Zavrieť

Porady

Recepty pre domácu pekáreň.

Mama troch dospelých detí
Milé pekárky a pekári v domácej pekárničke. Zakladám túto tému, aby sme v nej spoločne zhromaždili recepty, ktoré bežne pečieme a ktoré sa aj vydaria v našich pekárničkách. Preto vás prosím, dávajte sem len recepty vami overené, poprípade aj priložte fotografiu. Ide o to, aby sme v téme,kde o pekárničkách debatujeme zbytočne nemuseli náš obľúbený recept hľadať a aby aj tí, čo si len pekárničky kúpia ,mali recepty po ruke. Takže prikladám môj najobľúbenejší recept na chlebík, ktorý ma nikdy nesklamal.

Chlebík od Dáši.

V menšom množstve : na 750 g

270 ml vody alebo acidofilného mlieka
1 1/2 PL oleja
1/2 PL octu
1 a pol ČL soli
1 ČL cukru
1 čl droždia
rasca, semiačka tekvicové , slnečnicové, ľanové, sezamové
1 – 2 väčší uvarený nastrúhaný zemiak
420 g múky - 300 g hladkej T 650 + 120 g ražnej, špaldovej, žitnej, celozrnnej


V prípade použitia acidofilného mlieka sa ocot už nedáva.
A rozhodne je s mliekom chutnejší ako s vodou.

Inak tento recept dávam na najvyšší stupeň prepečenia a pečiem ho v Moulinex na programe č. 1 . Pozor - pri dávkovaní acidofilného mlieka...ono sa napení , takže ja dávam vždy takmer plnú odmerku. Javí sa to potom, že je mlieka viac. Ale keď lepšie pozriete, tak je to pena.
Usporiadat
xaxar1 xaxar1

xaxar1 je offline (nepripojený) xaxar1

360 ml káva MELTA (zaliať 1,5 ČL MELTY)
2 PL oleja
250 g hrubej múky
250 g hladkej múky (to je jedno akej)
1,5 ČL soľ
1,5 ČL kr. cukor
1,25 ČL suš. droždie (ja s lastovičkou)
1,5 ČL rasca celá
Program 1 (3:20 - ETA Siesta)
0 0
ollga ollga

ollga je offline (nepripojený) ollga

SLADKÝ CHLIEB PRE FAJNŠMEKROV

270 ml mlieko
30 g maslo
1/2 káv.lyžičky soli
1 polievk.lyžica cukru(medu)
500 g polohrubá múka
1/2 droždie čerstvé(7,5 g sušené)
110 g sušeného ovocia (hrozienka, marhule, brusnice, slivky...)


rada č.1: sušené ovocie po opláchnutí vysušte, znížite tým množstvo tekutiny v chlebíku
rada č.2: marhule, slivky nepokrájajte na malé kúsky, pri miešaní sa aj tak kúsky ovocia potrhajú
rada č.3: ovocie pridajte až po zapípaní, najlepšie je zvoliť program, v ktorom miesenie po zapípaní trvá najkratšie. Zabráni sa tak rozdrobeniu ovocia, s väčšími kúskami je estetickejší, chutnejší a zaujímavejší. V mojom prípade je to program Sandwich.

S maslom chutí vynikajúco.
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

Cez vikendik som skúšala tento chlebík, ale upozorňujem,ma výraznú olivovú chuť.Ja mám olivky rada,tak som si pochutnala.

Grécky olivový chlieb

350 ml vody
250 gr. hl.múky
250 gr. celozrnnej múky
1 PL ocot
1 malá odmerka soľ
1,5 malá odmerka droždia
1 malá odmerka rozmarínu
po zvukovom signále pridáme:
2 pokrájane cibule opražené na 2 PL oliv.oleja
cca 100 gr. olív pokrájaných na kúsky

veľkosť a prepečenie stredné
0 1
silvia1 silvia1

silvia1 je offline (nepripojený) silvia1

Tieto chleby pečiem ja: dobrenapady.info/chlieb-cr8.htm
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

ROŽKY
Suroviny:
220 ml vlažná voda
1 ČL cukor
2 ČL soľ
50 g masť zmäknutá
400 g hladká múka /dala som T650/
1,5 ČL sušené droždie
sezam, rasca,vajce

Program cesto.
Po ukončení programu vybrať cesto, rozdeliť na 2 časti, nechať ešte 15 min vykysnúť. Potom vyvalkať na dva kruhy, ktoré rozdelíme na osem trojuholníkov, tieto zrolujeme a poukladáme na plech/ja som dala aj papier na pečenie/, potrieme vyšľahaným vajíčkom a posypeme sezamom, rascou. Dáme piecť do rúry na 12-15min, pri teplote 200°C.
Naposledy upravil jozka56 : 26.03.09 at 22:59
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

jozka56 Pozri príspevok
ROŽKY
Suroviny:
220 ml vlažná voda
1 ČL cukor
2 ČL soľ
50 g masť zmäknutá
400 g hladká múka
1,5 ČL sušené droždie
sezam, rasca,vajce

Program cesto.
Po ukončení programu vybrať cesto, rozdeliť na 2 časti, nechať ešte 15 min vykysnúť. Potom vyvalkať na dva kruhy, ktoré rozdelíme na osem trojuholníkov, tieto zrolujeme a poukladáme na plech/ja som dala aj papier na pečenie/, potrieme vyšľahaným vajíčkom a posypeme sezamom, rascou. Dáme piecť do rúry na 12-15min, pri teplote 200°C.
Jožka, tento recept je na klasické obyčajné rožky ako z obchodu? Múka ide obyčajná hladká, alebo T650?
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

jozka56 Pozri príspevok
Vema dala som T650, rožky klasické ako z obchodu a veľmi hutné, nie také vodové.
Fajn, fajn - upečiem. Ďakujem Jožka.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Maruška54 Pozri príspevok
Prosím vás aké je to lastovičkové droždie?
To je sušené droždie. Je viac druhov v malom sáčku a na jednom z viacerých je obrázok lastovičky. Najdeš, nie je problém.
0 0
maca.tt maca.tt

maca.tt je offline (nepripojený) maca.tt

verná čitatelka príspevkov porady 46 ročná ...viac
Maruška54 Pozri príspevok
Prosím vás aké je to lastovičkové droždie?
volá sa saf-instant predáva ho TERNO,alebo COOP JEDNOTA
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ja by som rada pripomenula, že táto téma bola založená na to, aby sme tu vkladali osvedčené recepty a nevymieňali si tu informácie ohľadne pečenia. Na to máme tému Domáca pekáreň. Prosím preto všetkých, aby svoje predchádzajúce príspevky vymazali v tejto téme a presunuli do témy Domáca pekáreň. Dúfam, že sa nikto neurazí..ale bolo to tu založené so zámerom, aby tu boli prehľadne usporiadané recepty...a len recepty. Ďakujem za pochopenie.
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

receptik som odkukala na mimibazarikuy a vrelo odporučam, skúšala som viacero receptov na vianočku, boli tiež fajn,ale táto je tá pravá mäkkulinká ,jemná a nadýchaná,mňam.Skoro mi utiekla z pekárničky.Po upečení vážila 1 kg.

Vynikajúca vianočka z domácej pekárne

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

470 g hladkej múky, 8 lyžíč polievkových roztopeného masla alebo Hery (cca 60g), 5 PL oleja, 1/2 kocky čerstvých kvasníc (20g), 2 žĺtky, 2 dcl vlažného mlieka 80g kryštálového cukru, 1/2 lyžičky kávovej soli, kôra z 1 menšieho citróna, za hrsť hrozienok a mandľových lupienkov(spolu za hrsť alebo si dajte len hrozienka-kto ako rád), 1 čajovú lyžičku celého fenikla-toto ma naučila svokra, dovtedy som nikdy vianočku s feniklom nerobila a môžem povedať, že s feniklom je super.Aj keď ona robieva klasickú zapletanú vianočku a feniklom posype vrch a tuná ho nájdeme vďaka mieseniu aj vo vnútri. Môže byť aj troška rumu, ja som nedávala.

POSTUP PŘÍPRAVY

Toto bol môj prvý recept z domácej pekárne a naozaj bola vianočka vynikajúca, môžem odporúčať. Recept som obkukala z českého mimi ID 4520 a troška ho upravila. Všetko nasúkajte do pekárničky , ja som dala všetko naraz a zapla program SWEET, sladký chlieb a stredne hnedá kôrka.
vianocka.jpg  
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Slaný koláč

Recept bude iba taký orientačný, prispôsobovala som môj najbežnejší chlebový recept
350ml vody
1 lyžička soli
2 lyžice oleja
300 g hladkej múky
200 g polohrubej múky
1 lyžička sušeného droždia (toľko, koľko dávam do chleba)
ja osobne cukor nedavam, ale kto dáva, tak aj cukor podľa zvyklostí

nechala som urobiť cesto,nemalo by byť veľmi tuhé, potom som pekáreň vypla

osmažila som cibuľku nakrájanú na drobno a slaninku nakrájanú na kocky (po pravde, používam gazdovský bok)

Nasypala som to (aj s olejom) na cesto v pekarni a znova pustila na kratko program miesenie.

Ked sa mi to zdalo rovnomerne premiešane, vypla som, cesto som dala na plech (ja davam pod všetko papier na pečenie ), tam som ho rukami roztľapkala, stopy po prstoch sú žiaduce. Potom som ho takýto neupečený rozkrájala na porcie, nechala chvíľu podkysnúť a dala piecť do rúry vyhriatej na cca 170 stupnov.
To rozkrajanie sa samozrejme zleje, ale nie úplne, dá sa úplne super krájať.

Okrem cibuľky a slaniny by sa mohli zamiešať aj olivy, prípadne sušené paradajky - najlepšie tiež naložené v oleji, alebo nejaka suchá salaba, klobása --- to už podľa chuti.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

A ešte jeden netradičný recept z pekárničky - slané cesto - robili sme ozdoby.

300 ml vody
0,5 kg soľ
0,5 kg ladká múka špecial


najskor som do vody vysypala soľ a nechala ju rozpustit (čiastočne) pri programe na cesto, ale v podstate akykoľvek program, ktory mieša.
Po 2 minutach som prisypala múku a nechala dalej miesiť. Treba kontrolovat konzistenciu, ak sa javí príliš tuhé, tak je možné pridať trošku oleja, ak e riedke, tak trochu múky.


Cesto som nechala miesiť asi 0,5 hodiny, potom oddychovalo v chlade.

možno z neho robiť rôzne ozdoby, potom vysušiť (v rúre na cca 50 stupňov hodinu)
Po úplnom vysušení možno namaľovať, nakoniec prelakovať.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

0,50 kg soli?
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

Braňo Pozri príspevok
0,50 kg soli?
Do takéhoto cesta - na ozdobky,nie na konzumáciu sa tej soli naozaj dáva toľko.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Braňo Pozri príspevok
0,50 kg soli?

ano, pol kila - to nie je na jedenie, to je na hranie )
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Keďže som v klube "domácich pekárov" aj ja, prispievam aj ja receptami, čo som našiel na internete.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac


400ml kefíru,

2PL oleja,

1PL octu,

1ČL cukru,

2ČL soli,

2ČL rasce,

2ČL sezamové semianka,

500g hladkej múky,

4PL ovsených vločiek,

1/3 kocky droždia;


nemám to vyskúšané, ale zajtra - pozajtra skúsim upiecť. Dám vedieť.




0 0
alis111 alis111

alis111 je offline (nepripojený) alis111

Ahoj, mala by som velku prozbu.
Mame tiez taku pekaren len priatel niekde zapatrosil navod a chcela som sa spytat ci by si nenapisala tie moznosti pecenia aky chlebik sa moze robit ci velke oka male oka , hutnejsi a tak. Myslim, ze od c.7 nevieme definovat co robi. alebo ak sa ti da oskenovat tu stranku moc by nam to pomohlo lebo by sme chceli vyskusat aj iny ako basic ...
Dakujeme velmi pekne Alena
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

tu sú návody k pekárňam v češtine
http://www.cesky-navod.cz/index.phtm...r3=383&filtr4=
a tu sú priložené k mnohým
http://www.obchodny-dom.sk/domaca-pekaren-chleba/k383/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať