Zavrieť

Porady

Pestovanie ovocných stromov bez chémie

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Veľa krát počujem ľudí ako nechcú používať postreky. Dokonca je to často dôvod, prečo nechcú pestovať ovocné stromy, pretože sa im bez chemických postrekov nedarí a oni striekať nechcú...
Teraz sa na mňa možno odborníci fakt nahnevajú, ale ono sa to naozaj dá!
Je to naozaj možné a pritom môžeme zberať prvotriedne ovocie.
Musíme si ale uvedomiť, že nemôžeme bez chémie úspešne pestovať presne tie odrody, ktoré sú najpredávanejšie v supermarketoch!
Čo sa teda dá pestovať?
Vymenujem postupne jednotlivé druhy a ich možnosti pestovania:

Jablone:
- Mnoho ľudí nevie o tom, že máme k dispozícii celú plejádu odrôd rezistentných voči dvom najhorším hubovým ochoreniam jabloní, (múčnatka a chrastavitosť) ktoré sa preto dajú pestovať bez postrekov. Voči roztočom môžeme nasadiť dravého roztoča a zostáva už len obaľovač, ten ktorého červíčky nám v jabĺčkach vadia. Ak to nechceme robiť vo veľkom, je to v podstate priechodné. Vošky sa dajú postriekať bioinsekticídmi, alebo výluhmi z orechov, Asimin, prípadne iných hmyz odpudzujúcich prípravkov, ak ale nechceme striekať vôbec, tak potom to len prestáť a nanosiť lienky.

Hrušky :
- s rezistentnými odrodami je to trocha horšie, pri hruškách tie nové odrody nič moc teda až na Dicolor. Máme však k dispozícii Ázijské hrušky v našich podmienkach napádané škodcami len veľmi ojedinele.

Horšie je keď prídu méry hruškové. Ak nechceme striekať a máme len niekoľko malých zákrskov, tak sa dajú obrať aj rukami. Dobré je zamedziť na stromček prístup pre mravcov, ktorý práve méry a vošky roznášajú a pestujú a ochraňujú. K tomu pomôže namazať prístupové miesta najčastejšie kmeň lepkavým mazadlom, cez ktoré sa nedostanú...

broskyne a nektarinky :
- povedzme si to otvorene - momentálne v našich podmienkach to bez chémie so stromčekom akejkoľvek odrody ani neskúšajme. Nasledovalo by v najlepšom prípade niekoľkoročné trápenie s nešťastným koncom. Rovno si to ušetrime... Strata času a peňazí! Ak nebudeme striekať proti kučeravosti, tak to proste nemá význam! Múčnatka je najmä na nektarinách fakt nepríjemná, ale povedzme... nie každý rok je kalamitný a dá sa čosi dopestovať aj bez postreku proti múčnatke, no bez postreku proti kučeravosti to proste nejde. Ak nechcete vôbec striekať, tak to ani neskúšajte! Dalo by sa o tom písať viac, ale to len ak by bol niekto fakt tvrdohlavý a chcel by súkromnú radu...

Slivky:
- Máme pomerne dosť nových odrôd v posledných rokoch. Je ich toľko, že aj odborník má problém sa v nich vyznať... Všetky sú viac menej odolné voči Šárke, najznámejšej nevyliečiteľnej metle všetkých Bystrických sliviek.
Mimo to je tu ešte problém s moniliózou, ktorý sa nemusí prejaviť, pokiaľ je záhradka izolovaná ale ak sa prejaví naplno je to katastrofa! Vo väčšine prípadov si príroda pomôže a strom nevyhynie, dá sa mu pomáhať rezom a dôkladným odstraňovaním napadnutých konárikov a ovocia.
Veľmi nepríjemná je piliarka, ktorá kladie vajíčka na kvety pri odkvitaní a spôsobí pri premnožení opad väčšiny ak nie všetkých plodov ešte v štádiu veľkosti hrášku. Existujú prípravky šetrné pre prírodu a včely, ktorými by som sa nebál striekať. Navyše nejaké reziduá nehrozia, pretože tento postrek je zavčasu na jar a do oberačky sa bezpečne zmyje. Tiež nie je nutné striekať každý rok, pretože riziko neúrody je len pri kalamitnom výskyte, kedy sme v minulých rokoch my, alebo náš sused nestriekali.

Čerešne
- Tu mám pre mnohých dobré správy. Boli sme doposiaľ zvyknutý na Vysoké stromiská, kde sa proste pre domácnosť neoplatilo ani všetky čerešne zberať, pretože ich bolo veľa naraz navyše čerešne nie sú jablká, zber je preto náročnejší. Trvanlivosť len deň dva a aj tak boli všetky červivé!
Tak tu mám dobé recepty ako sa tomu vyhnúť!
Vysaďme si čerešne na slaborastúcich podpníkoch, nebudú tak veľké. Vysaďme si také, ktoré majú na jednom strome naštepené aspoň 2 - 3 - 4 odrody, ktoré dozrievajú postupne. Vyhneme sa kalamitnej nadúrody v rovnakom čase. Vysaďme si nové odrody, ktoré nečervivejú!
Mimo to mávajú čerešne ešte krátkodobý problém s voškami, ktorý sa dá ale prežiť bez postreku a ostatné nepríjemnosti čerešne v podstate zvládajú samostatne.

Višne
- Donedávna bezproblémovejšie, momentálne veľmi problémové kvôli monilióze. Vysychajú celé konáriky, často dokonca polovica, či aj celý strom. Ak nás to začne postihovať, tak sa jarnému postreku proste nedá vyhnúť... Skôr nepestovať ak nechceme vôbec striekať, prípadne vysadiť strom na polovicu čerešňu, ktorá nie je tak náchylná a na polovicu vičňu, ak úplne odíde, zostane aspoň čerešňa. Pozor na opeľovanie, višne by mali byť radšej dve vedľa seba, ale to platí aj o inom ovocí.. (Ak ale máme na jednom strome dve rôzne odrody, druhý už netreba)

Marhule
- Podobne ako višne, zas tá monilióza... Navyše stará známa "porážka" sužuje pestovanie marhúľ. Neskoré jarné mrazíky v teplých zimách ničia nielen úrodu ale sužujú aj stromy... Treba to skúsiť... Možno budete mať šťastie... Pre opatrnejších - existuje jedna odroda sliviek, ktorá má úplne rovnakú chuť ako marhuľa. Sú to veľké modročierne slivky, ale chuťovo marhule - čo poviete stojí to za úvahu! Je to bezpečnejšie aj pre vyššie polohy!

Vinič
- Nové interšpecifické odrody rozširujú možnosti aj oblasť rozšírenia viniča. Použiteľné sú najmä ako stolové odrody. Treba to skúsiť, netreba sa báť, hoci nemáte možno u vás v pestovaní tradíciu. Terasa pri dome je ideálnym miestom na niekoľko koreňov...

Drobné ovocie - Najväčším problémom bola v minulosti Americká múčnatka egrešov. Tak si zakúpte nové odolné odrody. Stojí to za to! Ostatné drobné ovocie ak nechcete striekať, treba aspoň sledovať, pretože nie je bez parazitov...
Čo ale odporúčam sú menej známe ale zato úplne odolné ovocia ktoré netreba striekať - je to ďalší dôvod pre ich pestovanie!

Asimina triloba - nielenže nepotrebuje žiaden postrek ale dokonca sama produkuje biopesticídy, ktoré sa dajú využiť pri ochrane aj iných oveľa náchylnejších druhov.

Dyospiros - Hurmi Kaki - nenapádajú ju žiadny škodcovia, je to veľmi zdravé ovocie obľúbené najmä v Ázii, potrebuje viac propagácie, pretože je netradičné.

Amelanchier - muchovník - Chutné zdravé bez škodcov

Kiwi - za normálnych okolností bez škodcov, iba ak sa naň dostanú z iných hostiteľských rastlín, najmä ruží strapky, prípadne roztoče, netreba sa toho ale báť!

Moruša a tiež figovník sú vzdialené príbuzné a obe bez škodcov v našich podmienkach.

Jarabiny, oskoruše a mišpule sa dajú tiež pestovať bez postrekov.
Veľkoplodé čučoriedky nemajú najväčší problém s hmyzom, ale s kyslosťou pôdy. Treba dodržať zásady.
Dajte si poradiť a vyberajte si odrody, ktoré vám budú robiť radosť aj s minimom starostlivosti. Ak proste iba kúpite čo je najbližšie dostať a čo najlacnejšie, vráti sa vám to potom na nákladoch za postreky, prípadne na neúrode. S prírodou nie je potrebné bojovať. Postačí ju rešpektovať. Netreba prekážky preskakovať, je to únavné. Niekedy je dlhšia cesta skratkou, keď prekážku obídeme. 0903 258 405
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž plodov bude možno menej ale budú zas väčšie. Ak piliarka nie je premnožená, je to vlastne prirodzená prebierka plodov...
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

Dnes som slivku opat prezrela. Ma velmi vela plodov, tolko este nikdy nemala. Kazdorocne mi piliarka zlikvidovala 95% úrody. Nikdy som nestriekala, tohto roku som vyvesila tie biele lepove dosticky. Slivôčky sú už väčšie ako hrášok a zatiaľ neopadávajú. Ani čiernu dierku po piliarke nemajú. Je možné, že lepové doštičky naozaj zabrali. Uvidím ešte o týždeŇ-dva. Toľko sliviek ako tento rok ešte na nej žiadneho roku nezostalo, vždy opadali vo veľkosti hrášku. Žeby doštičky pomohli? Neviete niekto, ako asi tá muška piliarky vyzerá? Mala by to byť muška cca 6mm s dlhými nožičkami, no skúsim pozrieť, či tam také sú popriliepané.
1 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

no, už máme po slivkách. Musím povedať, že červivých bolo asi 2/3 úrody. Napriek lepovým doštičkám. Hm, žeby som musela na budúci rok predsa-len použiť chémiu?
No plody naopadli vo veľkosti hrášku, ale zostali až do zrelosti. Ale- boli červivéééééé. Je to stále ešte piliarka slivková? Ale ich je viac?
Naposledy upravil deli. : 22.10.12 at 11:48
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

ale aspoň broskyňa (Albatros) s bielymi plodmi, tohto ani minulého roku žiadny postrek nemala a prežila to bez kučeravosti. Totiž pred 2 rokmi (r.2010)som jej po prvýkrát dala postrek Horizon-om. Kučeravosť r. 2010 vďaka postreku nemala (2009 bola úplne kučeravá), a na na ďalší rok celkom bez postreku(2011) som odtrhla každý lístok, ktorý bol kučeravý. osvedčilo sa mi to, tento rok tiež celkom bez postrekov (2012) mala len minimálne kučeravých lístkov. Opäť aj tohto roku som každý jeden kučeravý lístok odtrhla a zneškodnila osvedčilo sa to, broskyňa rodila ako žeravá a vydržala zdravá. Budúci rok nechcem postrekovať proti kučeravosti, až pokým to pôjde. Broskyňa rodí bohato. Myslím si, že ak už nie chémiu úplne vylúčiť, určite sa dá obmedziť aj o 90%.
Naposledy upravil deli. : 22.10.12 at 11:42
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

Aj pri hruške (Bohemica) sa mi osvedčilo oberať každý jeden-jediný lístok zasiahnutý hrdzou hruškovou. Má bohaté úrody a žiadny postrek zatiaľ nepotrebovala. Len treba dať pozor, tie zasiahnuté listy zničiť, lebo huba sa môže rozšíriť vždy aj vzduchom.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Postrek bez chémie...
...zaujímavé čítanie...

http://www.liecive.herba.sk/index.ph...stliny-13.html
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

http://www.agromanual.cz/cz/pripravk...ck-effect.html
postriekal som nektarinku a broskyňu, je to vraj bez chémie a asi to bolo účinnné.
0 0
batko batko

batko je offline (nepripojený) batko

Legolas,to čo píšete neodporuje tomu čo napísal Wabi.
Naposledy upravil batko : 07.11.12 at 09:27
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
asi 4 ročná nektarinka mala toho roku konečne ca 2kg plodov, aj keď každý rok skučeravie. Hovorila som si super, akurát, že všetky plody uschli na strome vo veľkosti ca 3,5 cm. Čo to môže byť?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
bettylou
asi 4 ročná nektarinka mala toho roku konečne ca 2kg plodov, aj keď každý rok skučeravie. Hovorila som si super, akurát, že všetky plody uschli na strome vo veľkosti ca 3,5 cm. Čo to môže byť?
...a čuduješ sa v tej suchote ???
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
asi som ju mala poliať...
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Hlavne nezabudnut na postrek proti kuceravosti, lebo strom bez listovej plochy, nemôze vyzivit plody, a preto ich potom zhodi.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž ale v takýchto letách nepoliať mladý a neprekorenený stromček nie je dobrý nápad. Vždy sa divým, keď niektorý záhradkári polievajú len zeleninu a na stromčeky sa vyfláknu. Ony to zvládnu, no s úrodou samozrejme poslabšie...

Piliarka samozrejme nespôsobuje červivosť u dozrievajúceho ovocia sliviek. Iba u malých plodov vzniknutých po odkvitnutí.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
možno nie celkom dobre zaradím otázku, sorry, nechce sa mi zakladať novú tému. Ako ďaleko by som mala posadiť jablone od tují?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

bettylou
možno nie celkom dobre zaradím otázku, sorry, nechce sa mi zakladať novú tému. Ako ďaleko by som mala posadiť jablone od tují?
koreňový systém má plochu koruny teda aby si neprekážali keď vyrastú, dalej aká je odroda podľa mohutnosti rastu ja by som ako laik povedal aspoň 3 - 4 metre od seba
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

bettylou
možno nie celkom dobre zaradím otázku, sorry, nechce sa mi zakladať novú tému. Ako ďaleko by som mala posadiť jablone od tují?
Pozri si aj toto, ak tam máš vysadené aj hrušky.
http://www.e-zahradnik.cz/otazky_odp.php?kato=8&ido=53
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať