Zavrieť

Porady

Nie som zapísaná ako spoluvlastník bytu

2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Môj problém.
Po návrhu na rozvod vymenil manžel zámky na byte a keď som sa chcela dnu dostať políciou ukázal list vlastníctva kde figuruje iba on ako výlučný vlastník. Pred svadbou v roku 1992 sme vlastnili 2 družstevné byty. Po vzájomnej dohode sme ten môj predali. /nemám o tom doklad/. Peniaze sme použili v domácnosti a na kúpu družstevného bytu do osobného vlastníctva /ani o tom nemám žiadny doklad všetko išlo cez manžela./ Manžel ma tam však nezapísal. Nemala som o tom vedomosť. Som bezdomovec ako mi tvrdia policajti?
Usporiadat
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Je veľmi dôležité, kedy ste byt odkupovalido vlastníctva. Ak ste už boli manželia, mal byt napísaný aj na teba. Ak ale bol kúpený ešte pred uzatvorením manželstva, byt je manželov. Ak bol byt kúpený počas trvania manželstva, navštív urýchlene právnika.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

sarasara Pozri príspevok
Je veľmi dôležité, kedy ste byt odkupovalido vlastníctva. Ak ste už boli manželia, mal byt napísaný aj na teba. Ak ale bol kúpený ešte pred uzatvorením manželstva, byt je manželov. Ak bol byt kúpený počas trvania manželstva, navštív urýchlene právnika.
Ďakujem za skorú odpoveď. Byt bol zakúpený až počas nášho manželstva. Podotýkam, že môj manžel nie je nijaký chudáčik. Pred 6 rokmi zdedil byt po svokrovcoch, 2 záhrady a po tete z Austrálie zopár miliónov. Ja by som až tak o ten byt nebojovala. Som šťastná, že sa mi podarilo vymaniť sa z pod jeho vplyvu. Bolo to 17 rokov psychického teroru. Ale ak nebudem mať kde bývať súd prisúdi dcérku jemu.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

sarasara Pozri príspevok
Je veľmi dôležité, kedy ste byt odkupovalido vlastníctva. Ak ste už boli manželia, mal byt napísaný aj na teba. Ak ale bol kúpený ešte pred uzatvorením manželstva, byt je manželov. Ak bol byt kúpený počas trvania manželstva, navštív urýchlene právnika.
Ak mal manžel družstevný byt pred zaslobodna, uzatvorením manželstva vznikol spoločný nájom ale nie spoločné členstvo! Družstevný byt sa prevádza do vlastíctva členovi. Manželke sa prevedie do vlastníctva len vtedy, ak s tým manžel-družstevík súhlasí.
1 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Bohužiaľ toto mi povedali aj policajti. Keď som sa v roku 1992 vydávala nemohli sa vlastniť 2 družstevné byty. A nemohla som ho prepísať ani na svojho syna z prvého manželstva. To že ma nezapísal sa vraj dalo napadnúť 3 roky po odkúpení bytu ale vtedy som o tom nemala vedomosť. Proste ma ani nenapadlo, že môže spraviť niečo také.Mám advokátku. Je dobrá čo sa rodiny týka ale obávam sa, že je voči advokátovi môjho muža slabý súper. Nemám na dobrého advokáta. Všetky peniaze čo som zarobila som investovala do domácnosti. Pokiaľ môj muž nededil / pracuje za minimálnu mzdu v Židovskej náboženskej obci/ som všetko ťahala ja. Dokonca aj keď prišiel k dedičstvu ja som si musela brať pôžičky ak som chcela kúpiť niečo drahšie. Napr. umývačku riadu, sedačku.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

2009 Pozri príspevok
Môj problém.
Po návrhu na rozvod vymenil manžel zámky na byte a keď som sa chcela dnu dostať políciou ukázal list vlastníctva kde figuruje iba on ako výlučný vlastník. Pred svadbou v roku 1992 sme vlastnili 2 družstevné byty. Po vzájomnej dohode sme ten môj predali. /nemám o tom doklad/. Peniaze sme použili v domácnosti a na kúpu družstevného bytu do osobného vlastníctva /ani o tom nemám žiadny doklad všetko išlo cez manžela./ Manžel ma tam však nezapísal. Nemala som o tom vedomosť. Som bezdomovec ako mi tvrdia policajti?
Družstevný byt sa nepredáva, prevádzajú sa len členské práva a povinnosti (aj keď za trhovú hodnotu družstevného bytu). O tom, že si previedla členstvo na iného ti môže vydať doklad družstvo. Ak ste družstvu neuviedli cenu týchto práv, ani nemáš o nej doklad, môže ti to potvrdiť ten, kto od teba členstvo kúpil.

Iná vec je, že tvoje osobné peniaze boli použité na jeho oddelené vlastníctvo. Takto by si to nemala prezentovať, lebo ťa ťažko niekto obháji.

Občiansky zákonník v § 150 (Veľkosť podielov pri vysporiadaní) stanovuje: "Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok".

Zo žiadneho zákonného ustanovenia nevyplýva, že by sa pri vyporiadaní malo prihliadať na to, čo jeden z manželov vynaložil zo svojho majetku na oddelený majetok druhého manžela. Mala si vedieť, že keď si zmluvu o prevode nepodpisovala, nemohol ti prejsť byt do vlastníctva. Takže povedz: ty si vlastný majetok dala do spoločného užívania, ale on to podvodne použil na kúpu bytu len do svojho majetku.
1 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Mária27 Pozri príspevok
Zo žiadneho zákonného ustanovenia nevyplýva, že by sa pri vyporiadaní malo prihliadať na to, čo jeden z manželov vynaložil zo svojho majetku na oddelený majetok druhého manžela. Mala si vedieť, že keď si zmluvu o prevode nepodpisovala, nemohol ti prejsť byt do vlastníctva. Takže povedz: ty si vlastný majetok dala do spoločného užívania, ale on to podvodne použil na kúpu bytu len do svojho majetku.
Nuž asi o tom to je. Obyčajný ľudia takéto veci nevedia. Bola som presvedčená, že pokiaľ sa družstevný byt odkúpi do osobného vlastníctva počas manželstva automaticky spadá pod BSM. Proste nemám nič aj keď som 17 rokov ťahala všetko ja a manžel si zatiaľ výhodne zúročoval dedičstvo. Zbytočne asi budem nariekať, že je to strašná nespravodlivosť. Ďakujem Vám za odpovede a pekný víkend želám.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ti peniaze, za čo si predala tvoje členské práva, by si mala dostať (aj keď dnes sú byty drahšie). Dostaneš aj polovicu majetku v BSM.
1 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Mária27 Pozri príspevok
Ti peniaze, za čo si predala tvoje členské práva, by si mala dostať (aj keď dnes sú byty drahšie). Dostaneš aj polovicu majetku v BSM.
Oficiálne som predala členské práva za 20 tis. A BSM je vlastne nič. Manžel je tak ‘ŠETRNÝ‘, že keď som po ňom poslala neterke k Vianociam 1 000 Sk dal jej starú mp3 a peniaze si nechal. Má milióny a kupuje si veci zásadne v tržnici u Číňanov čo najlacnejšie. Ak som trebárs chcela kúpiť dcérke niečo ja, malá je ním tak nainfikovaná, že ak som jej kúpila trebárs rifle za 1 200 Sk tak ich nechcela. Ja som mala na tvár používať bravčovú masť vraj je to prirodzené. Raz som si kúpila naraz 2 svetre lebo som schudla a všetko na mne lietalo. Mala som to na denne na tanieri roky. Jedine čo sa mi podarilo presadiť bola prestavba bytu. Výmena jadra, kachličky, plávajúca podlaha, vstavané skrine a z pôžičky tá umývačka riadu. Ako vravím nebojovala by som. Som šťastná, že som sa konečne dostala z pod jeho vplyvu. Ale bez bytu o dcérku prídem. Pre ňu bude tragédia ak ostane pri ňom. Ako sa vyjadril má ju na doopatrovanie. Vždy obdivoval sekretárku Juditku v Židovskej náboženskej obci. Obetovala sa pre svojich rodičov tak, že sa nevydala a nemala deti. To už nebral do úvahy, že toho ľutovala. Je materský typ a pre ľudí by sa rozdala. Možno si niekto povie, že 16 ročné dievča má svoju vôľu ale u nás to takto nefunguje. Manžel nemá rodinu/všetci zahynuli v koncentračnom tábore a rodičia sú už tiež 6 rokov mŕtvy/. Nemá ani priateľov. A on potrebuje vlastniť. Vrhol sa na mňa a na dcérku. Ja som to nakoniec psychicky nezvládla a skončila na psychiatrii. Vtedy mi dal muž podmienku. Buď sa k nemu vrátim ako poslušná žena.. pozor pod poslušnou si predstavoval, že budem na liekoch stále ležať v posteli. Sama psychiatrička mi radila rozvod ako jediné riešenie. Píšem narýchlo a možno zmetene ale mám obavy aj z iného dôvodu. Manžel je inej orientácie. Ako náhle sme spolu splodili dcérku prestali sme spolu spávať. A moja Janka nevyzerá na 16. Je maličká má 35 kg a vyzerá na 12 ročnú. Má ešte ďalší handicap DISLEXIU. Je to sťažené učenie sa. To sa dá zvládnuť správnym prístupom. Ale manželovi vyhovuje, že je pomalšia. Čím nižšie vzdelanie tým bude na ňom závislejšia. Podala som na súd návrh v októbri aby do rozvodu bola zverená do mojej opatery. Zatiaľ žiadna odozva a čas beží. Od apríla nebývam s nimi.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Vidíš veci reálne a preto verím, že sa zmôžeš a začneš nový život. Tvoj život nekončí, neznič sa! Tvojho manžela neprerobí žiadna rada. Viaceré ženy tvrdia, že keby mali začať od lyžičky, už s ním nechcú žiť.

Viem, že dcérky ti je ľúto, ale ešte si ju nestratila. Je aj domov pre osamelé matky. Porozprávaj súdu všetko ako tu. A keby ju dostal on, vybojuj si čo najčasteší pobyt s ňou. A môžeš mať ďalšie deti.

Vieš, porada je o tom, aby sme si radili, ak sa to dá. Odpovedali sme ti na otázku v zadaní. Ďalej - buď silná!
Naposledy upravil Mária27 : 18.01.09 at 09:09
1 0
ennee ennee

ennee je offline (nepripojený) ennee

2009 Pozri príspevok
Nuž asi o tom to je. Obyčajný ľudia takéto veci nevedia. Bola som presvedčená, že pokiaľ sa družstevný byt odkúpi do osobného vlastníctva počas manželstva automaticky spadá pod BSM. Proste nemám nič aj keď som 17 rokov ťahala všetko ja a manžel si zatiaľ výhodne zúročoval dedičstvo. Zbytočne asi budem nariekať, že je to strašná nespravodlivosť. Ďakujem Vám za odpovede a pekný víkend želám.
Ako tomu mam rozumiet ? Jeden z manzelov je clenom druzstva a ma v najme byt este pred uzatvorenim manzelstva a po sobasi neprevedie na druheho clenske prava.Pocas trvania manzelstva je byt odkupeny do osobneho vlastnictva. Vlastnikom sa stava len jeden z manzelov,ten ktory bol (je) clenom druzstva. Spada takyto byt do BSM ?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nespadá.
0 0
ennee ennee

ennee je offline (nepripojený) ennee

Mária27 Pozri príspevok
Nespadá.
Preco ? Nespada do BSM, napriek tomu ze byt bol do os.vlastnictva odkupeny az pocas trvania manzelstva ? Nie je pravidlo, ze vsetko co nadobudol jeden alebo druhy (mimo dedenia a darovania) spada do BSM ? Vopred dakujem za vysvetlenie.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Byt nadobudol do výlučného vlastníctva, ktoré sa odvíja z toho, že zaplatil členský podiel pred manželstvom. Výlučné vlastníctvo nie je spoluvlastníctvo ani bezpodielové spoluvlastníctvo. Členský podiel ma hodnotu trhovej ceny bytu.
1 0
ennee ennee

ennee je offline (nepripojený) ennee

Mária27 Pozri príspevok
Byt nadobudol do výlučného vlastníctva, ktoré sa odvíja z toho, že zaplatil členský podiel pred manželstvom. Výlučné vlastníctvo nie je spoluvlastníctvo ani bezpodielové spoluvlastníctvo. Členský podiel ma hodnotu trhovej ceny bytu.
Dakujem. Kde sa na to da odvolat ? Obciansky zakonnik alebo...?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Mária27 Pozri príspevok
Byt nadobudol do výlučného vlastníctva, ktoré sa odvíja z toho, že zaplatil členský podiel pred manželstvom. Výlučné vlastníctvo nie je spoluvlastníctvo ani bezpodielové spoluvlastníctvo. Členský podiel ma hodnotu trhovej ceny bytu.
Je to trochu komplikovanejšie, než sa zdá. To, čo si napísala, by platilo v prípade, keby ten byt bol stále družstevný a nedošlo by k jeho odkupu do osobného vlastníctva. Vtedy by po rozvode ten byt zostal vo vlastníctve toho manžela, ktorý ho mal v nájme aj pred manželstvom. Popisoval som to tu:

http://www.porada.sk/822559-post8.html

Ak ale jeden z partnerov má družstevný byt v nájme, zosobášia sa, tak vznikne spoločný nájom. Ak počas takéhoto spoločného nájmu dôjde k odkupu bytu do osobného vlastníctva, bytové družstvo by malo odpredať byt nie len jednému z manželov, ale do bezpodielového vlastníctva oboch manželov. Neviem, kto urobil prvú chybu - možno práve tá manželka (možno manžel zámerne zamlčal) mala nahlásiť na bytové družstvo, že sa zosobášili a vznikol spoločný nájom. Keby bytové družstvo evidovalo spoločný nájom, tak zmluvu o odkupe bytu by pripravili na oboch manželov, nie len na jedného.

Keďže v ich evidencii bola stále len manžel ako nájomca, predali byt jemu, hoci ho mali predať obom. Ak boli nahlásení obaja, tak chybu spravilo družstvo, že len jednému predali byt.

Teraz je ťažké niečo napravovať - jedine súdnou cestou žiadať, aby sa uznalo, že ten byt mal patriť obom.
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Chobot Pozri príspevok
Ak ale jeden z partnerov má družstevný byt v nájme, zosobášia sa, tak vznikne spoločný nájom. Ak počas takéhoto spoločného nájmu dôjde k odkupu bytu do osobného vlastníctva, bytové družstvo by malo odpredať byt nie len jednému z manželov, ale do bezpodielového vlastníctva oboch manželov. Neviem, kto urobil prvú chybu - možno práve tá manželka (možno manžel zámerne zamlčal) mala nahlásiť na bytové družstvo, že sa zosobášili a vznikol spoločný nájom. Keby bytové družstvo evidovalo spoločný nájom, tak zmluvu o odkupe bytu by pripravili na oboch manželov, nie len na jedného.

Keďže v ich evidencii bola stále len manžel ako nájomca, predali byt jemu, hoci ho mali predať obom. Ak boli nahlásení obaja, tak chybu spravilo družstvo, že len jednému predali byt.

Teraz je ťažké niečo napravovať - jedine súdnou cestou žiadať, aby sa uznalo, že ten byt mal patriť obom.
Bohužiaľ tú chybu som urobila ja. Na bytovom družstve Bratislava V mi bolo oznámené, že ako náhle sa vydám, na byt nemám nárok a nedá sa prepísať ani na môjho 10 ročného syna z prvého manželstva. Museli sme sa rozhodnúť medzi bytom v Petržalke a Dlhých Dieloch. Samozrejme vyhral manželov mal lepšiu polohu. Prepis svojho bytu som vybavovala ja. Našla som si záujemcov a prepísala to na nich. Vôbec som netušila, že ma manžel nenahlásil. Tvrdil mi, že to urobil. Bola som tehotná a tešila som sa na dcérku. Podraz ma nenapadol. Aj odkúpenie bytu vybavoval on. Chybu nespravilo družstvo lebo o mne nevedelo. Zajtra sa mám stretnúť s advokátom. Možno vôbec nemám šancu ale nemám právo už kvôli dcérke nepokúsiť sa o to.
0 0
ennee ennee

ennee je offline (nepripojený) ennee

2009 Pozri príspevok
Bohužiaľ tú chybu som urobila ja. Na bytovom družstve Bratislava V mi bolo oznámené, že ako náhle sa vydám, na byt nemám nárok a nedá sa prepísať ani na môjho 10 ročného syna z prvého manželstva. Museli sme sa rozhodnúť medzi bytom v Petržalke a Dlhých Dieloch. Samozrejme vyhral manželov mal lepšiu polohu. Prepis svojho bytu som vybavovala ja. Našla som si záujemcov a prepísala to na nich. Vôbec som netušila, že ma manžel nenahlásil. Tvrdil mi, že to urobil. Bola som tehotná a tešila som sa na dcérku. Podraz ma nenapadol. Aj odkúpenie bytu vybavoval on. Chybu nespravilo družstvo lebo o mne nevedelo. Zajtra sa mám stretnúť s advokátom. Možno vôbec nemám šancu ale nemám právo už kvôli dcérke nepokúsiť sa o to.
Ak to bude mozne daj vediet, co ti poradil alebo ci ti navrhol niejake riesenie.
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Dobre.
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Mám ešte jednu otázku. Mohol ma manžel odhlásiť z trvalého pobytu počas manželstva?
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Neviem pracovať so súkromnou správou. Buď mi poraď ako na to alebo mi to napíš sem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať