Zavrieť

Porady

Prosím pomôžte začinajúcej účtovníčke

žena, daniela1109@post.sk
Ahojte všetci. Ste super ako si vsetci pomahate.Uz asi tyzden si prechadzam Vašu stránku a čítam zaujímave veci, hoci niektoré rady nie su k veci a ani niektoré otázky niesu konkrétne dá sa tu nájsť vela užitočných informácií. Ja som absolventkou OA a pracovala som všelikde ale nie v odbore/uct, admin, a tak/ a teraz som si nasla prácu ako hlavná úctovníčka / PU aj JU, mzdy, kniha jázd a vsetko ostatné/, ekonomka a sekretárka v jednom na 8 hod denne. Co som vysla zo skoly je to nejaky ten čas a predsa aj tak prax vyzerá vzdy inak ako teoria. Preto by som vam bola velmi ale velmi vdacna za komplexne vysvetlenie ako to v takej firme ma vyzerať, ako ma vyzerať pracov. den účtovnícky, co vsetko treba kde posielat a vybavovať a aké sú termíny adt adt adt. Hlavne potrebujem vase praktické informácie ako to funguje kazdy den lebo ked som aj citala zákony neviem sa pohnut z miesta. Najlepsie by bolo keby sa so mnou chcel stretnút niekto z vás na kave a porozprávať o beznom pracovnom zivote, pracujem v Ziline mam 21 a som prispôsobivá, ochotná a niekedy naivná. Ak sa z toho čo som tu napísala neviete vyznat tak sorry ale chcela som tu vmackat co najviac informácií aby ste si urobili čo najlepsí pohlad na môj problém.
Ja nepotrebujem vysletlit princím podvojneho úct., aktíva a pasíva ale chcem vediet ako to vyzera v praxi so zoradovaním dokladov, ako robite vydavkové k poklad. blokom, ako robíte knihu jázd atd.

Velmi pekne vopred dakujem za ochotu poradit a podelit sa o svoje skusenosti z pracovného zivota.

NA VZITIE SA DO MOJEJ POZICIE, PRETO NEVIEM POMENOVAT V COM POTREBUJEM PORADIT JEDNOU VETOU , ASI TOLKO.

ESTE RAZ VELMI PEKNE DAKUJEM ZA OCHOTU PRITOMNYCH KTORÝ MI PORADILI !!!!!!!!!!!!!!!!!
Naposledy upravil daniela1109 : 22.05.07 at 09:07
Usporiadat
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
danka, hlavne sa nauč hľadať, a na začiatok skús tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?...light=svokrina

všetko dobré
0 0
daniela1109 daniela1109

daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

žena, daniela1109@post.sk
Prosím skúste mi niekto poradit na môj problém!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Naposledy upravil daniela1109 : 21.07.05 at 11:47
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
daniela1109
Ja som chcela prax nie príncíp teoretický podvojného úctovníctva. Ale aj tak dík aspon som sa zasmiala je to fakt dobre vysvetlené pre tych co sa idú ucit podvojné uctovníctvo.
Prosím skúste mi niekto poradit na môj problém!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
vieš nastolila si široký okruh problémov, tu sa každý pýta konkrétne na to s čím si nevie rady. A také detaily tu sú preberané dene vo viacerých témach. Klikaj na "hľadaj" píš čo ťa trápi a keď nenájdeš to konkrétne čo nevieš, založ novú tému - a Žilinčania majú tiež nejaký kafčotref - pozri v témach "po porade"
A keby sa ti chcelo len tak pokecať - klebetklub je na šuťáku (okno nad okruhom "po porade" )
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
daniela1109
Ahojte všetci. Ste super ako si vsetci pomahate.Uz asi tyzden si prechadzam Vašu stránku a čítam zaujímave veci, hoci niektoré rady nie su k veci a ani niektoré otázky niesu konkrétne dá sa tu nájsť vela užitočných informácií. Ja som absolventkou OA a pracovala som všelikde ale nie v odbore/uct, admin, a tak/ a teraz som si nasla prácu ako hlavná úctovníčka / PU aj JU, mzdy, kniha jázd a vsetko ostatné/, ekonomka a sekretárka v jednom na 8 hod denne. Co som vysla zo skoly je to nejaky ten čas a predsa aj tak prax vyzerá vzdy inak ako teoria. Preto by som vam bola velmi ale velmi vdacna za komplexne vysvetlenie ako to v takej firme ma vyzerať, ako ma vyzerať pracov. den účtovnícky, co vsetko treba kde posielat a vybavovať a aké sú termíny adt adt adt. Hlavne potrebujem vase praktické informácie ako to funguje kazdy den lebo ked som aj citala zákony neviem sa pohnut z miesta. Najlepsie by bolo keby sa so mnou chcel stretnút niekto z vás na kave a porozprávať o beznom pracovnom zivote, som z KNM a pracujem v Ziline mam 21 a som prispôsobivá, ochotná a niekedy naivná. Ak sa z toho čo som tu napísala neviete vyznat tak sorry ale chcela som tu vmackat co najviac informácií aby ste si urobili čo najlepsí pohlad na môj problém. Ja nepotrebujem vysletlit princím podvojneho úct., aktíva a pasíva ale chcem vediet ako to vyzera v praxi so zoradovaním dokladov, ako robite vydavkové k poklad. blokom, ako robíte knihu jázd atd.

Velmi pekne vopred dakujem za ochotu poradit a podelit sa o svoje skusenosti z pracovného zivota.
Ja som tiež začínala po strednej škole. Predtým som vôbec nikde nepracovala. Nuž začala som pracovať v jednej firme (kde aj dodnes pracujem) ako účtovníčka a mzdárka a sekretárka. No keďže mi s tým nikto nepomohol, postupne som si pozisťovala, aké povinnosti mala moja predchodkyňa, čo všetko mesačne robila a hlavne ako jednotlivé prípady zaúčtovala. Postupne som sa naučila, čo treba mesačne spraviť, a teraz to robím nasledovne:
na začiatku mesiaca spracujem mzdy, vyplním výkazy do poisťovní (najneskôr do 15.dňa mesiaca ich pošlem). Po spracovaní miezd ich zaúčtujem. Dve povinnosti sú okolo miezd, čo sa týka daní. Do 30 dní po uplynutí štvrťroka treba vyplniť a zobrať na DÚ Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch. Ďalšia povinnosť je iba po ukončení roka - to je podať Hlásenie po vykonaní ročného zúčtovania.
Takže keď mám mzdy, zaúčtujem faktúry, zaúčtujem výpisy, spracujem pokladničné bloky - skontrolujem účtovanie a typy DPH, potom spracujem DPH priznanie (do 25. dňa odovzdám na DÚ) Zaúčtujem príjemky a výdajky - zo skladu. K poslednému dňu mesiaca zaúčtujem spotrebu poštových cenín - známok, odpisy a kontrolujem účty pohľadávok a záväzkov, či sú zhodné zo zoznamom neuhradených faktúr. Pozriem si zostatky účtov, či zodpovedajú skutočnosti - to je také kontrolné opatrenie.
Ešte je tam kopec vecí, ale skús sa radšej pýtať, skôr ma napadne, čo ešte treba.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Daniela, ja som zo Žiliny, píš konkrétne, čo chceš vedieť, môžem sa ti venovať na nete vo večerných hodinách. Napíš čomu nerozumieš, ale ako vyzerá pracovný deň účtovníčky - no nehnevaj sa! - to je sila! Ty musíš vedieť, čo chceš robiť a či chceš robiť! A nechápem, čo ti bolo smiešne na téme Svokrina ..., to podľa mňa je receptár nielen pre začínajúce, ale i pre výsostne pokročilé! A ja som už do frasa riadne pokročilá!

Ale dobre, budem sa ti venovať, píš prosím konkrétne problémy, aby sme sa pohli z miesta, a aby som ti mohla spolu s kolegami z Porady pomôcť, lebo určite si už zistila, že ochota tu je, len treba poprosiť a neurážať ľudí naookolo. ako to robia niektorí noví členovia. Tak nech sa ti tu medzi nami páči, a pýtaj sa, večer budem na Porade!
Naposledy upravil ondrejvla : 03.06.05 at 19:41
0 0
daniela1109 daniela1109

daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

žena, daniela1109@post.sk
ondrejvla
Daniela, ja som zo Žiliny, píš konkrétne, čo chceš vedieť, môžem sa ti venovať na nete vo večerných hodinách. Napíš čomu nerozumieš, ale ako vyzerá pracovný deň účtovníčky - no nehnevaj sa! - to je sila! Ty musíš vedieť, čo chceš robiť a či chceš robiť! A nechápem, čo ti bolo smiešne na téme Svokrina ..., to podľa mňa je receptár nielen pre začínajúce, ale i pre výsostne pokročilé! A ja som už do frasa riadne pokročilá!

Ale dobre, budem sa ti venovať, píš prosím konkrétne problémy, aby sme sa pojli z miesta, a aby som ti mohla spolu s kolegami z Porady pomôcť, lebo určite si už zistila, že ochota tu je, len treba poprosiť a neurážať ľudí naookolo. ako to robia niektorí noví členovia. Tak nech sa ti tu medzi nami páči, a pýtaj sa, večer budem na Porade!
Ja som to slovo "smiesne" myslela s poklonou nic v zlom, este nikde som nenasla taky vyklad s takými prirovnaniami. Praveze je dobre ze je to tak podane lebo ty co maju nechut k uctovaniu si po precitani nájdu aj svetle sránky uctovníctva a istotne ich to nadchne. Takze este raz zdôraznujem ze nic v zlom to nebo myslené!!!! A ze je ochota poradit to vidím a velmi pekne dakujem.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
A inak som zo Žiliny, v prípade potreby môžem pomôcť!
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Fuuuuuuuuha, to je naozaj ťažké... Skús sa asi skôr priebežne pýtať podľa toho, s čím si konkrétne nebudeš vedieť dať rady, lebo takto naozaj neviem... A ešte Ti odporučím zaregistrovať sa na e-noviny, tam je kalendár poviností na každý mesiac, dátumy odvodov do poisťovní, DPH a vlastne všetkého, čo by si mohla potrebovať. Držím Ti palce!
0 0
daniela1109 daniela1109

daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

žena, daniela1109@post.sk
Takze internet mam iba v práci a robievam do 15.00, ale urcite si to potom vsetko precitam lebo sa snazím nasavat informácie kde sa dá o hocicom nejak spojenom s uctovníctvom ale je toho na mna strasne vela takze sa teraz zo zaciatku musím zamerat hlavne na tie uctov. veci ktoré práve potrebujem pre svoju terajšiu prácu. Takze: pracujem tu nejaký ten mesiac a robím to asi tatko ale nie som si vôbec ista ci je to správne /ked som prisla neboli doklady z minulého roka a z roku 2005 bola iba kôpka papierov a trebalo urobit DPH, nemame ani vnútorne smernice atd/ podla toho co som si doteraz pozisťovala. Este na objasnenie je to S.R.O. s dvoma konatelmi, jeden je ako zamestnanec a druhy je SZCO sme mesacny platcovia DPH nemame este "audit", druhym zamestnancom som ja, mame 4 auta z toho 3 na lizing, knihu jazd mam viest ja aj spätne ale neviem ako , obchodujeme zo zahranicim cize dev.ucet a val. pokladna, a pre toho druheho konatela /SZCO/ treba robiť jed. ucto a on je kvartal. platca DPH a ma 2 autá na lizing. TO JE ASI ZATIAL VSETKO S IDENTIFIKACIE MOJEJ POZICIE !!!!!!!
Naposledy upravil daniela1109 : 21.07.05 at 11:50
0 0
daniela1109 daniela1109

daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

žena, daniela1109@post.sk
Takze chcela by som aby sme mali vsetko po uctovnej stranke správne tak chcem vsetky aj zanedbané povinnosti od 2003 dobehnút.
Takze zatial som robila toto: Fa som rozdelila na dosle a odoslane, tie som este rozdelila na tuzemské a zahraničné/ to je jeden šanón/, potom som si urobila pokladnu / ku kazdemu blocku VPD to je druhý šanón/, potom pozakladala zmluvy a dokumenty co som nasla / 3 šanón/ potom som si zohnala uctov. program nejake kanc. veci, zakony, tahaky na uctovanie, zotriedila si firemne údaje /čisla uctom, lizingov/ spočitala DPH za dany mesiac z blokov a Faktúr /vyplnila tlacivo DPH neviem ci dobre a poslala/ dalej urobila mzdy nas dvoch, vyplatne pásky a prevodák na odvody, a dalej neviec co a ako.
0 0
daniela1109 daniela1109

daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

žena, daniela1109@post.sk
Este som si to ponahravala do programu /faktury, pokladnu, vypisy, mzdy/ ale interné doklady nemam este stále ani lizingi, knihu jázd, cestáky,valutovú pokladnu, vnútorné smernice, bezpeč. pri práci atd.
Naposledy upravil daniela1109 : 21.07.05 at 11:52
0 0
daniela1109 daniela1109

daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

žena, daniela1109@post.sk
Teraz by som potrebovala vediet asi hlavne ci to ako robim tie doklady /fa, vypisy a pokladnu/ robím dobre, potom pomôct s tou knihou jázd, registraturnym plánom, z vnútor. smernicami, lízingami a celkovo s autami co s nimi súvisí, s internými dokladmi a neskôr s JU lebo z toho som úplny cvok /to aj na konci roka nie je toho vela ale urobit sa to musi/.
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

K tej knihe jázd, skús si tu na porade vyhľadať - je tu dobrá pomôcka na spätné prerátanie km. Veľa zdaru prajem.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Máš čo robiť, veľa učenie je pred Tebou, ale kľudne sa pýtaj, tu sa nájde kopec ľudí, kto Ti bude chcieť pomôcť. Len to nevzdávaj.
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Najprv si asi skontroluj počiatočné stavy a odsúhlas si ich s inventúrou ( ak to nebolo urobené na konci roka) Dobre si pozri označenie a číslovanie dokladov. Zo začiatku bude asi dobré mať ich vždy po ruke aby si vedela čo je čo.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

daniela1109-ja by som mal jednu otázku-ako prebieha výberové konanie na miesto hlavnej účtovníčky vo firme ktorá má rozbehnutý 200 mil projekt?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
A vieš Bepo, že to by zaujímalo aj mňa?
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Dievča zlaté... máš toho veru veľa... ale ked si nájdeš systém, ako to robiť čo najefektívnejšie, zistíš, že vlastne nemáš toho až tak veľa. Hlavne treba účtovať priebežne.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
daniela1109
Teraz by som potrebovala vediet asi hlavne ci to ako robim tie doklady /fa, vypisy a pokladnu/ robím dobre, potom pomôct s tou knihou jázd, registraturnym plánom, z vnútor. smernicami, lízingami a celkovo s autami co s nimi súvisí, s internými dokladmi a neskôr s JU lebo z toho som úplny cvok /to aj na konci roka nie je toho vela ale urobit sa to musi/.
No tak poďme začať:
Píšeš, že z minulého roku nemáš nič? - a čo závierka, DP, Výkazy?
Z toho ti začínajú ZS! Nepíšeš aký soft máš, od toho sa odvíja ďalšie, keďže si si ponahrávala došlé a odoslané faktúry, dúfam, že k nim aj otvorené položky z minulého roku, lebo inak sa nebudeš mať o čo oprieť! a netvrď mi, že z minulých rokov nemáš nič, keď firma existuje od roku 2003!
Keď budeš mať všetko nahodené, nahoď si majetok, musí ti súhlasiť na účty - 01,02,07,08!
Nahoď si sklad, ak o ňom bolo účtované!
Mzdy si urobila, vysúhlas si, či si ku všetkým zamestnancom nahodila správne percentá na odvody, pozri si, či sú vypísané a podpísané daňové vyhlásenia, založené pracovné zmluvy, či sú správne vyhotovená podľa zákona, pozri si tu na Porade v : hľadať - interná smernica, stiahni si ju, mala by tu niekde byť a prispôsob si ju k tvojmu softu a tvojmu spôsobu vedenia účtovníctva,
DPH predsa nemôžeš robiť len tak, že si spočítaš sumy z faktúr! - musíš ju robiť v softe, a skontroluješ si, či ti súhlasí vstup a výstup na účet 343/A!
Predkontuj si všetky účtovné doklady, interné doklady, mzdové doklady,prilož si k došlým faktúram, ktoré si zapíšeš do knihy došlých faktúr košielky, na nich si urob kontáciu, taktiež k odoslaným. Skontroluj si, či máš všetky záväzky uhradené, aby si neprešvihla dátum splatnosti, pozakladaj si lízingy(mimochodom, podľa vzoru dub!), vypracuj si k nim taktiež kontácie a košieľku ku každému lízingu zvlášť, podľa roku, kedy boli začaté, či sú správne zaradené v majetku a odpisované ( už len z toho dôvodu musíš mať ZS), a potom môžeme pokračovať!
A ten tebou navrhovaný spôsob-prísť k tebe do firmy a poradiť, myslím, že na to môžeš zabudnúť!
Každý z nás robí pre to, aby si zarobil, poradiť ti môžeme tu na nete, prípadne sa stretnúť v meste a malý problém vyriešiť!
Nie si náhodou zamestnaná u svojej rodiny?!
Vieš prečo sa pýtam? - ako inak si sa mohla dostať do firmy, ktorá má projekt na 200 mil.Sk, keď ako píšeš, nemáš ani šajnu, čo máš robiť?!
Ale aj tak ti držím palce, už len za tvoju odvahu! Ale priznám sa, neprevzala by som už nikdy účtovníctve po laikovi! Ja som to urobila pred rokom, a stálo ma to kopec nervov a zdravia, kým som dala do poriadku účtovníctvo po neteri svojich strýkov, lebo to je samovražda pre každého ekonóma!
Naposledy upravil ondrejvla : 03.06.05 at 20:40
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Anonymka
Ja som tiež začínala po strednej škole. Predtým som vôbec nikde nepracovala. Nuž začala som pracovať v jednej firme (kde aj dodnes pracujem) ako účtovníčka a mzdárka a sekretárka. No keďže mi s tým nikto nepomohol, postupne som si pozisťovala, aké povinnosti mala moja predchodkyňa, čo všetko mesačne robila a hlavne ako jednotlivé prípady zaúčtovala. Postupne som sa naučila, čo treba mesačne spraviť, a teraz to robím nasledovne:
na začiatku mesiaca spracujem mzdy, vyplním výkazy do poisťovní (najneskôr do 15.dňa mesiaca ich pošlem). Po spracovaní miezd ich zaúčtujem. Dve povinnosti sú okolo miezd, čo sa týka daní. Do 30 dní po uplynutí štvrťroka treba vyplniť a zobrať na DÚ Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch. Ďalšia povinnosť je iba po ukončení roka - to je podať Hlásenie po vykonaní ročného zúčtovania.
Takže keď mám mzdy, zaúčtujem faktúry, zaúčtujem výpisy, spracujem pokladničné bloky - skontrolujem účtovanie a typy DPH, potom spracujem DPH priznanie (do 25. dňa odovzdám na DÚ) Zaúčtujem príjemky a výdajky - zo skladu. K poslednému dňu mesiaca zaúčtujem spotrebu poštových cenín - známok, odpisy a kontrolujem účty pohľadávok a záväzkov, či sú zhodné zo zoznamom neuhradených faktúr. Pozriem si zostatky účtov, či zodpovedajú skutočnosti - to je také kontrolné opatrenie.
Ešte je tam kopec vecí, ale skús sa radšej pýtať, skôr ma napadne, čo ešte treba.
Dakujem, tento prispevok mi velmi pomohol, asi take rady som potrebovala.

Mam podobne problemy s rozbehnutim svojej "uctovnickej kariery":-))) Som po 6 rokoch materskej znova v praci, firma s 2 spolocnikmi a zaroven konatelmi a nie su nikde inde zamestnani ani nemaju ZL, ale to nie je podstatne, nemam toho az tak vela ako Daniela a zatial si neviem najst system, nic nestiham, stale si nosim pracu domov a do prace mi volaju zo skolky, co tam moje ratolesti vyviedli a ze mam hned prist, tak stale odbieham a len cakam kedy zacnu nejake ich choroby a vazne by som potrebovala pomoct prave s takymito praktickymi radami hoci i: rano do pravej ruky vezmem ceruzku a do lavej hrncek s kavou:-))).
Ja si ten system najdem, len dnes ma sef zaklincoval otazkou, ci mi nema podpisat kosielky a ja som netusila o co ide. Esteze viem varit kavu. No mam 2 kurzy PU za sebou a sefovia mi zaplatia i treti a toto sa tam nepreberalo, tak neviem, ci to preberu v tom tretom:-))). Jeden kurz mi platil urad prace a druhy manzel. Som stastna, ze mam pracu a nechcem o nu prist, tak prosim radte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať