Zavrieť

Porady

Bazový sirup

pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Trochu neskoro som sa spamätala, že kvitne baza, ale predsa som ešte trochu
dnes nazbierala. A rada by som vlastnoručne vyrobila bazový sirup...
Robíte ho aj vy?

Recept som našla tu, vyzerá to dobre, ale chcela by som použiť miesto kyseliny citrónovej citróny, uvidíme, či sa podarí.


http://mirkaszabova.blog.sme.sk/c/12...ako-na-to.html

Usporiadat
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

Katarina Pozri príspevok
Baza už odkvitla, dá sa urobiť sirup aj z bobúľ ? Ak máte odskúšaný recept na džem, alebo inú dobrotu z bobúľ prosím mohli by ste priložiť? Ďakujem.

Kaparčeky z bazy čiernej
Všade, kde sa v kuchyni používajú pravé kapary, môžeme použiť aj túto náhradu z nezrelých plodov bazy čiernej.
Príprava je jednoduchá. Nezrelé bobule zbierame, keď začínajú fialovieť. Vidličkou ich poodtŕhame od stopky a naplníme do malých fľaštičiek. Zaleje sa to sladkokyslým octovým nálevom. Nálev by nemal byť korenený, preto do neho nepridávame ani kôpor, ani cibuľu. Sterilizuje sa to pol hodiny.
Kečup z bazy
Nie je to náhrada paradajkového kečupu, aj keď jeho využitie v kuchyni je podobné. Preto netreba očakávať ani rovnakú chuť, na akú sme u kečupov zvyknutý. Používa sa v kuchyni na ochucovanie jedál z diviny, alebo jeho pridaním napr. do omáčok ju môžeme súčasne aj prifarbiť. Chuť tohto kečupu, napriek pridaným koreninám, je stále ovocná a preto treba byť pri jeho používaní opatrný. Nie do každého jedla sa totiž hodí.
Jeho príprava nie je zložitá a jediná záludnosť ktorá pri manipulácii so zrelými plodmi bazy čiernej na kuchára čaká, je odstraňovanie fľakov z ošatenia a dresu. Preto zaobchádzame s bazou opatrne a nájdeme si na jej prípravu dostatok času.

Suroviny a príprava
500ml bobúľ (bez stopiek)
30g najemno nakrájanej cibule
na štipku noža muškátového kvetu

15g čierneho korenia

45g zázvoru (čerstvého)

500 ml vínového octu
Bobule sa umyjú, zalejú octom a nechajú sa cez noc odpočívať. Na druhý deň sa precedia cez sito. Bobule (bez octu) sa vložia do panvice, pridá sa cibuľa a ostatné koreniny. Varíme 10 minút a plníme do malých fľašiek.
Pri tejto príprave nám vzniká ako odpad ocot. Ten by bola ale škoda vyhodiť. Má krásnu, sýtu červenú farbu a dobrú chuť, preto sa dá po prevarení použiť v kuchyni ako normálny ocot, ktorým súčasne môžeme jedlá, pri ktorých je to žiaduce, prifarbiť.

Ocot z bazy
Nemá červenú farbu a ani nie je vedľajším produktom pri výrobe kečupu. Pravý bazový ocot sa robí zo sušených kvetov. 1 kg sušených kvetov sa zaleje 1 litrom octu a nechá sa to celé 8 dní na teplom mieste lúhovať. Po lúhovaní sa to precedí cez plátno alebo kávový filter.
Tento ocot má nielen využitie pri varení, ale má aj chladivý účinok a môže sa využívať na obklady.

Marmelády z bazy čiernej
Nastupujú recepty na to najlepšie a najchutnejšie, čo môžeme z bazy čiernej pripraviť. Ak by existovala hitparáda marmelád, tak marmelády z bazy by sa umiestnili na popredných miestach. Ja osobne im dávam prednosť aj pred jahodovou a marhuľovou. A nielen ja. Zaváram ich aj do väčších fľašiek a veru stáva sa aj to, že litrová fľaša je v priebehu týždňa zjedená. Nie je to však tým, že na nej maškrtím sám. Do chladničky mi lozia aj návštevy a jedia mi ju veľkou lyžicou. Pýta si ju odo mňa aj sestra a mama a moje jediné šťastie je to, že zásoby v pivnici sa zdajú byť veľké a mali by do budúcej sezóny vydržať.
Variácií je veľa. Každý prisahá na tú svoju obľúbenú, no ak urobíte aj neochutenú, sklamaný nebudete. Práve naopak. Práve tá neochutená je podľa mňa aj najchutnejšia.
Zbieranie plodov
Zrelé plody sa zbierajú veľmi ľahko. Znášajú aj mierny tlak a preto sa nezvyknú pučiť. To, že sa ľahko zbierajú človeka láka ich zbierať aj rýchlo. No nemalo by sa. Občas sa medzi bobuľkami vyskytuje aj hmyz. Nie je ho veľa, najčastejšie škorce a pavúčiky. Je lepšie takéhoto čierneho pasažiera sfúknuť a nechať ho tak kde patrí, teda v prírode, ako ho neskôr naháňať po kuchyni.
Umytie plodov
Strapce s bobuľami sa dajú do veľkého sita a osprchujú sa studenou vodou. Ak si pri tomto sprchovaní nejaký pavúčik alebo škorec bude snažiť zachrániť holý život, chytíme ich a dáme do tesnej škatuľky, aby sme ich mohli vrátiť pod krík, kde sme bazu zbierali.
Oberanie strapcov
Niektoré bobule idú ľahko obrať aj rukou, no oveľa šikovnejšie je, ak sa češú vidličkou.
Varenie bobúľ
Bobule sa dajú do veľkého hrnca a zapneme platničku. Okamžite pustia šťavu a preto netreba pridávať vodu. Občas premiešame. Varíme 10 minút.
Pretláčanie šťavy
Bobule sú už popraskané a vložíme ich do pevného plátenného vrecúška a rukou vytláčame šťavu. Výlisky môžeme vyhodiť, no môžeme ich aj odložiť na neskoršiu prípravu vína.
Varenie marmelády
Šťava sa privedie do varu a na liter sa pridáva asi 0,3 kg cukru v ktorom sme vymiešali želírovací prípravok na džemy 3:1 (pri chudnutí je lepšie použiť ovocný cukor). Krátko povaríme a plníme do fliaš, ktoré po naplnení otočíme na 1 hodinu hore dnom.
Varianty
Vianočná marmeláda
Na liter šťavy pridáme 1 – 3 nastrúhaných očistených jabĺk. (Podľa chuti. Ja dávam radšej menej.) a ochutíme to 1/3 čaj. lyžičky mletej škorice. Cukor a Gelfix podľa základného predpisu.
Talianska marmeláda
0,7 dcl šťavy + 0,3 dcl červeného vína. Cukor a Gelfix podľa základného predpisu.
Anglická marmeláda
Ovocnú chuť marmelády môžeme ešte zvýrazniť mletým sušeným zázvorom. Na liter šťavy na špičku noža zázvoru. Cukor a Gelfix podľa základného predpisu.


Marmeláda s rumom

Šťavu varíme a pár kúskami klinčekov a pred plnení do fliaš sa pridá trochu rumu. Cukor a Gelfix podľa základného predpisu.
Iné použitie v kuchyni
Marmeláda sa nemusí jesť len na chlebe s maslom. I keď priznám sa, že takéto raňajky mi chutia najviac. Sú ľudia čo obľubujú mäso a možno budú prekvapení, že aj pri príprave mäsa môže nájsť marmeláda svoje uplatnenie.
Veľmi chutné je napr. kurča na baze. Stačí ho len po umytí vytrieť do sucha, natrieť bazovou marmeládou, čím získa krásnu fialovú farbu, ktorá sa však bohužiaľ po upečení stratí a zmení na zlatú. Takto natreté kurča sa posolí a posype grilovacím korením.
Po upečení je najviac chutná práve tá nezdravá časť kurčaťa – koža. Je chrumkavá a aromatická, nie však sladká. Ak chudnete a kožu sťahujete, tak môžete len v tichosti závidieť ostatným členom rodiny, keď uvidíte ako si pochutnávajú na „zakázanom ovocí“.

Vegetariáni nemusia však nič a nikomu závidieť, lebo to isté vykonané so seitanovým rezňom a obalené v hrubej múke a náležite vypražené, ponúka porovnateľný gurmánsky zážitok.
Baza a alkohol
Pristupujeme k tomu najhoršiemu, čo si len môžeme v zdravej životospráve predstaviť, k metle ľudstva – alkoholu. Preto by mali neplnoletí okamžite prestať s čítaním, jedine ak by trpeli nejakou reumatickou chorobou alebo málokrvnosťou, čo je málo pravdepodobné.
Táto kombinácia (baza+alkohol) sa ukázala totiž ako mimoriadne účinná pri liečbe reumatických ochorení. Nie je to doposiaľ vysvetlené, prečo práve s alkoholom účinkuje baza lepšie, ale ako som už napísal vyššie, keď môže byť alkohol v sirupe proti kašľu tak by nemala ublížiť ani slza bazového likéru alebo vína denne, či už ako prevencia alebo liečba.
Na liečivé účinky bazového vína sa prišlo náhodou, začiatkom minulého storočia. Jeden pražský lekár, ktorý predtým slúžil na lodi si všimol, že veľa námorníkov si vyliečilo ischias pitím lacného portského vína. Po návrate do Prahy to začal predpisovať aj svojim pacientom. No nefungovalo to. Zisťoval príčinu a prišiel na to, že pravé portské samozrejme bazu neobsahuje a do lacného, ktoré pili námorníci sa baza pridávala kvôli farbe a chuti.
Ako chutí bazové víno
Je ťažké, silné a aromatické. Niekomu môže pripadať trocha mdlé, najmä vtedy ak sa pri jeho príprave nepoužije kyselina citrónová, ktorej je v baze menej ako v hrozne. Kto však nemá rád kyslé vína, nech ju nepridáva. Na túto chuť sa dá ľahko zvyknúť, dokonca mnohí ju budú uprednostňovať. Bazové víno chutí naozaj po baze, no pritom je veľmi chutné.
Občas ho pijem aj ja, ale len v malom množstve, lebo je silné. Je to vzácne víno, ktoré nie je vhodné na spoločenské pitie.
Bazové likéry
Tie už takú tajomnú chuť nemajú. Naopak ich chuť je svieža a lahodná. Existuje množstvo receptov na prípravu likéru. Najchutnejšie recepty sú tie, do ktorých sa pridáva mandľová esencia. Aj recept s pridaním kávy má dobrú chuť, no raz som ho vypil 2 poháriky a bolela ma hlava. Alkoholu obsahuje málo a baza by mala naopak bolesti hlavy tíšiť. Ak patríte k ľuďom ako som ja a kávu nepijete, tak vám ani tento likér „nesadne“. Likéru robievam veľa druhov, lebo je to vhodné pitie, keď príde dámska návšteva.
Napr. Angelika – likér som nazval po jeho objaviteľke a pridaním jemných korenín sa docieli jeho lahodná chuť. Má výhodu, že nemusí zrieť veľa týždňov a môže sa podávať hneď.
Nemecký likér – Do neho sa pridáva aj mandľová esencia a koreniny. Chutí však omnoho lepšie ako Amaretto, i keď ho trochu pripomína.
Likér s kávou – Exotická chuť a dokáže rozbúchať srdiečko.
Ladies likér – Ten mám nachystaný pre zvlášť vznešené dámske návštevy z „vyšších“ kruhov. Občas, keď návšteva trvá príliš dlho a „vznešená“ dáma sa nepoberá k odchodu, vylepším chuť likéru pár kvapkami preháňadla.

Na všetky varianty si nepomínam, ale viem, že mám v pivnici asi 6 druhov likérov a jeden je dokonca podľa môjho receptu. Recepty na alkohol zverejním neskôr. Pri anémii alebo migréne poslúži rovnako dobre aj marmeláda a je to aj oveľa bezpečnejšie. Lebo závislosť na sladkom síce kazí zuby, no závislosť na alkohole kazí dušu a tá sa reparuje ťažšie ako chrup. Ivan Bella, utorok 3. októbra 2006 14:41
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
MJurčišinová-Kukľová MJurčišinová-Kukľová
Odporucam bazove kvety opláchnuť a nasušiť a máte perfektný bazový čaj, ktorého cena sa bežne v obchode pohybuje okolo 1,50€
1 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

Ešte týmto receptom by som verila.
http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/le...stliny/bez.htm
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ja som urobila bio sirup-podla seba,pretoze som tam nechcela tu kyselinu citronovu.

24 hodin som mocila v studenej vode-neprevarenej-28 velkych kvetov bazy natrhanej na luke.
na dalsi den som to precedila cez sito a vodu som priviedla na bod varu,okamzite potom som uz vypla sporak a pridal som 2 kg trstinoveho hnedeho cukru.na platnicke sa pomaly spustil,obcas som premiesala.do uz skoro studeneho sirupu som pridala stavu z 3 velkych citronov/bio/ a ponalievala som to do skatul od ovsenneho,sojoveho...mlieka.
je to len z jednej davky a dala som to do mrazaku,nakolko mi to nemalo co zakonzervovat.ale aspon viem,ze vitaminy tam zostali a nemam tam biely cukor ani kyselinu.

a ma ale niekto nejaky takyto navod na sirup,ktory by aj bez kyseliny citronovej vydrzal bez chladenia v beznych sklennych flasiach ,sem s nim!!
1 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Jáááj to dobrý nápoj.. mňaaam... len škoda, že nikde v mojom okolí baza nerastie...:-(
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Robieva ho moja mamina, dobrá fajnotka. Neďaleko od ich domu rastie kopec bazy, tak máme lahôdku.
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Kedysi, keď bolo o čosi viac času, som robila tento sirup. A keď baza odkvitla a polody ( tie guličky ) dozreli, tiež som ich zavárala. Kompót pripomína chuťou čučoriedky. Je to vynikajúce, len je to prplačina..... pekné slovo.......
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

V piatok som navarila zo 6 litrov vody + 60 kvetov + 6 kg cukru + 140 g kyseliny citrónovej. Ani s tým nie je veľa práce. Detičkám to veľmi chutí, aj rodine aj susedom ...atď. Takže doma toho veľa nezostalo. Iba dobrý pocit ako všetkým chutí.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Pyton, sirup robím aj ja, ale pouzívam výlucne kys. citrónovú. Raz som pouzil citróny a sirup mi chytil pliesen. Citróny säú dobré len ked robís bazovicu - limonádu na skonzumovanie do týzdna - dvoch. Alebo to musís nejako zakonzervovat, aby sa citrónová stava nepokazila.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Chobot, díky za radu, lebo ja už mám citróny nachystané...tak pôjdem do obchodu po trochu chémie...snáď mi to tá chémia nepokazí .

Našla som ešte jeden recept od jednej kolegyne, podľa neho som to začala včera večer robiť. Ona to robí takto:

15-20 kvetov /ja viac, lebo už boli len maličké/ bazy čiernej, 2 kg kryšt. cukor, 1 krabička lemonitu C /citrodeko/ trošku petolu, 2 litre vody.
Kvety opláchneme /to som neurobila :p /, zbavíme hrubších stoniek. Vodu prevaríme, ochladíme /dosť to trvalo.../ a do vychladnutej dáme kvety. Necháme vyluhovať 24 hodín, občas zamiešame. Kvety vyberieme, pridáme cukor a lemonit, miešame, pokiaľ sa nerozpustí. Precedíme cez hustú handričku, plníme do fliaš, navrch pridáme trošku petolu a dobre zaviažeme.

Táto kolegyňa nás vlastne všetkých nainfikovala, keď nám to raz doniesla ochutnať. Bolo to super. Doteraz som bola rada, keď som stihla natrhať trochu kvetov a vysušiť na čaj. Tiež je to super čaj. A vraj aj víno je veľmi dobré, ale to som neskúšala a myslím, že to sa robí z tých čiernych bobulí po odkvitnutí. Pozná niekto aj bazové víno "osobne" ?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Ja mám niekde recept na "šampanské" (z kvetov) a bylinkový likér (z bobúľ) bazy. Oboje som už robila. Je to super. Ak máte záujem, môžem tu pripepiť.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Evanka, ja sa veľmi poteším, ak to tu prilepíš, aj v 3D môžeš skúsiť .
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Ešte správa z výroby môjho bazového sirupu: Ráno ma taká vôňa bazy ovalila z kuchyne, že baza musela pekne na balkón na zvyšných 18 hodín...
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Bazové obdobie je tu opäť a preto si dovoľujem obnoviť tému: ešte by som prosila recepis aj na tú limonádu. Sirup už robím
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Pridávam dávno sľúbený recept na šampanské. Pár ss-iek mi to pripomenulo .
Bazový nápoj
4l vody
50 dag kryšt. cukru
3-4- lyžice kyseliny citrónovej
6-7 veľkých kvetov bazy (8-9 menších)
1 citrón
1 pomaranč
Cukor s kyselinou roztopiť vo vode a vyliať do 5l pohára, pridať umytý na plátky pokrájaný citrón a pomaranč so šupou, navrch ponoriť bazu - zaviazať a nechať stáť 48 hodín (najlepšie pri okne na slnku). Ak je chladnejšie nechať stáť 3 dni. Potom precedené zliať.
1. Je možné konzumovať hneď.
2. Ak chceme uskladniť - plniť do šampusových fliaš, zaštupľovať a previazať drôtom. (Dostať kúpiť v obchode originál štuple aj s drôtikmi)

My sme robievali 2 - je to super. Už si nepamätám za akú dobu je "pitné". Ale asi najmenej tých 6 týždňov by to malo postáť už vo fľašiach. Uskladnené vydrží asi neobmedzenú dobu (až do skonzumovania). Nápoj je bublinkový a mali sme dojem, že aj mierne alkoholický .
Je však skutočne potrebné dobre zazátkovať a pevne previazať drôtom - toto nepodceniť. Kamoška viezla v električke do práce a fľaša vystrelila. Cestujúci (okrem nej a pár obliatých) mali šou.
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Žienky začala kvitnúť baza. Dnes som nazbierala a idem robiť sirup. Len pripomínam aby ste nezabudli nazbierať :-)
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Evanka Pozri príspevok
Ja mám niekde recept na "šampanské" (z kvetov) a bylinkový likér (z bobúľ) bazy. Oboje som už robila. Je to super. Ak máte záujem, môžem tu pripepiť.
Našiel by sa recept aj na ten likér?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Počula som, že namiesto bazy sa môže dať medovka, je to vraj výborné, ale potom to už bude medovkový sirup. Určite to vyskúšam.
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Ja robím aj žihľavový, ale bazový je suuuper.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

A mätový ste neskúšali?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať