Zavrieť

Porady

rozmnožovanie moruše čiernej

Čo treba spraviť so semenami moruše, aby vyklíčili,aby odrezky zakorenili,aby sa zvíšila afinita pri vrúbľovaní/zatiaľ bola len pod5%/.Mám na mysli morušu k nám dovezenú v čase tureckých nájazdov,Vyskytuje sa jedine v okr.Levice. Ďakujem. kajtman@centrum.sk
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Stretol som sa s tým, že vtáčiky priniesli z juhu Morušu ktorá u nás pravidelne vymŕza v kvete, či po ňom. Ak to nieje tento prípad, tak možno chce len opeľovača, hoci práve u moruši som sa s týmto ešte nestretol, mali by byť samoopelivé. Tak potom už len preštepiť. V akej oblasti máte záhradku?
0 0
VLG VLG

VLG je offline (nepripojený) VLG

Záhradu mám blízko Trenčína, ale hneď vedľa mám aj broskyne a marhule a ak tie nezamrznú myslím, že nie je problém s mrazom.

Asi 300 metrov od mojej záhrady je moruša ktorá pravidelne rodí.

Neviem či sa dá preštepiť je už dosť veľká.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Samozrejme že sa dá preštepiť, ale dajme jej ešte jednu poslednú šancu.
Keď zakvitne sledujte aká je teplota, sledujte vetvičky, prípadne odfote.
To že nemrzne, a broskyne rastú je fajn, ale predstavte si že možno ju "vysial" vták, ktorý priletel z Libanonu a takej moruši stačí aby bolo len 7 stupňov v noci a "kvety opadnú akoby zamrznuté". To je ale len dohad samozrejme. Faktom ale zostáva, že hranice štátov a dokonca ani kontinentov vtáky vôbec nerešpektujú a ulavia si kde to na nich práve príde.
1 0
durislavus durislavus

durislavus je offline (nepripojený) durislavus

Biológ, zoológ - ornitológ. Príroda ma fascinuje a snažím sa jej porozumieť ;) ...viac
podobny pripad som zaznamenal ajja a to nejde o morusu, ktoru by mi v zahrade vysial host z teplych krajin. kupil a zasadil som si morusu bielu - biele plody s tym, ze sa pekne ujala a dnes ma uz vyse 3,5 m. kvitne bohato a pravidelne posledne asi 3-4 roky, ale plody sa vytvorili dokopy asi 3 ks zakazdym akoby kvety uschli a opadli. hned vedla nej je zasadena morusa cierna - sladkokysle plody, dozrievaju postupne. zrejme bude ta biela potrebovat opelovaca z radu morusi bielych. co Vy na to?
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Už je správny čas ohnúť a čakať na zakorenenie konárika moruše do vedra s hlinou? Nie je neskoro?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

durislavus Pozri príspevok
podobny pripad som zaznamenal ajja a to nejde o morusu, ktoru by mi v zahrade vysial host z teplych krajin. kupil a zasadil som si morusu bielu - biele plody s tym, ze sa pekne ujala a dnes ma uz vyse 3,5 m. kvitne bohato a pravidelne posledne asi 3-4 roky, ale plody sa vytvorili dokopy asi 3 ks zakazdym akoby kvety uschli a opadli. hned vedla nej je zasadena morusa cierna - sladkokysle plody, dozrievaju postupne. zrejme bude ta biela potrebovat opelovaca z radu morusi bielych. co Vy na to?

Môže to byť, dokonca som počul o samčej moruši bielej. Existuje moruša ktorá vôbec nekvitne, sú samoopelivé aj cudzoopelivé...
Viem vám dodoať opelovača ak chcete ešte toto jaro, napíšte, alebo zavolajte...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

alla66 Pozri príspevok
Už je správny čas ohnúť a čakať na zakorenenie konárika moruše do vedra s hlinou? Nie je neskoro?
Vraví sa že nikdy nie je neskoro a platí to určite aj teraz, konárik je dobre nalomiť, či nožíkom poškodiť a substrát by nemal radšej nikdy vyschnúť, ale neplesnieť a nehniť!
Veľa šťastia a dajte vedieť ako sa vydarilo!
1 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
http://www.pukanec.sk/pdf/vyskyt_moruse_ciernej.pdf
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Dík Avivator. Mimochodom namnožil som tú veľkoplodú morušu sivej farby plodov. Teda nielen čierne a biele sú moruše...
0 0
matera matera

matera je offline (nepripojený) matera

Zdravi, chcel by som poprosit o radu. Kedy je najvhodnejsi cas na rozmnozovanie moruse (potapanim). V mojom pridade sa jedna o stary strom, kt. konare pri zemi sa sami "potapaju". Ich vek neviem odhadnut, maju asi 30 cm. Taktiez neviem ci maju uz vlastne korene. Ak ano, ako by som mal potom postupovat.
Dakujem za radu
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Potápať sa dajú kedykoľvek, čím skôr, ale odporúčam nechať ich "potopené" aspoň jednu sezónu ak budú polievané a udržované vo vlhku ak nie tak aj 2 letá s tým že to tohoročné aj tak nieje úplné. Konáre je dobre priškrtiť drôtom, ktorým sa zároveň dobre zafixujú alebo aspoň trochu poškodiť nožom napríklad kôru.
Ak chcete zistiť či sú staršie konáre zakorenené pootrebujete ich pozrieť pomocou ríľa napríklad ale vykopával by som ich až na jar budúceho roku ak ich chcete presadiť. potom odporúčam zostrihnmúť. Aj teraz pokiaľ chcete podporiť rast treba zmladiť aby vyháňali mladé výhony a tie potom zakopcujete po ušrtení drôtom...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Videl som pred pár dňami bylinné zelené rezky moruše len s 1 - 2 listovými púčikmi po 3 týždňoch všetky perfektne zakorenené, tak to je sila!
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

wabi Pozri príspevok
Videl som pred pár dňami bylinné zelené rezky moruše len s 1 - 2 listovými púčikmi po 3 týždňoch všetky perfektne zakorenené, tak to je sila!
Mám takú záludnú otázku ohľadne moruše.

Viem o 2 voľnerastúcich morušiach, ktoré majú super plody. Sú na verejných miestach a občas si chodím natrhať, sú bombasticky sladké, jeden strom má čierne plody, druhý také biele až bledofialové.

Pri dome mám malý podpník morušový. Je možné z týchto dvoch stromov naštepiť rezy na ten podpník (je asi 1 m vysoký, hrubý cca 2cm), tak, aby strom mal oba druhy plodov?

Ak áno, kedy je treba štepiť a ako? Dokážem to naštepiť aj ja ako laik?

Díky za pomoc.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
wabi Pozri príspevok
Vraví sa že nikdy nie je neskoro a platí to určite aj teraz, konárik je dobre nalomiť, či nožíkom poškodiť a substrát by nemal radšej nikdy vyschnúť, ale neplesnieť a nehniť!
Veľa šťastia a dajte vedieť ako sa vydarilo!
wabi, nebude zo mňa Mičurinka - legendárna ovocinárka a šľachtiteľka...

Nepodarilo sa mi zakoreniť ani konárik Morušy, sľúbila som ju jednému poraďákovi. Branko - "Tento rok z toho nič nebude." Neviem, asi som málo polievala, konárik uschol, alebo som pichla nesprávny. Budem skúšať šťastie o rok.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž takto.
Moruša sa dá štepiť alebo očkovať na Forkerta - čo ja uprednostňujem najlepšie na jar, ale ujali sa mi nejaké očká dokonca aj teraz asi pred 3 týždňami a začali rásť. Je už trocha neskoro, ale na tvojom mieste by som to skúsil - veľa neriskuješ. Iba trocha času. Samozrejme že si môžeš zaočkovať na jeden stromček aj dve aj viac odrôd ! Veď ja ich bežne predávam takto zaočkované!
S tými odrezkami to treba skúsiť kľudne z bilinnými aj teraz znova, len teda zakorenia sa len niektoré iste nie všetky. Treba im vytvoriť vhodnú klímu - vlhkosť napríklad pod petflašou, alebo fóliovýmm vrecom a podobne. Treba ich narezať aspoń niekoľko desiatok aby teoria pravdepodobnosti fungovala v tvoj prospech!
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Podarilo sa mi zohnať aj americký druh Moru Rubra a to aj odrodu s čiernymi aj s červenými plodmi. Je príbuzná s našou Morus Nigra, ale má na plodoch dlhšie stopky a samozrejme inú chuť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

wabi Pozri príspevok
Nuž takto.
Moruša sa dá štepiť alebo očkovať na Forkerta - čo ja uprednostňujem najlepšie na jar, ale ujali sa mi nejaké očká dokonca aj teraz asi pred 3 týždňami a začali rásť. Je už trocha neskoro, ale na tvojom mieste by som to skúsil - veľa neriskuješ. Iba trocha času. Samozrejme že si môžeš zaočkovať na jeden stromček aj dve aj viac odrôd ! Veď ja ich bežne predávam takto zaočkované!
Ešte mi poraď s tým očkovaním. Aké veľké odrezky mám očkovať na pník? Nejaké malé konáriky, alebo len samotné puky? A je to jedno, kam na pník to naočkujem? Nemáš nejaký videonávod? Na youtube je ich veľa, len neviem, ktorý je vhodný pre moruše.

A môžem ešte aj teraz, alebo už mám počkať na jar?

wabi Pozri príspevok
S tými odrezkami to treba skúsiť kľudne z bilinnými aj teraz znova, len teda zakorenia sa len niektoré iste nie všetky. Treba im vytvoriť vhodnú klímu - vlhkosť napríklad pod petflašou, alebo fóliovýmm vrecom a podobne. Treba ich narezať aspoń niekoľko desiatok aby teoria pravdepodobnosti fungovala v tvoj prospech!
Ako je to s tými odrezkami? To odrežem kus konáru a nechám zakoreniť? Ako dlhý konár treba dávať zakoreniť? Kedy je to najlepšie odrezať a nechať zakoreniť?
Naposledy upravil Chobot : 07.09.09 at 10:45
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Chobot Pozri príspevok
Ešte mi poraď s tým očkovaním. Aké veľké odrezky mám očkovať na pník? Nejaké malé konáriky, alebo len samotné puky? A je to jedno, kam na pník to naočkujem? Nemáš nejaký videonávod? Na youtube je ich veľa, len neviem, ktorý je vhodný pre moruše.

A môžem ešte aj teraz, alebo už mám počkať na jar?



Ako je to s tými odrezkami? To odrežem kus konáru a nechám zakoreniť? Ako dlhý konár treba dávať zakoreniť? Kedy je to najlepšie odrezať a nechať zakoreniť?
Na očlovanie je už neskoro a "teraz" už bolo.
Odrezky by sa dali robiť aj neskoro na jeseň s tým, aby prezimovali vo vlhku a chlade nad nulou Vysadia sa potom až na jar. Rezky vezmi tak, aby mali pätku z 2 ročného dreva ale aj tak nemáš zaručené že sa to podarí. Treba väčší počet a možno sa niečo z toho podarí.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

wabi Pozri príspevok
Na očlovanie je už neskoro a "teraz" už bolo.
Odrezky by sa dali robiť aj neskoro na jeseň s tým, aby prezimovali vo vlhku a chlade nad nulou Vysadia sa potom až na jar. Rezky vezmi tak, aby mali pätku z 2 ročného dreva ale aj tak nemáš zaručené že sa to podarí. Treba väčší počet a možno sa niečo z toho podarí.
Takže očkovať na jar? Kedy asi? Kým sú ešte puky, alebo keď už rašia lístky?

Tie rezky skúsim.
0 0
airbusy airbusy

airbusy je offline (nepripojený) airbusy

So zakorenovanim moruse mam dobre skusenosti, pouzivam pri tom bylinne odrezky a ide to celkom fajn. Teraz by som uz nerezal, je to moc drevnate a zakorenovalo by to velmi tazko, ak vobec. Navyse mlade korienky ak aj narastu, su dost tenke, a mohli by v chlade zahnit. Ale neodradzam od experimentovania, za vyskusanie to stoji aj teraz!

Btw, kde sa tie moruse nachadzaju, ak to neni prisne tajne? Som tiez z BA.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať