Zavrieť

Porady

Valorizácia dôchodkov.

Neviete mi niekto poradiť, môj pracovný pomer skončil 30.6.08, od toho času som na výsluhovom dôchodku. Či mi patrí valorizácia dôchodku platná od 1.1.2009, alebo to platí iba pre civilný sektor.

vďaka.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mária27 Pozri príspevok
Uhol pohľadu - civil sa musí vedieť zorientovať, keď príde o prácu, aj bez príspevku.
Uhol pohľadu - civil sa musí vedieť zorientovať, keď príde o prácu, aj bez príspevku - civil dostane podporu v nezamestnanosti , "necivil" (nie od nečumel) dostane príspevok. Ja v tom rozdiel nevidím.
Mária27 Pozri príspevok
Ak pred 15 rokmi odišiel, musel si zarobiť ďalších 15 rokov na civilný dôchodok, lebo sa robí do 62 rokov.
Samozrejme, ak neodišiel v tak zlom zdravotnom stave, že si ten civil užil až 4 roky. Poznám mnohých, čo žial už nie sú schopný robiť pokiaľ skončia štátnu službu. Lebo sú vo veľmi zlom zdravotnom stave. Dostanú dôchodok. Ale aj civil ho dostáva, volá sa to invalidný dôchodok.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Mária27 Pozri príspevok
Nespravodlivosť pri výpočte, napr.
- má nárok na výsluhový príspevok, ak bol zamestnaný v silovom rezorte aspoň 5 rokov – a odišiel
- má nárok na výsluhový dôchodok, ak služobný pomer trval najmenej 15 rokov - a môže pracovať inde
- základ na výpočet výsluhového príspevku, dôchodku ... z priemerného služobného platu ... v príjmovo najlepšom ukončenom kalendárnom roku v období posledných desiatich ukončených kalendárnych rokov predo dňom skončenia služobného pomeru


Zvyšovanie dôchodkov v zákone o sociálnom poistení ale už bolo upravené – Musíte asi zabojovať aj vy.
§ 293l
(1) Starobný dôchodok priznaný v sume určenej podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 a starobný dôchodok, na ktorý bol prekvalifikovaný pomerný starobný dôchodok, sa zvyšuje za obdobie dôchodkového poistenia získané po 31. júli 2006 podľa § 66 ods. 2 až 9.

1.
má nárok na výsluhový príspevok, ak bol zamestnaný v silovom rezorte aspoň 5 rokov – a odišiel
a ako dlho ho poberá , vieš ...atď

Požiadam preštudovať aj iné , súvisiace http://www.mosr.sk/37/zakony-v-posob...6e4aa53b8d7ac7

2.Väčšinou každý závidí tie love , ale nevidí za tým to ostatné - pohotovosť , služba , nebezpečenstvo ......

3.Onehdá som stretol spolužiaka , dosť dávno to bolo ...
Klasická diskusia , ako a máš , čo robíš , kde ....
Keď sa dozvedel čo a ako u mojej osoby , dá sa povedať , že sa rozohnil .
Keďže ja zvyknem argumentovať , tak som ho položil do smútku :
" Janko , šak čo Ti bráni , choď na vojenskú správu , daj si žiadosť , po previerke Ťa možno príjmu a tiež budeš mať veľké love ...."

Čo myslíš , podpísal ?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ja poznám samých zachovalých policajtov a vojakov na dôchodku, čo sa vytešujú z vysokých dôchodkov. Ale možno tí zodratí pomreli ...
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Súhlasím s Máriou27. A ešte doplním, že je dosť veľký finančný rozdiel poberať výsluhový a invalidný dôchodok.
A ešte mi nedá nespomenúť, že sú aj iné a oveľa fyzicky, aj psychicky náročnejšie profesie a nemajú nárok na nič po 15 rokoch, pokiaľ ich zdravotný stav je v poriadku a aj v tomto je rozdiel.

Týmto nechcem znevažovať a ani útočiť na výsluhových dôchodcov, to v žiadnom prípade. Asi veľa závisí aj od toho, v akom rezorte a v akej pozícii boli títo dôchodcovia zamestnaní.
Naposledy upravil mzdarka renca : 19.04.09 at 21:11 Dôvod: doplnenie
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Čo myslíte? Koľký policajti a vojaci odchádzajú do civilu po 15 rokoch služby? Mnohý nie. Lebo ak je tým policajtom resp. vojakom z duše a má svoju prácu rád tak nepôjde poberať výsluhový dôchodok ( aj ked sa aj taký nájdu ) a zarábať minimálnu mzdu ako SBS-kár. A takýto robia dlhé roky aj ked majú ťažkosti a problémy. A pokiaľ odíde ked má nejakých 50 r alebo 55 r. kde získa tých 15 rokov poistenia v civilnom sektore? Nemá šancu, takže buchač má v tomto pravdu. Ani buchač neodišiel do dôchodku keď mal 35 rokov, bolo to iste oveľa viac.
Prosím bavme sa o poctivých policajtoch a vojakoch, špekulantov nájdeme v každom odvetví.
0 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
Súhlasím s Xanti aj s Buchačom, ten čo nie je v priamej blízkosti policajta, vojaka, tak nevie o čom rozpráva. To čo je v TV to sú rozprávky, skutočnosť je iná. Vysoké platy? Ale koľko oproti civilnému sektoru odvádzajú do štátu! A to, že majú lepšie peniaze ako priemerný zárobok? Veď si to za svoju robotu zaslúžia. Ja by som tu z diskutovaných chcela vidieť ako bude deň, čo deň nasadzovať život a zdravie pre nás všetkých. Väčšina policajtov musí byť stále na telefóne, aj keď práve nie je v práci a keď im zavolajú, musia ísť do práce. Nadčasy im nepreplácajú, takže si majú brať náhradné voľno, na ktoré nie je čas. A nejaké požívanie alkoholu počas voľna vo veľkom nepripadá do úvahy. A ak si po takejto službe po 15 rokoch nezaslúžia dôchodky, tak už fakt neviem kto?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
mzdarka renca Pozri príspevok
Súhlasím s Máriou27. A ešte doplním, že je dosť veľký finančný rozdiel poberať výsluhový a invalidný dôchodok.
A ešte mi nedá nespomenúť, že sú aj iné a oveľa fyzicky, aj psychicky náročnejšie profesie a nemajú nárok na nič po 15 rokoch, pokiaľ ich zdravotný stav je v poriadku a aj v tomto je rozdiel.

Týmto nechcem znevažovať a ani útočiť na výsluhových dôchodcov, to v žiadnom prípade. Asi veľa závisí aj od toho, v akom rezorte a v akej pozícii boli títo dôchodcovia zamestnaní.
Skús , čo to zrobí .........
Už tu také bolo .....
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Xanti Pozri príspevok
Čo myslíte? Koľký policajti a vojaci odchádzajú do civilu po 15 rokoch služby? Mnohý nie. Lebo ak je tým policajtom resp. vojakom z duše a má svoju prácu rád tak nepôjde poberať výsluhový dôchodok ( aj ked sa aj taký nájdu ) a zarábať minimálnu mzdu ako SBS-kár. A takýto robia dlhé roky aj ked majú ťažkosti a problémy. A pokiaľ odíde ked má nejakých 50 r alebo 55 r. kde získa tých 15 rokov poistenia v civilnom sektore? Nemá šancu, takže buchač má v tomto pravdu. Ani buchač neodišiel do dôchodku keď mal 35 rokov, bolo to iste oveľa viac.
Prosím bavme sa o poctivých policajtoch a vojakoch, špekulantov nájdeme v každom odvetví.
Keď človek niečo odmieta,
musí to najprv vyskúšať,
aby vedel o čom hovorí.


Nie je dôležité, aký veľký dôchodok berieš.
Oveľa dôležitejšie je, ako dlho ho berieš !

0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

buchač Pozri príspevok
Nie je dôležité, aký veľký dôchodok berieš.
Oveľa dôležitejšie je, ako dlho ho berieš !

Tak s týmto súhlasím, môj otec po 27 rokoch služby si užil dôchodku až 4 roky. Zomrel ako 50 ročný. Určite by mnohý menili. Vidia hlavne tie sumy, ale pracovník v štátnej službe si nemôže privyrobiť, nemôže si popri zamestnaní otvoriť živnosť a podnikať. Nemôže nič. Ja ako civil mám oveľa viac možností ako majú prac. silových rezortov. Stále píšem o poctivých.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Môj manžel odpracoval ako policajt na obvodnom oddelení 29 rokov. Ako 49 ročný požiadal o výsluhový dôchodok, lebo už nevládal ťahať nočné služby, ako 40 ročný získal ocenenie "diabetes" a tým sa stával pre zbor málo užitočným. Dnes má 53 rokov a má jedno oko poškodené na 80% a druhé sa možno podarí ako tak zachrániť. Samozrejme sa už nikde nezamestnal. Počas aktívnej služby bol pri zákrokoch niekoľkokrát zranený, ťahaný po súdoch, dennodenne konfrontovaný s rôznymi kriminalníkmi. Mám známu, ktorá voľakedy nevedela policajtom prísť na meno, pretože im závidela ich platy. Dnes, keď jej zať je tiež policajt, vidí za čo policajti beru platy. Nie raz už priznala, že jej dcera je celé dni a noci sama s deťmi, keď je on v robote. Ak aj má plánované voľno nikdy to nie je 100% voľno, lebo sa veľmi často stáva, že ho odvolajú do akcie. Nič si nemôžu plánovať. Aj počas dovolenky v našich zariadeniach, mu zrušia dovolenku. Čo sa týka platu, tak hocktorý účtovník má vyšší plat pri prepočte na odpracované hodiny ako policajt vo výkone. Viem, že niektorí to aj tak nepochopia a sú zaslepení len peniazmi.
Ak sa policajti majú tak dobre ako mnohí píšete, čo vám bráni alebo bránilo zamestnať sa v zbore? A ak nie vy, doporučte svojím deťom, aby vstúpili do zboru, veď kde by sa mali lepšie ako tam?
0 0
elpka elpka

elpka je offline (nepripojený) elpka

žena vo svete mužov
Úplne s tebou súhlasím, len tí priamo zúčastnení vedia o čom tá práca je a čo to obnáša a ako to vplýva na celú rodinu a jej ohodnotenie je aj tak slabé.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Mzdarka renca súhlasim aj s tebou v tom, že sú aj iné náročné povolania, ktoré by si zaslúžili väčšiu pozornosť a ohodnotenie ako majú. No nemyslím si že nie je to tak majú na svedomí policajti. A čo sa týka zodratých policajtov vo výslužbe, neviem ako by mali vyzerať. Ak sa pozrieš na môjho manžela, tak by si ani náhodou nepredpokladala, že má odpracované roky ktoré má a že je chorý a nie málo už vonkoncom nie. Nie u každého je to vidieť na prvý pohľad. Tiež sa neraz pozastavím nad tým, keď má niekto invalidný dôchodok, keď na ňom nič nevidieť, to však ešte neznamená že si ten dôchodok nezasluží.
Že ľudia závidia výsluhové dôchodky to ešte viem pochopiť, lebo je to naozaj výhoda (ak si ho ovšem užijú), ale že závidia platy, to je mi záhada. Pred revolúciou robili aj 22O hodín mesačne bez príplatkov za nadčasy, neboli ani príplatky za soboty a nedele, jednoducho len fixný plat. Po revolúcií sa veľa hovorilo o tom, ako im zvýšili platy, ale podstata bola v tom, že začali mať príplatky za nočné služby a služby v sobotu, nedeľu a sviatky. Čiže žiadne zvýšenie, len to čo mali mať aj dovtedy. Nie tak dávno sa znova hovorilo o zvýšovaní platov, ale skutočnosť je taká, že peniaze ktoré dostávali ako príplatky im zahrnuli do platu a príplatky padli. Čiže znova policajti robia podľa potreby a bez príplatkov. Inák im valorizujú platy presne podľa zákona tak ako v mnohých iných profesiach.
A kto vlastne poberá výsluhový dôchodok. Príslušník ktorý ma odpracované minimálne 15 rokov, vzniká mu nárok na výsluhový dôchodok. Nie všetci ichmajú preto, že o ne požiadali, ale sú taký, ktorých miesta scivilnili a ak mali odrobené minimálne 15 rokov dostávajú vysluhový dôchodok. Ak si to teraz spočítaš, tak povedzme 35-40 ročný (vekovo) muž pracuje samozrejme ďalej, poberá dôchodok, ako civil už nemá nárok na odpočet na zamestnanca pri výpočte dane, odvádza peniaze tak ako každý do všetkých poisťoní a do fondov a ak odpracuje ďalších 15 rokov vzniká mu nárok na ďalší dôchodok zo soc. poisťovne za obdobie, kedy prispieval do nej, ale musí mať minimálne vek 60 rokov a vtedy je mu priznaný . Po prvých 15 rokoch je mu priznaný dôchodok vo výške 20%? a zo soc. poisťovne koľko toho bude?
Naposledy upravil tutiola : 20.04.09 at 17:23
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Tak o tých platoch tu hovoria len obhajcovia policajtov. Hovorme k veci. Táto téma je o dôchodkoch. Kto mal vysoké odvody, nech má aj vysoký dôchodok, nech salen ráta rovnako.

Našťastie nepoznám chorobu "diabetes", ale je tu prezentovaná ako choroba výhradne policajtov.

Mimochodom, nemala by som nič voči manželovi policajtovi.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mária27 Pozri príspevok
Nebudeme to rozoberať, my to nezmeníme. Mňa len nadvihovalo, keď som jednej rátala vdovský dôchodok po policajtovi - vtedy som si uvedomila rozdiel.

Bolo už navrhnuté aj to, aby nemali tieto rezorty iný zákon, ale práve oni boli proti tomu. Takže to musí byť výhodnejší zákon.
Mária27 Pozri príspevok
Tak o tých platoch tu hovoria len obhajcovia policajtov. Hovorme k veci. Táto téma je o dôchodkoch. Kto mal vysoké odvody, nech má aj vysoký dôchodok, nech salen ráta rovnako.

Našťastie nepoznám chorobu "diabetes", ale je tu prezentovaná ako choroba výhradne policajtov.

Mimochodom, nemala by som nič voči manželovi policajtovi.
No veru neviem kto začal s platmi a dôchodkami. Každý systém je ináč nastavený, a ver že nechcela by si policajta za manžela. Lebo keby si ho milovala tak by si trpla či sa mu niečo nestalo v službe, či je v poriadku. A či pri banalnom stopovaní aut v nočných hodinách mu nejaké prichádzajúce auto neotrhlo hlavu a pod. Nespala by si po nociach ked mali všetky silové zložky pohotovosť vid vojna v zálive alebo nešla by si len tak pozrieť sa na papeža lebo svojho mng. by si videla doma tak akurát sa prísť domov osprchovať. A ináč čo sa týka tých vdovských dôchodkov. Trošku to preháňaš, lebo aj medzi civilmi sú nadpriemerne zarábajúci ludia a z toho vyplývajú ich dôchodkové nároky. A tak iste to bolo aj v silových zložkách. Predsa s iným platom odchádzal plukovník a s iným nadporučík do civilu. A ver mi tých plukovníkov až toľko neni.
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

vymazané - už sa tušim zle orientujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

O platoch tu stále píšete práve vy, ja hovorím o nespravodlivom výpočte dôchodkov - z rovnakých platov!

A čudujem sa, že robíte policajtov, keď je to pre vás také strašné. To vás inde nechcú?

A bála by som sa o manžela, aj keby bol baníkom, pilotom, rušnovodičom ...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Mária27 Pozri príspevok
Tak o tých platoch tu hovoria len obhajcovia policajtov. Hovorme k veci. Táto téma je o dôchodkoch. Kto mal vysoké odvody, nech má aj vysoký dôchodok, nech salen ráta rovnako.

Našťastie nepoznám chorobu "diabetes", ale je tu prezentovaná ako choroba výhradne policajtov.

Mimochodom, nemala by som nič voči manželovi policajtovi.
A to je ako , to ROVNAKO ???

Hádam nechceš porovnávať upratovačku , predavačku , sekretárku , referenta vo firme , .....na tú istú úroveň a mieru zodpovednosti , akú má policajt alebo vojak !!!
K týmto sa konečne dostali na ich úroveň po dlhých naťahovačkách a bojoch aj záchranári a hasiči .....
Podotýkam , zdôrazňujem , bez urážky vyššie uvedených civilných povolaní .

To nemôžeš myslieť predsa vážne !!!!

Ak spomínaš " diabetes " , tak si prelustruj , ako vzniká , čo je okrem iného aj príčinou tohoto ochorenia .
Kvitujem , že si správne pripomenula , našťastie .
Nájdeš - stres , zlá životospráva , nevhodné stravovanie ......
Ono to niekedy nejde byť v službe , urobiť si kávičku , dať si obedík , napísať pár mailov ......
To tak na veliteľských funkciách , na vyšších pozíciach ministerstiev ....

Spomínaš obhajcov , ja ním nie som .
Ja som poberateľom výsluhového príspevku . Čo som mal robiť , a nielen ja , keď v rámci reorganizácie MO sa rušili celé útvary .

Takže si predstav , že to nie je až také hogo fogo :
- máš vyrobené roky ? - máš !
- ideš na výsluhu ? -čo iné ostáva ?
- čo s výslužným príspevkom ? - nájomné , pôžičky , poistky , škola detí , doprava , strava , mhd .......
- ALE ten príspevok je cca o 50 % menší , ako bol tvoj príjem predtým !- podľa niekoho , no a čo !!! Ži si , šak si mal doteraz plno veľa love ....
- šak choď robiť ! - kde ? Podžubaného SBS kára ......? Ďakujem , stačilo mi 4 roky ťahať 300-350 hodín mesačne

Za takých podmienok :
tutiolaA kto vlastne poberá výsluhový dôchodok. Príslušník ktorý ma odpracované minimálne 15 rokov, vzniká mu nárok na výsluhový dôchodok. Nie všetci ichmajú preto, že o ne požiadali, ale sú taký, ktorých miesta scivilnili a ak mali odrobené minimálne 15 rokov dostávajú vysluhový dôchodok. Ak si to teraz spočítaš, tak povedzme 35-40 ročný (vekovo) muž pracuje samozrejme ďalej, poberá dôchodok, ako civil už nemá nárok na odpočet na zamestnanca pri výpočte dane, odvádza peniaze tak ako každý do všetkých poisťoní a do fondov a ak odpracuje ďalších 15 rokov vzniká mu nárok na ďalší dôchodok zo soc. poisťovne za obdobie, kedy prispieval do nej, ale musí mať minimálne vek 60 rokov a vtedy je mu priznaný . Po prvých 15 rokoch je mu priznaný dôchodok vo výške 20%? a zo soc. poisťovne koľko toho bude?
U SBS-ky , kde som onehdá robil , som mal približne rovnaký počet hodín tak isto ako kolega . Tým pádom aj taký istý hrubý príjem . Ale rozdiel v čistej mzde bol v môj neprospech cca 3.500,- Sk .

Ešte raz , viď citát :
Keď človek niečo odmieta,
musí to najprv vyskúšať,
aby vedel o čom hovorí.


P.S.:
Ozaj , vieš ako rád by som ešte fungoval na tom mieste , kde som strávil pekných pár rokov .
Mal som to šťastie , že môj obor bol aj môj koníček . Podpísal som ako ženatý s jedným deckom .
Dodnes ľutujem , že som to nespravil aj skôr .
Keď si spomeniem , aký veľký plat by som teraz bral , ide ma rozhodiť .
A poviem Ti , že už pár rokov vojsko prispieva svojim ľuďom na bývanie ....a je to suma vo výške nákladov na bývanie .....
Naposledy upravil buchač : 20.04.09 at 18:22
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mária27 Pozri príspevok
A čudujem sa, že robíte policajtov, keď je to pre vás také strašné. To vás inde nechcú?...
Prečo urážaš? Ublížili Ti nejako policajti alebo vojaci?
Mária27 Pozri príspevok
O platoch tu stále píšete práve vy, ja hovorím o nespravodlivom výpočte dôchodkov - z rovnakých platov!...
add. tutiola vysvetlila výpočet dôchodkov, nemám pocit že by priemerný policajti alebo vojaci mali tak strašnéééééé vysoké dôchodky. Mnohý civili čo poznám majú vyššie. Tak ako o čom to je? O tom, že je zaužívaná predstava vysokých platov a dôchodkov u silových zložiek, ktorá má ale daleko k pravde. Akurát to čo kole oči civilom je tých 15 rokov. Lebo si myslia, že policajti a vojaci po dosiahnutí 15 rokov v službe dávajú hromadne výpovede a užívajú si dôchodok. Pričom to tak nie je.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mária27 Pozri príspevok
Ani ja nechcem rovnosť dôchodkov! Nech sa líšia podľa odvodov. Ale prečo by mal nejaký úradník u polície mať vypočítaný priemer platu z najlepšieho roku z posledných desiatich a taký istý úradník inde bude mať priemer z piatich najlepších? Tie štyri roky horšie mu priemer znižujú.

Ak niekto nesie u polície riziko a pod., nech je ohodnotený v plate a bude mať aj vyšší dôchodok. Ak však pracuje normálne (nemusí sa zašívať), prečo by mal mať výhody pri výpočte dôchodku?
Príspevok 18
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Mária27-názvom diabetes sa vo všeobecnosti rozumie cukrovka- je k tomu potrebný podrobný výklad? Neprezentujem ju ako chorobu policajtov. Touto chorobou trpí veľmi veľa ľudí a nezáleží to od profésie. Rozdiel je v tom, že v civilnom rezorte môžete s touto chorobou pracovať, ale v silovom rezorte nesmiete mať túto chorobu pri nástupe (vyžaduje sa 100% zdravotný stav) ale s touto chorobou v zbore vydržite robiť len pár rokov. Služobný lekár zdravotný stav prehodnotí a uzavrie to spôsobom - nevyhovujúci a v tej chvíli prídete o prácu. V civilnom rezorte toto nehrozí.
A že hájim prácu policajtov? Dôverne ju poznám a viem čo obnáša. Iní ju podceňujú. Ako by to bolo, keby sme zasa my chceli hodnotiť prácu povedzme finančných poradcov, lekárov, železničiarov a vyhlasovali, že začo berú platy keď nič nerobia? Bolo by to fér, keď tú prácu nepoznáme? Skúsme to tak: čo nechceme aby iní robili nám, nerobme ani my im.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať