bude stromček pripravený, pošli mi správu.
0 0
uverovyanalytik uverovyanalytik

uverovyanalytik je offline (nepripojený) uverovyanalytik

Ake netradicne ovocie by ste odporucili na pestovanie do chladnejsich severnejsich oblasti slovenska?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Skuste konkretizovat ako velmi severne pripadne nadmorsku vysku kde presne mate zahradku??
0 0
uverovyanalytik uverovyanalytik

uverovyanalytik je offline (nepripojený) uverovyanalytik

pri poľských hraniciach, nadmorská výška cca 250-300 mnm
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ešte je dôležitá informácia o vlhkosti vašeho pozemku a konkrétne je na svahu, mrazová kotlina, alebo južný svah?
Ale aj bez ďalšieho spovedania vám môžem v každom prípade odporučiť Amelanchier, Asiminu, lysoplodú Actinidíu, do veľkej nádoby figu, veľkoplodý hloh. Čo vás zaujíma najviac?
0 0
prekladateľ prekladateľ

prekladateľ je offline (nepripojený) prekladateľ

Mňa tu (okrem iného) zaujala zmienka o morušiach. Pokiaľ si pamätám z detstva, sú to dosť veľké stromy. Dajú sa pestovať aj v menšom vydaní - na oberanie bez rebríka? Aké odrody sú vhodné? Asi by som uprednostnil biele, keď si tak spomínam, ako som vyzeral po čiernych. Ale čierne mali zase lepšiu chuť ...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Je na tom niečo na tých morušiach všetko má .výhody aj nevýhody.
Väčšina ľudí chce skutočne tie čierne a navyše aby v tom bol už úplný bordel, chcú morušu "Trnavskú", ako náš vzácny Slovenský endemit...
Už ma nebavý vysvetlovať každému, že taká moruša vôbec v skutočnosti neexistuje. Nečudujem sa tomu, veď Moruša Trnavská sa vyskytuje v mnohých najmä starších pomológiách.
Ako mohol vzniknúť tento chaos v názvosloví? Zapríčinila to práve farba jednotlivých druhov moruší. Moruša Čierna je poslušná, má vždy plody čiernej farby. Napriek tomu ju niektorý začali volať Trnavská. Doplatila na pretvárku Moruše Bielej. Tento druh stromu totiž má niektoré odrody s úplne čiernými plodmi a to aj napriek tomu že je to Morus Alba, čiže by mala byť biela.
K tomu sa priplietol jeden popletený socialistický pomológ, ktorý poznal morušu bielu aj jej čiernoplodú sestru, ktorú omylom považoval za Morus Nigra a do toho sa stretol so skutočnou Morušou Čiernou, pričom veľmi správne rozpoznal, že ide o iný ovocný druh. Preveril ešte či to nie je Moruša Červená (Rubra). Nebola, táto sa totiž vyskytuje hlavne v Amerike, kde je pôvodná a v európe iba v nejakých Arborétach ako rarita. Tak prišiel na myšlienku, že sa jedná o kríženca týchto moruší a pretože bol lokálpatriot - nazval ju Moruša Trnavská. Ostatný to po ňom iba prevzali.
Zistilo sa však, že táto Moruša "Trnavská" sa vyskytuje v celej Európe, severe Afriky, Polovice Ázie, akurát teda nikto z tramojších zaostalých domorodcov si neštudoval naše pomológie a nevie že by sa malo vlastne jednať o vzácny Slovenský endemit Morušu trnavskú a tak ju volajú Morus Nigra. Otázka je teda či majú pravdu naši starý pomológovia, alebo zvyšok sveta. Čo si myslíte?
Samozrejme oba druhy mám v záhrade a nájdu sa aj nejaké navyše.
Čo sa týka výšky koruny, mám dobrú správu. Dá sa regulovať rezom a zaštipovaním na takej úrovni, aby ju vedel oberať zo zeme aj trocha prerastenejší dvojmetrový trpazlík aj bez rebríka.
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
prekladateľ Pozri príspevok
Mňa tu (okrem iného) zaujala zmienka o morušiach. Pokiaľ si pamätám z detstva, sú to dosť veľké stromy. Dajú sa pestovať aj v menšom vydaní - na oberanie bez rebríka? Aké odrody sú vhodné? Asi by som uprednostnil biele, keď si tak spomínam, ako som vyzeral po čiernych. Ale čierne mali zase lepšiu chuť ...
Jedno z možných riešení je previsnutá moruša. Dobre vyzerá, dá sa oberať zo zeme a plody chutia ako normálne čierne moruše.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Žiaľ, zatiaľ som sa nestretol v obchode s kvalitnejšími previslými formami moruší. Mám prisľúbené dva zaujímavé druhy, ale nemám ich ešte odskúšané. Tie ktoré sa u nás predávajú, majú viac okrasnú než úžitkovú hodnotu a pokiaľ viem jedná sa o morušu bielu s čiernymi plodmi, ale rád sa nechám vyviesť z omylu...
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Ani neviem, čo je to botanicky, ale plody chutia ako normálne moruše, je dosť úrodná a rieši to prekladateľovu otázku.
0 0
prekladateľ prekladateľ

prekladateľ je offline (nepripojený) prekladateľ

Trochu ma potešilo, že keď dorastiem do trojmetrovej výšky, budem môcť oberať moruše aj bez rebríka. Na druhej strane ma mätie, že sú čierne plody na morušiach čiernych aj bielych. A ešte k tomu sú aj previsnuté moruše. Iderm trochu gúgliť. Škoda, že sa na gúgli nedajú aj ochutnať.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ovocie na internete je vážne dosť dietne a bez chuti, ale o to lepšie vypadá
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Mám teraz dostatok morušových podpníkov a práve štepím moruše ktoré sa budú dať pestovať tak, že polovica stromu bude mať biele moruše a polovica čierne. Pre malé záhradky by to mohlo byť celkom spestrenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať