Zavrieť

Porady

rozmnožovanie moruše čiernej

Čo treba spraviť so semenami moruše, aby vyklíčili,aby odrezky zakorenili,aby sa zvíšila afinita pri vrúbľovaní/zatiaľ bola len pod5%/.Mám na mysli morušu k nám dovezenú v čase tureckých nájazdov,Vyskytuje sa jedine v okr.Levice. Ďakujem. kajtman@centrum.sk
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

airbusy Pozri príspevok
So zakorenovanim moruse mam dobre skusenosti, pouzivam pri tom bylinne odrezky a ide to celkom fajn. Teraz by som uz nerezal, je to moc drevnate a zakorenovalo by to velmi tazko, ak vobec. Navyse mlade korienky ak aj narastu, su dost tenke, a mohli by v chlade zahnit. Ale neodradzam od experimentovania, za vyskusanie to stoji aj teraz!

Btw, kde sa tie moruse nachadzaju, ak to neni prisne tajne? Som tiez z BA.
Jedna (veľký strom) je na križovatke Záhradnícka - Miletičova na roku toho parčíku smerom na trhovisko. To je tá biela (po prezretí má plody jemne fialové), ale je nehorázne sladká.

Tá druhá, je to taký menší strom, tipujem tak do 10 rokov, je popri ceste smerom od Zimného štadióna k Trnavskému mýtu, asi na pol ceste, tam, kde ústi ulica Pri starej prachárni. V pozadí toho stromu je v uličke taká krčma, či espresso. Tento strom má plody tmavofialové, lahodné a veľké ako celý palec. Aj oproti pri parku (nevyzerá ako park, je to strašne zanedbaný pozemok) je tiež jedna moruša, ale tá má strašne kyslé plody.

A máš skúsenosti so štepením? Alebo vedel by si zaštepiť alebo nechať zakoreniť tieto stromy? Bolo by škoda keby ich niekedy vyrúbali.
0 0
airbusy airbusy

airbusy je offline (nepripojený) airbusy

Skusenosti so zakorenovanim mam velmi dobre, nie je problem nejake namnozit, ale treba pockat do vhodneho terminu, snad do jari ich nikto nevyrube odtial, ze? Ja som tuto jar rozmnozil jednu morusu mimo BA s podobnym neistym osudom-pekne velke plody, ktore mi chutili a oni ju zrezali ku spodu, lebo im clonila pred domom. Buducim rokom pojdu vysadit niekam von na vhodne miesto. Na jar sa mozem do toho pustit znova a namnozit aj tie, o ktorych si pisal. Tiez si myslim, ze je skoda prist o moruse s kvalitnymi plodmi. Inak jednu hodne kyslu som jedol nedavno v Botanickej zahrade, ta mala tiez pekne plody, ale chut ma neoslovila.....

S vrublovanim a ockovanim moruse zial skusenosti nemam, je to o najdeni najvhodnejsie casu, kedy to urobit.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

airbusy Pozri príspevok
Skusenosti so zakorenovanim mam velmi dobre, nie je problem nejake namnozit, ale treba pockat do vhodneho terminu, snad do jari ich nikto nevyrube odtial, ze? Ja som tuto jar rozmnozil jednu morusu mimo BA s podobnym neistym osudom-pekne velke plody, ktore mi chutili a oni ju zrezali ku spodu, lebo im clonila pred domom. Buducim rokom pojdu vysadit niekam von na vhodne miesto. Na jar sa mozem do toho pustit znova a namnozit aj tie, o ktorych si pisal. Tiez si myslim, ze je skoda prist o moruse s kvalitnymi plodmi. Inak jednu hodne kyslu som jedol nedavno v Botanickej zahrade, ta mala tiez pekne plody, ale chut ma neoslovila.....

S vrublovanim a ockovanim moruse zial skusenosti nemam, je to o najdeni najvhodnejsie casu, kedy to urobit.
Ešte k tej na Záhradníckej - tam v tom parku sú 2 stromy. Jedna je typická čierna moruša, taká s ovisnutými konármi, tak tú som nemyslel. Vedľa nej je taká staršia moruša, je to obyčajný strom, veľký, aj 20-30 rokov starý, tak tá ma tie biele plody.

A ako to dávaš zakoreniť? Aký veľký kus odrežeš? Do čoho ho dáš (piesok, zemina..) a kedy ho vysadíš? Kedy to treba odrezať? Na jar, predtým, ako vyženie listy?
0 0
airbusy airbusy

airbusy je offline (nepripojený) airbusy

Rezky beriem zhruba v polke juna, ked su este zelene a nie moc tvrde. Dlzka odrezku je tak 15-20 cm. A sadil som ich do normalnej zeme na izbove rastliny, ale aj v perlite to islo, treba mat 100 percentnu vlhost pri zakorenovani, to je samozrejmost, cize to niecim prikryt (igelit, sacok). A spodok rezku treba namocit do stimulatora na lepsie zakorenovanie. Zimne, neolistene rezky som este neskusal zakorenovat, mozno by to slo.

Moruse na Zahradnickej som si uz davnejsie vsimol, len som tadial nikdy nesiel, ked zrovna dozrievali....A ta cierna s ovisnutymi konarmi na Zahradnickej nema moc dobre plody?
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

airbusy Pozri príspevok
Rezky beriem zhruba v polke juna, ked su este zelene a nie moc tvrde. Dlzka odrezku je tak 15-20 cm. A sadil som ich do normalnej zeme na izbove rastliny, ale aj v perlite to islo, treba mat 100 percentnu vlhost pri zakorenovani, to je samozrejmost, cize to niecim prikryt (igelit, sacok). A spodok rezku treba namocit do stimulatora na lepsie zakorenovanie. Zimne, neolistene rezky som este neskusal zakorenovat, mozno by to slo.

Moruse na Zahradnickej som si uz davnejsie vsimol, len som tadial nikdy nesiel, ked zrovna dozrievali....A ta cierna s ovisnutymi konarmi na Zahradnickej nema moc dobre plody?
Nehovorím, že sú zlé, ale chutnejšie sú čierne moruše zo stromu, ktorý sa nachádza v parku na rohu Jégého a Záhradníckej ulice. Je presne v strede parku pri lavičkách.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tiež sa snažím zachraňovať zaujímavé stromy moruší a zbierať novinky.
Rezky zakorenujú najlepšie zelené bylinné ale aj drevnaté vedia zakoreniť, hoci úspešnosť je menšia oveľa a trvá to dlhšie.
Čo sa týka štepenia má to veľký význam najmä pri stromoch ktoré niekde už rastú ako semenáče - tieto budú mať vždy lepšiu životaschopnosť než štepovance, ak sú zaštepené vo výške meter a viac nad zemou dochádza k zabrzdeniu rastu a hoci aj po 30 rokoch je možné takýto strom oberať zo zeme to je recept na to ako mať malú morušu v malej záhradke a to aj bez rezania.
Zbieram aj rôzne morušové druhy - Morus Nigra mám viacero klonov - nesprávne je nazývaná aj Moruša Trnavská. Väčšina volne rastúcich stromov sú Morus Alba, hoci plody majú často farbu od bielej cez sivú až po čiernu a viem aj o červených plodoch napokon podarilo sa mi doviezť z Ameriky Morus Rubra a tirž kríženca morus RUbra a Nigra. Pendule mám v dvoch veriantách ale ani jedna nemá bohvie aké plody... Najchutnejšie sú podľa mňa Morus Nigra tie veľkoplodé...
1 0
airbusy airbusy

airbusy je offline (nepripojený) airbusy

prikladam foto rezkovancov,co som spominal. netreba sa toho vegetativneho rozmnozovania bat, chce to len spravny cas vystihnut a mat vhodne podmienky, vysledok sa casom dostavi. bylinne odrezky korenia celkom dobre.

v nejakej diplomovke o morusi ciernej v Pukanci som cital, ze z vyse 800 rastlin, co tam rastie, su vacsina z nich vegetativne namnozene. ale co ak sa niektore stepili pod urovnou pody....
moruse.jpg  
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Mám overené, že ak sa miesto štepenia pri moruši dostane pod úroveň pôdy ona vyženie svoje vlastné korene a tie z podpníka odhodí - normálne uschnú! Rastie potom samozrejme oveľa bujnejšie a bude s nej po čase veľký strom.
0 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Chobot Pozri príspevok
Nehovorím, že sú zlé, ale chutnejšie sú čierne moruše zo stromu, ktorý sa nachádza v parku na rohu Jégého a Záhradníckej ulice. Je presne v strede parku pri lavičkách.
Moruša znáša veľmi dobre aj radikálne zostrihanie-viď foto, bola už vysoká cca 6 metrov, a každú jar sme ju zostrihali, aby sme mohli zo zeme oberať plody a postačí, lebo aj tak zbytočne napadali vždy dolu.
Na druhom a treťom obrázku je moruša pendula s výrazne menšími plodmi.
Na porovnanie veľkosť plodov.
list moruše je veľmi osožný pri liečbe cukrovky. List sa suší v tieni v jednej vrstve alebo na ulomenej halúzke. Usušený sa pomrvý a denne sa užíva 1-2 x 3gr. dlhodobo.
Naposledy upravil ubka : 11.02.11 at 21:49
3 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Lubka, my máme takéto moruše. Tiež sú listy vhodné na cukrovku? Medzi fotkami ich nemôžem nájsť, tak skúsim dať skopírované z tých, čo sú už tu v téme čo na obed od vlani (asi).
Nejde mi to. Je to na strane 39 - čo dnes na obed.
0 0
milka 60 milka 60

milka 60 je offline (nepripojený) milka 60

Som dôchodca ,mám 2 synov a 4 vnúčence a manž. ...viac
Na diabetes sú vhodné všetky typy moruše
0 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

milka 60 Pozri príspevok
Na diabetes sú vhodné všetky typy moruše
Ďakujem. Budem sušiť.
0 0
zahradnik186 zahradnik186

zahradnik186 je offline (nepripojený) zahradnik186

Asi najefektivnejsim rozmnozenim moruse Trnavskej velkoplodej je nastepenie na podpnik moruse bielej. Mam to vyskusane na 4 rocnych stromcekoch. Ale musite mat super ostry noz a vhodnu velkost ako podpnika tak aj vrubla. A uz viem preco tyto super zdrave stromy vymieraju.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

airbusy Pozri príspevok
prikladam foto rezkovancov,co som spominal. netreba sa toho vegetativneho rozmnozovania bat, chce to len spravny cas vystihnut a mat vhodne podmienky, vysledok sa casom dostavi. bylinne odrezky korenia celkom dobre.

v nejakej diplomovke o morusi ciernej v Pukanci som cital, ze z vyse 800 rastlin, co tam rastie, su vacsina z nich vegetativne namnozene. ale co ak sa niektore stepili pod urovnou pody....

Ako sa ti to podarilo zakoreniť? Kedy si to rezal a sadil? To si len zapichol do tej zeminy v tej fľaši?

Ja som zapichol do zeminy pár odrezkov, prikryl som ich plastovou fľašou (s vetraním - dierky) a polieval som denne - aj tak mi odrezky vyschli. bolo to pred 3 týždňami. Dá sa skúsiť ešte aj teraz zakoreniť odrezok? Aký vľký má byť? Koľko lístkov mám na ňom nechať?
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Môj známy si zakorenil čiernu morušu takto:
na jar do obyčajného jutového vreca ohol zo stromu vetvičku moruše, zasypal ju kvalitnou zeminou a dobre uťapkal. Ešte to do 3/4 strčil do igelitového vreca tak aby vetvička "stála rovno" a aj na tom spravil dierky na odtok prebytočnej vody. Dobre priviazal o hrubšiu haluz a len kontroloval, či vetvička nevysychá, nie je premočená, prípadne nie je nakrivo.
Na jeseň odstrihol vetvičku od stromu, vybral z vriec a zasadil susede.
Ešte nerodila, ale stromček sa má k svetu, každým rokom na jar ho pristrihujú a tvarujú aby bol pekný.
1 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
To je klasické potápanie, ale keď si chce človek namnožiť stromček z ulice, nieje to najlepší spôsob.
Kedysi tu padli logické argumenty, že tie veľkoplodé moruše niesú odroda, ale druh. Ak je to pravda, mali by byť verné zo semena, čo mi pripadá najjednoduchšie.
0 0
zahradnik186 zahradnik186

zahradnik186 je offline (nepripojený) zahradnik186

Neviem ako je možne ale vyskúšal som ešte pokus dat drevité výhony do piesku robil som to v januári pretože som ich potreboval na štepenie.

Mal som malo podpníkov tak som tam niektoré nechal. Ale teraz normalne vyhnali lísky.

Nerozumiem tomu žiaden fytohormon som nepridával ale keby to je čierna to pochopím ale Trnavská? Budúci rok vyskúšam viacero variant. Vyskúšajte aj Vy.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zahradnik186 Pozri príspevok
Neviem ako je možne ale vyskúšal som ešte pokus dat drevité výhony do piesku robil som to v januári pretože som ich potreboval na štepenie.

Mal som malo podpníkov tak som tam niektoré nechal. Ale teraz normalne vyhnali lísky.

Nerozumiem tomu žiaden fytohormon som nepridával ale keby to je čierna to pochopím ale Trnavská? Budúci rok vyskúšam viacero variant. Vyskúšajte aj Vy.
TO si tie odrezky dal úplne do piesku, alebo si len konce zastrčil?
0 0
zahradnik186 zahradnik186

zahradnik186 je offline (nepripojený) zahradnik186

Iba konce 2 púčiky. A dnes som sa dozvedel keby dam tomu auxin tak aj korene pustia.
0 0
Alcielle Alcielle

Alcielle je offline (nepripojený) Alcielle

trosku mimo temu, ale chcela by som vas poprosit, ak by niekto z vas mal prebytok nasusenych listov morusovnika, keby sa mi ozval. dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať