Zavrieť

Porady

sukromne auto pouzivane v podnikani

poradaci,
chcem Vas poprosit o radu, ako ma vydokladovat podnikatel, ktory uplatnuje sukromne auto na podnikanie PHM, musi mat vydokladovany cely mesiac - teda vsetky cerpania PHM, alebo mu staci po starom len jeden doklad za mesiac na zaklade ktoreho si rozpise km!?

Vdaka
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
aximalka Pozri príspevok
poradaci,
chcem Vas poprosit o radu, ako ma vydokladovat podnikatel, ktory uplatnuje sukromne auto na podnikanie PHM, musi mat vydokladovany cely mesiac - teda vsetky cerpania PHM, alebo mu staci po starom len jeden doklad za mesiac na zaklade ktoreho si rozpise km!?

Vdaka
Musí vydokladovať, priemerovanie ceny PHM už neplatí. Zmena nastala k 1.1.2008 pozri si §19 zákona o dani z príjmov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

Može si SZČO uplatňovať náklady a aké ak auto patrí majetkovo firme , kde vlastne vykonáva SZČO podnikateľskú činnosť?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

deha Pozri príspevok
Može si SZČO uplatňovať náklady a aké ak auto patrí majetkovo firme , kde vlastne vykonáva SZČO podnikateľskú činnosť?
Ak má napr. zmluvu o prenájme mot. vozidla, môže si vo VOZD uplatňovať okrem nájomného spotrebu PHM, príp. aj náklady na bežnú údržbu ak to bolo dohodnuté v nájomnej zmluve
0 0
aximalka aximalka

aximalka je offline (nepripojený) aximalka

a moze si este uplatnit aj odpocitanie zakonneho poistenia, cestnej dani, dialnicnej znamky a parkovneho?

tieto vydavky su u podnikatelov, ktory vyuzivaju sukromne auto na podnikanie danovo uznatelne?
spravne som to pochopila zo zakona?

vdaka
0 0
aximalka aximalka

aximalka je offline (nepripojený) aximalka

odpovie mi este niekto aj na druhu otazku?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
aximalka Pozri príspevok
a moze si este uplatnit aj odpocitanie zakonneho poistenia, cestnej dani, dialnicnej znamky a parkovneho?

tieto vydavky su u podnikatelov, ktory vyuzivaju sukromne auto na podnikanie danovo uznatelne?
spravne som to pochopila zo zakona?

vdaka

Nie sú. Uvedené náklady - výdavky už sú zohladnené v paušálnej náhrade za kilometer.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

smith Pozri príspevok
Nie sú. Uvedené náklady - výdavky už sú zohladnené v paušálnej náhrade za kilometer.
Súhlasím, okrem dane z motorových vozidiel. Tá je daňovým výdavkom.
0 0
ada1602 ada1602

ada1602 je offline (nepripojený) ada1602

Bloky za PHM sa prikladajú k vyúčtovaniu PHM a náhrady ako príloha, alebo ich mám mať v evidované peňažnom denníku ako VNZD ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ada1602 Pozri príspevok
Bloky za PHM sa prikladajú k vyúčtovaniu PHM a náhrady ako príloha, alebo ich mám mať v evidované peňažnom denníku ako VNZD ?
Súčasť vyúčtovania náhrad.
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Milí poraďáci,

prosím Vás o radu. Ak SZČO kúpila v júni 2008 auto za 540 000 Sk. V technickom preukaze a v kúpnej zmluve si SZČO kúpila toto auto na firmu a IČO firmy. MUSÍ TOTO AUTO BYŤ AUTOMATICKY EVIDOVANÉ V MAJETKU FIRMY? SZČO totižto plánuje to auto o pár rokov predať. A tam by vznikol problém a to, že by si musel z predaja vozidla navýšiť svoje príjmy v danom zdaňovacom období.
Ak by bolo auto na FO nie na firmu, mohol by ho len využívať na podnikateľské účely a to by bolo pre neho lepšie.
Prosím poraďte.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kelis Pozri príspevok
Milí poraďáci,

prosím Vás o radu. Ak SZČO kúpila v júni 2008 auto za 540 000 Sk. V technickom preukaze a v kúpnej zmluve si SZČO kúpila toto auto na firmu a IČO firmy. MUSÍ TOTO AUTO BYŤ AUTOMATICKY EVIDOVANÉ V MAJETKU FIRMY? SZČO totižto plánuje to auto o pár rokov predať. A tam by vznikol problém a to, že by si musel z predaja vozidla navýšiť svoje príjmy v danom zdaňovacom období.
Ak by bolo auto na FO nie na firmu, mohol by ho len využívať na podnikateľské účely a to by bolo pre neho lepšie.
Prosím poraďte.
Ak si ho už na firmu na účel podnikania kúpila, tak to treba aj do firmy zaradiť. Nevidím aký problém by vznikol tým, že si príjmy z jeho predaja zdaní, veď za obdobie jeho používania si ho formou odpisov uplatní vo výdavkoch.( za 4 roky úplne odpíše- t.j. zníži svoj základ dane).
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Ak aj zaradím to auto SZČO do podnikania v júni kedy ho kupoval, uplatňuje sa ročný odpis, však v účtovníctve 2008?

T.j.135000

po 4 rokoch a potom ho z podnikania vyradí. A potom ho predá. Do piatich rokov od vyradenia mu príjem z predaja pôjde do príjmu v danom zdaňovacom období, kedy došlo k predaju.

A tam vznikne malý problém, ale to je ešte ďaleko.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kelis Pozri príspevok
Ak aj zaradím to auto SZČO do podnikania v júni kedy ho kupoval, uplatňuje sa ročný odpis, však v účtovníctve 2008?

T.j.135000

po 4 rokoch a potom ho z podnikania vyradí. A potom ho predá. Do piatich rokov od vyradenia mu príjem z predaja pôjde do príjmu v danom zdaňovacom období, kedy došlo k predaju.

A tam vznikne malý problém, ale to je ešte ďaleko.
Áno, nárok na ročný odpis za rok 2008 má.
0 0
Silvia L. Silvia L.

Silvia L. je offline (nepripojený) Silvia L.

vtipna...zodpovedna..a ostatne neviem či sa tu hodi..:o))) ...viac
Prosim o radu, manžel ma na mene napísane osobné auto, tento rok by sme ho chceli oficialne používať na podnikanie..
čo z toho všetko vyplýva? je SZCO..
treba nahlasiť na DU , zaplatiť cestnú dan??

a ako je to s výdavkami na PHM a prípadne opravy, údržby...

Alebo si uplatnuje na každý km sadzbu na odjazdene km???

a ako je to s odpočtom DPH z PHM?

dakujem za odpovede, velmi by mi to pomohlo...chceli by sme to čo najskorej zrealizovať.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
oznamovacia povinnosť do 30 dní odo dňa začatia používania auta na podnikania, je na to vzor tlačiva
pokiaľ sa používa súkromné auto, tak výdavkom je paušál 5,50 sk/km + náhrada za PHM = cena PHM x odjazdené kilometre x priemerná spotreba podľa TP
DPH z bločkov môžeš odpočítať, potom bude cena vo vzorci bez DPH
náklady na opravu a údržbu sú v paušálnej náhrade zahrnuté, takže sa o nich neúčtuje a nie sú daňovým výdavkom,
môžeš si dať do výdavkov daň z MV a diaľničnú známku
daň z MV sa platí do 31.01. nasledujúceho roka
tzn. ak auto začnete používať 1.1.09, oznamovacia povinnosť do 30 dní a DP a splatnosť dane z MV 31.01.2010
0 0
Silvia L. Silvia L.

Silvia L. je offline (nepripojený) Silvia L.

vtipna...zodpovedna..a ostatne neviem či sa tu hodi..:o))) ...viac
dakujem..
takže ak dobre rozumiem, ku každej ceste si pripojím doklad o tankovani, vypočítam priemernou spotrebou spotrebu PHM a k tomu DPH, a ešte donakladujem 5,50 na každý kilometer.

napríklad tankujem za 30,-EUR /30 litrov/
blok /25,21 + 4,79 DPH/

odjazdených 200 km, spotreba 8 litrov t.j. 16 x 1,-EUR t.j.
16 EUR /13,46 + 2.54 DPH na odpočet????

spravne?

plus 200 x 5,50 t-j- 1100 /36,51 Eur do danových výdavkov, ktoré si vyplatí ako sam sebe.
0 0
revik revik

revik je offline (nepripojený) revik

Pekny den,

chcel by som sa pridat do tejto temy s otazkou. Od 1.1.2009 som zacal prevadzkovat zivnost, v tej suvislosti pouzivam na podnikatelske ucely aj moje auto (ohlasil som to na DU). Moja otazka znie, co s uverom, ktory je cerpany na toto auto, je mozne aj tento uver dostat do mojho podnikania? Teda ide mi hlavne o urokove naklady.

Dakujem za odpoved.

Revik
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

revik Pozri príspevok
Pekny den,

chcel by som sa pridat do tejto temy s otazkou. Od 1.1.2009 som zacal prevadzkovat zivnost, v tej suvislosti pouzivam na podnikatelske ucely aj moje auto (ohlasil som to na DU). Moja otazka znie, co s uverom, ktory je cerpany na toto auto, je mozne aj tento uver dostat do mojho podnikania? Teda ide mi hlavne o urokove naklady.

Dakujem za odpoved.

Revik
Úver máš ako živnostník alebo súkromná osoba ?
0 0
revik revik

revik je offline (nepripojený) revik

No praveze uver som bral este ako sukromna osoba. Je nejaky sposob (administrativne nenarocny) ako by som dostal uroky z uveru na auto do VOZP?

Dakujem.
0 0
lilife lilife

lilife je offline (nepripojený) lilife

Ahojte Poraďáci, prosím Vás, od kedy sa menila sadzba za km z 6,20 na 5,50? Aká suma sa ráta za rok 2008? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie




Pridať pochvalu