Zavrieť

Porady

Zahraničné faktúry pri prechode na EURo

Dobrý deň!

Chcela by som sa spýtať na zahraničné faktúry po prechode na EURo. Zo školenia som pochopila, že budem používať vždy kurz k dátumu vystavenia, čiže budem postupovať tak isto ako v roku 2008, len namiesto prepočtu na SKK budem prepočítavať na EUR. Dnes som sa ale dočítala, že pri prepočte cudzej meny na menu EUR v roku 2009, budem používať kurz zo dňa predchádzajúceho dňu vzniku daňovej povinnosti. Čiže ak bude zahraničná faktúra vystavená dňa 09.01.2009, tak nebudem používať kurz zo dňa 09.01. ale zo dňa 08.01.2009.
Je to pravda, alebo som niečo zle pochopila.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Micinka je offline (nepripojený) Micinka

    Micinka
    A kde si sa to dočítala? Faktúry by sa mali prepočítavať vždy k vzniku daňovej povinnosti, čiže keď budeš mať dátum dodania 9.1. tak ju prepočítaš kurzom NBS k 9.1. pokiaľ prepočítavaš kurzom NBS

    Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

    certifikovaná účtovníčka Aknazuz
    Lucka,
    je to pravda, ale od 1.1.2009 sa na Slovensku bude prednostne pouzivat kurz Europskej centralnej banky/ECB/, ktora vyhlasuje kurz az popoludni pre dany den. Az v pripade, ze kurz meny ECB nevyhlasila /napr.kurz hrivny alebo kuny/, vtedy sa pouzije kurz NBS. Preto doslo k tejto zmene, lebo do vyhlasenia kurzu ECB v den vzniku danovej povinnosti kurz nepoznas a nemohla by si zahranicnu fakturu spravne zauctovat. Konecne aspon raz nam uctovnikom zakon ulahcil pracovny zivot.
    Naposledy upravil Aknazuz : 30.12.08 at 18:42 Dôvod: upresnenie

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Micinka Pozri príspevok
    A kde si sa to dočítala? Faktúry by sa mali prepočítavať vždy k vzniku daňovej povinnosti, čiže keď budeš mať dátum dodania 9.1. tak ju prepočítaš kurzom NBS k 9.1. pokiaľ prepočítavaš kurzom NBS
    Zákon 465/2008
    čl.III (zmeny v ustanoveniach Zákona o DPH)

    5. V § 26 ods. 1 sa slová „slovenskú menu kurzom vyhláseným
    v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska
    platným v deň vzniku daňovej povinnosti“ nahrádzajú
    slovami „eurá referenčným výmenným kurzom určeným
    a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou
    bankou Slovenska
    5a) v deň predchádzajúci dňu
    vzniku daňovej povinnosti“.


    luckapastvova
    Ďakujem za odpovede. Veľmi mi pomohli a prajem Vám krásne prežitie Silvestra a všetko dobré v novom €uroroku 2009.

    gita je offline (nepripojený) gita

    gita
    Neviem nájsť nejakú tému o kurzoch, tak to skúsim tu. Ide mi o menu CZK, došlé faktúry - uhrádzané cez Akcentu, aký kurz mám použiť - ECB alebo banky? Tak viem, že pri úhradách zahr. faktúr sa používal doteraz kurz NBS.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    gita Pozri príspevok
    Neviem nájsť nejakú tému o kurzoch, tak to skúsim tu. Ide mi o menu CZK, došlé faktúry - uhrádzané cez Akcentu, aký kurz mám použiť - ECB alebo banky? Tak viem, že pri úhradách zahr. faktúr sa používal doteraz kurz NBS.
    Podľa mňa je to kurz ECB

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    Dievčatá, ten zákon je strááášne dlhý, takže uvediem príklad a poprosím jasnú, polopatistickú odpoveď. Určite sa zíde aj ostatným

    Dňa 11.2.2009 prišla spolu s tovarom zDF z EU, vystavená 03.02.2009. Použijem kurz ECB.

    Aký dátum použijem pri prijímaní tovaru na sklad a aký na dph-čku ?
    Ďakujem.
    Naposledy upravil jess : 12.02.09 at 12:19

    ivana184 je offline (nepripojený) ivana184

    ivana184
    Zákon 465/2008
    čl.III (zmeny v ustanoveniach Zákona o DPH)

    5. V § 26 ods. 1 sa slová „slovenskú menu kurzom vyhláseným
    v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska
    platným v deň vzniku daňovej povinnosti“ nahrádzajú
    slovami „eurá referenčným výmenným kurzom určeným
    a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou
    bankou Slovenska
    5a) v deň predchádzajúci dňu
    vzniku daňovej povinnosti“.

    Takže znamená, že ak mám faktúru z napr. z ČR, dátum dodania 05.01.2009, tak do účtovníctva prepočítavam podľa kurzu 04.01.2009, a podľa toho robím aj samozdanenie?

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    jess Pozri príspevok
    Dievčatá, ten zákon je strááášne dlhý, takže uvediem príklad a poprosím jasnú, polopatistickú odpoveď. Určite sa zíde aj ostatným

    Dňa 11.2.2009 prišla spolu s tovarom zDF z EU, vystavená 03.02.2009. Použijem kurz ECB.

    Aký dátum použijem pri prijímaní tovaru na sklad a aký na dph-čku ?
    Ďakujem.
    Takže ako som si zistila, vždy sa použije kurz ECB z predchádzajúceho dňa.

    V mojom prípade teda použijem kurz ECB zo dňa 10.2.2009 pre prijatie tovaru na sklad a kurz ECB zo dňa 2.2.2009 pri prerátaní dph.

    Ak sa mýlim, prosím, opravte ma !
    Naposledy upravil jess : 12.02.09 at 20:15

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.